lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Overclocking & benchmarking
Connect with Facebook

Overclocking & benchmarking Nu te supara, ce inseamna "stock" ?


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-12-2014, 22:43   #1
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default Da sa dea si ei...

Nu vor, nu vor....asta e. Nu ii putem obliga. Cu toate ca ar fi frumos sa posteze si ei (la @Monstru si @matose ma refer ), mai ales ca s-au anuntat ca o sa revina in topuri.. Daca ar da ei pe ln2, de fapt ar fi 3 Inca vreo 2 pe dice, ar iesi o treaba faina.
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2014, 23:11   #2
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Cred ca voi scoate functia cu taguitul in curand.

Eu nu inteleg mentalitatea asta, chiar nu o inteleg. Nu inteleg oameni care nu dau tot ce pot din ei si asteapta pe altii sa ii salveze. Nu inteleg cum poti sa crezi ca nu merita o sesiune de Dry Ice daca nu dam si noi. Eu am crezut ca a meritat fiecare sesiune pe care am dat-o vreodata... pentru ca am invatat ceva...Pentru ca mi-a placut la nebunie. Nu pentru ca am asteptat sa dea altcineva ca sa "nu dau eu degeaba".

Am castigat doua Country Cup-uri pana acum. Stim cum se face. Am facut-o. Ce ar fi sa incercati sa va plasati si voi in TOP 3...hai 5... fara noi. Cum ar fi??? Cum ar fi sa stii ca ai castigat un loc merituos pe barba ta, a voastra?

Vad atatia overclockeri pe forum, la naiba, am trait chiar sa il vad si pe "cel mai bun overclocker din Romania" si alte asemenea lighioane. Problema este ca in afara de vorbe, cand vine vorba de "scandal" adevarat vad prea putini.

Ce ar fi ca in loc de fiecare post in care m-ati taguit pe mine, sa fi postat voi cate un rezultat?...

@[Wanted] - ce s-a intamplat domnle? Nu au salvat situatia cei mai "buni" overclockeri din Romania si acum e nevoie de noi?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 07-12-2014 at 23:13.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2014, 23:24   #3
[Wanted]
Ancient friend
 
[Wanted]'s Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Iasi
Posts: 3,489
Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu



Default

) pt ca fara LN2 nu se intra in top 5 ... cand despre scoruri deja am postat ca voi da 3 scoruri la pi ( gulf , ivy , richland ) si unu la ice storm gtx660 ..mai mult nu am cu ce ... eventual mai multe daca imi trimite matose ceva amd ...

Scorurile le am deja dar se mai poate imbunatati ..

gulf , 7m 07s 986
ivy , 6m 18s 110
richland 14m 32s 952

GTX660 190K
__________________
AMD R7 5700G, MSI B550 Tomahawk, 16 GB DDR4 G.Skill Flare @ 4000 CL18, AMD Radeon Vega 8, WD Black SN770 1TB, Liteon 128GB, Crucial MX500 2TB, FSP HYDRO G750, Antec Sonata III, Dell S2722QC 4K, Logitech G810+G403

Last edited by [Wanted]; 07-12-2014 at 23:26.
[Wanted] is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2014, 23:26   #4
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu nu inteleg de ce esti asa acid. Da,lumea isi pune sperante in voi,aveti hardware si know-how ca sa faceti o surpriza placuta. Mi se pare normal sa ai speranta ca prinzi podiumul cand stii ca sunt cel putin 3 overclockeri care dau pe ln2 , decat 2 care isi irosesc banii pe dryice(probele respective nu sunt cu puncte si 250 lei la 12 mil salar inainte de sarbatori se numeste dat "pe degeaba" in aceste conditii.)
NU ar trebui s fiti suparati,ci bucurosi ca toata lumea vrea sa va vada intr-o competitie,ca toti vor sa faca un efort cu voi si nu fara voi. Este country cup,lucrul in echipa pe tara,cel putin asa ar trebui sa fie.


Gresesc eu ca vreau sa vad Romania din nou pe podium ?
Gresim toti cand vrem sa vedem vechea echipa in cea mai importanta competitie a anului ?
Atunci imi cer sincer scuze.

Sent from my GT-I9300
__________________

Last edited by suzuki; 07-12-2014 at 23:30.
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2014, 23:32   #5
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu e vorba de salvat situatia. De la inceput vi s-a propus sa dati pe ln2, mai ales cu hw-ul la care pwlimea nu are acces (pentru ca $$$).
Nu trebuie atata labareala pt nimic. Zi de la inceput ca nu dai si gata. La fel cum xdan a zis de la inceput ca da cu dice.
Lumea v-a tot mentionat pe aici pentru ca de ceva timp incoace ati dormit. Si tot lumea a fost entuziasmata cand v-ati trezit si ati dat scorurile alea cu Haswell.

Aaaa....si nu cred ca a mentionat cineva pe aici pe cel mai bun overclocker roman.

E drept ca si eu as putea sa tac din gura, ca nu pot contribui cu nimic la cc-ul de anul asta, vorba cuiva, sunt overclocker de duminica.

Si te rog sa nu scoti functia de mention. E destul de utila. Promit sa nu te mai mentionez.

Sent from ZTE Blade Vec 4G
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2014, 23:52   #6
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Acid?...

V-a povestit voua cineva despre banii pe care i-am bagat noi in asta de-a lungul timpului? M-ai auzit pe mine sa ma plang ca nu am componente atunci cand chiar nu aveam? Nu am avut multe componente la ultimul Country Cup castigat. Stii ce am facut? Le-am cumparat. Crezi ca aveam procesoare 939 si 3 DFI-uri asa, prin casa, de distractie?


Fara LN2 nu se intra in top 5, zice Wanted. Pai dati pe LN2... Crezi ca pe mine nu ma costa fix aceiasi bani azotul? M-ai auzit vreodata sa aduc macar in discutie chestia asta? Nu.

Incerc sa motivez si sa recompensez pe cat posibil overclockerii pasionati, care muncesc. Si sunt perfect constient ca nu toata lumea are posibilitati.

Dar nu consider ca trebuie sa aveti asteptari de la noi sa lasam totul deoparte si sa tragem cate o luna doar pentru a face ceva ce am mai facut si in trecut.

Avem niste site-uri de ingrijit si nu e atat de simplu. Nu tin minte cat de multi m-au ajutat ultima oara cand am cerut si eu ajutor cu o traducere, de exemplu. Sau cu o componenta care imi lipsea la un review...

Ca sa intelegeti mai bine... mica escapada cu TOP 20 pentru matose, WR-uri si nebunii ne-a costat o luna de articole si 150L LN2. Si nu am castigat nici un concurs, nici un premiu, nu ne-a ridicat nimeni nici o statuie si nici nu ne-a facut altcineva treaba

Botoom line - da, am putea castiga Country Cup-ul asta. Nu, nu avem timp de asa ceva. Chiar nu avem. Chiar daca as avea absolut tot hardware-ul de care ar fi nevoie, LN2 nelimitat gratuit si know-how-ul pe care il avem, timp tot nu am avea.

Si atunci de ce nu vreti sa va ocupati voi de chestiile astea mai micute, ca o echipa, iar noi putinul timp pe care il avem pentru asta sa incercam sa il folosim cand chiar conteaza (gen o calificare la un live ca sa nu ne mai faca alti "experti" de kkt pe afara)?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2014, 23:53   #7
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Bogdane - am dormit cam putin saptamana trecuta cand m-am fwtut in c*r cu toate mamele serverelor si linuxurilor din toate data centerele din lume, crede-ma... Si de mentionat nu o fi mentionat nimeni dar vad ca unora le face placere sa misune pe acolo. Iar mie asta mi se pare cam de kko sincer sa fiu. E cam de kko sa ma intrebi pe mine daca am de gand sa dau dupa ce ai pus aceeasi intrebare unor adevarati "experti"...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 07-12-2014 at 23:56.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014, 00:16   #8
[Wanted]
Ancient friend
 
[Wanted]'s Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Iasi
Posts: 3,489
Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu



Default

monstrule vad ca faci referire .. poti sa dai direct nume ca doar nu suntem copii daca tu cu iubitel v-ati certat .. nu e problema ea ... daca nu ai observat mine imi e indiferent cine da cu azot atat timp cat posteaza pt Romania. ... acum e CountryCoup nu Team Coup . Initial indirect l-am "atatat" pe nachfalke ( el nu da daca nu dau si altii)

Matose a postat ca imprumuta niste amd-uri daca da cineva cu ele ... nu s-a oferit nimeni ,,, cand am vazut asta am zis ca o sa dau eu cu ele ... am discutat pe pm cu el ... si dupa ce am zis ca dau eu cu ele ca platesc transportul tur retur ... am ramas fara un raspuns .. ( asta de pe data de 2 dec). Ce sa inteleg eu din asta ???

Crede-ma ca fiecare nu prea avem timp ... iar *****urile astea de amd iti omoara orice chef de a da bench ...

@xdan .. nu se poate mai multe scoruri ... o sa le imprumut ... tocmai ca sa fie scopuri ca doar nu ma zbat pt mine .. ci pt tara
__________________
AMD R7 5700G, MSI B550 Tomahawk, 16 GB DDR4 G.Skill Flare @ 4000 CL18, AMD Radeon Vega 8, WD Black SN770 1TB, Liteon 128GB, Crucial MX500 2TB, FSP HYDRO G750, Antec Sonata III, Dell S2722QC 4K, Logitech G810+G403

Last edited by [Wanted]; 08-12-2014 at 00:21.
[Wanted] is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014, 00:29   #9
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu de la Monstru si Matose, as dorii macar la XTU sa dea un scor cu Haswell-E 8 nuclee si n-ar strica la ultima etapa ca oricum e 24 ore , daca cumva se nimereste sa aiba hardware ce se cere sa dea un pic asa pe LN un run cum iese si daca nu e cel mai bun, tot o fi mai bun decat ce putem noi.
5-6 ore cred ca e minim timp pentru o sesiune de LN in ziua aia si inca 5-6 ore pentru XTU intr-o zi.
Haswell-E e chiar pt. multi peste posibilitatile noastre.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014, 00:30   #10
[Wanted]
Ancient friend
 
[Wanted]'s Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Iasi
Posts: 3,489
Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by xdan View Post
Eu de la Monstru si Matose, as dorii macar la XTU sa dea un scor cu Haswell-E 8 nuclee si n-ar strica la ultima etapa ca oricum e 24 ore , daca cumva se nimereste sa aiba hardware ce se cere sa dea un pic asa pe LN un run cum iese si daca nu e cel mai bun, tot o fi mai bun decat ce putem noi.
5-6 ore cred ca e minim timp pentru o sesiune de LN in ziua aia si inca 5-6 ore pentru XTU intr-o zi.
si un pi de 32 cu haswell e
__________________
AMD R7 5700G, MSI B550 Tomahawk, 16 GB DDR4 G.Skill Flare @ 4000 CL18, AMD Radeon Vega 8, WD Black SN770 1TB, Liteon 128GB, Crucial MX500 2TB, FSP HYDRO G750, Antec Sonata III, Dell S2722QC 4K, Logitech G810+G403
[Wanted] is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014, 00:33   #11
mihaim1980
Senior Member
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 375
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca nu au ei timp,macar sa le imprumute cuiva priceput..

Sent from my KFTHWI using Tapatalk
__________________
mihaim1980 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014, 00:47   #12
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by [Wanted] View Post
monstrule vad ca faci referire .. poti sa dai direct nume ca doar nu suntem copii daca tu cu iubitel v-ati certat .. nu e problema ea ... daca nu ai observat mine imi e indiferent cine da cu azot atat timp cat posteaza pt Romania. ... acum e CountryCoup nu Team Coup .

Am inteles. In cazul asta imi pare rau ca am avut asteptari de la tine iar cu mine poti considera ca nu mai ai ce discuta din secunda asta.

Nu m-am certat cu nimeni, nu am timp de asa ceva. Dar daca anumite specimene care pe aici au invatat putinul pe care il stiu si au primit fara probleme premii consistente de-a lungul timpului au decis ca vor sa mocangeasca in alta parte, ma astept macar sa nu vad asta si pe la altii din echipa.
Quote:
am ramas fara un raspuns .. ( asta de pe data de 2 dec). Ce sa inteleg eu din asta ???
Intelegi ca forumul a fost jos, am avut o gramada de *****uri pe cap si nu asta a fost prioritatea noastra numarul 1. E ok? Sau trebuie sa il sun pe Matei sa iti ceara scuze ca te-a dezamagit? Sau poate puteai sa iti manifesti interesul acum o luna cand a spus Matei ca va poate imprumuta componente???
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014, 00:56   #13
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Pentru toata lumea:

Nu vreau sa par rau sau sa para ca nu va apreciez eforturile. Apreciez faptul ca incercati sa va organizati si ma bucur sa vad ca unii dintre voi va mobilizati si faceti treaba buna. Nu pot insa sa nu ma enervez cand sunt pur si simplu tras la raspundere pentru lipsa de implicare intr-un concurs in care noi am demonstrat deja ce era de demonstrat. Ar trebui sa fie o provocare pentru voi, nu pentru noi. Si nu ma astept sa luati locul I. Dar m-as astepta sa va vad in TOP 5, pentru ca sunteti capabili.

Cat despre noi, am impus un standard de fiecare data cand am participat la un Country Cup. Nu putem pune un rezultat aici si un rezultat acolo ca sa va ajute. Pentru ca s-ar considera ca noi am participat si Romania a iesit pe x loc. Ori...daca noi participam la CC, Romania iese pe locul I, asta sa fie clar. Si daca nu putem participa 110%, full guns blazing, mai bine nu ne bagam. Nu e fair asa?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014, 01:14   #14
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca, cu ajutorul vostru ici colo am iesii pe locul 3, nu cred ca ar arata nimeni cu degetul spre voi chiar ma indoiesc.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 08-12-2014 at 01:22.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014, 01:23   #15
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nu am zis asta, voi ne-ati sustinut intotdeuna indiferent ce s-ar fi intamplat
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014, 01:27   #16
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu am zis de noi lab501, ci de ceilalti participanti , nu cred ca ar avea motive sa zica,
"Ia vezi, romanii nu se mai stiu!"
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014, 01:38   #17
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Mane, mai nou la moda sunt aia care lucreaza pentru companii, se pupa in cur la greu, iar old-school-erii nu sunt asa iubiti pentru ca nu pupa in cur brandul x sau y. Acum se fac concursuri cu hardware de acasa, unde castiga aia care binuiesc sute de proace... Sincer nu imi place atmosfera si daca facem ceva vreau sa facem ceva sa le stea in gat, nu ceva light.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014, 04:06   #18
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

"Dacii, cand se uneau, erau de neinvins..."
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014, 12:39   #19
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Da, mai ales cand pentru unii nu conteaza cine da atata timp cat da pentru Romania
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014, 13:32   #20
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Haz de necaz : au luptat multi pentru tara asta de-a lungul timpului si uite unde am ajuns
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3825

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.