lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-01-2016, 13:21   #43621
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1173 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Stiu ca poate unii ma vor injura, dar in sfarsit!
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Ac...onstitutionale
Super. Sper sa nu mai vad fum nici la intrare in mallus.
Old 27-01-2016, 13:35   #43622
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 571 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by s3r0t0n1n View Post
Nu vreau sa creez polemici dar... aceasta mult-discutata lege si dorita cu atata ardoare va rezolva urmatoarele probleme?
1. Imbulzeala ca vitele in mijloacele de transport in comun
2. Jegul din jurul nostru
3. Bizonii din trafic
Nu.
dar ma bucur ca cei care trebuie sa rezolve astfel de probleme for fi mai nervosi ca nu vor mai putea fuma decat afara in ploaie/zapada/grindina/plm.

Acum serios. nu are legatura cu prefectura.
Old 27-01-2016, 13:48   #43623
Rob˙
Ancient friend

Rob˙'s Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by codpin View Post
Cu ce sunt eu vinovat ca si nefumator de tre sa inhalez fumul altora peste tot unde ma duc?
Şi noi cu ce suntem vinovaţi că în spaţiul unde ne întâlnim ca să bem ca porcii şi să fumăm în draci, spaţiu creat de altfel special pentru asta, vin panseluţe din astea nevinovate şi pure, cu pretenţia stupidă ca lumea să se schimbe după vor ele. Cum nici noi, aştia straight nu mergem în baruri de poponari, nici voi nefumătorii nu aveţi ce căuta în barurile unde se fumeaza. Sau dacă o faceţi, suportaţi consecinţele. Ce e aşa greu?

Bine că am rezolvat-o pe asta, că în rest toate merg strună şi doar fumatul ne mai împiedica să fim în rândul lumii.
Eu zic că se rezolvă simplu problema cu un semn pe uşă de genul "Spaţiu rezervat exclusiv fumătorilor".
Old 27-01-2016, 13:50   #43624
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Cu ce sunt eu vinovat ca si nefumator de tre sa inhalez fumul altora peste tot unde ma duc? Si faza cu spatiul pt nefumatori e fix pix, pt ca de obicei spatiul asta nu e delimitat cu nimic si daca nu-ti ajunge fumul altuia direct in nas oricum il simti ca e deja in ambient...
Sau mai rau:
- ca sa ajungi la nefumatori trebuie sa treci prin zona de fumatori
- zonele de nefumatori sunt la etaj, de parca fumul coboara, nu urca

Acum ceva vreme (nu era nici ideea de a interzice fumatul peste tot, daramite prooiectul de lege) aram cu familia intr-un restaurant, la nefumatori.
Se aseaza 2 cretini la o masa si isi aprind tigarile.
Chem pe cineva de acolo si le arat indivizii.
Imi spun senin ca nu mia sunt locuri la fumatori si stau aici pana se elibereaza o masa.
Le spun ca nu e problema asta, ca asteapta, dar sa stinga tigarile, ca e zona de nefumatori.
A ridicat din umeri.
Le-am spus ca au de ales intre:
- ii convinge sa stinga tigarile
- ii scoate de la nefumatori
- chem politia

Cu chiu cu vai i-a scos afara.
Si le-am spus ca o sa ma dristez cand o sa se interzoca fumatul peste tot.
Seful de sala sau ce rahat era mi-a ras in fata. Acum m-as duce eu la el sa-i rad in fata.
De ce se poate si la noi ca in alte tari? Zone pentru fumatori, care sa nu jeneze persoanele nefumatoare (intrare separata sau dupa zona de nefumatori si fara nefumatori la etaj superior fumatorilor), de maxim 25-30% din suprafata totala a restaurantului????
De ce?
Pentru ca romanul e jmecher pe system bo$$.
Ei bine, pentru cäcatul asta de jmecherie salut legea, desi mi se pare extrema totusi.
Dar probabil o sa fie ca in Grecia. e interzis peste tot, dar tacit, se accepta peste tot sa se fumeze.
Pana o sa dea de un nebun ca mine, care o sa cheme politia direct.
Old 27-01-2016, 13:54   #43625
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by rob View Post
Şi noi cu ce suntem vinovaţi că în spaţiul unde ne întâlnim ca să bem ca porcii şi să fumăm în draci, spaţiu creat de altfel special pentru asta, vin panseluţe din astea nevinovate şi pure, cu pretenţia stupidă ca lumea să se schimbe după vor ele. Cum nici noi, aştia straight nu mergem în baruri de poponari, nici voi nefumătorii nu aveţi ce căuta în barurile unde se fumeaza. Sau dacă o faceţi, suportaţi consecinţele. Ce e aşa greu?

Bine că am rezolvat-o pe asta, că în rest toate merg strună şi doar fumatul ne mai împiedica să fim în rândul lumii.
Eu zic că se rezolvă simplu problema cu un semn pe uşă de genul "Spaţiu rezervat exclusiv fumătorilor".
E legea facuta complet stupid.
Ar trebui introdusa pentru restautante.
Pentru baruri si cluburi (mai ales de noapte) mi se pare stupid sa aplici asa o regula restrictiva.
Problema este alta. Te faceai ca fumai tutun 1005 si mai bagai si altceva in el prin cluburi. Acum pla.
O sa creasca dependentii de cocaina si heroina, ca marijuana, care era ceva natural, nu o sa mai ai cum sa o fumezi.
Old 27-01-2016, 13:55   #43626
codpin
Senior Member

codpin's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

@rob fumator sau nefumator depinde doar de preferintele si optiunile personale. Doar ca eu nefumator nu te intoxic pe tine cu nimic, doar cu mirosul meu de "panseluta", in schimb tu ca si fumator care te duci sa "fumezi in draci" ma cam deranjezi.

Stai linistit, ca si pana acum ieseam in baruri unde se fumeaza in draci si m-am simtit bine, dar nu pot sa nu ma bucur ca se va interzice fumatul in astfel de locuri. Eu nu ma cert cu tine, de fapt nu ma cert cu nimeni direct, ci ma bucur ca se ia o astfel de masura. Masura pe care iarasi o consider normala si nu abuziva sau extrema.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2016, 13:57   #43627
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Abuziva nu e. Extrema e. Mai toate tarile din Europa au legea cu zone de fumatori de maxim x% din suprafata totala (media cred ca e undeva pe la 20-25%)
Old 27-01-2016, 14:17   #43628
Rob˙
Ancient friend

Rob˙'s Avatar

PC-ul meu

Quote:
in schimb tu ca si fumator care te duci sa "fumezi in draci" ma cam deranjezi
Asta cu deranjatul nu o înteleg eu. Atât timp cât există alternative să nu fii deranjat, de ce insişti să fii deranjat de fumul emanat de mine? De ce trebuie să ne călcăm unii pe ceilalţi pe bătături în loc să îşi vadă fiecare de vieţile lor?
Old 27-01-2016, 14:29   #43629
codpin
Senior Member

codpin's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Asta cu deranjatul nu o înteleg eu. Atât timp cât există alternative să nu fii deranjat, de ce insişti să fii deranjat de fumul emanat de mine? De ce trebuie să ne călcăm unii pe ceilalţi pe bătături în loc să îşi vadă fiecare de vieţile lor?
Pai eu imi vad de viata mea si in acelasi timp ma bucur de o lege care in sfarsit imi urmareste si interesele mele.

Nu inteleg de ce trebuie ca eu nefumator, sa stau sa caut pe net localuri unde nu se fumeaza, lucru care tu mi-l prezinti ca si normal si indicat... si de ce nu pot fumatorii sa iasa afara sa fumeze o tigara si sa se intoarca inapoi la masa?

Daca ti se pare ok ca eu sa fac un efort in plus ca nefumator atunci si mie mi se pare ok sa faci un efort in plus daca esti fumator.

Si cu asta am incheiat ca nu vreau sa o dam in diverse....
codpin is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2016, 14:30   #43630
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Mama ce multe sunt.
Oh, wait, au numarat si toate KFC-urile si toate McDonald's-urile.
Damn
Old 27-01-2016, 14:30   #43631
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Nu vreau sa creez polemici dar... aceasta mult-discutata lege si dorita cu atata ardoare va rezolva urmatoarele probleme?
1. Imbulzeala ca vitele in mijloacele de transport in comun
2. Jegul din jurul nostru
3. Bizonii din trafic

Astea sunt 3 venite in minte pe scurt mult mai grave ca fumatul in baruri. Daca vrei sa eviti fumul de tigara intr-un bar ai variante: te duci in alt bar, te duci la nefumatori daca barul respectiv are amenajat asa ceva etc.

Sunt niste rahaturi asupra carora se bate pasul pe loc si se discuta de zici ca sunt rezolvarea tuturor problemelor cand te fapt sunt fix pla.
sunt si multe baruri cu nefumatori in romania. imbulzeala nu cred ca poate fi combatuta prin lege ) este doar lipsa de educatie, jegu la fel ca se termina pachetu de tigari si il arunci pe jos. deci trebuie investit in sistemul de invatamant ca de acolo vin multi bizonii
Old 27-01-2016, 14:33   #43632
Rob˙
Ancient friend

Rob˙'s Avatar

PC-ul meu

Quote:
Nu inteleg de ce trebuie ca eu nefumator, sa stau sa caut pe net localuri unde nu se fumeaza
Mda, e greu...
Old 27-01-2016, 14:40   #43633
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Mda, e greu...
Daca e s-o luam pe aia dreapta, nefumatorul nu trebuie sa caute deloc, ca nu s-a nascut cu tigara in gura.
Fumatul este un viciu dobandit. Cum face efortul de a cumpara tigari, sa-l faca si de a cauta locuri unde se fumeaza.

Oricum, am spus. Legea este exagerata.
Old 27-01-2016, 14:44   #43634
Rob˙
Ancient friend

Rob˙'s Avatar

PC-ul meu

Păi probabil că exact la chestia asta se va ajunge. Mai mult ca sigur vor exista locuri unde fumatul va fi permis şi vom merge acolo. Asta e...

Totuşi, e trist când ne bucurăm de nişte interdicţii. Mâine poimâine ne vom trezi că pe unii îi deranjează faptul că vorbim în locuri publice şi vor propune interzicerea acestuia. Sunt convins că se vor găsi adepţi.
Old 27-01-2016, 14:50   #43635
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

De asta ziceam eu ce ziceam mai devreme: toata lumea se lamenteaza pe un rahat care merge tratat prin alte metode si ne pisam cu jet puternic pe problemele reale.

Fumatorii si nefumatorii se pot evita reciproc daca se doreste. Bizonii, gunoaiele s.a. sunt peste tot in jurul tau. Si nu ai ce face.

Trecand peste si revenind la "problema" (presupunem ca e ultima problema existentiala a lumii). Ce vina am eu ca fumator ca proprietarii nu respecta legea (presupunand ca legea specifica: x% spatiu fumatori si y% spatiu nefumatori)? Acelasi ***** se intampla pe vremea Rosia Montana. Vai RMGC, vai *****, vai panselute. Aha, dar oamenii aia aveau autorizatii legale (cum au fost obtinute...). De ce te ridici impotriva lor si nu impotriva celor ce au dat autorizatii? Aceeasi situatie si in cazul lui kretzu cand era la nefumatori. Daca s-ar aplica legea (si da, se poate aplica o lege de genul) si ai reclama barul respectiv?

Daca suntem un grup de 5 fumatori si vrem sa mergem intr-un bar sa bem o bere (bar al carui proprietar nu are o problema cu fumatul). Ce facem? Nu de alta: in momentul de fata exista o gramada (cel putin in Bucuresti) de localuri in care NU se fumeaza. Vor exista localuri in care se va putea fuma? Nu cred.

Pana una alta: cand vroiau sa ridice cota unica de impozitare la 21-22% nu a zis nimeni nimic. Cand si-au bagat niste pensii de-a dreptul nesimtite nu a zis nimeni nimic. Cand au platit cate 100k euro pentru fiecare pasarela de pe DN1 nu a zis nimeni nimic. Ca sunt drumurile in halul in care sunt... toti injura printre dinti dar nimeni nu se ridica pe bune (da da, stiu... boicotam benzinariile, platim cu monede de 50 bani, nu alimentam toti o zi... aha, sigur...). Dom'ne dar cand e vorba de fumat... fumatorii trebuie sa moara!

Eu personal nu suport cheliosii. Vreau o lege a cheliosilor. La fel si pentru femeile grase. Ah, stai... nu se poate ca e discriminare. Ce vina are saraca femeie ca are probleme cu glanda si ii sunt necesare 2 shaworme la o masa si trebuie sa serveasca cate o masa la fiecare 2 ore? Aha, sigur.
@vibeup: "imbulzeala nu poate fi combatuta de lege". Daca spiritul civic din astia "anti-fumat" ar fi spirit civic pe bune, ar comenta in metrou cand e unul care se imbulzeste s-ar schimba situatia. Dar doamne feri de asa ceva. Nu, fumatorii trebuie starpiti.
@codpin: daca iesi in oras cu 3 prieteni si toti 3 sunt fumatori atunci ramai singur la masa "cateva minute" cand ei se duc sa fumeze? Daca localul este la etajul 18 al unei cladiri "cateva minute" cred ca se transforma in altceva cand vine vorba de iesit "afara" la o tigara.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2016, 14:54   #43636
Rob˙
Ancient friend

Rob˙'s Avatar

PC-ul meu

Quote:
@codpin: daca iesi in oras cu 3 prieteni si toti 3 sunt fumatori atunci ramai singur la masa "cateva minute" cand ei se duc sa fumeze?
Pariu că iese şi el cu ei?
Old 27-01-2016, 15:04   #43637
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

@s3r0t0n1n
Problema e mai complexa.
Nu are treaba cu "proprietarul tine cu fumatorii". Cand faci o incapere cu acces public (adic apoate sa intre oricine), trebuie sa repecti niste norme.
Ai idee ce chestii suplimentare trebuie sa faci la sistemul de prevenire al incendiilor pentru simplul fapt ca acolo se fumeaza si detectoarele de fum conventionale nu merg?
Iar fara sistem de prevenire al incendiilor nu poti declara sandramaua pub.bar/restaurant/plm
La noi se merge pe burta.
Eu, ca nefumator, nu vreau sa risc suplimentar doar pentru ca localul este si de fumatori si "investitorul primaverii" nu a bagat banii suplimentari necesari in prevenirea incendiilor de exemplu.

Toata lumea arunca in fara economia de piata. Ca se ingradeste libera concurenta.
Sa-i füt, ca nu asta e motivul.

Uite aici lectie de economie de piata
local unde se fumeaza: cost suplimentar in sistemul de prevenire al incendiilor (cost legal, real si normal; e la mintea cocosului ca trebuie ceva mai multi bani bagati in ceva care te anunta in legatura cu incendiul undeva un fumul este la el acasa).
=> costul respectiv se va reflecta in preturi

Preturile vor fi mai mici in localurile pentru nefumatori 9vezi motivul de mai sus).

Ceva prefera poporul? Sa manance o "vita argentiniana" cu 10 lei si sa fumeze sau cu 15 lei si sa nu fumeze doua ore (sau sa iasa afara 5 min pentru a fuma in ale foua oare)?

Omul normal la cap va prefera sa o manance cu 10 le si sa iasa 5 min afara sa fumeze daca ii arde buza.
Romanul va prefera sa manance cu 10 lei si sa fumeze cu nonsalanta acolo unde seste pentru nefumatori, pariu?
Old 27-01-2016, 15:05   #43638
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 299 Post(s)

PC-ul meu

Foarte mișto discuția. Nițel aprinsă. Deci până la urma cine e de vina, sistemul sau educația? Lumea se temea de Vlad Tepes pe bun motiv. A văzut ca nu poate altfel și a băgat dracii în ei. Nu e soluție, dar a fost eficace. Cu siguranță vor fi și victime colaterale, fumătorii, în cazul de față. As zice ca e un pas un fata în a te lasa de fumat, un mic ajutor. Sunt sigur ca unii nu au nevoie de legea antifumat ca sa se lase sau unii pur și simplu nu vor pentru ca le place. Nu îi poți judeca.
Și da, sunt o grămadă de alte chestii de rezolvat. Uite o chestie banala, altfel spus, fiecare cu ce îi pasă, deși sunt sigur ca ne apasă multe nereguli. Așa. Oamenii au început sa iasă cu bicicletele pe strada, job, etc. De ce nu se respectă cei 1.5 metri? Unii soferi ar da vina pe cei de la drumuri, unii ca bicicliștii nu au ce căuta în trafic (coae, dacă nu erau bicicletele, nu aveai mașină și drumuri pe care sa circuli cu ea în ziua de astăzi...de parcă i-ar pasa cuiva), ca nu sunt benzi dedicate, etc, etc. Si uite așa, sistemul, cât și educația (cei 7 ani de acasa și nu doar), merg mai departe. Drept urmare nu văd nici o rezolvare în următorii 10-20 de ani.
Dar încet, încet, poate, cu ajutorul fiecăruia, sa creăm o viață mai bună și un viitor mai bun.
Yea, I'm a dreamer. I will die early (Lenon).

tapatalk-A
Old 27-01-2016, 15:18   #43639
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

nu e vorba de starpire domnu @s3r0t0n1n este vorba de un aer decent. daca stai juma de ora intr-un bar care se fumeaza cand iesi mirosi a scrumiera. daca erau cat de cat ventilate aceste baruri mai mergea dar la noi nu exista asa ceva. eu zic ca este foarte buna legea sunt atatia care se apuca din acest motiv de fumat. nu trebuie ca noi nefumatori sa suportam fumurile voastre daca legea asta era implementata cand nici macar nu stiai cum se trage un fum cred ca nu aveai nimic impotriva. problema in romania este mentalitatea de "bizon" de care tu dai dovada si vezi numai dezavantaje pentru ca ai fost privat de libertatea de a fuma in baru x, y
Old 27-01-2016, 15:20   #43640
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Deci până la urma cine e de vina, sistemul sau educația?
Educatia nu este controlata tot de sistem?
Problema este ca la noi deja sistemul a ajuns o scuza pentru toate lichele care se cred mai presus de lege si fac ce vor ei.

Dar dupa cum se stie, o masa de oameni needucata este mai usor de manevra decat una educata. Peste tot in lume, nu va faceti iluzia ca in tarile cu apa calda lucrurile sunt mai roze (singurul lor avantaj este ca au pornit mai se sus si vor ajuns jos la tarziu)
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules