lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-09-2018, 12:16   #1261
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 469 Post(s)

PC-ul meu

Mi-au venit șuruburile din titan pentru M2 și M2.5.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 25-09-2018, 16:12   #1262
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Cu șuruburi din titan cu cap îngropat și stock.

Old 25-09-2018, 16:18   #1263
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 663 Post(s)

PC-ul meu

Ce-o fi fost in capul lor cand au pus de-alea? Arata mult mai fain cu alea ingropate.
Old 25-09-2018, 17:40   #1264
Dashu
Senior Member

Mentioned: 27 Post(s)

Cum ce-a fost in capul lor? Nothing, like usual.

Rant over, da' de fiecare data cand lucrez cu un chinez (diversi indivizi, intalniti in diferite proiecte) ma apuca durerile de cap cu invartitul in jurul cozii. Zici ca-s primadone, vor ceva da' nu stiu ce vor si nici nu stiu s-o exprime. O fi din cultura lor.

P.S. Nu bag mana in foc, da-i posibil sa ai niste probleme cu subururi de materiale diferite infiletate in alumuniu. Ceva coroziune galvanica. Eu n-am putut sa scot niste suruburi din inox 316 bagate intr-o chestie de aluminiu. Nu stiu la titan cum e.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 25-09-2018, 17:50   #1265
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Păi aluminiul nu vine cu spațiul pentru șuruburi cu cap îngropat, a trebuit să dau eu conicul cu un zencuitor băgat în filetantă.

Barele din aluminiu sunt practic “edgy”, spațiul disponibil pentru a executa zencuirea este extrem de mic și chiar mușcă zencuitorul din pereții laterali.
Un motiv ar fi că slăbesc oarecum rezistența structurii, deși dacă gândeau zencuirea de la început făceau zona o idee mai groasă sau centrau mai bine.

Dar asta însemna să facă partea de zencuire într-un pass suplimentar, deci costuri și complicații suplimentare, cu burghiu special de zencuire, așa cum au ei acum au băgat doar freza și laser-ul pentru gravare.

Old 27-09-2018, 17:13   #1266
Bobby
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

Pentru cei mai experimentati de pe aici, imi puteti recomanda un charger de calitate pentru incarcarea bateriilor.

Din ce am studiat pe net m-am oprit la 2 variante:

1. Turnigy 200W UP610
2. Turnigy Reaktor 300 W 20 A 6s

In principiu caut ceva sa pot incarca cam orice de la o baterie de telefon pana baterii de marimea unei caramizi ce poate livra sute de W si sa pot regla foarte precis curentul de incarcare.
Bobby is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2018, 17:35   #1267
Dashu
Senior Member

ISDT Q6 Pro, nu stiu unde-l gasesti in Ro. Daca vrei sa economisesti 10$ dar ai rabdare cu incarcatul: Q6 Lite

Daca tu crezi ca nu-ti ajunge si te scot banii afara din casa, ISDT T6. Daca oricare din variantele de mai sus ti se pare scumpa, o clona de Imax B6 face 90% din ce fac cele de mai sus.

Last edited by Dashu; 27-09-2018 at 17:47. Reason: Extra detalii
Old 27-09-2018, 18:04   #1268
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Eu am ISDT SC-620 si e foarte tare. E mult mai fain sa pui 6x lipo pe un parallel charging board si sa dai in toate cu 15-20A decat sa le iei pe fiecare in parte.
Old 27-09-2018, 19:41   #1269
Dashu
Senior Member

Discontinued Product. Posibil sa-l gaseasca pe ebay sau cine stie ce site care-l mai are pe stoc.

Modelele noi am vazut ca le-au pozitionat cumva intre modelele vechi, iar pe ala ieftin l-a mai ridicat la pret. /agree Boggy - verifici IR, V - dupa care puse si 15 in paralel si asta e. Am vazut niste datasheet-uri de la producatori de renume, nu recomanda incarcare mai mult de 0.5c. Asa ca incarcatul pe rand, e bun daca te plictisesti.
Old 27-09-2018, 19:53   #1270
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Eu am un Turnigy Accucell 6 de (80W sau 10A) maxim și sunt mulțumit de ce știe.
Am parallel charging board luat de pe gearbest și am fost mulțumit și de ăsta.

Problema la parallel charger este dacă încerci să bagi mufa de balancing invers, iese scântei și afumi mufa.

Am nevoie de o sursă de maxim 17 sau 18V DC.

Însă am văzut că tendința este să ai atât încărcare din DC cât și din AC, adică direct din priză, adică să nu mai ai o sursă separată pentru conversie AC - DC.

Altă tendință ar fi să ai multiple chargere, adică să poți încărca 4S, 2S și 6S în același timp de exemplu. Ajungi să ai o dronă mică și una mare, e bine să le poți încărca pe același charger, să nu mai stai să schimbi programu'.

E bine să ai program separat pentru discharge la putere mare.

Și ultima chestie... logging. Să aibă conexiune prin USB sau ceva de genul, să poți uploada datele despre baterie și să îți faci statistici.

Și chiar ultima chestie... conexiune cu Android/iOS să primești push notifications să știi când sunt gata și control de pe telefon... țâță de mâță, dacă nu ai ce face cu banii.

Altfel ia ceva SH și aia este...
Old 27-09-2018, 20:03   #1271
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
Am vazut niste datasheet-uri de la producatori de renume, nu recomanda incarcare mai mult de 0.5c. Asa ca incarcatul pe rand, e bun daca te plictisesti.
Cu 0.5C poti incarca si 6 in paralel, nu e problema. Dar 0.5C la Lipo e incredibil de putin. Ba chiar am facut proba cu 2x lipo identice cat zburam (Nano-Tech-uri de 1300mAh 60C). Una incarcata cu max 1C, alta incarcata rapid cu 3-5C (gata in ~15min). N-am vazut diferente la IR intre ele. Ba chiar cu aia incarcata rapid am aterizat odata cu 1.7v/cell, era umflata ca toti dracii si fierbinte. Am bagat-o rapid pe profil de NiMH sa o aduc la voltaj minim de 2.5v, apoi incarcata rapid la 0.5C. Same, si-a pastrat IR-ul.

Grafenele si multe din astea noi de racing au charge rate de 5-10C. Acum depinde si ce lipo e si la ce-o folosesti. Daca o pui pe drona si tragi dintr-o pitica de 1300mAh si 140A in burst-uri, degeaba o incarci tu cu 0.5C, 99.9% din chin vine din partea cealalta.

Daca e lipo de ochelari, sau chestii care trag putin si vrei s-o tii 500 de cicluri in loc de 400, atunci da, pana in 1C e recomandat.

Sunt mai putin sensibile decat s-ar crede. Inafara de Bolt V1, alea-s niste jeguri ordinare, se umfla si cat stau in storage.

Last edited by Boggy; 27-09-2018 at 20:06.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2018, 20:44   #1272
Dashu
Senior Member

Eu is deacord cu tine, dar producatorii seriosi nu testeaza cu 500 de incarcari.

Depinde de aplicatie, pentru RC daca o baterie te tine 500 de cicluri inseamna ca esti godlike. Deobicei o strici pana atunci prin diferite metode gravitationale Daca te gandesti ca bateria la o Tesla/Leaf/Prius te tine 500 incarcari dupa care ramai cu 50% din capacitatea initiala, te cam enervezi.

Samsung de exemplu iti arata in functie de tensiunea maxima incarcata/descarcata cate sute/mii de cicluri ar trebui sa te tina o baterie si in ce procent din capacitatea initiala.
Old 27-09-2018, 21:36   #1273
Bobby
Senior Member

Am trecut si Turnigy Accucell 6 pe lista de "candidati"

Pana acum lista arata cam asa(cu produse gasite la noi):

1. Turnigy 200W UP610 - 210 lei
2. Turnigy Accucell 6 -180 lei
3. Turnigy Reaktor 300 W 20 A 6s - 350 lei
4. Imax B6AC V2 - 230 - alimentare duala 220V AC sau 11 - 18V DC
5. iSDT T6 Lite 25A 600W - 400 lei

Din lista de mai sus cele mai scumpe ar fi cele de la punctul 3 si 5. Intrebarea este aceste 2 merita diferenta de bani fata de restu ? Ce au in plus ?
In buget intra oricare din ele.

Ca si sursa de alimentare am o sursa de 24v si aprox 11 A si un power brick de 12v 16A de la ceva Xbox insa imi trebuie o jucarie de genul asta insa nu la pretul ala...
Old 27-09-2018, 21:45   #1274
Dashu
Senior Member

Cam toate fac acelasi chestii, daca nu te intereseaza chestii foarte specifice si vrei sa dai minimul de bani dar sa stii ca in caz de, ai ceva decent atunci: Accucell 6. Incarca orice. Tu venisei cu Turnigy Reaktor si m-am gandit ca oi vrea ceva mai bun de banii aia.

P.S. Vad ca nu vrei sa te complici cu China, ca imaxb6 e same shit.
Old 27-09-2018, 22:03   #1275
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 521 Post(s)

PC-ul meu

Prius nu are LiPo; are NiMH
Old 27-09-2018, 22:14   #1276
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Ca recomandare de power iti recomand o switching power supply de 12v/30A, de genul asta.

https://www.aliexpress.com/item/Free...ceBeautifyAB=0

Sau prin Romania: https://goo.gl/cbYkvm

Cu potentiometrul de v-adj poti seta pana spre 13.5V iesire.

Referitor la chargere, aici depinde de nevoile tale, toate-s ok.
Old 27-09-2018, 22:23   #1277
Bobby
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
Cam toate fac acelasi chestii, daca nu te intereseaza chestii foarte specifice si vrei sa dai minimul de bani dar sa stii ca in caz de, ai ceva decent atunci: Accucell 6. Incarca orice. Tu venisei cu Turnigy Reaktor si m-am gandit ca oi vrea ceva mai bun de banii aia.

P.S. Vad ca nu vrei sa te complici cu China, ca imaxb6 e same shit.
Nu caut sa iau ceva ieftin si nici ceva overkill, insa in-mi trebuie ceva construit decent si sa fie futureproff care sa-mi permita sa incarc cam "orice" baterie la un curent precis ales de mine in prealabil si iar device-ul sa-mi arate cat mai multe informatii despre baterie.

As prefera sa-l iau din RO sa nu stau cu lunile dupa China.
Old 27-09-2018, 23:44   #1278
Dashu
Senior Member

Acum am inteles. Iar raspunsul e Accucel 6 daca ai sursa, daca nu Imax B6. Cu ambele incarci orice, de la AAA pana la baterie de camion. Alegi curentul incremental in pasi de 0.1A

P.S. Eu am un Accucel 6 luat prin 2011, inca merge. Al meu e modelul vechi si nu masoara rezistenta interna. Incarc LiIon la lanterne, lipo la heli, NiMh la masina de tuns ca n-am timp de asteptat 16h cu incarcatorul original. Am incarcat acum vreo 3 ierni si bateria la masina veche.

Mi-as lua un ISDT Q6, dar nu la pretul ala, astept un black friday/craciun/an nou chinezesc/whatever sa-l gasesc la reducere.

Edit: Acu vazui ca zici ca ai surse. Aia de 24v e prea mare. Iti trebuie maxim 16v parca. Aia de la xbox e ok, dar tre sa vezi cum ii faci adaptare la XT60.

Last edited by Dashu; 27-09-2018 at 23:49.
Old 28-09-2018, 11:06   #1279
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Eu am luat de la gogu o sursă de server Dell de 12V. I-am pus XT60 și este rock solid.
Adică nu recomand varianta de la Boggy, dacă poți găsi o cărămidă de la Dell cred că ești mai bine.

Dell 12V brick de căutat pe google și vezi ce găsești...

Accucel 6 este considerat depășit pentru zilele noastre, dar asta în funcție de ce funcționalități vrei. Are o mufă ceva de monitorizare dar nu este standard... și nu este usb plug and play. Este mai degrabă ceva de citit pe RX/TX, un UART ceva cred, ai nevoie de cod de interpretat eventual.

Nu știu cum încarcă alții baterii li-ion, presupun că au un holder ceva... separat.

Și încă o chestie, există custom firmware care se pun pe chargerele mai deștepte... pe Accucell canci, că are un firmware custom pus pe un CPU handicapat fără prea mult spațiu și nu poți pune firmware din lipsă de spațiu în primul rând.

Altfel e un încărcător parfum...

Last edited by Arise; 28-09-2018 at 11:10.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2018, 16:19   #1280
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Eu am luat de la gogu o sursă de server Dell de 12V. I-am pus XT60 și este rock solid.
Adică nu recomand varianta de la Boggy, dacă poți găsi o cărămidă de la Dell cred că ești mai bine.

Dell 12V brick de căutat pe google și vezi ce găsești...
Am si de-aia, acelasi "mod" cu XT60, plus switch pentru fan (low/high), care va fi inlocuit de termostat sa faca el treaba asta automat. Dar e mare ca porcul(e si de inteles, are 63A). Pe-aia de 30A o tineam sub dulap unde intra la fix, asta nu mai intra acolo. Legatura la pini trebuie facuta "hard", adica daca vrei sa decuplezi usor trebuie sa pui mufe banane si sa-ti faci tot felul de adaptoare. La ce recomandasem eu acolo e simplu ca buna ziua cu suruburi pe 3 canale.

Ce-am recomandat eu se gasesc la 80Ron via China. Sursele DELL sunt in comert la noi pe la 150Ron.

Eu n-am tras never ever din aia de 30A la potential maxim, mai ales ca ii tineam voltajul la 13.5 (a mea mergea reglata la +14v, adica output total de 420W vs 360W stock).

Depinde si de charger si scop, daca estimeaza consum de +400W sa mearga pe DELL (750W). N-am recomandat-o ca e bataie mai mare de cap cu ea si e mult mai incomod de folosit.

Last edited by Boggy; 28-09-2018 at 16:33.
Boggy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules