lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-05-2019, 16:59   #21
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Da, man, știu, Am montat și unul, și altul. Dar când spui „tu nu intelegi fizica de baza, mecanica”, îl cam faci prost. Sunt sigur că o înțelege, și sunt de acord cu el când spune că un cooler este mai dificil de montat decât ar trebui, motivul (din punctul meu de vedere) fiind că producătorii de coolers (și pe aer, și pe lichid) scad costurile cât pot, oferind niște sisteme de prindere „universale” care fac offload la efort către utilizatorul final.
Dacă vrei să faci benchmarks la mai multe CPUs și schimbi cooler-ul de câteva ori pe săptămână, alea 10-15 minute în plus se adună.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 17:46   #22
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Pur si simplu nu inteleg, adica ori sunteti niste domnisoare sensibile maxim, ori ceva e in neregula.
Adica la majoritatea inteleg, ca vin cu saibe, piulite, suruburi, dar la Noctua sa va plangeti ? Pe bune ? Adica pe LGA 115x bagi backplate prin spate, care vine oricum cu suruburile pre-instalate, se prinde cu piulitele distantiere prin fata, in alea prinzi grinzile sau cum le spune, adica inca 4 piulite sau suruburi, si aia e, apoi pur si simplu montezi cooler-ul in 2 suruburi/piulite.
Chiar nu vad cum s-ar putea mai simplu de atit, tinand cont de dimensiunile fizice ale cooler-elor.
De fapt, mint, se putea mai simplu, prinderile de la NH-L9i si NH-L9a-AM4, insa atunci trebuia cumparat cooler dedicat pentru un anumit socket, cum sunt cele 2 amintite. Si tot nu era foarte simplu, pentru ca ... aliniaza 4 gauri cu 4 suruburi fara sa vezi ce faci ca obtureaza tot campul vizual cooler-ul de dimensiune generoasa.
Se putea mai bine ?
Da, clar, un sistem standardizat care sa fie la fel pentru toate socket-urile, dar atunci ar trebuie colaborare intre producatorii de CPU, placi de baza, coolere, si chiar si asa ar exista alte neajunsuri, ca ar impune limitari la pozitionarea VRM, lungimea traseelor, etc.

Legat de benchmark, e ridicola afirmatia, daca dai bench cu racire pe aer, OK, iti ia 2 minute nu 10-15, asta daca nu exista vreun handicap fizic ceva, sa desfaci 6 suruburi ca sa schimbi un procesor. Ma refer strict la Noctua, desi odata instalat backplate-ul cam la toate coolere e simplu sa demontezi/montezi cooler.
Nu vad de ce ai schimba si cooler, dar ma rog, daca testezi coolere atunci mi se pare normal sa iti asumi treaba asta.
Iar daca problema e asa de stresanta la coolerele pe aer, pai aia care fac bench serios, cu LN2, sau hidrogen lichid, care stau sa izoleze cu vaselina sau alte smarcazuri placa de baza, placa video, etc, aseaza pot-ul, stau si toarna in el in timp ce ruleaza un bench, si asta de mai multe ori pe zi, pai astia ar trebuie sa nu aiba timp de nimic doar de plans de mila pe forum, eventual pe mai multe forumuri simultan.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 18:19   #23
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Dude, relax, discutam și noi, take a chill pill.
Ești mereu așa nervos?

De NH-D14 nu m-am plâns deloc, chiar e ușor de montat, comparativ cu altele. OP-ul căuta soluții alternative, poate i-a scăpat vreun model, are și el un fix, nu trebuie să-l facem incapabil fiindcă se interesează de alternative.

So calm down... lasă parul din pumn și ia-o încet.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 18:27   #24
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Mai relax de atit nu pot fi, poate doar cu medicamentatie, sau ierburi :-)
Sunt mega relax, nu inteleg de ce ti se pare altfel. Daca nu eram relax crezi ca as fi stat sa scriu atita pe forum ?

Bine macar ca esti si tu de acord ca Noctua sunt usor de montat.
Gogu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Inlocuire sistem de prindere scipio Placi de baza 8 23-03-2011 21:31

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3516

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.