lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-01-2019, 00:50   #1281
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by gg0 View Post
Singurul loc ok e sus, asa ca un 360 o sa fie acolo. Am mai vazut discutii si am inteles ca ventilatoarele static pressure care trag sunt mai ok pentru radiator?
Contează doar în cazul radiatoarelor dense, 28 FPI sau mai mult. În rest, un vantilator cu static pressure mediu este arhisuficient.

Quote:
Originally Posted by Zekspir View Post
Daca montezi in tavan radiatorul, preferabil insa sa fie exhaust (scoti aerul din carcasa), indiferent de push sau pull.
Nu, nu și NU. Întotdeauna, dar ÎNTOTDEAUNA este preferabil ca aerul care intră în radiator să fie cât mai rece. Da, e preferabil să scoți aerul cald din carcasă, dar nu prin radiator, pentru numele lui $DEITY! Practic încerci să răcești lichidul cu aer cald, e absurd!

@gg0 instalează te rog ventilatoarele astfel încât să tragă aer în carcasă de afară, prin radiator. îți recomand pull din simplul motiv că dacă ți se strică un ventilator, e mult mai ușor să îl schimbi dacă nu e făcut sandwich între radiator și carcasă.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 01:00   #1282
gg0
Senior Member
 
gg0's Avatar
 
Join Date: Aug 2017
Location: Bucuresti
Posts: 1,098
Mentioned: 37 Post(s)


Default

Asa m-am gandit si eu, nu cred ca ai nevoie de mari cunostinte de termodinamica ca sa-ti dai seeama ca radiatorul trebuie racit cu aer cat mai rece...
gg0 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 13:19   #1283
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si daca tragi din exterior, conform termodinamicii n-ar trebui sa se ajunga la un echilibru pana la urma, dupa un anumit timp?
Care ar fi castigul real, in grade, chiar si aproximat, fata de procesul inversat, adica sa tragi din carcasa (prin radiator, desigur)?
kobro is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 13:55   #1284
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Între 5 și 10 grade, măsurat de mine. Depinde de dimensiunea radiatorului, viteza ventilatoarelor, etc.
Și nu, termodinamica nu funcționează așa. Gândește-te că energia termică este transportată cu pierderi infime înspre radiator, aerul ambiental răcește radiatorul și transportă aerul mai cald în carcasă, de unde este eliminat prin locurile libere mulțumită presiunii pozitive care se formează acolo. Da, vei avea aer mai cald în carcasă, dar acesta nu încălzește componentele răcite activ de watercooling (CPU, GPU, eventual VRM dacă ai monoblock). În funcie de locul din carcasă se vor încălzi HDD-urile un pic mai mult, placa de bază (componentele minore), la SSD-uri diferențele sunt de 3-4 grade, ceea ce e practic irelevant.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 15:21   #1285
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

+ pentru ce zice @war4peace eu am fanurile de la radiator intake in partea de sus, inca 3 fanuri intake in fata si unul exhaust in spate.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 15:30   #1286
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca ai wb pe gpu/cpu si e si monoblock,ce alta sursa de caldura ai de crezi ca va face asa mare diferenta ?
Plus ca cele 3 ventilatoare scot aerul “cald “ constant din carcasa, nu va fi o acumulare de aer cald vreodata ci oarecum uniform cu ce este in afara.
Pe principiul tau ar trebui montate radiatoare numai jos ca intra aerul mai rece si uitat orice alt tip de pozitionare in carcasa.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 15:59   #1287
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
Daca ai wb pe gpu/cpu si e si monoblock,ce alta sursa de caldura ai de crezi ca va face asa mare diferenta?
Plus ca cele 3 ventilatoare scot aerul “cald “ constant din carcasa, nu va fi o acumulare de aer cald vreodata ci oarecum uniform cu ce este in afara.
Pe principiul tau ar trebui montate radiatoare numai jos ca intra aerul mai rece si uitat orice alt tip de pozitionare in carcasa.
Uffff...

În momentul în care am în load 20 de grade temperatură ambientală (măsurată imediat sub carcasă) și 24 de grade temperatură măsurată aproape în mijlocul carcasei (Thermaltake Core X5) în condițiile în care răcirea este complet externalizată și nu am niciun ventilator activ în carcasă (în afară de PSU), aia e diferența. Există destule componente mici care adaugă fiecare câte un pic de căldură: SSD-uri (standard și nVME), PCH-ul plăcii de bază, backplate-urile plăcilor video (în load ating și 55 de grade), disipare indirectă de la sursă, etc.

Acel „oarecum uniform” l-am măsurat, după cum am mai zis, în teste practice. A, că dai ventilatoarele la 2500 RPM și diferența între ce e în carcasă și ce e în afara ei e de un grad, sigur. Dar ia pune tu ventilatoarele la 500 RPM și vezi ce se întâmplă.

Rezultate practice:
- 2x radiatoare EKWB 360mm/60mm grosime, răcite de Noctua NF-F12 PWM @1500 RPM.
- 2x GTX 1080 Ti Waterforce Extreme Edition + 1 Monoblock pus pe i7 6800K, mobo Asus X99 A II.
- Se dau plăcile video la maxim (mining), se măsoară RPM-ul necesar ventilatoarelor pentru a menține temperatura lichidului la 40 de grade.

1. Cu ventilatoarele în push, împingând aerul din carcasă în afară prin partea superioară: 1500 RPM și temperatura lichidului a atins 40.8 grade Celsius.
2. Cu ventilatoarele în pull, trăgând aer prin radiatoare dinspre partea de sus a carcasei: 900 RPM pentru a menține temperatura lichidului la 40 de grade Celsius.

Temperatura ambientală a fost cam aceeași, testele au fost efectuate în zile consecutive, la aceeași oră, vara. Nu mai țin minte cât era, n-am notat nicăieri.

QED.

Ergo, vă rog nu mai faceți recomandări care nu sunt suportate de teste.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 16:06   #1288
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Avem diferite setup-uri si in discutie nu zicea nimic de ventilatoare subturate.
Pe mine nu ma deranjeaza ventilatoarele la 1200/1500 rpm si le am in push/pull.

Pentru carcase mici sau zgomot redus, optimizarea ce o propui e cea mai buna.
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 17:35   #1289
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Mi se pare normal și de așteptat să ai turația pe cât de mică ți-o permite setup-ul, adică nu văd motivul pentru care ai ține ventilatoarele la 1500 RPM când faci browsing pe net. Chiar și în load, țelul e să fie cât mai puțin turate, dacă poți face asta doar din modul în care le montezi în carcasă, după mine e un câștig.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 17:57   #1290
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am controller-ul prin carcasa,nu am acces la el asa ca o setez o singura data si apoi uit de el.

Oricum la Tower 900 compartimentatea e diferita,radiatoarele folosesc alt spatiu de locul in care e pus hardware-ul asa ca diferenta intre felul in care pui ventilatoarele e neglijabila. La alte carcase e la fel ,gen Core Px (varianta deschisa) probabil si alte exemple ce nu imi vin acum.

Oricum,ce spun eu sunt cazuri izolate insa sunt exemple in care ceea ce spui nu se aplica, asta facand referire la expresia “nu nu si iar nu” .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 18:03   #1291
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

...diferența fiind că recomandarea mea e valabilă indiferent de layout (câștig de la zero la mult), iar recomandarea ta e valabilă pentru cazuri izolate. În exemplele tale recomandarea mea se aplică la fel de bine peste tot (nu ai decât de câștigat).

Bine, pot enunța regula altfel: „make sure the air entering the radiator is as cold as possible”

Cât despre controller, și al meu e în carcasă, dar are software, slavă domnului.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2019, 15:35   #1292
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

A sosit loot-ul pe ianuarie de la Aquatuning.
180 oiro, cele ce urmează:
  1. Radiator Phobya Xtreme 200 - 85mm V.2 - Full Copper
  2. Covers pentru radiator
  3. Pass-through G1/4 Slot PCI pentru watercooling extern (2 bucăți)
  4. Pass-through PCI pentru cabluri (1 buc) (ăsta trebuie modat nițel)
  5. High Flow sensor pentru măsurarea vitezei lichidului pentru al doilea loop
  6. Splitty9 (2 bucăți)

Urmează să spăl bine radiatorul cu apă distilată și filtru, apoi să comand lichid, fittings și tub rigid.
Nu găsesc pe nicăieri țeavă de cupru de 16mm... cred că până la urmă folosesc PETG, măcar ca soluție temporară, până aflu de unde se poate cumpăra țeavă de cupru.

Obiectele (imagini puse în spoiler să nu stricăm layout-ul):
SPOILER:



Radiatorul pregătit pentru asamblare:


Radiatorul asamblat (vedere din față):


Radiatorul asamblat (vedere laterală):



Grosimea totală (push-pull): 15cm (!)

__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!

Last edited by war4peace; 14-01-2019 at 15:38.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2019, 15:53   #1293
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Sa le stapanesti sanatos,ce o sa raceasca "micutul" ?Mi-au veni si mie azi restul de acareturi de la shop4pc,diseara termin rasnita,momentan arata decent soft tube pe coreP5,ma asteptam sa arate mai rau))
PS:Am vazut asta la ei http://www.shop4pc.ro/carcasa-lian-l...x-p-47779.html si mi-a placut incredibil de mult,ma enerveaza la core p5 faptul ca strange incredibil de mult si repede praf...
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2019, 17:28   #1294
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Deocamdată răcește același lucru. Radiatorul din poze va răci procesorul 6800K și VRM-urile (am monoblock). Radiatorul mare (MoRa 420) va răci doar plăcile video (2x GTX 1080 Ti). E un pas intermediar, am vrut să iau fittings și tubing PETG dar după ce am pus totul în coș m-am cam speriat. 1200 RON doar pe fittings - așa că o să mai aștept un pic până trec pe hard tubing.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2019, 19:50   #1295
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Gaminggrade View Post
PS:Am vazut asta la ei http://www.shop4pc.ro/carcasa-lian-l...x-p-47779.html si mi-a placut incredibil de mult,ma enerveaza la core p5 faptul ca strange incredibil de mult si repede praf...
Si pe alb arata foarte bine. Si am vazut la CES2019 ca scot si urmasul mai mare si mai incapator, dar si versiunea Razer cu iluminare finuta.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2019, 00:25   #1296
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Mi am comandat o azi...impreuna cu un nou set up de wc Nici nu am apucat sa termin pe core p5 buld ul,uneori chiar cred ca am ceva la cap sau mai degraba nu am.

Pompa: http://www.shop4pc.ro/pompa-cu-rezer...p-p-47190.html

Radiator:http://www.shop4pc.ro/radiator-ek-wa...e-p-43937.html (mai am unul de 360 tot ek putin mai subtire)

CPU: Am un supremacy HF momentan.

Last edited by Gaminggrade; 15-01-2019 at 00:29.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2019, 09:26   #1297
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Exact radiatorul ăla l-am avut și eu... apoi două radiatoare... apoi pompă dublă în serie... apoi schimbat radiatoare cu MoRa... apoi luat monoblock... apoi pus două plăci video... acum fac dual-loop...

Nu se termină niciodată, dacă te-a prins virusul.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2019, 10:34   #1298
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Da...te inteleg perfect si eu am avut cand eram mai pusti pe vremea lui Ratusca si Pc coolers 2x 480 cu lian li custom etc ,chiar e un virus.Am comandat si un WB nou http://www.shop4pc.ro/waterblock-cpu...i-p-48166.html

Am vazut un buid pe YT cu acest rezervor : https://www.aliexpress.com/item/BYKS...89d695b7a9f028 arata incredibil insa din ce am vazut daca vrei pompa integrata trebuie sa iei de la ei ,doar aia se potriveste (https://www.aliexpress.com/store/pro...5bec2025zRrek9) .

LINK :

Last edited by Gaminggrade; 15-01-2019 at 10:39.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2019, 11:01   #1299
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Există producători de rezervoare custom, de fapt pentru proiectul meu vreau să cumpăr un rezervor custom, care mă duce pe la 200 USD fără transport

Radikult Custom.

Canalul său Youtube.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2019, 11:32   #1300
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Îmi vine greu să cred că nu poți să faci rezervorul ăla la juma de preț dacă ai sculele potrivite sau știi persoanele cu scule potrivite.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
ibm390s, watercooling

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,150
Total Online: 4549

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.