lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-06-2015, 19:19   #6041
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

GTX 970 si GTX 980 or sa-si ia un fund in sut cand o sa vina Nano in special dar si Fury.
Pana atunci ciunta cum o fi GTX 970, e greu sa nu-i recunosti valoarea. pret/performanta.

Oricum pretu e umflat la noi cu 300-400lei la 390X.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2015, 19:31   #6042
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Geizhals.eu si verifici preturile de prin Europa.

442EUR la mylemon.at cea mai ieftina.
~314 eur cea mai ieftina GTX970 KFA2 Gamer edition de exemplu. FFS enorma diferenta.
__________________
MO POWAH BABEH!!

Last edited by Enz0; 19-06-2015 at 19:43.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2015, 19:45   #6043
Dreamcatcher
Senior Member
 
Dreamcatcher's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 501
Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce merita intradevar banii pare R9 380 si datorita pozitionarii unde n-are rival direct(un 960Ti) si datorita faptului ca e rebrandul unei placi recente(aparuta de vreo 9 luni)!Dar pentru 970 adversar direct este 390 fara X care din ce vad pe geizhals.eu are pretul concurentei!

390X pare FX 9590-ul in materie de GPU,o sa se vanda maxim 2 bucati jumatate la pretul ala!
Dreamcatcher is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2015, 20:05   #6044
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default His IceQ2 Radeon 390X/390 /380

Coolerul mi se pare de buna calitate...
http://www.techspot.com/review/1019-...-390x-390-380/

PS: nu m-am uitat la preturi, probabil in ton cu celelalte rebranduri

L.E:
In concluzie:
"We'd like to thank HIS for supplying us with their Radeon R9 IceQ X² graphics cards. The company's IceQ X² cooler performed exceptionally on all three cards and they look great, too.
The Radeon R9 390X delivered exactly what you'd expect for a slightly beefed up R9 290X with 20% faster GDDR5 memory. Before we began testing we felt it was unrealistic for the R9 390X to offer more than a 10% performance boost over the R9 290X and that assumption appears correct.
From the eight games we tested, the R9 390X was on average 9% faster than the R9 290X, 8% faster than the plain R9 390 and 6% slower than the GeForce GTX 980. The fact that AMD is offering such a small performance bump after 18 months will no doubt disappoint many of you. The truly unfortunate part is the R9 390X's price.
Currently the R9 290X can be had for $330, so given the age of the R9 290X and the fact that the R9 390X offers such a small performance bump, it should be introduced at about the same price.
Sadly, however, the R9 390X carries an MSRP of $430, 30% more than the current R9 290X for less than 10% additional performance. This is still a better value than the GTX 980, costing 14% less for just 7% less performance, but it's hardly enough to get us excited.
This leaves us looking at the R9 390. The R9 390 is a considerably better value at $330, making it ~20% cheaper and just 7% slower than the 390X.
The R9 390 roughly matches the performance of the R9 290X, while technically being faster than the GTX 970, though the performance was much the same for both camps here. Both GPUs should cost about the same, too, so you could go either way though the GeForce consumes less power, runs cooler and will overclock better."
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 19-06-2015 at 20:16.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2015, 20:07   #6045
GRIP
Ancient friend
 
GRIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Teiu domnului
Posts: 2,534
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Minimum 344 oiro pentru 390 fara X iar la GTX 970 vad ca preturile incep de la 303 oiro.....e ceva diferenta.....
Sa vedem cand si daca s-or mai aseza preturile.
__________________
I'm a rocker / And I'm always revvin' up
I'm a rocker / I can never get enough
I'm a rocker / It's something in my blood
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2015, 20:30   #6046
planetfun
Member
 
planetfun's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 125
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Dreamcatcher View Post
Chiar asta citeam acum.Consumul este infiorator.Insa performanta este decenta,ba chiar in mai toate titlurile vad ca sta serios langa GTX 980 depasindu-l in cateva randuri.Cu 970 nu prea are treaba,il cam bate evident exceptand cele 2-3 titluri(Project Cars&WTNO sau WoW) unde tind sa cred ca este o problema de driveri,avand in vedere diferentele majore.Deci nu va uitati la performanta overall ca va puteti pacali!

Un al minus:OC-ul este o gluma,ceea ce era de asteptat!
si concluzia tot de la acest review :
"If you are a 1080p gamer, my recommendation would be a GTX 970 as it offers similar performance, but runs much cooler and quieter thanks to its reduced power draw. "
planetfun is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2015, 21:22   #6047
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

AMD a retras placa video Fury X care era destinata sitului Kitguru pentru review din motive ... biased anti-red comments.

Nu ma mira sincer ...
LINK
__________________
MO POWAH BABEH!!

Last edited by Enz0; 19-06-2015 at 21:24.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2015, 21:25   #6048
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Enz0 View Post
AMD a retras placa video Fury X care era destinata sitului Kitguru pentru review din motive ... biased anti-red comments.

Nu ma mira sincer ...
LINK
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2015, 21:36   #6049
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Acu pe bune, verifica putin situl sa vezi. Cam tot ce vezi acolo e NOPE NOPE NOPE. Green is better.
Iti dai seama ca si daca era placa video foarte buna tot ii bagau sula in qur?
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2015, 21:36   #6050
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

De asemenea, noul imn AMD.


__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2015, 22:32   #6051
cristi_io
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,680
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sa speram ca preturile se vor aseza in urmatoarele saptamani, oricat ai zice, un 970 la 17-1800 RON e o optiunea mai buna decat un 390x la 2400RON, diferenta de pret e mai mare decat diferenta de performanta.
Ca sa fiu sincer, ma asteptam ca rebrandurile sa fie mai ieftine ca placile pe care le inlocuiesc, dar asta e situatia.

LE: sau un mini 970 la 1600RON~http://www.pcgarage.ro/placi-video/g...-ddr5-256-bit/
__________________
Through quiet reflection and great dedication Master the art of karate,
Lo, we shall rise up And then we'll make the bugger's eyes water
cristi_io is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2015, 08:34   #6052
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

@Neo
Avand in vedere ca despre asta:
au spus zilele trecute ca e interesant dar Apple are oricum chestii mult mai misto asa ca nu-i vad sensul nici pe mine nu ma mira...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 20-06-2015 at 08:38.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2015, 08:40   #6053
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

AMD Radeon R9 Fury X Demoed at 12K Resolution( tehnically 23040*12960pixeli), 60 FPS in Dirt Rally Eyefinity Setup

"Just to clarify, these are three 4k monitors being driven at 60 frames per second constant by a single GPU. To drive the point home, these are 1.5 Billion pixels being refreshed per second. How is AMD doing this? well, the answer lies in the use of HBM memory and immersive graphics that are optimized for memory usage. This goes on to show that just how much of a difference optimization can make to games (because Dirt has never looked any more gorgeous than in this iteration). If every engine was as streamlined as this one, 4K @60 would have been a milestone we would have crossed by now."

Read more: http://wccftech.com/amd-fury-x-teste...z3dZuJFAPGRead


New compute-bench results(attachment) :

Seems that AMD was not lying when they said they had a little more tweaking to do.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	jtkpPCj (1).jpg
Views:	583
Size:	214.6 KB
ID:	49811  
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 20-06-2015 at 22:24.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2015, 08:58   #6054
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default Display Port- HDMI 2.0 adapter (pentru cei ce erau ingrijorati)

MegaChips is First to Bridge DisplayPort with HDMI2.0a in a Single Chip

SAN JOSE, Calif., June 15, 2015 /PRNewswire/ -- MegaChips Corporation today announced the production shipment of the MCDP28 family of products, the world's first devices to bridge DisplayPort1.2 and HDMI2.0a, the two most common digital-display interface technologies used in computer and consumer electronics. The new products implement a high-speed level-shifter and active-protocol converter (LSPCON) in a single chip. Now consumers can enjoy 4K premium content streaming with HDCP2.2 encryption from their personal mobile devices to a large screen display in their living rooms.

