lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-03-2018, 15:39   #1
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default Update: Build finalizat

Salutare, sunt Alex si vreau sa-mi fac un nou pc.
M-am gandit sa merg pe i5 8600k pentru ca este mai accesibil decat 8700k si pentru ca ofera performante bune pentru acest pret.
Ca placa de baza am ales Asrock z370 Extreme4 pentru cele 12 faze ale VRM.
Coolerul ales este Noctua Nh-D14, in principiu pentru ca este mai ieftin decat D15 si pentru ca este mai silentios.
Memoria ram momentan am decis sa iau doar 8 gb, urmand sa o urc la 32 gb, este vorba de Crucial Ballistix Sport LT Red 8GB DDR4 2666MHz CL16 1.2v.
Eu deja am o placa video Gigabtye 1050 Ti 4 gb oc si o sursa Chieftec A-135 Series 850 CB castigata la lab501.
Am ales sa merg doar pe un SSD de 240 gb pentru ca mai mult nu imi trebuie, nu initial, SSD Silicon-Power Slim S55 Series 240GB SATA III 2.5 inch.
Iar pentru carcasa am ales Carcasa Genesis Irid 300 Green.

Am nevoie de sfaturi legate de, cooler, daca este suficient pentru un eventual OC undeva la 4.8-5.0 GHz.
Legat de placa de baza, am ales acel Asrock in principiu pentru ca este mai ieftin si pentru ca are 12 faze, dar nu stiu cat de calitativa este.
Pentru carcasa daca puteti sa imi spuneti daca am ales potrivit sau trebuie sa aleg altceva, in principiu ma intereseaza un airflow cat mai bun pentru a raci si VRM-ul.

Cu toate cele spuse mai sus, mai putin placa video si sursa, bugetul este de aproximativ 3100 ron iar componentele le iau pe bucati.
Daca din ceva ce am spus mai sus face bottleneck va rog sa imi spuneti ce alte variante as mai avea.

Si o parere gen "e ok sistemul" imi este de ajuns.
Nu sunt la nivelul expert dar cat de cat stiu sa citesc componentele.

Multumesc si astept sa vorbim.

Last edited by unnamed-; 01-05-2018 at 01:48.
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 15:41   #2
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Are Iubitel aici pe forum la publicitate niste Ryzen extrem de ieftin. Nici nu se compara cu 8600k.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 15:43   #3
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by unnamed- View Post
Salutare, sunt Alex si vreau sa-mi fac un nou pc.
M-am gandit sa merg pe i5 8600k pentru ca este mai accesibil decat 8700k si pentru ca ofera performante bune pentru acest pret.
Ca placa de baza am ales Asrock z370 Extreme4 pentru cele 12 faze ale VRM.
Coolerul ales este Noctua Nh-D14, in principiu pentru ca este mai ieftin decat D15 si pentru ca este mai silentios.
Memoria ram momentan am decis sa iau doar 8 gb, urmand sa o urc la 32 gb, este vorba de Crucial Ballistix Sport LT Red 8GB DDR4 2666MHz CL16 1.2v.
Eu deja am o placa video Gigabtye 1050 Ti 4 gb oc si o sursa Chieftec A-135 Series 850 CB castigata la lab501.
Am ales sa merg doar pe un SSD de 240 gb pentru ca mai mult nu imi trebuie, nu initial, SSD Silicon-Power Slim S55 Series 240GB SATA III 2.5 inch.
Iar pentru carcasa am ales Carcasa Genesis Irid 300 Green.

Am nevoie de sfaturi legate de, cooler, daca este suficient pentru un eventual OC undeva la 4.8-5.0 GHz.
Legat de placa de baza, am ales acel Asrock in principiu pentru ca este mai ieftin si pentru ca are 12 faze, dar nu stiu cat de calitativa este.
Pentru carcasa daca puteti sa imi spuneti daca am ales potrivit sau trebuie sa aleg altceva, in principiu ma intereseaza un airflow cat mai bun pentru a raci si VRM-ul.

Cu toate cele spuse mai sus, mai putin placa video si sursa, bugetul este de aproximativ 3100 ron iar componentele le iau pe bucati.
Daca din ceva ce am spus mai sus face bottleneck va rog sa imi spuneti ce alte variante as mai avea.

