lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > User test & review
Connect with Facebook

User test & review Teste si articole facute de catre voi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-08-2009, 16:18   #41
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Un sistem rece si performant nu este silentios domnul meu. La fel cum un sistem rece si silentios nu este performant. La fel cum un sistem performant si silentios nu este rece. Intelegi cam ce vreau sa spun?

Contrar a ceea ce ar putea crede majoritatea userilor, un procesor Intel poate functiona ani de zile chiar daca sta non-stop la 10 grade de TjMax. Pentru asta sunt facute. Mai multa atentie ar trebui sa acordati etajului de alimentare al procesorului, etajului de alimentare al GPU-ului sau chip-urilor RAM. Pe de alta parte, eu nu spun ca nu este bine sa fiti precauti, ba chiar va recomand asta. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa incercati sa insuflati aceasta atentie fata de temperaturi si altora, atata timp cat oamenii stiu despre ce este vorba. Nu uitati ca dintre atributele performanta, silentiozitate si temperaturi mici nu puteti avea simultan decat doua, este un compromis firesc, pe care fiecare il face conform dorintelor si pasiunilor personale.

Eu am inteles destul de bine, imi plac jocurile de cuvinte. Insa si un sistem performant il poti tine destul racoros si chiar silentios cu mai multe ventilatoare, important este sa stii cum sa amplasezi acele ventilatoare. Oricum aerul miscat de ventilatoare se va aude, oricat de mic ar fi el. Orice este in miscare se aude, numai fanless este tacut. Eu sincer prefer uneori sa aud calculatorul sa stiu daca mai functioneaza.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 16:25   #42
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Depinde de sistemul de referinta al fiecaruia. Dar ceea ce spui tu se cheama tot compromis. Vorbim despre dead silent, performanta maxima si temperaturi cat mai mici. Toate astea nu le vei avea niciodata la un loc, ci doar un compromis care va tinde spre ce te intereseaza pe tine cel mai mult.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 16:28   #43
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Monstru stie foarte bine ce zice in legatura cu temperaturile, nu va impacientati cind vedeti 70 sau 80c, am vazut placi grafice care au functionat luni de zile (chiar peste 5) la temperaturi aproape de protectie (~125c) si nu au avut nici o problema la fel cum am vazut o gramada de procesoare care au functionat foarte multa vreme pe linga tjmax fara sa se defecteze (coolere acoperite in totalitate de praf)
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 16:34   #44
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mie tot mi se pare o temperatura mare. Acuma fiecare cu stolul lui de pasarele, insa mie nu imi plac temperaturile mari, si am vazut unele sisteme care chiar nu functionau asa cum ar fi trebuit la temperaturi mari.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 16:46   #45
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Vorbim despre dead silent, performanta maxima si temperaturi cat mai mici.
Eram si eu candva mic si naiv si credeam ca e posibil asa ceva, dar m-am linistit repede cand era sa-mi ia foc E6600-le (lapuit) racit cu Scythe Ninja rev A (lapuit) + 2 x Nexus @ 1000rpm
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 16:46   #46
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Cum spuneam, una este sa ai 90 oC pe procesor, si alta este sa arda mosfetii intr-o veselie. Atunci da, buba happens

Pana la urma mie mi se pare normal sa aiba fiecare pasarelele lui, altfel unde ar mai fi amuzamentul si pasiunea fiecaruia? Ideea este, asa cum spuneam mai sus, sa nu incerci neaparat sa impui pasarica ta altcuiva care stie despre ce vorbeste dar este preocupat de altceva. Este ok in schimb sa ii educi pe cei mai putin stiutori.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 16:54   #47
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai si eu stiu ce vorbesc, de altfel as tacea. De impus nu pot sa impun la nimeni, clar si nici nu pot face asta. Insa intotdeauna este bine sa fii preocupat si de temperaturi (catusi de putin), chiar daca anumite componente, lucreaza bine si la temperaturi mari.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 16:58   #48
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Eu nu am spus ca nu stii ce vorbesti. Am spus in schimb ca poti sa iti folosesti energia si cunostiintele pentru a ii educa pe cei mai putin invatati, in loc sa iti racesti gura de pomana cu lupi batrani care nu isi mai schimba naravul acum
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 17:02   #49
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu nu incerc niciodata sa invat un om invatat sau chiar mai in varsta. Insa accept si sfaturile celor mai mici, daca sunt bune pentru mine.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2009, 17:21   #50
icsu
Ancient friend
 
icsu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,489
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to icsu
Default

Multumim Hexor pt review.. am vazut carcasa (modelul cu plexi lateral) si pot spune ca este superba mai ales cand costa 350ron era chilipir as putea spune. A ifacut o alegere buna si sunt sigur ca nu o sa regreti. Este si performanta, de fapt cred ca exista un echilibru la aceasta carcasa si le imbina si multumeste pe toate.
Cat despre subiectul cel din urma la mine 4 Fractal de 140mm se rotesc pe la 650rpm, unul de 120mm la 1000rpm si un Typhoon la sursa pe la 5-600rpm cand e in idle sursa. Pot spune ca abia se aude la 50cm de ureche (sta la nivel cu capul). Am 42-45 la proc (2.4GHZ-3.2GHZ C1E enabled, 400FSB x 6-8) si 38-42* VGA (fanless) la 9800GT XFX Green Edition 500/1500mhz, am renuntat la GTS 250 Gainward pt a lua ceva mai rece. Eu am preferat silent si consider ca este. Am atins 3.99 GHZ cu aceste proc iar cu GTS 250 am atins max 780/2300 rezultand un scor de 17840pct in 3D mark 2006. Mi-a ajuns.. prefer silent

Last edited by icsu; 28-08-2009 at 17:39.
icsu is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2009, 21:57   #51
raresvintea
Junior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 3
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Am acelasi model de carcasa. Sunt foarte bucuros de ea. Ca modificari aduse i-am taiat in spatele procesorului si a chipsetului pt o instalare mult mai usoara a blackplate-ului, si am dat o groaza de gauri in tava placii de baza si o chestie destul de imp: am dat gaura cu o freza mare in cusca unitatilor optice in partea de sus pt a trece cu cablurile de la usb; power&reset si front audio si o gaura pt conectorul de 8 pini.

de rest alte gauri am mai plasat una pt porturile sata, una pt cablurile de la led-uri si butoane, una pt conectorul de 6 pini al placii video si alte cateva care nu mai le tin minte. oricum cu 30 lei am cumparat frezele care mi-au ramas si un burghiu de 10mm.

o carcasa care se preteaza la modificari de bun gust si o ultima chestie de adaugat... constructia acesteia este una buna-foarte buna, cu anumite muchii taioase, cu posibilitatea de a roti sursa si daca ai putin cap se pot realiza lucruri misto. Tabla este groasa, suportul pt hdd este bine facut eliminand mult din vibratii.



atasez o poza cu modificarile. configuratia dpdv racire nu mai este aceasta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	23072009559.jpg
Views:	1142
Size:	218.1 KB
ID:	1929  
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2009, 00:31   #52
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Foarte curat arata sistemul. Sa inteleg, dupa radiatorul din fata, ca ai trecut la watercooling?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2009, 22:27   #53
raresvintea
Junior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 3
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Da. in poza era sistemul in pregatire, de aceea se poate obs coolerul stock.
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2010, 00:02   #54
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Am si eu aceasta carcasa (cu plexi ) si sunt foarte multumit de ea.

In ea salasuiesc 6HDD-uri (7TB de stocare), un 280GTX, un q9550@3,8Ghz si o placa de baza P45UD3R. Pe langa isi mai duc existenta 4 giga de ram, un card reader Lian-Li precum si un Xonar D2.

E vopsita negru pe interior, fanurile sunt controlate de un fan-controler Lian Li si sunt foarte multumit de ea. Asptectul este chiar deosebit si este suficient de compacta ca sa intre in locasul de calculator din birou.

Candva o data a fost silent dar de cand am pus GTX-ul si am bagat 6 hdd-uri in ea nu am mai putut face mare lucru in acest sens. O recomand pentru cei carora le place o carcasa cu mult stil si nu sunt fani extreme OC pe aer.
savu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,136
Total Online: 3454

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.