lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > User test & review
Connect with Facebook

User test & review Teste si articole facute de catre voi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-08-2009, 02:20   #21
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Multumesc, sunt de acord cu toate "punctele", eu m-am concentrat mai mult pe concluziile trase in privinta lui CNPS10X Extreme din cauza ca este un cooler nou aparut si este la inaltime.
Putem spune si ca Megahalems este cel mai complet cooler dintre cele trei testate dar din cauza diferentelor mici (care in mare parte se datoreaza atingerii acelei limite a racirii pe aer) alegerea cumparatorului se pote face si subiectiv fara probleme.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 08:01   #22
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by xwoodoo View Post
Ramiro felicitari pentru review, ca de obicei la inaltime.
Eu as interpreta altfel rezulatele:
- mi-ar fi greu sa desemnez un castigator absolut.
- diferentele sunt foarte mici, foarte apropiate de marja de eroare a testului
- totusi as spune ca TRUE este lasat usor in urma de ceilalti contracandidati
- la turatii de "real life" Prolimatech-ul obtine rezultate mai bune pe toata gama de incarcare.
- la turatii extreme Zalman obtine rezultate putin mai bune.
Avand in vedere ca diferentele la high cfm sunt de 0.5-1 grad as spune urmatoarele :
- in sfarsit zalman are un cooler demn de top #3
- faptul ca dupa mai bine de 2 ani de suprematie TRUE este batut la o diferenta mica ne arata ca suntem foarte aproape limita de racire a design-ului tower + heatpipe.
Alegerea potentialilor cumparatori ramine in continuare subiectiva.
O opinie greu de contrazis, daca mai mentiona si lappingul suferit de cei doi concurenti pentru Zalman sintetiza toata munca lui poparamiro perfect.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 09:53   #23
xwoodoo
VIP
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 26
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Joker lapping-ul poate fi un avantaj si un dezavantaj :
- daca ramiro nu lapuia procesorul era un dezavantaj pt zalman(majoritatea IHS sunt imperfecte)
- daca lapuia doar procesorul dar nu si True/ MGH era un dezavantaj pt acestea
- baza lui MGH se situeaza undeva intre TRUE si Zalman
Cred ca ramiro a facut bine excluzand din ecuatie contactul imperfect intre IHS si baza coolerelor.
Un review complet trebuie sa contina toate detaliile(avantaje / dezavanteje) si comportarea la high/low tdp/cfm.
Concluziile trebuie facute cu extrem de mare moderatie avand in vedere diferentele extrem de mici de temperatura(1-2grade) si faptul ca in anumite conditii unele sunt mai bune respectiv invers.
Daca zici Zalman e rege , omul isi cumpara il pune pe un procesor nelapuit( altfel pierde garantia) si evident cu un ventilator intre 1000-2500rpm, in aceste conditii zalman nu este cel mai tare.
Daca zici Megahalems rege nu este corect pentru ca la extrem tdp si cfm extrem(desi ventilatoare de 5000rpm sunt f greu de gasit) Zalman are avantaj de 1 grad.
Castigator absolut nu exista ; avem un top #3 in care primul loc clar nu mai este ocupat de TRUE desi ramine un cooler solid.
xwoodoo is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 10:12   #24
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

M-am referit la sinteza, nu avantaje si dezavantaje. Daca este sa ne legam de asta cred ca exista un procent mult mai mare de True cu baza deformata fata de procesoare. La un cooler poti face lapping linistit deoarece nu te intereseaza garantia, dar la un procesor cam pierzi garantia . Deci un criteriu corect ar fi sa verifici intai planeitatea procesorului si in functie de asta sa-ti cumperi coolerul potrivit.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 10:39   #25
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nu prea cred ca isi alege nimeni cooler-ul in functie de planeitatea procesorului. Procesorul ar trebui sa aiba o suprafata plana, heatsink-ul la fel. Ce iese din marja asta se cheama defect de fabricatie si trebuie remediat in cazul unui test.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 11:16   #26
Kimi
Ancient friend
 
Kimi's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 4,513
Mentioned: 131 Post(s)


Default

Dupa mine coolerul ar trebui ales in functie de scopul pe care il va avea acesta.

Sistem cat mai silent - Z600.
Sistem silent dar si care se vrea a fi overclockat serios uneori - Megahalems.
Bench - 10X daca n-ai chef de lappuit/modat, True daca da si Copper daca vrei sa mergi cat mai extrem.

IMO astea ar fi solutiile de top, in functie de buget utilizatorul poate alege alternative.
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 11:19   #27
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ai sintetizat bine situatia, cam asa sta treaba de fapt. Totusi, sa nu uitam un aspect. Tu ai indicat numai "varfurile", si adevarul este ca, in functie de scop, nu ai nevoie neaparat de cel mai bun heatsink. Pot exista variante mai ieftine, foarte apropiate ca performante de cei trei grei enuntati mai sus.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 22:05   #28
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Back from the dead.

Era interesant si un alt test zic eu relevant: Zalmanu cu ventul sau la diferite turatii comparat cu TRUE si Megahalems la aceleasi turatii cu alte venturi. Relevanta apare din faptul ca nu stiu citi posesori de Zalman vor schimba ventul spre deosebire de posesorii de TRUE sau Halem care pot pune orice vent vor. Tu spui la concluzii pachet complet dar nu testezi ventul de pe Zalman fata de un vent de calitate, S-flex de exemplu.

In rest bravo dom' doctor.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 22:21   #29
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Coolerul este al meu, o sa mai fac teste cu el, printre care si cel dorit de domnia voastra
Se va lupta si cu True Copper pentru locul 1 la bench dar la un ambient mai mic , mult mai relevant pentru conditiile de bench pe aer.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2009, 15:06   #30
ratusca
VIP
 
ratusca's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 50
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Salut baieti! Primul meu post .
Poparamiro, nu mi-o lua in nume de rau, aceeasi problema am cu contactul lui zalman. Celelalte 2 coolere sunt "modate" si zalmanul este "as is". Asteptam testul cu zalman "modat" ca sa fie treaba dusa pana la capat.
ratusca is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2009, 15:12   #31
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Bine ai venit mestere !

O sa testez eu cu toate coolerele nemodate si dup-aia Ramiro o sa testeze cu ele lappuite. E bine asa?
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2009, 15:14   #32
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Datorita faptului ca Zalmanul are baza 99% perfecta lappingul nu va aduce mai nimic in minus. In plus supui baza oxidarii si strici aspectul reusit.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2009, 15:15   #33
ratusca
VIP
 
ratusca's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 50
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Nu stiu cum e mai bine, tu sa-mi spui, maestre!
ratusca is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2009, 15:23   #34
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Quote:
Originally Posted by ratusca View Post
Salut baieti! Primul meu post .
Poparamiro, nu mi-o lua in nume de rau, aceeasi problema am cu contactul lui zalman. Celelalte 2 coolere sunt "modate" si zalmanul este "as is". Asteptam testul cu zalman "modat" ca sa fie treaba dusa pana la capat.
In primul rind bine ai venit
Cum sa ti-o iau in nume de rau domnule , am spus ca astept observatii si critici si aceasta este intemeiata. O sa il lapuiesc cind vine inapoi de la Matei, cred ca este posibil sa cistig ~1c prin lapping si poate ~1.5c la prindere (atit am cistigat la modarea prinderii la True), dar bineinteles asta vom vedea sigur numai dupa teste.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2009, 15:27   #35
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Daca ai modatsi lapp-uit HDT-uri nu cred ca vei avea probleme sa il modezi pe asta si chiar sunt curios de rezultate, asa se va vedea cat de bine este slefuita talpa din fabrica

Chiar...acum stau si ma gandesc.....daca tot ai incercat sa faci din HDT ne-HDT.....oare nu ar fi bun un sample de Zalman din asta sa incerci sa il lappuiesti pana il faci HDT? =))
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Doua heatsink-uri noi de la Zalman – CNPS10X Extreme si CNPS10X Quiet Monstru Stiri 0 26-07-2009 17:17

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 4104

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.