http://www.prnewswire.com/news-relea...300098508.html
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2015, 11:06   #6055
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vad ca unora dintre voi le-a ajuns mintea la cap, pentru restul voi mai insista putin deoarece cei de la TechPowerUp au scos si ei review-ul la GTX 390X. Personal nu-mi place cum testeaza deoarece nu dau amanunte despre setari si conditii de testare decat la modul general, practic nu poti verifica rezultatele lor. Un exemplu bun este testul din Witcher 3 unde GTX 390X este la egaliate cu GTX 970 (in 1080p), cu toate pe majoritatea site-urilor GTX 970 bate R9 390X, in mod cert au "uitat" de niste setari (Hairworks ar fi un exemplu). Cu toate astea statisca lor este foarte buna de luat in seama deoarece au multe jocuri testate (22) si eventualele "erori" de testare se "ascund" in rezultatele celelalte cand faci calculul performantei.
Daca ma uit la performanta bruta vad in 1080p GTX 970 cu 1 % mai slaba decat R9 390X si cu 2% decat varianta overclock-ata, in 1440p am 7% si 9%, iar in 4K am 13% si 14%.
Urmator pas este sa ma uit la performanta pe W, aici ma ingrozesc, R9 390X este la "ani lumina" in urma lui GTX 970, vad 80%, 100%, chiar si mai mult, diferenta de consum.
Acum ma duc la "piata" sa vad preturile, nu discut despre preturile de afara deoarece noi cumparam din RO, intre 1600-1800 lei gasesc o gramada de GTX 970, variante la frecvente default sau overclock-ate, abia intre 2200-2400 lei gasesc R9 390X.
A venit timpul sa tragem concluziile, orice varianta overclock-ata cat de cat de GTX 970 va bate R9 390X (inclusiv MSI-ul din test) in 1080p, ba mai mult de atat, daca stau sa sterg din lista jocurile vechi (astea sunt "fumate" deja de majoritatea dintre noi si oricum FPS-urile sunt jucabile cu ambele placi video) voi constata ca chiar si varianta default a lui GTX 970 sta mai bine decat R9 390X (eu doar asta am spus mai sus, nu altceva). In 1440p inca pot gasi variante de GTX 970 care stau pe picior de egalitate cu R9 390X (un exemplu ar fi EVGA GeForce GTX 970 Superclocked ACX 2.0, 4GB, GDDR5, 256 bit ). Acum vine randul lui 4k unde R9 390X obtine cea mai mare diferenta fata de GTX 970, in cazul asta nu pot gasi pe piata nici un GTX 970 care sa ajunga din urma un R9 390X, trebuie sa ma apuc sa trag de slidere singur. Dar acum vine adevarul crunt pentru fanii AMD: sunt jucabile acele FPS-uri? Eu zic ca nu si atunci la ce imi foloseste asta? Urmatorul pas ar fi sa zicem ca scadem detaliile, dar asta inseamna ca am nevoie de mai putina forta bruta si de mai multa viteza la GPU, acum va intreb care placa video dintre cele doua sta mai bine la capitolul asta?
Acum ce motiv as avea sa ma uit macar cu coada ochiului la R9 390X? Nici unul, de altfel nota primita in review spune totul. Asta e ironia sortii, o placa care in martie era blamata si hulita pe toate drumurile a ajuns sa fie o optiune mai buna decat nou "lansata", "rafinata" si "imbunatatita" R9 390X din orice punct de vedere as privi problema, evident doar daca nu am ochelari de cal si un pic de bun simt practic. Adevarul pentru R9 390X este ca trebuia sa aibe pretul sub GTX 970, daca tii placa aia in calculator ~ 2 ani te costa ceva in plus, iar performanta bruta nu justifica in nici un fel pretul actual.

Iar daca domnul rage fuury vrea cirese de pe tort sa se uite bine la rezultatele din Wolfenstein The New Order sau World of Warcraft: Warlords of Draenor, aia este umilire in piata publica pentru R9 390X, cel putin WoW nu are decat cateva milioane de fani si "normal" ca nu are nici o importanta rezultatul de acolo. Nu pot sa inteleg de ce de cate ori AMD o da in bara rau nu aud decat ca Nvidia plateste pe toata lumea, mai aud mereu ca marketing-ul este de rahat la AMD, driverele trebuie sa se maturizeze, acum vine marea intrebare: atunci pentru ce naiba sa-mi cumpar o placa video AMD daca sunt un banal gamer? Singurele motive care imi vin in minte sunt ca sunt un fan inrait AMD sau am o daza uriasa de umanitate in mine si ii ajut sa supravietuiasca.

Scuze pentru postul ceva mai lung, dar cam asa trebuie sa faci o analiza la o placa video cand dai banul din buzunarul tau. Iarasi v-am mai spus de nenumarate ori, nu va uitati la 5-10% diferenta de performanata intre 2 placi video, nu conteaza, nu ii veti simti in realitate, in cazul asta celelalte aspecte conteaza mai mult, uitati-va la silentiozitate, pret, consum, porturi, decodari video, etc. astea vor fi mult mai importante in utilizarea zilnica.
Parerea mea este ca o data cu lansarea lui Fiji preturile seriei 300 ar trebui sa scada bine.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 20-06-2015 at 11:20.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2015, 11:27   #6056
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Joker, 390X si 390 nu sunt rele (si in mod cert mai performante per total decat 970 stock versus stock, oricum ai da-o pe dupa cires ) insa, asa cum a punctat XDan, nu prea isi merita banii in raport cu aceeasi 970... Piata va corecta acest lucru, asa cum va corecta si pretul (deasemenea exagerat) la GTX 980, in raport cu 970 si chiar cu preturile din oferta AMD la rebranduite... Si apropos de rebranduri, tu insuti esti posesorul unui rebrand NVidia (770= 680 rebrand), nu te-am auzit sa te plangi atata atunci cand s-a intamplat lucrul asta... Macar AMD au dublat memoria la rebranduri, NVidia nu a facut nici macar asta desi era necesar (2Gb VRAM cat are GTX 770 was too little, concurenta oferea deja 3Gb VRAM pe atunci iar acum ofera 4Gb cu noile rebranduri)
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 20-06-2015 at 11:34.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2015, 11:27   #6057
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Radeon 290-ul e best buy cam pe toate rezolutiile...
Ce spui tu straine? Parca tocmai asta discutam mai sus, ca sunt prea scumpe. Cum ar fi un 390x best buy fata de GTX980 imi este greu sa inteleg...


Quote:
PC Games Hardware.de sunt mult mai reprezentativi decat site-ul acela polonez, nu gasesti?
Asa or zice unii tantalai si despre LAB501... Cum spuneam, analizati situatia tehnica (ce modele au comparat aia si ce modele au comparat ceilalti) si nu mai incercati sa subminati ideea interlocutorului prin orice mijloc prostesc (site-ul e de kkt, tu esti fanboy, etc). Intotdeuna exista o explicatie tehnica.

Quote:
Acu pe bune, verifica putin situl sa vezi. Cam tot ce vezi acolo e NOPE NOPE NOPE. Green is better.
Iti dai seama ca si daca era placa video foarte buna tot ii bagau sula in qur?
I cunosc pe aia si nu e asa. Dar plm, omul cand cauta sa gaseasca ceva negativ gaseste (tu la site-ul lor adica)

Quote:
Asta e ironia sortii, o placa care in martie era blamata si hulita pe toate drumurile a ajuns sa fie o optiune mai buna decat nou "lansata", "rafinata" si "imbunatatita" R9 390X
Hehehe, ia intra tu in magazinele noastre si vezi ca sunt modele de GTX 960 mai ieftine decat R7 370. Si cand ma gandesc ca GTX 960 chiar nu mi-a placut dar din cauza preturilor astora de la AMD incepe sa arate ca o super placa (GTX 960 e pe acolo cu 285/380 nu cu 265/370).

Practic, in momentul de fata o placa semnificativ mai slaba (370) este mai scumpa decat una semnificativ mai buna...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2015, 11:29   #6058
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by rage fuury View Post
Si apropos de rebranduri, tu insuti esti posesorul unui rebrand NVidia (770= 680 rebrand), nu te-am auzit sa te plangi atata atunci cand s-a intamplat lucrul asta... Macar AMD au dublat memoria la rebranduri, NVidia nu a facut nici macar asta desi era necesar (2Gb VRAM cat are GTX 770 was too little, concurenta oferea deja 3Gb VRAM pe atunci iar acum ofera 4Gb cu noile rebranduri)
Gogule, cand Nvidia au lansat GTX 770 i-au scazut si pretul al dracului de mult, nu i-au pus pret mai mare ca baietii rosii...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2015, 11:51   #6059
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Gogule, cand Nvidia au lansat GTX 770 i-au scazut si pretul al dracului de mult, nu i-au pus pret mai mare ca baietii rosii...
Pai si eu ce am zis de preturi Tudor? Eu vorbeam de 290 ca are pret bun, nu de rebrand ...In plus postarea mea avea alt adrisant si trebuie inteleasa in contextul respectiv...

Tudor, zi-mi si mie ce furtunuri are Fury daca nu-i mare secret, planuiesc sa agat una si s-o integrez in sistemul meu (watercooled) daca primeste eticheta "Monster approved" pe 24...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	perfdollar_2560.gif
Views:	568
Size:	44.6 KB
ID:	49815  
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 20-06-2015 at 12:11.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2015, 12:27   #6060
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Pai este deja watercooled. Sau vrei sa folosesti un block aftermarket (cum ar fi EK de exemplu)?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6287 18-03-2024 16:04
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19847 28-02-2024 14:10
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,120
Total Online: 4043

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.