lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-01-2020, 18:08   #3041
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Ketchup, frate:
www.youtube.com/watch?v=-BHXH5am7B0
Old 22-01-2020, 19:09   #3042
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 626 Post(s)

PC-ul meu

Ok, a fucking hero, dar de ce plm a rămăs un neadaptat... ?
Old 22-01-2020, 22:25   #3043
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

Am fost pe circuitul Titi Aur - am ramas impresionat !
A45 AMG si cursul de conducere defensiva (doua volane in sens opus) m-au impresionat maxim !! Recomand oricui .
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2020, 00:36   #3044
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

Linus
Old 24-01-2020, 00:49   #3045
guest13
Ancient friend

Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
Eu nu ii inteleg, de ce sa iti faci rau in semn de protest ?[/url]
Cand afli raspunsul sa mi-l spui si mie. Sunt la fel de nelamurit cum rezolva ceva cu asta.
Macar ala cu buldozerul a distrus ceva al celor de i-au facut necazuri. Ii dau totusi 1 stea din 5 Altii nu fac nici atat, doar isi pun pistolul la tampla sau altceva echivalent...
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2020, 07:03   #3046
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 180 Post(s)

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
Am fost pe circuitul Titi Aur - am ramas impresionat !
A45 AMG si cursul de conducere defensiva (doua volane in sens opus) m-au impresionat maxim !! Recomand oricui .
Ce te-a invatat jegul ala ordinar de ai ramas cu gura cascata?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Old 24-01-2020, 10:45   #3047
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Ce te-a invatat jegul ala ordinar de ai ramas cu gura cascata?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
esti bine @Iubitel ?
La A45 AMG am invatat sa iau virajele in forta ca sa am o viteza de varf cat mai mare (pentru ca eu aveam linii de karting fiind "pregatit" anterior doar pentru asa ceva.

Am invatat ca trebuie sa urmezi semnele de franare si ca e bine sa te poti baza pe o masina .
Old 24-01-2020, 12:21   #3048
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 180 Post(s)

Eu sunt foarte bine si consider catalogarea acestui individ ca un jeg ordinar si profitor foarte corecta.

Dupa ce se intampla vreo tragedie pe drumurile patriei acest mizerabil este contactat de presa pentru a-si spune parerea de sofer profesionist de RALIU.

La raliu dupa cate stiu eu se merge off-road si nu mai ai tangente cu alti participanti la trafic. Nu ai reguli de circulatie si singura problema e cum faci sa scoti timp cat mai bun fara sa iesi de pe traseu.

Revenind, nu am acordat prea mare atentie individului pana cand nu l-am vazut sustinand sus si tare cum ca soferul loganului busit de fostul ministru Chitoiu are si el partea lui de vina intrucat nu a condus defensiv. Omul mergea cu 70 km/h perfect regulamentar iar ordinarul de Chitoiu a intrat pe contrasens cu o viteza mult peste suta ( nu s-a stabilit inca) direct impact frontal.

Dornic de publicitate acest mizerabil numit Titi Haur spune ca la acest accident ambii soferi au partea lor de vina, Chitoiu ca a intrat pe contrasens iar soferul loganului ca nu a intrat in sant.

Rasfoind putin, evident ca Titi Haur este psd-ist si evident ca are contracte la academia lui cu firme de stat. Adevarat afacerist.

De asta te-am intrebat, ce te-a invatat referitor la condusul defensiv de ai ramas impresionat. In mintea mea de plebeu ordinar care nu a facut acest curs si mai ales nu da doi bani pe Titi Haur si pe experienta lui de conducator de raliu in traficul rutier nu imi dau seama ce te poate lasa cu gura cascata. Eu am invatat ca e bine sa pastrez distanta fata de masina din fata, e bine sa nu pun frane aiurea si nejustificate ca sa nu intre ala din spate in mine, e bine sa stau cat mai departe de axul drumului pentru ca mereu apare cate un tampit ce forteaza depasirea, e bine sa am frane puse la puncte, anvelope bune, masina pusa la punct, e bine sa semnalizezi, e bine sa fi atent la cel din fata si sa anticipezi ce vrea sa faca de exemplu de multe ori se baga in depasire fara se semnalizeze, etc etc, ce am invatat si eu in 300K km pe drumurile patriei. Nu sunt multi dar cred ca suficienti incat sa nu mai fiu incepator. In general e bine sa nu fi prost.....

Evident, sunt de acord ca daca poti si drumul iti permite, e preferabil sa iesi de pe carosabil decat sa dai bot in bot cu un audi. DAAR, ce faci daca ai de ales intre impact frontal cu o masina sau cu un cap de pod? Omul ala saracu nu poate fi nici intr-un caz considerat vinovat de ceva, singura lui vina e ca s-a aflat la timpul si momentul nepotrivit si a dat de un oligofren ordinar. Nu poti sa il consideri vinovat ca nu iesit pe camp. Omul era o persoana mai in varsta, mergea cu 70 km/h regulamentar, bizonul a intrat cu viteza brusc pe contrasens, trebuia sa aiba un reflex fenomenal, sa iasa pe camp si asta ca domnul Titi Haur expertul pwlii sa nu il considere partial vinovat.

Last edited by Iubitel; 24-01-2020 at 12:33.
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2020, 13:02   #3049
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 270 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Un accident frontal nu e mai ok decat un accident frontal in care se lovesc pe jumatate?
Old 24-01-2020, 14:03   #3050
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 747 Post(s)

PC-ul meu

Depinde daca e suficient de puternic incat sa te striveasca pe scaun. Ca la impactul pe jumatate, o parte din energie se transfera in rotatia ulterioara a masinilor care e mult mai graduala.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Old 24-01-2020, 14:27   #3051
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 604 Post(s)

PC-ul meu

Dar si zona de impact, implicit atenuare prin deformare, este mai mica.
La rotire, daca nu ai cortina, poate fi mai periculos.
Old 24-01-2020, 17:40   #3052
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

Am inteles punctul de vedere @Iubitel - perfect de acord !
Jeg - strict pe cazul indicat trebuia sa-si tina parerea de acasa - a fost o mizerie .

Dpdv al performantei si carierei , omu` insa a fost cineva , si il respect din punctul asta de vedere.

Pe circuit am primit indicatii de la alti domni pilot care nu erau T.A. . Eu care am facut scoala de pilotaj, am ramas uimit ca pentru 350lei de om inveti atat de multe, sau ai probe atat de misto prin care te poti juca cu masinile fara menajamente. De-asta eram impresionat . Nu am un A45 AMG pe care sa-l rup in doua in fiecare zi - poate si de-asta )) si nu te pun sa menajezi in vreun fel masina .

La proba de indemanare, pot spune ca am invatat foarte multe, pentru ca mi-a aratat ce inseamna tangajul combinat cu giratia si ruliul, iti genereaza o lipsa de stabilitate, si risti sa faci o intoarcere (nu`sh cum se scrie tet-a-que`) .
Old 24-01-2020, 18:05   #3053
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 747 Post(s)

PC-ul meu

Eu știam ca e mai scump, doar 350 ron e? Cat dureaza toata treaba? Doar sa ma dau cu AMG-ul merita de banii aia. )

Old 24-01-2020, 19:03   #3054
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Eu știam ca e mai scump, doar 350 ron e? Cat dureaza toata treaba? Doar sa ma dau cu AMG-ul merita de banii aia. )

Și așa nu ninge, pārtie cu zăpadă nu găsești, voiai să ieși un weekend cu doamna, faci un city break īn Cocani, Dāmbovița.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 25-01-2020, 00:02   #3055
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

Era o promotie , noi am fost grup organizat - dar a zis ca tariful e 1000lei / 3 oameni
Dureaza vreo 3h (depinde cati sunteti)

Ai 4 probe la exterior si cateva la interior, dupa care nu mai pleci in viata ta fara centuri .
Old 25-01-2020, 00:23   #3056
zamoldac
Senior Member

zamoldac's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Nu e prea mic circuitul? La o cautare pe net vad ca are 1.2km (asta ar insemna ca e comparabil cu circuite de karting gen amckart).
zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2020, 10:52   #3057
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

Da e mic circuitul, insa crede-ma ca e solicitant, dupa 8 tururi rapide daca nu ai conditie fizica si nu esti antrenat pentru asa ceva pici . Linia dreapta are vreo 4-500m (eu am ajuns la 180kmh) dupa ce am castigat incredere in franele alea exceptionale, insa are o sectiune virajata destul de tehnica ce te pune la incercare.

E mai larg decat AMCKart, pe care-l cunosc foarte bine, dar TAT are un asfalt mult mai bun. O XP foarte placuta , ca de altfel pe orice circuit . Daca aveti posibilitatea sa nu ziceti niciodata nu , la oricare si pe orice fel de monopost sau automobil va dati , e misto rau de tot. La AMCKart tin minte ca am fost la fel de impresionat de karturile de 12cp. Deja se schimbase total experienta de circuit.
Old 25-01-2020, 11:13   #3058
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Īn ce constau mai exact cele 3 ore?

Old 25-01-2020, 22:35   #3059
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post

La raliu dupa cate stiu eu se merge off-road si nu mai ai tangente cu alti participanti la trafic. Nu ai reguli de circulatie si singura problema e cum faci sa scoti timp cat mai bun fara sa iesi de pe traseu.
Nu se merge doar offroad se folosesc si drumuri publice inchise, asa zise etapele de asfalt(tarmac in engleza). Iar ei pilotii trebuie sa conduca de la o portiune la alta pe drumuri publice. Deaia masinile de raliu au numere de inmatriculare, oglinzi sau semnal/avarie.
Old 27-01-2020, 13:13   #3060
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

Talking

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Īn ce constau mai exact cele 3 ore?

Vreo 30 le pierzi cu hartogaraie si vorbarie necesara - reguli de baza . Dupa ce te taxeaza, daca incalci regulamentul in orice moment te pot opri / da afara (este specificat peste tot) - conditie de siguranta .

Apoi cam 10 - 15 minute minim la fiecare proba plus deplasarile si pregatirea intre ele , plus un suc / cafea intre probe - pisu samd , cam dupa 3h pleci . Si alte 1h dus 1h intors de oriunde vii .
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules