lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-02-2018, 22:51   #681
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Sa va zic si povestea mea recenta cu evomag, poveste care asteapta un final, deci e in desfasurare.

De ceva timp mi s-a pus pata pe o carcasa, anume Phanteks Enthoo EVOLV ATX Galaxy Silver. N-as putea spune de ce vreau fix acest model, poate ca seamana un pic cu fostele Power Mac-uri G5, dar imi aduce aminte si de seria Ghost in the shell (din nou, nu stiu de ce, dar fac asocierea cu respectiva serie).

In fine, vreau fix modelul acesta, nu ma intereseaza alta culoare sau versiunea mai noua cu panouri din sticla. Am dat anunt si aici: http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=18400 - din pacate nimeni nu m-a contactat, dar era de asteptat.

Revenind, martea asta cautam eu de zor pe olx, okazii, etc, la un moment dat din google rasare fix carcasa dorita de mine... la evomag. E produs resigilat, prezentat pe site ca fiind cu ambalajul desfacut, accesorii desfacute si zgarieturi fine (superficiale) pe suprafetele lucioase.

Pretul - 599 lei, decent zic eu, fara de aprox 830 cat e normal sigilata. Dornic sa economisesc nitel nefiind super mega pretentios ma gandesc ca asta e sansa mea. Am mai cautat un pic in seara respectiva, dar nimic.

A doua zi, miercuri, dau comanda. Totul pare sa decurga minunat, comanda imi este confirmata si pe email si prin sms.

Joi pe la pranz ajunge curierul la serviciu, eu eram foarte prins cu un client, imi cer scuze fata de client si ma duc sa preiau carcasa. Vad ca pe carcasa scrie Phanteks ITX, dar ignor asta (mare greseala), cutia parea destul de mare si m-am gandit ca, fiind un produs resigilat, poate nu are cutia originala.

Platesc curierul si ma intorc la clientul meu. Dupa aprox o ora termin de rezolvat problema cu clientul si ma duc sa desfac carcasa, ma rodea curiozitatea sa o vad. Deschid cutia si... surpriza: inauntru e o carcasa neagra. O ating, a doua surpriza, pare tabla normala, nicidecum aluminiu. O scot afara... carcasa e chiar ce scrie pe cutie, Phanteks Evolv ITX Black, o carcasa total diferita si care are un pret de aprox 300 lei...

Intru pe site si caut un nr de telefon, dornic sa aflu niste explicatii, sun, nu raspunde nimeni, clasicul "convorbirea va fi inregistrata", dupa care melodie de standby... astept, astept, nimic.

Suparat, dar calm, scriu un email la "vanzari at evomag punct ro". Raspunde cineva de la service, care nici nu cred ca a citit mailul meu, imi spune doar sa trimit produsul pentru diagnosticare. Ce diagnosticare, cand e un alt produs decat cel comandat? Dar ce sa fac, il trimit, impreuna cu copia dupa factura si o foaie cu "datele de contact si problema reclamata", asa cum imi cere omul de la "service". Pe foaie trec emailul si numarul de mobil, in speranta ca voi primi un raspuns.

Azi coletul a ajuns inapoi la evomag si preluat de ei inainte de ora 11 dimineata (conform tracking-ului de la fan courier), astept cuminte sa fiu contactat, sa mi se dea macar o explicatie, ce s-a intamplat si cum va fi solutionata problema, dar nimic... Dupa masa, pe la 14, ma decid ca n-ar strica sa le mai trimit un email totusi, insa tot nimic.

Asa ca acum sunt si cu banii luati si fara nimic, fara sa am nicio vina, decat ca nu am verificat atent ce am primit si ca am presupus ca produsul, fiind resigilat, poate e in alt ambalaj.

Ce ma doare si mai tare e ca fix acum evomag isi "promoveaza" un black friday romanesc, adica "winter black friday". Pentru asta au timp, dar sa-si repare greselile se pare ca nu. Pacat. Sper totusi sa se termine bine, un storno cat mai rapid n-ar strica, trimiterea produsului comandat initial ar fi si mai buna. Nu m-ar deranja si o explicatie si niste scuze, dar cred ca sunt slabe sanse pentru asa ceva.

Daca a avut cineva experiente asemanatoare si-mi poate da un sfat nu ma supar. Weekend placut tuturor.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2018, 23:16   #682
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,350
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tine contact permanent cu ei si pastreaza fiecare dovada, ca sa nu regreti, asa cum s-a intamplat la primirea coletului.
Din pacate trebuie sa duci razboi de gherila in astfel de situatii.
Sincer, nu mi se pare normal sa raspunda mereu Patrascu de toate erorile subordonatilor. Drept urmare ar trebui sa iei in calcul un contact direct in caz ca nu rezolvi problema
kobro is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2018, 23:31   #683
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

OK, multumesc, din pacate asa e, nici mie nu mi se pare deloc normal treaba asta. Inteleg ca se produc greseli, nu-mi place, dar asta e. In schimb nu inteleg cum poti fi nepasator dupa ce gresesti si nu incerci sa-ti repari greseala.

In fine, asta e, vedem ce se intampla, nu ma astept la miracole, dar sper totusi la o solutionare rapida. Ma gandesc cum ar fi pentru cineva care ar fi avut nevoie mare de un produs si ar fi primit altceva... Si ar fi si cu banii blocati si fara produs. Nici pentru mine nu e deloc placut, am dat comanda miercuri si speram ca weekend-ul asta sa mut sistemul din vechea carcasa, in timpul saptamanii nu prea am timp.

Din pacate acum astept si nu stiu ce se intampla, in loc sa ma bucur de produsul comandat si platit. Si, fara sa exagerez, ma gandesc ca asta e tara, n-are rost sa ne miram, aparent bunul simt e o chestie ce apare doar prin basme la noi. Cat despre "clientul nostru, stapanul nostru" ce sa mai zic...

Cat despre domnul Patrascu, l-am contactat, sper sa nu se supere, dar incerc sa gasesc macar un raspuns. Mai departe e treaba lor ce fac in curtea lor, nu vreau sa fie nimeni ars pe rug, poate e un incident izolat, dar daca nu e asa si anumiti angajati nu-si fac treaba, atunci deja nu e bine. Dansul probabil ca stie mai bine ce se intampla, poate echipa evomag a fost super ocupata cu black friday-ul, dar daca n-a avut timp nici macar sa rezolve o problema de care sunt vinovati... nu zic mai multe, sper sa primesc o explicatie.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2018, 10:52   #684
Patrascu Mihai
VIP
 
Join Date: Apr 2012
Location: Bucharest
Posts: 25
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Salut,
Multumim pentru mesaj.
Se mai intampla erori, nu voi nega niciodata acest lucru iar cat priveste procedura colegilor mei, este una standard/clasica si se pare ca din ce ai scris in post, s-a pus in practica.
Trimite-mi te rog pe pm nr comenzii si revin colegii mei cu info.
Nu ai de ce sa iti faci griji legat de acest caz, se va rezolva cu sau fara interventia mea.
Eu imi cer scuze ca ti-au trimis un produs gresit si voi cerceta situatia pentru a gasi problema si a o corecta.

Multumim si orice feedback este binevenit.
Patrascu Mihai is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2018, 22:42   #685
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Apreciez raspunsul, mi-a fost promis un storno azi, deci se pare ca problema va fi solutionata in curand. Daca rezolvarea venea vineri fara interventia conducerii firmei era si mai bine, dar nici asa nu-i rau. Revin cu finalul dupa storno.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 09:53   #686
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,221
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

O sa cam ai de așteptat.
Sunt curios cat va dura la tine returnarea banilor după stornare, eu nici până azi nu am primit banii in cont după ce mi s-a comunicat prin e-mail că banii vor fi returnați pe data de 15 Februarie.
Mai aștept , poate se mișcă greu ăștia de la bancă cu actualizarea informațiilor.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 10:37   #687
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Maxim 30 zile conform legii.
Firmele mari, care isi permit sisteme informatice puse la punct, pot percuta si in 3-7 zile cu viramentul.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 10:42   #688
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Haida bre, dă-o 'n spanac, un OP se face în cateva secunde. Dacă ar fi interes s-ar rezolva în 24-48 de ore.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 10:49   #689
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Intr-un sistem informatic in care nu apare restituirea produsului in contul clientului nici dupa o saptamana, cam cat de repede crezi ca se va genera op-ul.
In general, op-urile astea se genereaza in MT100 sau xml(mai nou) si se importa direct in softul bancii.
Asta s-ar face in cateva secunde pentru zeci-sute de clienti, daca in sistem ai avea restituirea bagata, aprobata, stornata.
Sau poate softul existra si nu mai are cine sa bage in el. Sau softul exista, dar nu s-a mai platit suport de 10 ani la el. Sau. Sau.

Sunt chestii temporare (perioade de concedii, schimbari de soft, de legislatie, de formate de import-export, de banca etc) si sunt chestii dare dureaza de mult timp. Astea care dureaza de ceva vreme sunt chestii asumate de management deja, parerea mea.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 15:09   #690
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,221
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Niciodată nu am înțeles de ce durează așa mult returnarea banilor in contul bancar.
Anul trecut în primavara la fel a durat foarte mult, cred că mai mult de o săptămână până am văzut banii in cont, mă certam cu aia la bancă, Evomag îmi spunea că au returnat banii in cont, cei de la bancă imi spuneau că la ei nu apare nimic, până la urmă au apărut atunci, dar din câte țin minte magazinul nu returnează el direct ci se folosește de un intermediar care face acest lucru, țin minte că am sunat și la ei și îmi spuneau că banii s-au returnat dar la mine in cont era 0.
Din ce spune kretzu77 înseamnă că e ceva normal sa dureze așa mult.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 22:22   #691
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Nici eu nu inteleg de ce nu se pot returna banii mai repede. Inteleg ca nu se poate "instant", mai ales daca magazinul are cont la o banca si clientul la alta banca, dar eu zic ca 24 ore, hai fie 48 ore ar trebui sa fie un interval rezonabil.

Mai ales cand firma este 100% responsabila pentru eroare. As intelege sa comanzi ceva si sa returnezi produsul ca nu-ti place, firma n-are nicio vina, in situatia aia chiar ar fi "ok" sa penalizezi cumparatorul cu o perioada de asteptare ca sa descurajezi retururile fara motiv. Dar cand chiar n-ai nicio vina...

Nu e placut pentru mine sa stau cu banii blocati, pentru magazin probabil e si mai "naspa", a platit doua transporturi. Cine suporta respectiva pierdere nu stiu, probabil e asumata de magazin, dar sunt doar speculatii. Ideea e ca clientul n-ar trebui sa piarda nimic daca n-a gresit nimic, dar lumea nu e perfecta, din pacate.

Pentru mine a fost o lectie, in viitor voi fi cu siguranta mult mai atent la ce primesc, chiar daca vine dintr-un magazin, din pacate problemele astea ne fac mai paranoici, exact ca si in cazul tranzactiilor intre persoane fizice, e suficient ca un magar sa traga o teapa si sa sufere mult mai multi oameni cinstiti, tepuitul va raspandi repede patania si lumea va evita sa mai cumpere ca sa nu pateasca la fel.

Revenind, mi-a fost promisa stornarea in data de 22 februarie, sper ca banii sa-mi intre in cont in 23 februarie. Daca se intampla asta nu e mare drama pentru mine, vreau doar sa-mi fac un upgrade la carcasa, e un impediment minor ca mai astept un pic, insa ma gandesc cum ar fi fost daca cineva ar fi avut nevoie de un alt produs pentru un proiect urgent.

Sa zicem ca esti freelancer si ai nevoie de o un laptop mai special (si scump) ca sa realizezi si sa testezi o anumita aplicatie, ai la randul tau un client care sa zicem ca-ti da o suma de bani in avans, dar iti seteaza si un deadline clar, daca nu-l respecti esti penalizat serios sau pierzi tot. Dai comanda, primesti ceva gresit si il returnezi, nu mai ai cum sa cumperi produsul necesar si stai blocat o saptamana sau mai mult, e un dezastru...
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2018, 01:35   #692
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,938
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post

Sa zicem ca esti freelancer si ai nevoie de o un laptop mai special (si scump) ca sa realizezi si sa testezi o anumita aplicatie, ai la randul tau un client care sa zicem ca-ti da o suma de bani in avans, dar iti seteaza si un deadline clar, daca nu-l respecti esti penalizat serios sau pierzi tot. Dai comanda, primesti ceva gresit si il returnezi, nu mai ai cum sa cumperi produsul necesar si stai blocat o saptamana sau mai mult, e un dezastru...
In cazul asta, intotdeauna ma duc PERSONAL sa ridic produsul, si-l si testez la magazin inainte de a pleca cu el de acolo.

Si nici NU platesc nimic in avans!

Mai ales daca sint fortat sa fac o comanda online, din fiesce motive (unul fiind sa am garantat dreptul de retur, vezi politica Garage).

Asa sint acoperit (am cash-ul permanent la mine, se greseste/intimpla ceva, mi se rupe), totodata se grabeste si magazinul sa trimita produsul (pentru ca vrea banu' cit mai repede).

Nu ma deranjeaza sa platesc 15-20 lei curierul, stiu sigur ca apoi nu ma doare capul...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2018, 22:51   #693
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Da, ai dreptate, teoretic e simplu, eu dadeam oricum un exemplu, in practica insa pot aparea tot felul de situatii, poate beneficiezi de niste fonduri si esti obligat sa folosesti banii ca sa platesti produsul in avans la un magazin, poate ai nevoie de un produs pe care-l gasesti doar online la un magazin si nu ai posibilitatea de a deschide pachetul, etc.

Insa m-am fript si asta e, am ramas cu niste bani blocati o perioada si un pic dezamagit ca nu mi-am mutat sistemul cand am vrut, poate in final e mai bine asa, e un pret mic platit pentru o lectie importanta.

Bonus, o chestie super amuzanta - azi am primit un email de la evomag prin care sunt invitat sa scriu un review pentru produsul comandat si pot castiga un voucher de 10 lei pentru feedback Daca primeam produsul cred ca scriam un review pe bune, de-si luau notite si site-urile profesioniste de pe net de la mine

Chestiile automatizate par sa mearga perfect la evomag, notificari ca s-a preluat comanda si ca a plecat - pe mail si prin sms, invitatii de a scrie review/feedback, totul e minunat. Pacat ca nu exista un sistem automatizat care sa se asigure ca produsul livrat corespunde cu cel comandat
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2018, 17:57   #694
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,221
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Azi am sunat iar la Evomag sa intreb de ce nu s-au returnat inca banii din factura de stornare, initial primisem informatia pe e-mail ca banii se vor returna pe data de 15, am sunat saptamana trecuta vineri sa intreb doar daca s-au returnat pe 15 si mi s-a comunicat atunci ca da, am zis hai ca urmeaza weekend-ul, o sa-i primesc saptamana asta, azi verific contul si inca nimic, mai sun inca odata sa intreb daca s-au returnat pentru ca nu am primit nimic, de data asta am vb cu o domnisoara/doamna care a verificat si mi-a zis la fel ca banii s-au returnat de pe data de 15, totusi am cerut si dovada pentru a fi sigur de acest lucru, am primit mail de la departamentul de contabilitate cu scuze pentru intarziere si ca voi primi banii in 2 zile lucratoare si ce sa vezi, conform dovezii primite deabia azi s-a returnat suma respectiva, asta insemnand ca deabia saptamana viitoare voi intra in posesia lor.
Asta e lipsa clara de profesionalism a angajatilor, altfel nu stiu cum o pot numi, toata afacerea a durat deci aproape 1 luna jumate.

Daca la un moment dat nu intervenea domnul Patrascu Mihai, probabil ar fi durat si mai mult, ii multumesc inca odata pe aceasta cale.
@RaverX, daca ti-au facut stornare, cere neaparat dovada returnarii sumei in cont, altfel e posibil sa astepti mult si bine.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2018, 18:38   #695
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am produs in garantie din data de 8... deci sa inteleg ca mai dureaza o luna pana se rezolva?
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2018, 18:46   #696
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2018, 18:48   #697
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,221
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu stiu, poate ai noroc sa se rezolve mai repede
eu am trimis placa de baza pe data de 15 ianuarie, pe 16 a ajuns la ei conform awb-ului curierului, pe 18 mi-a aparut inregistrata la status garantie, aproape 3 saptamani a stat in service-ul autorizat, apoi a urmat stornarea, dupa stornare mi s-a comunicat ca banii vor fi returnati dupa aproximativ o saptamana(15 Februarie) ceea ce nu s-a intamplat, am mai asteptat o saptamana pana azi si asta a fost.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2018, 20:52   #698
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Azi mi-au intrat banii, sincer nu ma asteptam, ma gandeam ca intra maine, asta in cel mai bun caz. Ce sa zic, s-a terminat cu bine, insa (cum spuneau si altii) fara interventia "sefului" probabil ca treaba ramanea agatata mult mai mult.

Multumesc si eu domnului Patrascu pentru solutionarea rapida a problemei.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2018, 13:25   #699
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,221
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Azi mi-au intrat și mie banii in cont vad, în mai puțin de 24 de ore de când s-a făcut plata către banca, deci se poate și mai repede.
In sfârșit, caz închis
Danos is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2018, 16:03   #700
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

La mine s-au adunat deja 18 zile, din data de 8... Mai astept sa vad pana la cele maxim 25 de zile...
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Voucher reducere evoMAG - pentru utilizatorii inregistrati dupa 5 Aprilie 2012 Monstru lab501 220 25-09-2018 21:47
Discutii si experiente cu SandyBridge gmc Procesoare si chipseturi 2080 12-10-2017 23:21
Colaborare evoMAG - LAB501 Micutzu Articole 8 05-04-2012 20:22

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2192

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.