Si o parere gen "e ok sistemul" imi este de ajuns.
Nu sunt la nivelul expert dar cat de cat stiu sa citesc componentele.

Multumesc si astept sa vorbim.
La aceeasi bani, iesi mai bine pe AMD sincer. Mai ales daca nu faci OC.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 16:06   #4
firewind
Senior Member
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 306
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
La aceeasi bani, iesi mai bine pe AMD sincer. Mai ales daca nu faci OC.
Si daca tot iei un Ryzen, ia o placa de baza/ssd m2.
firewind is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 16:02   #5
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sistemul ales este in mare parte pentru gaming 80%, 10% desktop si 10% oc sau chiar mai putin de 10% oc. Din cate comparatii am vazut, pe gaming 8600k ar fi mai bunicel. Problema adevarata este noua placa de baza care este enorm de scumpa.

Am auzit ca se lanseaza zen 2 la mijloc de aprilie. Ar fi o varianta sa astept sa vad ce apare mai bun.
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 16:03   #6
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Salut Alex,

coolerul este mai mult decat suficient pentru orice fel de OC. ASrock-ul ala pare oc, personal ti-as recomanda sa mergi de la inceput pe 8GB RAM.

Sau, daca nu vrei neaparat Intel...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 16:28   #7
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am uitat sa specific ca sper la un 1080 dar in cateva luni si ma gandeam sa fac acest build cu ideea de upgrade pe viitor.
Din ce benchmark-uri si video-uri de comparatii am vazut pe net legat de gaming, jocurile ar beneficia mai mult de frecventa ridicata decat de numarul mare de core-uri si threaduri.
Acum, eu sunt doar un end user cu o mica pasiune pentru IT, voi ati testat mai multe sisteme ca mine.

Mi s-a pus obsesia pe un joc, Mass Effect Andromeda. Unele review-uri spun ca 8600k ar fi mai bunicel, comparatia facuta cu un 1700x. Mass Effect Andromeda usuca cpu-ul.
Nu folosesc programe gen Photoshop, Autocad sau altele care sa beneficieze de avantajul ryzen. Totusi placile pentru ryzen sunt usor mai ieftine.

Legat de cooler, am scapat de o grija

Un M2 m-ar interesa insa nu stiu daca de la inceputul build-ului. Cel mai ieftin M2 de 240gb kingston ca mai jos nu vreau sa merg ar fi la 500 ron, pe cand urmatorul Samsung 950 Evo este 600(in stoc magazin), dublu fata de un ssd pe sata. Ce-i drept M2 fata de ssd face diferenta.

Deci eu usor inclin spre intel dar de asta si postez aici si rog pareri.
Degeaba merg eu cu capul inainte daca nu stiu toate datele problemei.
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2018, 10:29   #8
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,062
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by unnamed- View Post
Ce-i drept M2 fata de ssd face diferenta.
Nope, chiar deloc daca SSD-ul SATA III e unul bun cum sunt Samsung EVO. Mergi pe un SSD SATA III bun.


Cred ca poti merge si pe un Ryzen 5 1600 pentru Mass Effect Andromeda.

Uite
cum merge un Ryzen 5 1600 @3,9Ghz cu un 1080 Ti in 1440p cu setarile pe Ultra. Procesorul nu depaseste pe unul dintre core-uri 88% si asta doar ocazional (in general sta pe core-ul 2 pe la 75-80%).

Acum daca cele 90-110fps-uri nu iti ajung atunci trebuie sa schimbi rezolutia in 1080p unde orice Ryzen ai lua vei fi limitat.

Daca treci pe 4K atunci procesorul devine si mai putin important.

Asadar pe ce rezolutie, la ce fps si cu ce setari vrei sa joci Mass Effect Andromeda? Asta e intrebarea principala. Apoi putem face recomandari.

De la 1440p in sus poti merge pe varianta ieftina Ryzen 5 1600 (570 lei la Iubitel) + AsRock AB350m Pro4 (320-350 lei din magazin) + un cooler ceva mai ieftin gen Scythe Mugen 5 Rev.B (250 lei si foarte silentios). Restul de bani ii bagi in ceva RAM si SSD mai bune sau ii tii pentru placa video de mai tarziu.

La carcasa as comenta faptul ca e frumoasa ... doar ca airflow-ul o sa fie foarte foarte prost si in consecinta temperaturile foarte mari pe toate componentele.
La carcasa as merge pe Thermaltake Core G21 Tempered Glass Edition (la 245 lei) si as adauga ventilatoare silentioase/RGB/LED.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2018, 12:17   #9
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Nope, chiar deloc daca SSD-ul SATA III e unul bun cum sunt Samsung EVO. Mergi pe un SSD SATA III bun.


Cred ca poti merge si pe un Ryzen 5 1600 pentru Mass Effect Andromeda.

Uite aici cum merge un Ryzen 5 1600 @3,9Ghz cu un 1080 Ti in 1440p cu setarile pe Ultra. Procesorul nu depaseste pe unul dintre core-uri 88% si asta doar ocazional (in general sta pe core-ul 2 pe la 75-80%).

Acum daca cele 90-110fps-uri nu iti ajung atunci trebuie sa schimbi rezolutia in 1080p unde orice Ryzen ai lua vei fi limitat.

Daca treci pe 4K atunci procesorul devine si mai putin important.

Asadar pe ce rezolutie, la ce fps si cu ce setari vrei sa joci Mass Effect Andromeda? Asta e intrebarea principala. Apoi putem face recomandari.

De la 1440p in sus poti merge pe varianta ieftina Ryzen 5 1600 (570 lei la Iubitel) + AsRock AB350m Pro4 (320-350 lei din magazin) + un cooler ceva mai ieftin gen Scythe Mugen 5 Rev.B (250 lei si foarte silentios). Restul de bani ii bagi in ceva RAM si SSD mai bune sau ii tii pentru placa video de mai tarziu.

La carcasa as comenta faptul ca e frumoasa ... doar ca airflow-ul o sa fie foarte foarte prost si in consecinta temperaturile foarte mari pe toate componentele.
La carcasa as merge pe Thermaltake Core G21 Tempered Glass Edition (la 245 lei) si as adauga ventilatoare silentioase/RGB/LED.
Salut, multumesc mult pentru cat ai scris. Apreciez faptul că te-ai implicat la scris, chiar ma ajuta asta.
Legat de carcasă, multumesc, a trecut pe locul 1 cea sugerată de tine.

Legat de ryzen. Încă nu sunt 100% convins. Eventual dacă aveți câteva insighturi legate de ryzen si de ce e mai potrivit. Macar sa vad si eu din alt punct de vedere.
Eu inca cred ca 8600k e best buy. La același preț cu fostul 6600k dar mult mai bun. Ideea e ca procesorul îl iei odata si bine iar pe parcurs mai faci upgrade la video/ram. N-as vrea sa iau pe viitor 1080 si sa ma lovesc de bottleneck cpu. Din cate am inteles cel mai sănătos bottleneck al unui pc este placa video.
Eu pana acum am văzut doar benchmark-ui si comparatii video dar o opinie nu am avut de unde sa citesc.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 16:38   #10
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

http://forum.lab501.ro/showpost.php?...2&postcount=25
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 19:01   #11
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

R7 1700 la 850 lei e absolut best buy IMO. Eu l-as lua respectivul intotdeauna in loc de i5 8600k. Singura exceptie ar fi situatia in care as avea nevoie de frecventa mare - foarte foarte putine situatii exista, poate monitor 1440p 144 HZ si ceva joc dubios gen PUBG, altfel iesi mai bine cu Ryzen 7.

Pentru cooler, dai o cerere rapid la Noctua aici ca sa-ti trimita kit de montaj pentru AM4. Vine foarte repede si kitul e foarte misto - si la prezentare si la calitate.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2018, 12:20   #12
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

8600K este 1000+ lei. Iubitel are 1700 la 850 lei. Tu faci misto? hahaha. Iarta-ma ca-s un bulangiu si rad.
. Si tine cont de un lucru - jocurile vechi si mare parte dintre cele actuale NU sunt optimizate pentru 8-core. Jocurile ce vor aparea pe viitor vor fi, chiar si unele actuale sau vechi s-ar putea, la un moment dat sa primeasca update. Deci Ryzenul e infinit mai bun. Poate ca acum, in 3-4 jocuri din 10 sa nu fie, sa fie putin de tot in spate, dar pe viitor, nu va mai fi, ci va fi lejer in fata. De asemenea, platforma pe Ryzen te va lasa sa faci update mult timp de acum incolo, cea cu Intel e moarta, trebuie sa schimbi si placa de baza. Asa ca alegerea e extraordinar de simpla si practic, nu ai alta varianta. Inteligenta zic. Pont: ia memorii rapide, 3200+.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2018, 12:28   #13
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cel mai bine e sa-l lasi pe om in prostia lui. Testat, asa e cel mai sanatos.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2018, 13:28   #14
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

o sa aiba si 8600K iubitel, ca a zis ca a luat ~50... deci ia de la el daca ai fixatie cu asta

am vrut sa postez de cateva ori dar m-am abtinut.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2018, 14:03   #15
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
8600K este 1000+ lei. Iubitel are 1700 la 850 lei. Tu faci misto? hahaha. Iarta-ma ca-s un bulangiu si rad. Ia vezi aici. Si tine cont de un lucru - jocurile vechi si mare parte dintre cele actuale NU sunt optimizate pentru 8-core. Jocurile ce vor aparea pe viitor vor fi, chiar si unele actuale sau vechi s-ar putea, la un moment dat sa primeasca update. Deci Ryzenul e infinit mai bun. Poate ca acum, in 3-4 jocuri din 10 sa nu fie, sa fie putin de tot in spate, dar pe viitor, nu va mai fi, ci va fi lejer in fata. De asemenea, platforma pe Ryzen te va lasa sa faci update mult timp de acum incolo, cea cu Intel e moarta, trebuie sa schimbi si placa de baza. Asa ca alegerea e extraordinar de simpla si practic, nu ai alta varianta. Inteligenta zic. Pont: ia memorii rapide, 3200+.
Nu ma deranjează pentru că nu sunt expert si nu am testat, nu am de ce să te contrazic. Mi-am exprimat opinia ca sa stii unde stau ca doar sunt nou pe forum
Cu argumente bune orice opinie se poate schimba.
Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Cel mai bine e sa-l lasi pe om in prostia lui. Testat, asa e cel mai sanatos.
De testat nu am cum sa testez iar daca iau un singur sistem nu este îndeajuns pentru comparatie. Asa ca incerc pe cat posibil sa pun în balanță tot și sa asimilez cât mai multă informație cu putință.
Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
o sa aiba si 8600K iubitel, ca a zis ca a luat ~50... deci ia de la el daca ai fixatie cu asta

am vrut sa postez de cateva ori dar m-am abtinut.
Poate până la urmă nu iau 8600k, dar sa ma conving sau sa ajung sa vad din perspectiva voastră. După cum spuneam aici voi aveti experienta.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2018, 17:39   #16
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by unnamed- View Post
Cu argumente bune orice opinie se poate schimba.De testat nu am cum sa testez iar daca iau un singur sistem nu este îndeajuns pentru comparatie. Asa ca incerc pe cat posibil sa pun în balanță tot și sa asimilez cât mai multă informație cu putință.Poate până la urmă nu iau 8600k, dar sa ma conving sau sa ajung sa vad din perspectiva voastră. După cum spuneam aici voi aveti experienta.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Testat, ma refeream ca n-are sens sa ii schimbi omului parerea. Asta ziceam prin "sa-l lasi in prostia lui" = "sa-l lasi in realitatea lui". Adica daca tu esti atat de inconstient incat esti pregatit sa dai 1200 lei pe un procesoru cu 6 threaduri, platforma moarta si iti faci iluzia ca te tine 5 ani, atunci nimic din ce as putea spune eu nu te-ar aduce pe calea cea dreapta Si toate astea cand ai procesor cu 16 threaduri la 850 lei. Ce mai e de adaugat? Viitor este spre multi thread. Imagineaza-ti ca in 2 ani si proacele intel mainstream vor avea 16 threaduri si tu cu 6 threaduri inca mai ai de asteptat 3 ani sa-ti schimbi platforma.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2018, 18:01   #17
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,062
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Imagineaza-ti ca in 2 ani si proacele intel mainstream vor avea 16 threaduri si tu cu 6 threaduri inca mai ai de asteptat 3 ani sa-ti schimbi platforma.
Asta este o perspectiva neagra ... dar mai mult decat reala.

Eu sper ca atunci cand a zis de 5 ani se referea de fapt la 2 ani.

Eu am luat anul trecut in august combinatia Ryzen 5 1600 + AsRock AB350m pro4 ca sa dau si eu cu nasul pe noile tehnologii la pret minim: M.2, DDR4, etc. Nu de alta dar tehnica de calcul din casa ramasese in 2012.

Iluzii nici nu mi-am facut sa ma tina 5 ani, dar daca vreau pe 1440p nu cred ca gatui nici o placa video existenta pe piata. Pe 1080p da, dar eu am monitor cu 1440p.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2018, 18:13   #18
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Asta este o perspectiva neagra ... dar mai mult decat reala.

Eu sper ca atunci cand a zis de 5 ani se referea de fapt la 2 ani.
Eu acum rulez de pe un Pc construit in 2011.
Asrock B75 pro3
Intel Pentium G860 dual core la 3.0 Ghz locked
8 gb ram 1333 mhz
Care a fost bunicel pentru desktop pc si jocuri mediocre, cs, csgo, dota 2, league of legends, asta cu placa video on board. Asta a depasit 5 ani.
Acum ma lovesc de limitarea acestui cpu si cum placa de baza actuala este pe 1155 trebuie sa fac alt sistem.
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2018, 18:08   #19
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Viitor este spre multi thread. Imagineaza-ti ca in 2 ani si proacele intel mainstream vor avea 16 threaduri si tu cu 6 threaduri inca mai ai de asteptat 3 ani sa-ti schimbi platforma.
Punct ochit aici, dar depinde despre ce viitor vorbim. Noi tot asteptam inca de prin 2011 sa vina viitorul, sa fie folosite mai multe core-uri in jocuri.
Lumea in 2011 isi lua multicore double threaded cu frecvente mai mici in asteptarea viitorului pe cand cei cu mai putine core-uri si threaduri beneficiau de frecventa mai ridicata.

Viitorul poate sa fie colorat, cand vine?

Asta e citita undeva.

"The problem is that programmers have to learn how they can break up their tasks to be worked on concurrently for multiple cores. With something like rendering a video the computer knows what comes next because the whole file is there ready to be rendered...it can give a piece of the video to each core and it can be worked on even out of sequence if necessary.

With games though, everything has to happen at the proper time, so it can't just break up the code into 6-8 pieces and have each processor work on a part of it at the same time (unless that code isn't time sensitive).

Maybe they could use the extra cores to run more complex AI or to help track a lot more bots in a game or something, but for your average game it won't make a difference until they can figure out a way to break up that code effectively among all processors."

Acum din alta perspectiva. Sa imi iau un 6 core 12 thread sau 12 core 24 thread si sa astept 5 ani(poate) cu gandul ca jocurile vor fi optimizate pentru atatea core-uri si threaduri nu e prea o idee buna in loc sa iau ceva si sa joc acum si cand am nevoie schimb(in 5 ani)
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2018, 14:19   #20
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Degeaba iei intel daca nu ai un exemplar generos pe OC ca sa zici ca scoti si ultima suflare din el incat sa merite investitia.
Apoi degeaba ai procu daca nu ai si memorii bune si potente, adica 8 sau 2x8GB de macar 2800Mhz ca sa poata mentine fps-urile sus.
Degeaba ai tu sistem care scoate 150FPS-uri constante daca nu ai un monitor de gaming adevarat, daca vrei GPU serios nvidia later , atunci iei un monitor cu GSYNC.
Degeaba iei sistem misto daca iei sursa si mobo prost care nu tin un OC mai serios.



Pot insira pana maine motive, tu decizi la urma.

Mai bine faci un sistem modest si echilibrat si vezi pe viitor ce vei face cu el. (ma refer la upgradeuri), ca idee soket-ul AM4 va ramane multa vreme, intelul schimba fara numar.
De 3-4 generatii mi-am luat placi de baza cu o gramada de rahaturi pe ele pe ideea ca voi face ceva mai serios pe viitor si n-am facut, bani aruncati aiurea.

Last edited by agarici cu pedale; 28-03-2018 at 14:22.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Opinie router (raportat la pret) Secttor Periferice 4 29-11-2014 01:00
Opinie sistem SH fubu Cutia de sub birou 21 05-09-2012 01:44

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2421

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.