lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-11-2018, 12:04   #21
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

@axxel4you, eu am avut mereu o balanta, am cumparat placi video Nvidia cat si placi video de la AMD Radeon. N-am nicio afinitate catre unul dintre cele doua brand-uri. Daca AMD face o schema frumoasa cu Navi la anul, cu siguranta am sa cumpar de la ei, ca m-am cam saturat de nesimtirea celor de la Nvidia, in special cu mizeira care au facut-o cu seria RTX, care nu ca au pasit cu stangul in gaura de la canal, ea insasi e un canal de dejectii infectioase.
__________________
- USER OFFLINE -
R2Strike is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2018, 15:41   #22
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din pacate cei care nu au avut afinitate fata de nici un brand au cumparat placi video de la NVIDIA din comoditate chiar daca AMD oferea solutii mai performante la preturi mai mici.
.
axxel4you is online now   Reply With Quote
Old 11-11-2018, 18:28   #23
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stiu, multi cumpara nvidia, asta-i realitatea. La fel si cu Intel.
__________________
- USER OFFLINE -
R2Strike is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2018, 22:16   #24
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Si multi cumpara Apple. iPhone-uri, iPad-uri, MacBook-uri, etc. Tot asta aud, de ce sa cumperi MacBook cand poti cumpara "la juma de pret" Lenovo/Dell/HP/etc identic sau chiar mai bun "la configuratie".

Fiecare cumpara ce vrea, ca doar cumpara pe banii lor, nu? Cu ce anume va incurca pe voi ca x sau y cumpara doar Nvidia si Intel? Si inca o chestie, sunteti constienti ce s-ar intampla cu preturile daca lumea ar cumpara masiv AMD, nu? Sper ca va amintiti cat costa X2 4800+ pe 939.

Ontopic: am avut 1080ti sli, am pus o placa inapoi in cutie, am ramas cu 1080ti. Da, sunt cateva jocuri in care ai peformantat mai buna, dar depinde cat de sensibil esti la frameuri pe secunda. Daca as avea monitor 4k 144Hz si ai ochi de vultur probabil ca simti diferenta, dar am un amarat de TN 4k 60 Hz si, desi imi place sa joc cu totul la max si sa fie totul "smooth", nu simt daca jocul scade jumate de secunda la 50 fps in loc sa stea constant peste 60FPS.

In schimb dezavantaje sunt destule. Ai 2 placi, deci dublu consum, probabil nu conteaza foarte mult, dar trebuie mentionat. Si implicit fire din sursa: 4 in loc de 2.

Zgomot. Asta o sa-l simti daca ramai cu racirea pe aer. Pe apa (cum ar vrea Ares) nu stiu, dar banuiesc ca si acolo o sa fie diferenta.

Sloturi libere. In functie de placa de baza o sa ramai cam fara sloturi. Daca vrei doar grafica si esti multumit cu ce ofera placa de baza onboard e ok, dar poate vrei si o placa de sunet mai rasarita sau o placa de captura sau o placa de retea 10gbe, etc, in functie de fiecare.

Micro stuttering: in cele mai multe jocuri n-am simtit, dar in cateva jocuri l-am simtit. Si mi s-a parut nasol, prefer oricand mai putine frameuri decat asa ceva.

Concluzie: SLI avea sens in 1998. Cu un V2 puteai juca in max 800x600. Cu 2 V2 (in SLI) puteai juca in 1024x768 si se vedea imediat diferenta. Era ok si prin 2005-2009, de exemplu daca aveai initial un 6600GT si mai luai unul la pret bun mai tarziu pt SLI ieseai mai bine (la buzunar si la frame-uri.) fata de 6800Ultra. Sau 8800GT in SLI. Rupea 8800 Ultra si la pret cam tot pe acolo era

Acum eu zic ca nu prea are sens SLI-ul. Si se vede in jocurile suportate, in marketingul Nvidia care nu mai promoveaza deloc SLI. ba chiar il limiteaza.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2018, 23:17   #25
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
In schimb dezavantaje sunt destule. Ai 2 placi, deci dublu consum, probabil nu conteaza foarte mult, dar trebuie mentionat. Si implicit fire din sursa: 4 in loc de 2.

Zgomot. Asta o sa-l simti daca ramai cu racirea pe aer. Pe apa (cum ar vrea Ares) nu stiu, dar banuiesc ca si acolo o sa fie diferenta.

Sloturi libere. In functie de placa de baza o sa ramai cam fara sloturi. Daca vrei doar grafica si esti multumit cu ce ofera placa de baza onboard e ok, dar poate vrei si o placa de sunet mai rasarita sau o placa de captura sau o placa de retea 10gbe, etc, in functie de fiecare.


Micro stuttering: in cele mai multe jocuri n-am simtit, dar in cateva jocuri l-am simtit. Si mi s-a parut nasol, prefer oricand mai putine frameuri decat asa ceva.
La consum ai dreptate, 500W în load nu e de colea.
La zgomot, pe apă, dacă faci sistem cu simț de răspundere e super silențios chiar în load pe perioade lungi. Asta dacă ești dispus să pui ceva cam cum am eu (MoRa 420 externalizat).
La sloturi libere, așa este, eu spre exemplu nu prea mai pot pune ceva în placa de bază, și se simte. Dar cu un Riser PCI Express se rezolvă. Investiție în plus, dar nah...
Micro-stuttering: încă nu am văzut așa ceva. Ark: Survival Evolved, Witcher 3, World of Tanks.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 15-11-2018, 00:43   #26
cerulliber
Senior Member
 
cerulliber's Avatar
 
Join Date: Aug 2018
Location: Bucharest, Romania
Posts: 444
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Sper ca va amintiti cat costa X2 4800+ pe 939.
cat costa, ca eu aveam 3200+.

cerulliber is offline   Reply With Quote
Old 15-11-2018, 02:22   #27
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

http://www.cpu-world.com/CPUs/K8/AMD...800CDBOX).html

Cica 1001 dolari cand s-a lansat. Oricum in Romania nu prea aveai cum sa-l iei, stiu ca am mers cu cineva sa-l ia de la o firma locala, in oferta se laudau ca-l pot aduce la comanda, ne-am dus, am platit un avans si am asteptat. Dupa 2 saptamani au sunat ca nu-l pot aduce si sa venim sa ne dea avansul

3200+ a fost best buy, mai ales un pic mai tarziu si s-a vandut la greu, dar ala a fost altceva, AMD era inca cu picioarele pe pamant, facea procesoare bune si ieftine (raportat la Intel si la performanta oferita). Odata cu FX-urile (55 si 57) a inceput sa li se urce la cap succesul, apoi cu X2-urile si daca nu venea Intel cu Core2-urile cine stie unde ar fi ajuns.

De aia zic, parca se repeta istoria, au scos Ryzen la pret bun si performanta decenta, apoi Threadripper, Ryzen2, plus EPYC, sunt din nou competitivi, dar si preturile cresc. Nu zic, e bine sa fie concurenta pe bune, dar aud foarte multi cum isi doresc sa "moara" Intel, pai credeti ca AMD o sa scoata in continuare procesoare bune si ieftine?

Valabil si pentru placi video, fireste, am mai zis asta, toti urla sa moara Nvidia ca RTX-urile sunt scumpe si toti se bucura ca au probleme. Pai daca AMD-ul era acum in locul lor ce credeti ca s-ar fi intamplat?

Si cand s-a lansat Geforce3 avea un pret obscen si era cam similar GPU-ul cu RTX-urile de acum, in jocurile de atunci nu simteai diferenta fata de GF2 (ma refer la GF2 Ultra, nu la lesinaturile de MX-uri). Insa avea pixel shader. Acum avem raytracing. Si atunci a fost destul ura catre Nvidia, a venit AMD cu 8500, apoi a spart targul cu 9700 Pro, dar un pic mai tarziu a venit 9800XT si avea un pret...

Asa a fost si va fi mereu, cine are produsul cel mai bun va cere pret pe masura, cand ai cel mai bun produs iti permiti sa ai raport pret performanta de rahat pentru ca vor fi destui care nu se uita la bani si iau "the best".

Cam asa e si cu aroganta si utilitatea (cum zice threadul), daca esti arogant poti sa-ti faci si SLI de RTX 2080Ti, daca nu, te uiti la raport pret/performanta si 99% nu te arunci pe niciun fel de SLI.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 16-11-2018, 00:23   #28
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

^This
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-2018, 10:29   #29
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Nu știam că sunt arogant... am aflat acu'.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 16-11-2018, 11:28   #30
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

A face o aroganță nu e același lucru cu a fi arogant.
Da’ na, dacă vrei neapărat să fii tu ăla nașpa...


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 16-11-2018, 11:32   #31
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
daca esti arogant poti sa-ti faci si SLI de RTX 2080Ti
Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Nu știam că sunt arogant... am aflat acu'.
Quote:
Originally Posted by Arise View Post
A face o aroganță nu e același lucru cu a fi arogant.
welp...
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 16:27   #32
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

SLI nu e o aroganță, este de fapt un moft.
Pe cale de consecință, așa cum zise și conu', cine-și face un comp cu SLI se numește că este un moftangiu
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 22:30   #33
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Am ajuns moftangiu arogant, meh... hai că se poate şi mai bine! Keep trying!
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 22:44   #34
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,316
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tre' sa treci la SLI de 2080Ti ca sa se mai gaseasca apelative. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2018, 00:34   #35
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa performantele uluitoare in Battlefield V cu RTS on iti piere cheful, 6000 lei sa joci cu 40 fps
Ares is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2018, 01:07   #36
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da fratele meu, da' daca vrei orgasm la maxim ...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2018, 12:13   #37
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Tre' sa treci la SLI de 2080Ti ca sa se mai gaseasca apelative. )
Mă bătea gândul, dar după ce pun cele 4 SSD-uri NVMe de 1 TB bucata în adaptorul PCI Express
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,116
Total Online: 4167

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 19:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.