lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-09-2013, 17:25   #4001
GENiEBEN
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ryo View Post
Poti sa te c.ci pe el google translate ca nu traduce bine.
Aveti nevoie de texte academice?
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2013, 19:45   #4002
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Puteti vedea filmat un HD R9-290X (de pe la minutul 11.35), iar legat de conectorul Crossfire acesta nu exista la 290X, dar la 280X si 270X exista, singura solutie ar fi un sideport facut prin conectorii PCI-E dar asta inseamna drivere speciale pentru 290X. Pretul va fi echivalent cu al unui 780, chiar putin mai mare la inceput.

[yt]http://www.youtube.com/watch?v=3MU-DIKvY3U[/yt]
Old 28-09-2013, 03:12   #4003
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 61 Post(s)

PC-ul meu

Vai ce bine arata XFX Radeon R9 280X - http://videocardz.com/46097/xfx-rade...ation-pictured

Last edited by Otman; 28-09-2013 at 03:16.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2013, 04:31   #4004
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

Quote:
Originally Posted by WildCat View Post
Nu stiu germana , m-am uitat doar la poze... O treaba interesanta la poza 2 din 4, pare ca dungile rosii sunt transparente si daca are led(uri) rosu in interior, vor lumina dragut.
Sper ca te descurci cu engleza atunci:

"Shortly before the announcement of the first detailed graphics card with GCN2 architecture AMD has shown previously known as "Hawaii XT" accelerator. The most striking feature: There is no CrossFire connectors more.
An entirely new technique also leads to the disappearance of the previous CrossFire connectors for connecting multiple graphics cards. These are indicated at the top of the card or by soldering points, and on earlier pre-production, the connectors were also performed. This is in the series versions but no longer the case.
...
Instead of executing the synchronization of the GPU has its own cable, AMD plans to lead this small amount of data from the Hawaii-GPU over the PCI Express bus. The technique for this is called XDMA, it also provides for more uniform frame rates with less micro stuttering. Purely in software running on the technique of "frame pacing" , which also works on older Radeons, the company is also working on."

PS: translatorul german-englez e OK...
Old 28-09-2013, 08:08   #4005
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 557 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Plm..cu ala de la Golem am tot baut...vreti sa il rog sa imi dea o traducere?

Lasand gluma la o parte, o sa va mai arat si eu ceva poze si detalii pana la lansare. Tot ce pot sa spun de pe acum este ca lansarea asta e altfel din punct de vedere al ce si cand sr lanseaza. Nu in bine sau rau, doar altfel.
Old 28-09-2013, 09:14   #4006
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

PC-ul meu

M-am cam lamurit cu Mantle, asadar acesta este prezent pe placile video cu Hawaii si Curacao, restul fiind rebrand-uiri nu vor avea asa ceva. Fiind o solutie mai mult software trebuie implementata in jocuri, primul joc cu asa ceva va fi evident BF 4, creatorii de jocuri vor fi nevoiti sa mearga in paralel cu ambele variante de sunet deocamdata daca vor sa implementeze Mantle, exista ceva zvonuri ca si Nvidia ar putea implementa asa ceva prin decembrie, teoretic se poate, trebuie sa existe si interes pentru asta. O unitate CU se va ocupa cu partea asta, de aici si ciudatenia cu 11 CU din specificatii si acei 5+1+1 de la VRM, iesirea se realizeaza prin conectorii de sunet ai placii de baza.

Last edited by Jocker; 28-09-2013 at 09:17.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2013, 09:37   #4007
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 557 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Te-ai lamurit prost. Mantle e suportat de orice produs Amd bazat pe arhitectura GCN.

Stiu ca e interesanta zvonistica dar nu mai crede orice prostie citesti pe net...
Old 28-09-2013, 17:33   #4008
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

PC-ul meu

Fiind o solutie software se poate implementa si intr-un CPU, nu numai GPU, indiferent de care, problema este sa ai interes pentru asta si ce resurse iti mananca, dar AMD o va avea doar pe cele doua GPU-uri in prima faza : Hawaii si Curacao, ar fi trebuit sa vezi ditamai slide-ul la prezentare.

Last edited by Jocker; 30-03-2017 at 14:22.
Old 28-09-2013, 17:54   #4009
NewBreed
Senior Member

NewBreed's Avatar

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Cu scuzele de rigoare, dar mi se pare mie sau voi credeti ca AMD Mantle si True Audio sunt unu si acelasi lucru?(asta e senzatia pe care o am din ultimile postari)
Mantle o sa fie API similar cu ce avea 3dfx in vremurile bune, si anume 3d Glide pe cand cand true audio e doar un gimmic din punctul meu de vedere(si pot sa jur ca am mai auzit asta cu procesarea audio la seria 2xxx de la AMD)
NewBreed is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2013, 19:11   #4010
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Mantle am īnțeles ce e, dar de despre True Audio nu pricep nimic! Ce e defapt ăsta?
Old 28-09-2013, 19:54   #4011
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

PC-ul meu

Mantle se ocupa in principiu cu optimizarea performantelor GPU-ului, iar True Audio este unul din efectele acestuia alaturi de o performanta mai buna a jocului daca sunt implementate in acesta, practic totul se face cat mai mult intern, in placa video, si conlucrarea cu device-uri exterioare este minima, adica nu mai asteapta nici o informatie exterioara, deci totul se face mai rapid, se estimeaza un castig de 15-20% utilizand Mantle fata de DirectX. Practic o placa video cu Mantle merge la fel de bine si cu un CPU mai slab, nu mai trebuie sa corelezi performanta GPU-ului cu cea a CPU-ului. True Audio reda partea de sunet a jocului, simuleaza foarte bine chiar si in conditii de stereo sunetul 7.1. In concluzie True Audio nu poate exista fara Mantle, iar de Mantle nu poti beneficia daca nu este implementat in joc.
Se pare ca nici macar BF4 la lansare nu va avea Mantle integrat, abia un patch ulterior va implementa acest lucru.

Last edited by Jocker; 28-09-2013 at 20:31.
Old 28-09-2013, 21:20   #4012
crristib
Senior Member

crristib's Avatar

PC-ul meu

Chiar credeti ca producatorii de jocuri, se vor grabi sa integreze Mantle asta, asa curand?
crristib is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2013, 21:28   #4013
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1132 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Ceva imi spune ca trebuie facut modificari serioase in motorul grafic.
Old 28-09-2013, 21:35   #4014
ursulache
Senior Member

PC-ul meu

Esti sigur ca True audio e legat de Mantle? Eu nu asa am inteles.

Din ce am inteles eu, True audio e HW separat integrat in placa video, hw ce stie sa faca anumite calcule legate de efecte audio. In felul asta nu mai trebuie sa faci in software (adica pe CPU) ci faci pe HW asta si ai performanta mult mai buna.
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2013, 22:07   #4015
NewBreed
Senior Member

NewBreed's Avatar

PC-ul meu

Mantle ofera low level acces la GPU exact cum permite API-ul de pe noile conserve(si la cele vechi era la fel).Deci portarea de pe noile console pe PC o sa fie mult mai usoara(a se citi inexistenta sau nenecesara) intrucat se foloseste acelasi API(doar numele difera).Ganditiva la el ca la un Wrapper
Old 28-09-2013, 22:20   #4016
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

PC-ul meu

Am explicat mai devreme ca exista o unitate CU (compute units) in cadrul GPU-ului care se ocupa de partea asta, nu este nimic special hardware, ci doar un software care se foloseste de acea unitate, iar aceasta nu mai este folosita pentru generarea graficii. Slotul PCI-E are intrari si iesiri standard dedicate pentru GPU, nu poti adauga ceva hardware special care sa faca ce vrei tu deoarece nu are cum sa comunice cu restul, ar trebui ca si placile de baza sa fie pregatite pentru asta. Gandestete ca acea unitate CU este folosita in loc de CPU-ul de pe placa de baza.

Last edited by Jocker; 28-09-2013 at 23:18.
Old 28-09-2013, 22:24   #4017
DeMons
Senior Member

DeMons's Avatar

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DeMons Send a message via Skype™ to DeMons

TrueAudio - e gen Dolby Surround ceva de genu.. Pe scurt nice sound/claritate etc... Fucking logic... Cum la video e PureVideo HD-NVIDIA,Briliant HD-AMD sau Perfect Picture HD/Avivo HD,Dolby TrueHD si ce naiba mai e.

@NewBreed Ce conserve(vi de pe cg)? Si pc-ul e conserva atunci?:P
Old 28-09-2013, 22:33   #4018
ursulache
Senior Member

PC-ul meu

Nu e chiar asa, pci transporta date, nu il intereseaza ce date. Placa de baza nici ea nu are nici o treaba cu datele care sunt transportate pe acolo. In rest, e posibil sa fie o unitate CU clasica.

"Gandestete ca acea unitate CU este folosita in loc de CPU-ul de pe placa de baza."

Nu trebuie sa ma gandesc, asta am spus si eu.

Ideea e ca nu cred ca e legat de Mantle, in sensul ca poti avea TrueAudio si in un joc care nu e facut ptr Mantle ci ptr Dx.
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2013, 22:34   #4019
NewBreed
Senior Member

NewBreed's Avatar

PC-ul meu

Vin si de pe CG brother...now don't hate.
PS offtopic: Singura chestie misto pe noile console este ca ai memoria shared(si pe PS4 chiar se simte), in rest ...imi mentin parerea...niste conserve de ton...si nici macar in suc propriu ..ci in ulei...BLEAH) - treat this as a joke and keep calm
Old 28-09-2013, 22:59   #4020
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

PC-ul meu

ursulache si acele date unde se duc, nu trebuie si ele recunoscute, interpretate si eventual transmise mai departe? Daca ar proveni de la o componenta hardware necunoscuta n-ar sti ce sa faca cu ele.
Este gresit, True Audio se poate deoarece exista Mantle, adica acel software care se foloseste de acea unitate CU, altfel nu are cine sa prelucreze partea audio. Daca ar fi cum spui tu nu ar fi nici o problema sa existe pe toate placile video nou lansate, pe cand el nu exista decat pe GPU-urile noi.

NewBreed are dreptate, principiul este copiat de pe console si permite un mult mai bun acces al memoriei.

Last edited by Jocker; 28-09-2013 at 23:09.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules