lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-01-2013, 08:52   #1
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default Action cam corner

Hai să vorbim despre GoPro Hero, Sony Action Cam, etc, că tot am înțeles că vine un review mai special. Probleme, sugestii, indicații, tips&tricks în general pentru o utilizare cât mai îndelungată

Momentan o ard cu un GoPro Hero3 Black Edition, dar n-am apucat să filmez ceva uber extrem - deh, concediul vine mai încolo

Câteva "probleme":
- bateria. Ține foarte puțin, în jur de 1h 30minute. Știu că nu-ți trebe cine-știe-ce timp să te dai din vârful pârtiei până jos (ba chiar mai puțin dacă ești împiedicat ), dar este cam frustrant. Soluții? Cică BacPac, dar 1. este obscen de scump 2. nu poț avea și BacPac și LCD.
- aplicația pentru dispozitive mobile, fie că-i iPhone, fie Android are un delay oribil la "live" preview, de 2-4 secunde. Pentru poziționarea camerei este excelent, dar cam atât.
- are nevoie de un card foarte rapid, class 10 pentru rezoluții mari la FPS înalt și Protune;
- aici chiar nu fac mișto. Am un card de 32GB SanDisk și am tras ocazional săptămâna asta că am avut-o liberă, la diverse setări. Deja s-au acumulat ~49GB de filmulețe, adică o cantitate echivalentă cu cât am tras cu DSLRul și toate aparatele mele/care mi-au picat în mână în ~8 ani. Cum se poate rezolva cu stocarea? Nu de alta, dar nu prea-mi vine să trag pe Bluray, deși altă soluție nu prea văd
- legat tot de stocare, cardul este formatat FAT32. Prin urmare, filmulețele sunt splitted la ~3.66GB, ceea ce pare normal legat de sistemul de fișiere; am tot citit că oamenii au formatat exFAT. Problema este că dacă formatez cardul exFAT, camera dă card error care nu se corectează până nu a)formatez cardul din cameră (rezultă FAT32) sau b)formatez cardul în PC ca FAT32. Help?
- izolația pare ok, dar tot mi-e frică s-o bag în apă

Deci un fel de to do list:
- battery BacPac sau măcar alte baterii de rezervă;
- card de 64GB;
- Bluray single layer pentru preț sau double layer pentru comoditate;
- HDD 3TB extern + colecție? NAS? Wtf?
- stresat developerii să (re?)aducă exFAT ca format viabil și să rezolve aplicațiile pentru iPhone/Android.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2013, 09:20   #2
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Some folks goofin' around:

[yt]http://www.youtube.com/watch?v=W4YT40MRB1I[/yt]
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2013, 13:41   #3
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sunt criminali aia...cand vreau sa mi pierd timpul pe u2b, mai dau o raita in subscribe
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2013, 18:02   #4
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Filmele pot fi stocate online, gratuit pe youtube sau pe bani pe vimeo sa ti pastreze si originalul. Dar macar nu mai dai banul pe discuri.
Cred ca tu supra-utilizezi camera. Este un action cam, nu o camera de facut poze si filme de familie. Se presupune ca nu o folosesti mai mult de 1 sau 2 ore, dar aici ai dreptate, e cam putin 1 ora jumate. Iarna la temperaturi scazute va fi si mai putin. Oh, wait e iarna.
Daca o tii in masina, o tii pe alimentare, nu?
Arise is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2013, 01:53   #5
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

În mașină este cam albastră treaba, pentru că se încinge de numa' dacă este conectată la alimentare

Nu fac musai poze/filme "de familie", dar de exemplu nu am DVR în mașină și chiar este necesar pentru unele faze (pe aici sunt demenți de asemenea ), plus că dă indicații destul de interesante despre dinamica mașinii în anumite situații. Iar lentila aia UWA este faină în multe situații când nu vrei să scoți DSLRul.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2013, 12:31   #6
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Review-ul meu e pe vine, mai am cateva instante de filmat si apoi e gata.

Ideea cu action cam-urile e destul de simpla - la ce iti trebuie? Hero 3 Black iti iei cu un scop, si atunci ai de suferit la autonomie si la transfer wifi.

Eu cu Hero HD sau Sony HDR-AS15 nu am avut nici o treaba cu autonomia - o zi lumina stat la -15 grade si una dintre camere filmeaza cateva ore iar pe cealalta o am pusa sa faca poze la 2 secunde all day. CU Hero 3 nu mai e asa...

Streaming-ul wifi de pe sony pe telefon e flawless - bitrate-ul din cate stiu eu e undeva pe la 15M/s in cazul Sony-ului, poate Hero 3 are un bitrate mai mare de merge sacadat wifi-ul.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2013, 14:13   #7
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Streaming-ul wifi de pe sony pe telefon e flawless - bitrate-ul din cate stiu eu e undeva pe la 15M/s in cazul Sony-ului, poate Hero 3 are un bitrate mai mare de merge sacadat wifi-ul.
Nu merge sacadat, merge uber smooth; problema e ca pe Android de ex sunt vreo 2 secunde de delay, iar pe Iphone sunt vreo 4.

Se zvoneste ca va aparea si functia de rulare a filmelor de pe gopro pe telefon intr-un update viitor al firmware-ului si al aplicatiei.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2013, 14:15   #8
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Aaaaaa....pai asta e buba software ma....Action cam pana la PlayMemories 2.2 nici nu mergea macar
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2013, 14:25   #9
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Opa, păi stai așa, care este scopul ăsta uber șmecher pentru care-ți iei Hero 3 Black de nu poți face nimic altceva cu ea? 4K? Să fim serioși, aia e pusă acolo la mișto, cine naiba filmează la 4K@15FPS? Bateria este mult, mult, mult, mult prea praf. Da, este mică și drăguță, dar totuși.

Eu mi-am luat-o pentru că vreau să mă apuc de snowboard, am la 500m de casă o ditamai pârtia acoperită unde ai și cursuri și de toate și pentru că mă pasionează scufundările și am asta în plan la următorul concediu. Dar între timp mai vreau să trag și prin trafic din mașină, că ăștia conduc ca cizmele pe-aici, la cea mai mică brumă se urcă pe tine cu camionul etc, mai bag și-o filmare 1st person sau ceva timelapse, etc, etc, etc. Dacă mi-am luat camera de ce n-aș folosi-o cât cuprinde Nu sunt extreme sport fanatic de meserie, din păcate, ca să pot spune frate nu pot trăi fără Hero3 Black, dar îmi plac gadgets de genul și chiar o voi folosi la chestii extreme, doar că mai rar.

Eu am avut noroc, dar după ce am făcut ceva research se pare că intră în mod uber drain de termină bateria în 15 minute flat și se încălzește de numa', plus brickage la greu. Nu este normal, camera pare să aibă mari probleme hardware în anumite revs și se pare că softwareul este scris cu picioarele.

Streamingul pe telefon este muci doar dpdv al lagului, indiferent de setările de calitate. Plus asta că nu vede exfat mă scoate din sărite, sau nu știu eu la ce allocation unit size să formatez cardul, că văd că cică formatează ăștia pe Macuri cu exfat și merge *grumblegrumble*
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2013, 14:28   #10
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Si cu un Hero 2 faceai exact ce vrei fara sa dai un porc de bani si aveai si autonomie. Plm...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2013, 14:30   #11
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Păi man, Hero 2 este un porc de bani oricum ai da-o, nu se mai găsește decât pe Amazon unde era tot `fo 300 lire...
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2013, 14:34   #12
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ete pl, se gaseste la noi la 1400 RON.

In fine, Hero 3 White e un senzor de Hero HD in carcasa noua cu functii noi, da tot puteai sa iei Silver nu sa dai purcoiu de bani pe black...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2013, 15:24   #13
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Black are mai multe chestii, cum ar fi lentila din sticla vs plastic la alelalte (super sharp, se zgarie mai greu), senzorul ofera fps dublu fata de ce ofera alelalte, samd.

Da, bateria suge, poate se mai rezolva ceva printr-un firmware. Nu vad de ce trebuie sa consume in halul ala, cu toate ca proceseaza ~180mpx/secunda.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2013, 15:34   #14
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Stiu ce are, dar nu ai nevoie neparat de ce ofera cand ceea ce doreste el sa faca se poate face si cu Hero HD
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2013, 15:36   #15
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Corect, dar știi cum este, din punctul A în punctul B te duce și Dacia, și Aston Martin

Sperăm să angajeze ceva bipezi la capitolul software, deocamdată văd că s-au rezolvat problemele de pairing între remote și cameră cu v3.03...
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2013, 15:40   #16
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Schema e ca Hero 3 face un milion de chestii misto....da stii cat de fain e sa mergi pe partie cu hero hd sau sony si sa uiti de baterie?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2013, 15:41   #17
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Exact asta este problema mea Dar, pe de altă parte, s-o rezolva cumva - fie ceva acumulatori cu capacitate mărită, fie battery bacpac, fie intru cu letconul pe-o parte și vedem ce iese
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2013, 17:03   #18
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

http://idealab.talkingpointsmemo.com...n-graphene.php

__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2013, 19:22   #19
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu o să îți dubleze nimic la durata bateriei, o să îți pună o baterie de două ori mai mică ca dimensiuni, și vor înghesui orice alte tâmpenii în spațiul eliberat, gen un senzor mai mare, sau un bluetooth, un NFC, un desfăcător de bere și dacă le mai rămâne spațiu vor pune și un prăjitor de pâine.

Producătorii se vor gândi că deja clienții sunt obișnuiți cu durata de viață a bateriei actuale, nu au de ce să le schimbe comportamentul, mai bine mai bagă niște bling blinguri noi ca să ia ochii la fraieri.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2013, 00:47   #20
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ba eu cred ca o sa fie si device-uri cu specs-uri "normale" dar cu baterie standard ca dimensiuni care sa tina de x ori mai mult. Toata lumea, peste tot, se plange de viata bateriei. Trebuie sa fii de-a dreptul retardat ca si companie care face device-uri, sa nu scoti ceva cu baterie mai durabila, cand tehnologia exista. Sau ma rog, va exista in viitorul apropiat.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
i7 980x low ambient water action v2 [Wanted] Overclocking & benchmarking 6 20-12-2010 01:31
i7 920 D0 low ambient water action [Wanted] Overclocking & benchmarking 7 12-12-2010 15:20
24GB in action ferike Memorii & stocare 9 11-01-2010 01:11

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,145
Total Online: 4703

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.