lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old Yesterday, 09:23   #56721
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 469 Post(s)

PC-ul meu

Default Offtopic

Trebuie să repar niște trepte, adică să fixez niște muchii/ornamente din aluminiu exact în buza plăcii de gresie. Materialul este deci gresia treptei și apoi ajung direct în adezivul cu care este prinsă contra-treapta și care este destul de păcătos.
Ajută dacă pun apă, dar percuția nu este o soluție pentru că am încercat și am rupt la primul șoc o bucată din gresie. Noroc că s-a rupt o bucată mică și pe lungime așa că am reușit să o lipesc la loc și a venit acoperită cu de ornament.

Am filetantă, un roto mare și un ciocan Einhell. Nu sunt potrivite pentru job-ul respectiv.

Trebuie ceva cu turație variabilă (viteză mică), fără percuție și să nu obosească.

Mandrina normală nu prinde și burghie SDS, care e faza? Am avut o bormașină pe vremuri și îi dădeam burghie SDS pe care nu nu avea probleme la prindere.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old Yesterday, 09:31   #56722
poker_x
Senior Member

Mentioned: 3 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Trebuie să repar niște trepte, adică să fixez niște muchii/ornamente din aluminiu exact în buza plăcii de gresie. Materialul este deci gresia treptei și apoi ajung direct în adezivul cu care este prinsă contra-treapta și care este destul de păcătos.
Ajută dacă pun apă, dar percuția nu este o soluție pentru că am încercat și am rupt la primul șoc o bucată din gresie. Noroc că s-a rupt o bucată mică și pe lungime așa că am reușit să o lipesc la loc și a venit acoperită cu de ornament.

Am filetantă, un roto mare și un ciocan Einhell. Nu sunt potrivite pentru job-ul respectiv.

Trebuie ceva cu turație variabilă (viteză mică), fără percuție și să nu obosească.

Mandrina normală nu prinde și burghie SDS, care e faza? Am avut o bormașină pe vremuri și îi dădeam burghie SDS pe care nu nu avea probleme la prindere.

Pt ce vrei tu, cumpara mai intai burghiu de faianta, apoi vezi dacă mai ai nevoie de ceva.
Turație variabila are și filetanta, should do the job.

poker_x is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 09:38   #56723
scutyjunior
Senior Member

Mentioned: 24 Post(s)

Pana nu treci de gresie nu ai voie sa "activezi" percutia. Am dat n gauri in faianta si iti trebuie doar un cui sau dorn sa faci o mica gaurica in el (burghiu normal de beton, nu ceva super special), apoi doar cu infiletare pana treci de faianta/gresie, apoi treci pe percutie, daca ai constatat ca stai pe loc. Ornamentele respective nu le poti "lipi" sau doar prin insurubare se fixeaza?
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 09:49   #56724
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Am dat găuri în gresie și faianță, am pus mobilă pe pereți placați, oglinzi, am pus aplice, etc. Absolut nici o problemă.

Aici însă e ceva special, sunt foarte aproape de margine și imediat cum trec de gresie ajung în adezivul care îmi ține contratreapta (tot gresie).

Ornamentele (pragurile) au fost lipite, dar maglavaisu ăla nu rezistă la apă și îngheț. După 1 an - 2 ani se dezlipesc. Nu mai am răbdare să testez adezivi, vreau o soluție mai sănătoasă, prindere în dibluri.

Old Yesterday, 10:19   #56725
Danos
Senior Member

Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Încearcă cu un burghiu mai subțire si implicit dibluri mai subțiri, la tine probabil intra burghiul chiar între gresie si stratul suport si forțează puțin si gresia de la contratreapta.
Burghiul special pentru gresie ajuta, nu rupe gresia ca cele normale de beton, lasa gaura mai curata, am incercat si am văzut diferența.
Danos is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 10:53   #56726
poker_x
Senior Member

Mentioned: 3 Post(s)

Și neapărat pune și ceva adeziv, nu doar șuruburi.

poker_x is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 11:30   #56727
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 82 Post(s)

PC-ul meu

O veste prea trista: a murit marea minune Blonda a Craiovei Maxima si a fotbalului romanesc.
kobro is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 13:52   #56728
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 90 Post(s)

PC-ul meu

Unhappy

Da, din pacate, am dat si la stiri...

D-Zeu sa-l odihneasca!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Balaci.jpg
Views:	39
Size:	99.5 KB
ID:	64157   Click image for larger version

Name:	9576a21c920bb75e9339874ed59fb0af-5019123-1000_1000.jpg
Views:	30
Size:	175.6 KB
ID:	64158  
GAMING gear™ Kaby Lake i7-7700K/4900Mhz/1,290V||Zalman Reserator Moded Watercooling GPU+CPU||Gigabyte GTX1080 Gaming Xtreme & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z170 fatal1ty K6+||2x8 Gb [email protected] CL14-1,35V||Samsung M2 SSD+8TB||Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Champion||Corsair TX850W||BenQ XL2720Z 3D LED 144Hz||Antec 1200 case, Win 8.1+Win 10.

Last edited by DjLeco; Yesterday at 13:56.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 15:00   #56729
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1032 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by poker_x View Post
Și ca sa închei, nu știu dacă merita sa iei bormasina Bosch pt câteva gauri. Găești și varitne mai ieftine pe la dedeman / brico depot care or sa mearga fără probleme la cat o vei folosi tu.

Eu am platit in viata asta 600 lei pentru masini de gaurit proaste pe care le-am folosit vreo 4 ani si 500 lei pentru o masina de gaurit Bosch GBH 2400 pe care am folosit-o 8 ani si inca merge bine-merci fara nici o vizita la service.

De aia 600 lei, am cumparat initial o masina marca speciala Praktiker de 100 lei, o masina no-name dupa ce mi s-a stricat aia de la Praktiker de inca 100 lei care s-a stricat foarte repede iar la garantie mi-au zis "utilizare inadecvata" pentru ca e belit cablul de curent langa masina, dupa care mi-am luat un no-name mai scump de 400 lei care s-a stricat in 2 ani din nou. Atunci mi-am cam bagat picioarele si am luat cea mai ieftina masina de gaurit profi de la Bosch (albastra), respectiv cea pe care o am si acum. De aprox 8 ani o folosesc si merge fara probleme, are forta calumea, e usoara, e placut de folosit. Nu am luat Makita pentru simplul motiv ca nu avea functie de dalta la aceeasi bani in momentul respectiv.

La ce am folosit-o:
-gaura cu carota pentru prize
-gaura cu carota pentru strapungere perete
-gaura cu burghiu beton pentru prins diverse
-gaura in gresie cu burghiu beton - nici o ruptura
-gaura in corp de MDF cu burghiu fluture cu adaptor sdsplus hexagon
-gaura strapungere perete 30cm cu burghiu 35cm si grosimea de 13mm
-infiletat - mi s-a stricat masina de infiletat si am folosit masina mare pentru ca nu aveam alta optiune pe moment.

Deci eu zic ca merita.
Old Yesterday, 19:13   #56730
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Mâine intră în Lidl cred o bormașină Parkside cu mandrină rapidă la 99 lei.

Old Yesterday, 20:45   #56731
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 202 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by scutyjunior View Post
Pana nu treci de gresie nu ai voie sa "activezi" percutia. Am dat n gauri in faianta si iti trebuie doar un cui sau dorn sa faci o mica gaurica in el (burghiu normal de beton, nu ceva super special), apoi doar cu infiletare pana treci de faianta/gresie, apoi treci pe percutie, daca ai constatat ca stai pe loc. Ornamentele respective nu le poti "lipi" sau doar prin insurubare se fixeaza?
+1

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules