lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-02-2018, 18:01   #1
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 678 Post(s)

PC-ul meu

Default Reabilitare bloc - Prelungire traseu AC f scumpa

La maica-mea s-au apucat de reabilitat blocul si azi au dat jos aerul conditionat. Fiind pus un pic ciudat pana acum, odata ce se va reabilita si se va pune izolatia, nu va mai avea loc unde sa stea. Asa ca traseul trebuie prelungit. Cel mai probabil cu ~1-1.5m.

L-am intrebat pe ala cat o sa coste si mi-a zis "Vreo 400-500Ron". La care eu am raspuns ca e absolut aberant, ca e 50% din valoarea AC-ului... de nou(ceva InClima low budget).

Mai zice si "va cred, dar sa stiti ca freonul s-a scumpit intr-o saptamana de la 10 la 16 milioane canistra".

O sa ma interesez prin alta parte, dar voi aveti idee daca asta e pretul normal? Incluzand reumplere freon, prelungire conducte/fire, montat pe suporti.

Din ce inteleg, ei nici nu-l pun pe suporti dupa daca nu il monteaza complet, ceea ce e iarasi aberant(pentru ca ceilalti n-ar mai avea cum sa umble la el).

Din ce-am cautat eu acum, pretul sta asa:
R407c 11 kg = 800 lei / 850 lei - 11.3 kg (butelie de unica folosinta)
Old 22-02-2018, 18:05   #2
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Mentioned: 23 Post(s)

Refrigerantii hcfc cu un potential ridicat GWP(global warming potential) sau scumpit exagerat de anul trecut. O butelie de r134a de ex costa aorox 500 euro si iti trebuie licenta...

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
Old 22-02-2018, 18:11   #3
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Nu stiu ce GWP are R407 dar tot da-o-n spanac de treaba. Ce-am gasit eu pe net la ~1000 Ron au ~8-11kg de freon. Cat naiba intra intr-un AC de casa? Hai 1.5kg in asta al meu cu traseu putin prelungit?

El mi-a zis ca n-a pierdut freon cand l-a deconectat, freonul asta se pastreaza comprimat in unitatea exterioara? Nu tin minte sa fi venit cu ceva canistra sa-l colecteze.
Old 22-02-2018, 18:20   #4
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

are un GWP destul de mare ( 1774)si din ce informatii am , va fi interzis de anul acesta pe langa el si R134a , R404a/R507 , dar si R410 ...au facut ceva echivalenti pt acesti refrigeranti cu performante similare insa cu un GWP scazut , dar pretul este SF oricum...

nu stiu in romania ce legi sunt , dar cel putin in EU ( oricum romania e doar cu numele) nu poti cumpara fara licenta HCFC-uri.

nu este scumpa manopera , avand in vede ca tu nu calculezi ce munca si ce scule sunt implicate la o banala prelungire de " 2 tevi"
1) refigerantul deja existent in instalatie , trebuie aspirat ...este total interzis legal a fi lasat in atmosfera ...adica sa pui bomfaieru sau clestele sa tai teava sub presiune si lasat sa iasa ...ne intrebam de ce la tot pasul auzim cazuri de cancer...
2) este aparat special de absortie , ce trage din instalatie si il baga intr-o butelie goala ...spre reciclare in centre de colectare freon speciale ...odata scos nu mai are aceleasi propietati fiind deja contaminat , deci nu se mai poate introduce inapoi ...daca te intrebi.
3) teava cupru ...asta e ieftina , 2 mufe ( cred 6mm si respectiv 10) apoi la capete flare.. ieftin si simplu.
4) leack test , evacuare( pompa de vacumm) , charge
ps: da , se pot inchide robinetii din unitatea exterioara si pastrat in reciever..

Last edited by nachtfalke; 22-02-2018 at 18:34.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2018, 18:36   #5
war4peace
VIP

Mentioned: 232 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Să īnţeleg că nu poţi să faci AC cum faci watercooling, ghetto-style? )))

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2018, 18:44   #6
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

stai linistit ca dorel la reabilitare da drumu la instalatie, peste tot am vazut ca fac asa. business mana in mana
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2018, 18:45   #7
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Am vorbit acum cu un tip de incredere care a facut treburi de-astea (s-a ocupat de AC-urile de la reabilitarea blocului unde stau eu) si mi-a zis:

1- Din ce i-am zis, completarea cu R407 la mine (~50%) care aparent lucreaza la o presiune mai mica, ar fi ~100 Ron.
2- De prelungire si montaj ar trebui sa se ocupe ei pe gratis la reabilitari. Asa a fost aici la blocul meu cand a lucrat el.
3- Chiar daca ar fi sa chem pe altcineva, pretul pentru treaba asta (prelungit 1-1.5m + Montat) ar fi ~200-250 Ron. 400-500Ron e manopera pentru montat aer conditionat nou, cu traseu, gauri prin pereti, unitate interna, suporti, freon, etc.

Din pacate el nu mai lucreaza la firma la care lucra si nu mai are ce scule ii trebuie, ca altfel o faceam prin el.

In schimb, din ce-am vorbit cu administratorul acum 10 minute, firma care se ocupa de AC-uri e firma separata de asta de reabilitare. Ceea ce pe mine nu ma intereseaza sincer.

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Să īnţeleg că nu poţi să faci AC cum faci watercooling, ghetto-style? )))
Sa stii ca m-am gandit si la asta. Electrozi pentru brazing de cupru/alama am, blowtorch am... Cumpar teava un pic mai mare ca sa folosesc 5cm ca manson si o lipesc peste imbinare... dar stii ceva? Nu e treaba mea sa fac asta.

Last edited by Boggy; 22-02-2018 at 19:00.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 22-02-2018, 20:23   #8
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1061 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Eu zic sa-ti rezolvi AC-ul acum pana nu vine caldura. Dupa aceea e cam tarziu ca nu mai vine nimeni.
Old 22-02-2018, 21:29   #9
war4peace
VIP

Mentioned: 232 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Depinde cāţi bani eşti dispus să dai.
Am pus AC nou anul trecut īn august, i-am sunat vineri şi luni dimineaţa erau la mine şi īl montau.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2018, 13:25   #10
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Am vorbit acum cu un tip de incredere care a facut treburi de-astea (s-a ocupat de AC-urile de la reabilitarea blocului unde stau eu) si mi-a zis:

1- Din ce i-am zis, completarea cu R407 la mine (~50%) care aparent lucreaza la o presiune mai mica, ar fi ~100 Ron.
2- De prelungire si montaj ar trebui sa se ocupe ei pe gratis la reabilitari. Asa a fost aici la blocul meu cand a lucrat el.
3- Chiar daca ar fi sa chem pe altcineva, pretul pentru treaba asta (prelungit 1-1.5m + Montat) ar fi ~200-250 Ron. 400-500Ron e manopera pentru montat aer conditionat nou, cu traseu, gauri prin pereti, unitate interna, suporti, freon, etc.

Din pacate el nu mai lucreaza la firma la care lucra si nu mai are ce scule ii trebuie, ca altfel o faceam prin el.

In schimb, din ce-am vorbit cu administratorul acum 10 minute, firma care se ocupa de AC-uri e firma separata de asta de reabilitare. Ceea ce pe mine nu ma intereseaza sincer.

Sa stii ca m-am gandit si la asta. Electrozi pentru brazing de cupru/alama am, blowtorch am... Cumpar teava un pic mai mare ca sa folosesc 5cm ca manson si o lipesc peste imbinare... dar stii ceva? Nu e treaba mea sa fac asta.
Mai bine lipesti cu poxipol....daca toate mustele faceau miere era si la ...

1kg r407 costa cam 200 lei , in romania nu are cum sa fie mai ieftin fata de piata europeana odata ce este de important.
800 lei este pretul vechi...neactualizat.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk

Last edited by nachtfalke; 28-02-2018 at 14:00.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2018, 15:41   #11
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

A venit raspunsul de la primarie. Am trimis mail, a sosit scrisoare. Mi-au spus ca operatiunea de prelungire o sa fie gratis.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules