lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-10-2013, 23:20   #941
Apocalypse Now
Ancient friend

Apocalypse Now's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

Quote:
Originally Posted by rob View Post
Le-am vazut, relax.

Eu prefer:
Seriile:
- Star Wars -> mi-au placut odata, acum imi par de tot rahatul
- Matrix -> pacat ca nu s-au abtinut de la II si III, primul a fost, ramane, bestial
- Alien -> good stuff

Filmele lui Ińárritu:
- Amores Perros -> l-am revazut de cateva ori, continua sa imi placa enrom
- 21 Grams -> <3 Del Toro
- Biutiful -> sunt indecis, nu cred ca l-am inteles
- Babel -> good stuff, <3 Gael García Bernal

Filmele lui Tarantino:
- seria Kill Bill -> shit
- Reservoir Dogs -> okish
- Sin city -> okish
- Pulp Fiction -> awsome
- Django unchained -> <3 DiCaprio

Altele:
Fight club -> masterpiece
Crash -> am uitat
American beauty -> epic Spacey
Everybody's Fine -> nu l-am vazut
American History X -> good stuff
American Psycho -> more good stuff
The Machinist -> mi-a placut, insa nu stiu exact de ce.. vreau sa il revad.
Old 24-10-2013, 23:28   #942
dev
Ancient friend

dev's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

Christian Bale are citeva roluri superbe, poate mai putin in Batman unde a avut anumite limite impuse de personaj. Iar in Machinist, American Psycho si Fighter e genial.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2013, 23:35   #943
Apocalypse Now
Ancient friend

Apocalypse Now's Avatar

Quote:
Originally Posted by dev View Post
Christian Bale are citeva roluri superbe, poate mai putin in Batman unde a avut anumite limite impuse de personaj. Iar in Machinist, American Psycho si Fighter e genial.
Mi-a placut enorm in Flowers of War, nu am vazut The Fighter nici The Dark Knight/Rises.
Old 25-10-2013, 00:33   #944
war4peace
Senior Member

Mentioned: 286 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Le-am vazut, relax.

Eu prefer:
Seriile:
- Star Wars
- Matrix
- Alien
1. Da.
2. Aşa şi-aşa. E o serie care a făcut istorie cu efectele speciale, ideea a fost foarte faină, dar nu e genul de serie pe care s-o pot revedea. Am încercat să le revăd, mi s-au părut... plictisitoare.
3. Mnu. Nici la vremea lor nu mi s-au părut excelente; cel mult "bunicele". Primul a fost foarte bun, al doilea aşa şi-aşa, al treilea slab, al patrulea foarte tras de păr.

Quote:
Filmele lui Ińárritu:
- Amores Perros
- 21 Grams
- Biutiful
- Babel
Not my type. Nu comentez.

Quote:
Filmele lui Tarantino:
- seria Kill Bill
- Reservoir Dogs
- Sin city
- Pulp Fiction
- Django unchained
Pulp Fiction e un film experimental reuşit. Sin City e slab, nu am rezistat să mă uit până la final. Prefer Dark City, a propos Seria Kill Bill e cretină. N-are cap, n-are coadă. E genul de film experimental făcut ca să sară lumea pe tine că eşti limitat dacă nu-ţi place.

Quote:
Altele:
Fight club
Crash
American beauty
Everybody's Fine
American History X
American Psycho
The Machinist
Fight Club e foarte bun. Crash e OK, dar nu de top. American Beauty n-are zvâc, e un fel de "Moartea Domnului Lăzărescu" americană, un fel de banalitate ridicată forţat la grad de artă.
American History X şi American Psycho nu mi-au plăcut. Unul e violenţă gratuită băgată în artă cu pumnul în gură, celălalt e o introspecţie mai puţin reuşită. Prefer The Game

The Machinist e bun, dar mult sub Brazil sau 1984 (cartea).

Tarkovski? Văzut câte ceva. Stalker este OK ca film separat; când îl legi de carte, e penibil. Solaris mi-a plăcut, dar trebuie să fii într-o anume stare de spirit pentru asta (şi de asemenea să ignori cartea). Andrei Rublev a fost, sincer, plictisitor. Un film de aproape 3 ore jum'ate care putea fi făcut în 80 de minute lejer.

Cât despre cinematografia europeană, din păcate vasta majoritate a filmelor europene sunt... cum să zic, hipstereală. Artă de amorul artei, cu mesaje obscure şi chinuirea telespectatorului. Problema pe care o am cu astfel de filme e că se transformă din film în spectacol pe peliculă; accentul se pune mai mult pe imagistică decât pe subiect.

Din punctul meu subiectiv de vedere, unul din filmele cu imagistică impresionantă este "Any Given Sunday", în care apar scene vizuale excelente.

SPOILER:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=DVH5JxdM-i0[/YT]

Un alt film pe care l-am vizionat cu plăcere şi pe care l-am revăzut de mai multe ori e The Rundown. Action-packed, The Rock at his best.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=AvfvL3B6IcU[/YT]

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2013, 01:22   #945
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Le-am vazut, relax.

Eu prefer:
Seriile:
- Star Wars
- Matrix
- Alien

Filmele lui Ińárritu:
- Amores Perros
- 21 Grams
- Biutiful
- Babel

Filmele lui Tarantino:
- seria Kill Bill
- Reservoir Dogs
- Sin city
- Pulp Fiction
- Django unchained

Altele:
Fight club
Crash
American beauty
Everybody's Fine
American History X
American Psycho
The Machinist

si lista poate continua.
Asa....in sfarsit un post interesant. Cateva filme din lista le-am vazut, restul urmeaza in perioada urmatoare...De fapt si cele cate le-am mai vazut o sa le mai revad o data...

Sent from my S500 using Tapatalk 2
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2013, 03:09   #946
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

In sfarsit posturi bune, toate enumerate de voi sunt foarte bune... nu cred ca e film care sa nu-mi placa de acolo din ce am vazut, intre timp am bagat la download cateva pe care le-am sarit si altele vechi care au fost si sunt extrem de bune.

PS: Matrix are si animatii, daca nu le-ati vazut va recomand, pacat ca nu au continuat pe partea de desene pentru ca au fost fain realizate pt vremea lor.

[email protected] - 21 Grams - Babel , macar la astea 2 sa te uiti ca sunt bune, si sin city e fain, exact ca tine am facut si eu prima si a doua oara cand am incercat sa-l vad... apoi am decis sa-l vad full si mi-a placut, astept cu nerabdare partea a doua.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2013, 04:15   #947
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 265 Post(s)

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
PS: Matrix are si animatii, daca nu le-ati vazut va recomand, pacat ca nu au continuat pe partea de desene pentru ca au fost fain realizate pt vremea lor.
Colegul care este prea entuziasmat pentru a formula o frază coerentă se referă la The Animatrix, și da, sunt de acord, este un colaj absolut genial.
Old 25-10-2013, 08:21   #948
dev
Ancient friend

dev's Avatar

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Perpectiva unui prepuber
Daca nu intelegi un domeniu nu incerca sa-l comentezi fiindca iti arati limitele.

Si mie imi placeau filmele cu Bruce Lee, Chuck Norris, JC van Damme etc cind eram in generala. But I moved on.

Quote:
Sa nu fim pizde, va rog.
Old 25-10-2013, 16:45   #949
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

La lista de filme preferate si care nu au mai fost mentionate (cel putin nu in ultimele posturi) adaug Lord of the Rings, (trans)Piratii din Caraibe (pe care cred ca urmeaza sa le revad curand), Public Enemies... Mi-a placut si The Hobbit, dar parca nu se ridica la niveul LOTR. Oricum trebuie sa-l mai revad.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2013, 16:55   #950
Rob˙
Ancient friend

Rob˙'s Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

Nu stiu din ce motive nu am reusit sa urmaresc niciun film din seria LOTR, m-au plictisit enorm si nu am avut rabdare pana la sfarsit, desi am incercat de mai multe ori.
Mi-a placut insa The Hobbit dar numai pentru ca l-am vazut 3D in 48 fps (aviz celor care sustin aburelile legate de ochiul uman si cele 24 fps clasice). M-a plictisit si asta teribil in prima jumatate de ora, simteam ca inebunesc ca nu mai pleaca naibii in minunata calatorie.
Insa pe parcurs m-a prins povestea, iar finalul m-a surprins cu dorinta de a vedea partea a 2-a.
Rob˙ is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2013, 17:09   #951
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 302 Post(s)

PC-ul meu

A aparut SOA...au 6 episoade, seria 6. Damn, doar aseara am observat.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Old 25-10-2013, 17:38   #952
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

(săriţi de spoiler, e offtopic)
SPOILER:

Ce mă amuză când văd pe câte unul care nu ştie să scrie corect în limba maternă cum are capul plin de băşini artistice. Really makes my day.

Cois moderator, pune mâna pe-o carte înainte să te baţi cu cărămida virtuală-n piept. Nu de alta, da' pute-a prost când deschizi botu'.

Ok, trec ontopic şi îl ignor pe ţăran.

@rob: legat de LOTR, mie mi-au plăcut mult DVD-urile cu "The Making Of", în care explică tot ce-au contstruit, cum au construit, de la props la locaţii, e impresionant. Au angajat făcători de zale, nişte inşi care construiau cămăşile de zale manual, pentru veridicitate 100%. Apoi, au făcut inclusiv design al nasturilor de pe cămăşile elfilor (eu nici n-am văzut nasturii ăia prin film), au imprimat nu'ş ce simboluri pe ei, cu anumită semnificaţie (lore FTW).

"The Making Of" e fascinant, poate chiar mai mult decât filmele în sine.

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 25-10-2013, 17:42   #953
Apocalypse Now
Ancient friend

Apocalypse Now's Avatar

Quote:
Pulp Fiction e un film experimental reuşit. Sin City e slab, nu am rezistat să mă uit până la final. Prefer Dark City, a propos Seria Kill Bill e cretină. N-are cap, n-are coadă. E genul de film experimental făcut ca să sară lumea pe tine că eşti limitat dacă nu-ţi place.

Fight Club e foarte bun. Crash e OK, dar nu de top. American Beauty n-are zvâc, e un fel de "Moartea Domnului Lăzărescu" americană, un fel de banalitate ridicată forţat la grad de artă.
American History X şi American Psycho nu mi-au plăcut. Unul e violenţă gratuită băgată în artă cu pumnul în gură, celălalt e o introspecţie mai puţin reuşită. Prefer The Game

The Machinist e bun, dar mult sub Brazil sau 1984 (cartea).

Tarkovski? Văzut câte ceva. Stalker este OK ca film separat; când îl legi de carte, e penibil. Solaris mi-a plăcut, dar trebuie să fii într-o anume stare de spirit pentru asta (şi de asemenea să ignori cartea). Andrei Rublev a fost, sincer, plictisitor. Un film de aproape 3 ore jum'ate care putea fi făcut în 80 de minute lejer.

Cât despre cinematografia europeană, din păcate vasta majoritate a filmelor europene sunt... cum să zic, hipstereală. Artă de amorul artei, cu mesaje obscure şi chinuirea telespectatorului. Problema pe care o am cu astfel de filme e că se transformă din film în spectacol pe peliculă; accentul se pune mai mult pe imagistică decât pe subiect.
Postul tau ma contrariaza si ma determina sa te suspectez de foul play, altfel spus, nu cred ca e al tau. O serie de comparatii suspecte si un accent tare ciudat pe Brazil (si 1984).

Sin City vs Dark Ciry!?... Sunt specii complet diferite, iar comparatia vine ca o propunere de tipul Fishing vs Ice Cream.
Sin City -> blood thirsty, raw, noire flick
Dark City -> steam punk overdose

Stalker vs Roadside Picnic = Stalker e penibil!?... Ma lasa usor tampit rezultatul tau. Din nou, specii diferite, ce fac apel la resurse complet distincte (ale cititorului/privitorului) si product impact/deranj de natura diferita,

The Machinist vs Terry Gilliam's Brazil & Orwell's Nineteen Eighty Four !!!.. De cand ti-am citit postul incerc sa inteleg cam ce au in comun The Machinist si Brazil+Nineteen Eighty Four, ce le-ar putea face comparabile/similare/complementare/etc. Si nu gasesc nimic. Afirmatia ta e un soi de Pacific Rim e ok, dar mult sub Pacala (filmul+Creanga), sau The Avengers e bun insa mult sub Fight Club+Bakunin. Desi ai avea oarecum dreptate (Pacific Rim e mult sub Pacala iar Avengers infinit sub Fight Club), dreptatea asta nu inseamna nimic, e lipsita de un cadru comparativ inteligibil, e fara sens.

La final, ca sa explic de ce ma contrariaza postul tau, revin la accentul pe care l-ai pus pe Brazil in ultimele posturi. Brazil nu e un film usor, nu pentru ca ar necesita resurse intelectuale formidabile, ci pentru ca face apel la o serie de resorturi interioare deloc comune, la o anume tipologie umana (daca vrei). Motiv pentru care, imi pare greu spre imposibil ca un tip precum esti tu, sa-l poate intelege altfel decat superficial, sa poate internaliza mesajul. Din ce ai grait si pozat pe forum, din ce ai lasat sa se vada pana acum, esti exact tipul de individ datorita caruia sistemul (Brazil) functioneaza si se reproduce. Cu convingeri fascistoide, ce se integreaza si se aliniaza cu usurinta, cu naturalete, la ierarhie si privilegiu, ce ii dispretuieste pe cei vulnerabili si pauperi pentru ca se simte, se stie mai bun, iar asta (crede el) il indreptateste sa o faca.

Indoiala.
Posibil sa ma insel, posibil ca lucrurile sa stea altfel, nu pentru ca te-am judecat initial gresit, ci pentru ca Gregory House e un idiot. Contrar intelepciunii populare, oamenii se schimba. M-as bucura sa fie asa. Raman suspicios insa.
Old 25-10-2013, 18:12   #954
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 265 Post(s)

Quote:
Posibil sa ma insel, posibil ca lucrurile sa stea altfel, nu pentru ca te-am judecat initial gresit, ci pentru ca Gregory House e un idiot. Contrar intelepciunii populare, oamenii se schimba. M-as bucura sa fie asa. Raman suspicios insa.
Oamenii nu se schimbă, dar tu l-ai judecat greșit pe colegul de forum war4peace.
Old 25-10-2013, 19:19   #955
dev
Ancient friend

dev's Avatar

Quote:
(săriţi de spoiler, e offtopic)
SPOILER:

Ce mă amuză când văd pe câte unul care nu ştie să scrie corect în limba maternă cum are capul plin de băşini artistice. Really makes my day.

Cois moderator, pune mâna pe-o carte înainte să te baţi cu cărămida virtuală-n piept. Nu de alta, da' pute-a prost când deschizi botu'.

Ok, trec ontopic şi îl ignor pe ţăran.

@rob: legat de LOTR, mie mi-au plăcut mult DVD-urile cu "The Making Of", în care explică tot ce-au contstruit, cum au construit, de la props la locaţii, e impresionant. Au angajat făcători de zale, nişte inşi care construiau cămăşile de zale manual, pentru veridicitate 100%. Apoi, au făcut inclusiv design al nasturilor de pe cămăşile elfilor (eu nici n-am văzut nasturii ăia prin film), au imprimat nu'ş ce simboluri pe ei, cu anumită semnificaţie (lore FTW).

"The Making Of" e fascinant, poate chiar mai mult decât filmele în sine.
Un grammar nazi cu cultura unui copil de generala e tot ce lipsea pe forum.

Apoc nu-ti bate capul cu individul asta fiindca e sub orice limita. Grobianul de oras cu impresii de profesor va ajunge intotdeauna la insulte fizice cind este incoltit si demascat.

Quote:
Sa nu fim pizde, va rog.
Old 25-10-2013, 19:23   #956
[email protected]
Senior Member

M@nu's Avatar

Mentioned: 135 Post(s)

Gata, odata!!! Umpleti paginile futil de inutil
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2013, 19:51   #957
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Postul tau ma contrariaza si ma determina sa te suspectez de foul play, altfel spus, nu cred ca e al tau. O serie de comparatii suspecte si un accent tare ciudat pe Brazil (si 1984).
E al meu, relax
Brazil este, pot spune, filmul meu "de suflet". Mă identific cu personajul principal, şi asta de prin '97, când am văzut Brazil prima oară.

Quote:
Sin City vs Dark Ciry!?... Sunt specii complet diferite, iar comparatia vine ca o propunere de tipul Fishing vs Ice Cream.
Sin City -> blood thirsty, raw, noire flick
Dark City -> steam punk overdose
Dark City are elemente babane de noir, dar ai dreptate, comparaţia nu trebuie să fie holistică, eu am încercat o paralelă "pe bucăţi", punctuală.

Quote:
Stalker vs Roadside Picnic = Stalker e penibil!?... Ma lasa usor tampit rezultatul tau. Din nou, specii diferite, ce fac apel la resurse complet distincte (ale cititorului/privitorului) si product impact/deranj de natura diferita,
Păi nu zisăi că dacă iei filmul ca atare, e foarte OK, dar dacă-l iei în comparaţie cu cartea, n-are nicio treabă?
Stalker e bazat pe carte cam în acelaşi fel în care LOTR e bazat pe WoW pentru că ambele conţin orci - problema mea cu Stalker provine din "setting expectations", fiindcă am citit cartea întâi (prin '93) şi ani de zile mai târziu am văzut şi filmul. Mă aşteptam să fie un film "după carte", ceea ce nu este, ba chiar deloc, şi astfel am fost oarecum dezamăgit. Ce să zic, nu m-am putut desprinde de aşteptările alea. Oameni suntem...

Quote:
The Machinist vs Terry Gilliam's Brazil & Orwell's Nineteen Eighty Four !!!.. De cand ti-am citit postul incerc sa inteleg cam ce au in comun The Machinist si Brazil+Nineteen Eighty Four, ce le-ar putea face comparabile/similare/complementare/etc. Si nu gasesc nimic.
Vai, dar sunt multe în comun. Primul lucru e atmosfera, environment-ul. Toate sunt distopii. Da, sunt privite din unghiuri diferite, accentul se pune pe lucruri diferite, dar până la urmă avem de-a face cu "internal struggle" şi lupta între "ceea ce este" şi "ceea ce trebuie să fie". Nu sunt critic de artă, sunt doar un ins care se uită la filme, n-am făcut cursuri în domeniu şi de-aia probabil nu am un mesaj clar, dar noah, în mare cam asta văd eu.

Quote:
La final, ca sa explic de ce ma contrariaza postul tau, revin la accentul pe care l-ai pus pe Brazil in ultimele posturi. Brazil nu e un film usor, nu pentru ca ar necesita resurse intelectuale formidabile, ci pentru ca face apel la o serie de resorturi interioare deloc comune, la o anume tipologie umana (daca vrei). Motiv pentru care, imi pare greu spre imposibil ca un tip precum esti tu, sa-l poate intelege altfel decat superficial, sa poate internaliza mesajul. Din ce ai grait si pozat pe forum, din ce ai lasat sa se vada pana acum, esti exact tipul de individ datorita caruia sistemul (Brazil) functioneaza si se reproduce.
Pe forum vezi incomplet. Vezi nişte texte scrise de careva şi îţi imaginezi un lucru despre persoana aia. Sau mai multe, mă rog. Uite ce propun: ne vedem undeva, la o bere, un suc, o poveste şi dacă după aia îţi păstrezi părerile, fie. Eu cred că o să fii (plăcut) surprins. Whaddaya say? Dar promiţi că nu-mi dai un cap în gură?

Quote:
Cu convingeri fascistoide, ce se integreaza si se aliniaza cu usurinta, cu naturalete, la ierarhie si privilegiu, ce ii dispretuieste pe cei vulnerabili si pauperi pentru ca se simte, se stie mai bun, iar asta (crede el) il indreptateste sa o faca.
Asta e de la topicul cu turcii... Şi e fals. Sufăr tare de sindromul underdog, dar atunci când underdog-ul chiar aia este, nu careva ce se pozează în victimă. Putem să povestim şi despre asta când/dacă ne-om vedea.

Quote:
Indoiala.
Posibil sa ma insel, posibil ca lucrurile sa stea altfel, nu pentru ca te-am judecat initial gresit,
Ba de-aia. Nu poţi judeca un om corect pentru că, pe un forum, la un moment dat, a avut o opinie (admit, tranşantă) care se bătea cap în cap cu a ta.

Uite, Neo mă cunoaşte din RL. Suntem prieteni buni (cel puţin eu sper că sentimentul e reciproc) şi asta nu ne împiedică să ne-o dăm la gioale grav online, fiindcă sunt subiecte asupra cărora avem opinii tari şi contrare. So what? Bătaia pe opinii mi-a făcut mereu plăcere, penteu că face creierul să meargă. Ceea ce mă irită la culme e când lupta de opinii se transformă în atacuri la persoană, fiindcă atunci interlocutorul a ajuns la baza piramidei şi îmi pierd orice consideraţie faţă de el. Eu încerc din greu să nu ajung acolo, şi când calc pe bec o fac ca reacţie la o comunicare identică.
Vezi spoiler. Guess where dev sits?

SPOILER:

Cât despre filme în general, eu pot să mă uit şi la "South Central LA", şi la "Brazil" şi să fiu, cum s-ar spune, equally entertained, dar în moduri diferite. Dacă un film e comedie cretină, mă uit la el ca la o comedie cretină şi am aşteptări pe măsură (glume primitive şi majoritar porcoase, caractere absurde...). Dacă e un film cult, psihologic, etc., mă uit la el ca la un film cult, psihologic, etc şi am, de asemenea, aşteptări pe măsură (multilayered ideas, de exemplu). De-aia spuneam că White House Down e un film foarte bun, fiindcă în categoria "easy action flick" şi-atât este chiar bun.

Uite încă un film care pentru mine e în top 10, sus de tot: Close Encounters of the Third Kind. Probabil că te-aş bloca dacă l-aş compara cu Star Trek: TNG aşa că nu o fac.

Quote:

Last edited by war4peace; 25-10-2013 at 19:52. Reason: quote tag messed up. Mulţumit, Unreal_Manu? :)
Old 25-10-2013, 20:04   #958
[email protected]
Senior Member

M@nu's Avatar

Mentioned: 135 Post(s)

Uratule!!!
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2013, 21:17   #959
dev
Ancient friend

dev's Avatar

Quote:

Uite, Neo mă cunoaşte din RL. Suntem prieteni buni (cel puţin eu sper că sentimentul e reciproc) şi asta nu ne împiedică să ne-o dăm la gioale grav online, fiindcă sunt subiecte asupra cărora avem opinii tari şi contrare. So what? Bătaia pe opinii mi-a făcut mereu plăcere, penteu că face creierul să meargă. Ceea ce mă irită la culme e când lupta de opinii se transformă în atacuri la persoană, fiindcă atunci interlocutorul a ajuns la baza piramidei şi îmi pierd orice consideraţie faţă de el. Eu încerc din greu să nu ajung acolo, şi când calc pe bec o fac ca reacţie la o comunicare identică.
Vezi spoiler. Guess where dev sits?

Suferi de aceeasi inconsecventa cronica ca si prietenul tau Cosmin.

"Gusturi de rahat" a fost o constatare nu o insulta. Fa diferenta si mergi mai departe.

Si nu cred nicio secunda ca ai incercat sa nu cobori acolo unde te simti cel mai bine. Abia ai asteptat. People like you always show their true colors.

Quote:
Sa nu fim pizde, va rog.
Old 25-10-2013, 21:35   #960
Apocalypse Now
Ancient friend

Apocalypse Now's Avatar

Quote:
Originally Posted by dev View Post
Un grammar nazi cu cultura unui copil de generala e tot ce lipsea pe forum.

Apoc nu-ti bate capul cu individul asta fiindca e sub orice limita. Grobianul de oras cu impresii de profesor va ajunge intotdeauna la insulte fizice cind este incoltit si demascat.
E ok, cred ca putem dialoga si cred ca putem transforma schimbul asta in ceva cu substanta si merite.
Quote:
Vai, dar sunt multe în comun. Primul lucru e atmosfera, environment-ul. Toate sunt distopii. Da, sunt privite din unghiuri diferite, accentul se pune pe lucruri diferite, dar până la urmă avem de-a face cu "internal struggle" şi lupta între "ceea ce este" şi "ceea ce trebuie să fie". Nu sunt critic de artă, sunt doar un ins care se uită la filme, n-am făcut cursuri în domeniu şi de-aia probabil nu am un mesaj clar, dar noah, în mare cam asta văd eu.
Cred ca trebuie sa revezi Brazil, cu alti ochi, dintr-o alta perspectiva.

Pentru a folosi terminologia ta:
Internal Struggle -> central point & primary dimension for The Machinist
Internal Struggle -> secondary or even tertiary dimension for Brazil, a tool to help you grasp Brazil, a prism to see its colors.

In primul rand, Brazil nu e distopic. Noi, acum, exact acolo ne aflam. Diferentele, in masura in care ele exista, sunt superficiale si tin exclusiv de aparenta. Elementele extreme (Tuttle, daca vrei) sunt acolo, in primul rand, pentru contrast. Brazil nu iti ofera perspectiva unei lumi posibile, ci (presupunand ca nu doar te uiti, ci si vezi) o viziune sistemica asupra lumii in care fiintezi, o viziune dificil de obtinut de aici, din mijlocul lucrurilor. Dincolo de birocratie, dincolo de ierarhie, dincolo de mijloacele similare de autoconservare (ale sistemului), logica interactiunii sociale, relatiile in exteriorul ierarhiei de jure sunt aceleasi, scena exploziei de la restaurant exemplifica perfect asta.. e exact acelasi mod de raportare.. desi acolo personajele sunt absolut sinistre, iar aici personajele se priviesc zilnic in oglinda si isi spun.. dojenitor.. sunt cam porc si cam indragostit de mine, dar nu-s un tip rau... nu-s ca [insert random friend he envies for some reason].

Quote:
Pe forum vezi incomplet. Vezi nişte texte scrise de careva şi îţi imaginezi un lucru despre persoana aia. Sau mai multe, mă rog. Uite ce propun: ne vedem undeva, la o bere, un suc, o poveste şi dacă după aia îţi păstrezi părerile, fie. Eu cred că o să fii (plăcut) surprins. Whaddaya say? Dar promiţi că nu-mi dai un cap în gură?

Asta e de la topicul cu turcii... Şi e fals. Sufăr tare de sindromul underdog, dar atunci când underdog-ul chiar aia este, nu careva ce se pozează în victimă. Putem să povestim şi despre asta când/dacă ne-om vedea.
Sunt inofensiv.

Cat despre intalnire... maybe...

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules