lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-09-2015, 22:03   #1181
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Note 2 prime nu-l vad pe la noi iar ecranul nu e rezistent, daca e plastic nu-mi doresc ca sigur il busesc usor , iar Mi 4i e putin mai scump, vad la f64 ca e 11 mil la promo deci se cam incadreaza in buget plus ca merita diferenta doar pentru ecranul mult mai bun fata de asus, ce nu-mi place la el e ca nu are slot de card si asta e nasol ca mai pun filme pe el cand merg in deplasari si alte lucruri care ocupa destul, pentru asta am cardul de 64... asus are tot ce-mi doresc ca dotari dar ecranul e slab rau pentru cei 5.5" si am impresia ca bateria nu e prea grozava.

Lasand toate deoparte ,piticul meu e urmatorul, brandul xiaomi , mai exact fiabilitate si garantie,fiind telefon de munca si personal o sa fie supus unor conditii mai extreme uneori si mi-e ca nu e destul de rezistent, la asus am vazut ca daca iti inregistrezi telefonul la ei pe site timp de 12 luni daca se buleste ti-l repara si iti dau banii inapoi, ca la toshiba.
Asta vroiam sa sugarez, pui pe OTG si hdd de 1 Tb [emoji12] Lasa tampeniile cu Asus, e o vrajala sa pape din piata🙌
Quote:
Originally Posted by mbc View Post
On The Go. Conectezi un stick usb sau un mouse / tastatura / ceva la telefon. Se foloseste un cablu special cu microusb la un capat si usb ca la computer la celalalt capat.

Sent from my Mi 4i using Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2015, 22:31   #1182
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da m-am gandit si la asta cu OTG si e o idee bunicica... ramane de vazut in cateva saptamani imi iau ceva.

MBC - am postat eu undeva mai demult o poza cu un acer dual sim nu mai stiu ce model (liquid z3 duo or smth) il tineam cu totul off , doar vorbeam la el dar nu mult si am avut aproape 20 de zile de baterie, wifi extrem de rar folosit fiind telefon secundar, deci e posibil, 4.2.2 chell btw pe el, fara sa-l opresti noaptea.

Last edited by agarici cu pedale; 02-09-2015 at 22:35.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2015, 23:18   #1183
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Lasand toate deoparte ,piticul meu e urmatorul, brandul xiaomi , mai exact fiabilitate si garantie,fiind telefon de munca si personal o sa fie supus unor conditii mai extreme uneori si mi-e ca nu e destul de rezistent, la asus am vazut ca daca iti inregistrezi telefonul la ei pe site timp de 12 luni daca se buleste ti-l repara si iti dau banii inapoi, ca la toshiba.
Eu am Redmi 2 de la Xiaomi. E ca un Samsung: plastic China, ecran China, ma rog tot in China. Dar macar costa jumate dintr-un Samsung cu specs similare. De obicei update-uri in fiecare luna (sau mai multe pe luna): mai repara cate un bag, mai aduc cate un bug. Daca e vorba de un model mai de top, o sa ai si mai multe ROM-uri la dispozitie, nu doar oficiale.
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2015, 23:23   #1184
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Asa...Asa...Click image for larger version

Name:	uploadfromtaptalk1441225384217.png
Views:	475
Size:	103.8 KB
ID:	50690Click image for larger version

Name:	uploadfromtaptalk1441225395459.png
Views:	477
Size:	164.0 KB
ID:	50691

Sent from my Mi 4i using Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2015, 06:16   #1185
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

Bv, ktf, ptr achiziție. O sa fie un risc referitor la componentele ce îl alcătuiesc. Iti dau când intru azi de pe pc, de la un amic bun, cu relații la chinezi, ceea ce înseamnă compania asta opo.

Dar, overall, telefonul e tare bun!!
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2015, 08:38   #1186
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

@reflavius merci de ajutor, nice screen-urile... cu garantia cum se rezolva daca mi-l iau de aici ? banuiesc ca mi-l trimit in china si stau dupa el o luna or smth ?

imi poti spune te rog cu ce vine la pachet telefonul si daca o pereche de casti normala e compatibila cu el sau se aud aiurea (fara bas) din cauza mufarii diferit fata de europa, stiu ca la allview era problema asta

din ce am vazut in poze "geamul" lui este iesit in afara, lucru care nu imi place fiindca odata scapat pe fata sau pe un colt sunt sanse mari sa se crape sticla... si ma indoiesc ca gasesc o husa care sa fie ea peste ecran plus ca ii distruge aspectul de telefon finut.

Telefonul overall e nice dar in aplicatii 3D am vazut ca e destul de slabut fiindca are rezolutie FHD una peste alta nu prea se va simti upgrade-ul de la moto G second gen la el dar macar pe partea de soft si updates sta bine din ce ziceti voi.

@Bogd4n - Zi-mi te rog cum e autonomia la el si o parere scurta plusuri / minusuri observate, vad ca e ieftinel rau Redmi 2 si ma tenteaza sa iau unul mamei mele ca sa-mi pastrez moto G-ul pana strang mai multi bani sa iau ceva mai bun. Ea initial vroia sa ia Ace 4 4G dar nu's fan samsung.

Last edited by agarici cu pedale; 03-09-2015 at 09:39.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2015, 09:28   #1187
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default


Vine cu alimentator, cablu usb, posibil sa nu aiba adaptor EU, dar probabil pun de la ei cei de la F64, eu l-am avut de la PCG ca utilizare bani din cont de pe un storno de la un Seasonic XW760 V, garantia cade in incidenta legii Romania - maxim 15 zile, dar nu e cazul, am avut 4 produse Xiaomi, nici unul macar nu a crapat sau dat semne de oboseala, calitatea e peste ce am vazut la Samsung, Lg, si pot spune ca e peste Apple...care se stie dau 12 luni, acuma e si chestie de noroc, iti urez aceiasi bafta la toate chinezariile de treaba
Am sa-i fac un review la smart zilele astea, e unul iarasi reusit...la inceput a avut probleme cu supraincalzirea, dar odata cu versiunea de MIU7 adio probleme...si upde-ti au saptamanal pe developer sau de 2 ori pe luna la cele standard, jos palaria...
functioneaza cu orice casca, au profile pentru cele ale lor, se poate seta profile pe piston 2, etc cele mai cool setari pe audio ...

Last edited by reflavius; 03-09-2015 at 09:30.
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2015, 09:45   #1188
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Chiar misto... chiar nu ma asteptam si fie facut cu cap, foarte tare.

Mai am o minca intrebare, vad pe gsmarena ca mi 4i si redmi 2 au miui 6 , LL 5.02 si respectiv KK4.4.4 ... se poate pune oficial MIUI 7 pe ambele oficial ? Crezi ca vor da update la LL pe Redmi 2 sau pe Mi4i la M pt ca 5.0.2 in general e buguit rau.

PS: merci de feedback

Last edited by agarici cu pedale; 03-09-2015 at 09:57.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2015, 11:59   #1189
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

Am vrut eu sa portez miui 7. Tot kk based e. Nu știu de unde ai tu info ca e L based.
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 10:35   #1190
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mno bun, m-am mai gândit la una alta, pentru care aş ajusta bugetul. Dual SIM, maxim 5", FHD, 2GB RAM, baterie cât cuprinde. Rămâne cerinţa să găsesc folie şi husă de silicon/cauciuc pt. aşa ceva. Etc? Sigur am uitat ceva.

Am dat un ochi peste ceva Xiaomi Şi Meizu. Dar la 5.5" sunt mult prea mari, chiar şi 5" e un pic peste limită.

Now what?
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 10:37   #1191
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Mno bun, m-am mai gândit la una alta, pentru care aş ajusta bugetul. Dual SIM, maxim 5", FHD, 2GB RAM, baterie cât cuprinde. Rămâne cerinţa să găsesc folie şi husă de silicon/cauciuc pt. aşa ceva. Etc? Sigur am uitat ceva.

Am dat un ochi peste ceva Xiaomi Şi Meizu. Dar la 5.5" sunt mult prea mari, chiar şi 5" e un pic peste limită.

Now what?
Ai strans banii ?
http://playtech.ro/2014/cel-mai-bun-...-dual-sim-top/

=================

Mai ia ceva sa te orientezi:

http://www.91mobiles.com/list-of-pho...-5-inch-phones
---------------------------

http://www.androidauthority.com/best...phones-529470/
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 10:40   #1192
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

I had some time to think about it, sue me. Da' bine bre, nici 2-3000 de lei. -_-
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 10:44   #1193
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

Vine @mbc si zice de moto g 2014 si ne-a inchis!

E bun ala, sa stii!!!

Vezi ca am editat postul anterior!!!
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 11:34   #1194
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Lasa-i sa dea 3000 de lei pe S6 si sa se mire cum sacadeaza dupa aia.

Bine, acum este Moto G 2015 dar nu stiu la ce pret intra la noi si daca va fi versiune dual sim.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 12:15   #1195
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Mno bun, m-am mai gândit la una alta, pentru care aş ajusta bugetul. Dual SIM, maxim 5", FHD, 2GB RAM, baterie cât cuprinde. Rămâne cerinţa să găsesc folie şi husă de silicon/cauciuc pt. aşa ceva. Etc? Sigur am uitat ceva.

Am dat un ochi peste ceva Xiaomi Şi Meizu. Dar la 5.5" sunt mult prea mari, chiar şi 5" e un pic peste limită.

Now what?
http://www.emag.ro/telefon-mobil-hon.../pd/DCVTQMBBM/
este exact ce-ti trebuie tie
problema e ca nu are lolipop dar http://www.ibtimes.co.in/android-lol...-new-os-644939
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 12:32   #1196
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
LOL: Ala e o mizerie :


Este un tel frumos si destul de performant la acesti bani. Ceea ce nu imi place la el este faptul ca informatiile detaliate privind persoana apelata, sunt scrise foarte mic si chiar si alte informatii despre aplicatii sunt la fel scrise. Vine fara casca audio (un alt minus) iar auditia este mult pe...
citeste tot review-ul
Review util?
da
Conţinut inadecvat
4 comentarii

In ce limba este meniul telefonului?
comentariu scris de Arsenie Adrian Florin acum o luna
Răspunde Conţinut inadecvat

Revin cu un nou review. Dupa aprox o luna de utilizare pot spune ca e cam slabut. Bateria tine maxim 8 ore, in conditii de utilizare doar ca telefon, fara a mai intra pe internet. Se incalzeste foarte tare cand il utilizezi mai mult. Nu este nicio diferenta intre acest octacore si un quadcore, poate chiar cel din urma sa sa miste mai repede. Carcasa pe alb se murdareste in primele ore de utilizare si daca o dechizi de vre-o trei ori scartaie. La acesti bani eu va recoman mai bine un allview
comentariu scris de Remus Valungan acum o luna
Răspunde Conţinut inadecvat

Regret ca am achizitionat acest telefon. Este cel mai slab din ultimii 10 ani. Nu recomand, daca aveti nevoie de un telefon care sa va ajute macar de dimineata pana seara tarziu. Acesta tine MAXIM 6 ore!
comentariu scris de Remus Valungan acum o luna
Răspunde Conţinut inadecvat
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 12:39   #1197
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

http://www.gadget.ro/huawei-honor-4c-review/
http://gadgets.ndtv.com/mobiles/revi...s-right-697011
la astia nu e asa dramatica situatia

mna, daca esti pretentios, pentru 200 lei in plus se rezolva toate problemele http://www.emag.ro/telefon-mobil-hua.../pd/DZ3LLMBBM/
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 12:41   #1198
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

Eh, deja de la P8 we stepped up a notch!!
Bun si asta!!!

http://www.galaxygsm.ro/_/product.ph...gn=direct_link
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 12:57   #1199
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Băi! FHD...
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 13:00   #1200
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Tu n-ai auzit ce a zis dedera ?
Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Astea-s fite de doi bani, iarta-ma ca-ti spun.
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Intrebari OS Android [Wanted] Telefoane mobile si alte gadgeturi 124 06-04-2015 18:50
Aplicatii Android Boggy Telefoane mobile si alte gadgeturi 76 16-10-2013 21:09
Probleme android mbc Telefoane mobile si alte gadgeturi 23 19-05-2012 00:05
Android Benching ala rheu Overclocking & benchmarking 3 04-10-2010 21:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3962

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.