lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-12-2009, 16:23   #1
IdI1
Senior Member

IdI1's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

Cool Proiectoare, cum ar fi sa te joci pe pereti sau cum ar fi sa ai cinema personal ?

Proiectoarele in acest moment sunt nelipsite de la intrunirile si prezentarile firmelor, dar inafara de afisat grafice si cifre le mai putem folosi si la altceva? Ce frumos ar fi sa auzi o muzica pe fundal si sa ruleze un film siropos pe acel ecran in locul cifrelor si placintelor servite de sef sau poate ai ajuns in stadiul in care il indragesti atat de mult pe seful sau colegul care a tintit cu raza laser de la pointer exact in bonusul tau ca l-ai provoca instant la un shooter sa ii arati ca tu esti cel mai bun si a fost doar un accident ce prezinta el.
Ei bine producatorii s-au gandit si la acest aspect au scos de mult timp astfel de proiectoare si pentru utilizatorii cu astfel de ganduri, dar de ce nu au ajuns ajuns sa inlocuiasca monitoarele in sistemele home cinema de acasa ( playere stand-alone, PC-uri, console )? Este simplu de raspuns si in accelasi timp complicat:
- primul raspuns este timpul de viata al lampii utilizate, acesta este situat in jurul a 3000 de ore de functionare si este un consumabil foarte scump.
- al doilea pretul, este un factor determinant dictonul cat dai atata face de obicei este adevarat in cazul proiectoarelor; in urma cu doi ani de zile un proiector home cinema entry-level ajunsese un concurent serios pentru plasmele de peste 32", concurau pe aceasi plaja de pret avand avantajul suprafetei imense de vizonare, producatorii de proiectoare au pierdut acel prilej nu au facut suficient "zgomot" in randul maselor pentru a le popu.lariza
- spatiul, un proiector home cinema nu prea isi are locul intr-o garsoniera. Un ecran decent pentru un proiector este de 1,8x1,8 metri si trebuie luata in calcul distanta de la care se proiecteaza ( deobicei pe siteul producatorilor exista programe de calculare pentru distanta optima ecran-proiector );
- in trecut existau probleme de proiectie din cauza luminii ambientale, se trageau jaluzelele se stingeau becurile, in acest moment rezolvata, majoritatea proiectoarelor nu mai au astfel de probleme luminozitatea si contrastul crescand simtor ( exceptie cele home cinema dedicate ).
- probleme de redare: culoarea neagra, efectul "screen-door" (pixeli vizibili din apropiere), efectul de curcubeu ( in special la proiectoare DLP).Cum sa faci negrul sa fie negru pe un perete alb? Nu ca producatorii de LCD-uri sau plasme ar fi rezolvat aceasta problema intr-un mod acceptabil ( priviti culoarea neagra afisata de un monitorul dumneavostra LCD si intrebativa de ce negrul acela arata mai mult a gri ). De aproximativ doi ani s-a rezolvat, negrul arata ceva mai bine decat cel afisat de monitoarele LCD.

Acestea ar fi minusurile principale, dar beneficiile?
- suprafata de vizionat nu este fixa ca in cazul monitoarelor, in functie de distanta sau zoom-ul optic cu care este dotat proiectorul suprafata de vizionare poate atinge usor spre exemplu 7 metri patrati ( oare cate zeci de mii, poate chiar sute de mii)de euro ar costa un LCD de asemenea dimensiuni? M-am jucat intr-o noapte cu un proiector home cinema performant proiectand pe trei etaje de pe spatele blocul vecin, nu pot desctrie senzatia in cuvinte, dar vecinii au iesit ca la revolutie la geam si au discutat o luna " fenomenul".
- unghiul de vizualizare nu este o problema, vizionarea este perfecta, culorile sunt acelasi de oriunde s-ar privi imaginea ( nu exista o schimbare vizibila de culori, incetosare a imaginii ca in cazul LCD-urilor ).
- consumul de energie este mic comparat cu o plasma mare
- efectul de cinema, raza acea de lumina strabatand camera si iluminand confuz, desenand contururi si umbre intr-un fel anume, umpland camera ca apoi sa se retraga brusc, nu se pot obtine cu un monitor sau televizor.

Tehnologii. Cum nea obisnuit IT-ul in ultima perioada cu cate doi titani luptanduse nencetat intre ei dupa ce au devorat tot ce se putea in jurul lor, sunt doi producatori majori de tehnologie pentru acest segment Epson ( cu tehnologia 3LCD )si Texas Instruments ( cu tehnologia DLP ), restul tehnologiilor care sunt prezentate de alti producator sunt derivatii si combinatii ale acestor doua tehnologii si apar la producatorii de proiectoare sub diverse denumiri ( spre ex: LCoS folosita in special de Canon sau Sony, D-ILA folosita de JVC ).Tehnologiile derivate apar pentru a completa sau combina avantaje de moment ale celor doua tehnologii majore ( 3LCD si DLP).

Ei bine dupa aceasta introducere sa vedem ce proiector cumparam. Ne raspundem la intrebarea unde si la ce o sa il folosim? Cautam produsul care indeplineste aceste cerinte.
Spre exemplu: servim grafice sub forma de placinte asortate cu cifre si suntem tot timpul pe drum, am rezolvat, alegem un proiector business portabil combinat cu un laptop si avem arma perfecta ( facem rost de un perete, alb de preferat, si incepem prezentarea cu proiectoarele actuale nu mai stingem lumina si nu mai tragem jaluzelele). Este de preferat sa testati aceste proiectoare inainte, sa vedeti ca indeplinesc aceste cerinte. Sunt accesibile ca pret si usor de transportat; la uneloe modele ieftine s-ar putea sa avem in continuare nevoie de ecran portabil.
Vrem sa ne uitam la un film sau sa prezentam concediul bunicilor si rudelor de la tara intr-un wekeend alegem un proiector accesibil home cinema cu DVD player incorporat si am rezolvat ( daca vreti sa rupeti gura targului luati si consola de jocuri cu voi ), preferabil sa luati si un ecran portabil cu voi.
Daca preferam sa ne relaxam in sufragerie, sa avem un cinema veritabil sau sa ne jucam avem de ales intre multe variante, iar preturile sunt pe masura.Batalia pentru clienti aici se da. Senzatiile tari aici sunt descoperite si avem nevoie pe langa proiector de un suport de prindere pentru tavan si un ecran de proiectie cu un factor de reflexie ( gain factor) adaptat specificului proiectorului;
Mai multe detalii despre acest aspect:
http://www.projectorcentral.com/proj...reens_gain.htm
http://www.filmscanner.info/en/Leinwaende.html

Proiectoarele au o rezolutie nativa ( numarul de pixeli pe care il pot afisa) iar restul rezolutiilor suportate sunt interpolate. La proiectoarele business rezolutia aceasta incepe cu 800x600 si1024x768 (la cele midle) putand ajunge la rezolutie de Full HD ( cele destinate salilor mari de conferinte ). Proiectoarele home cinema low-end incep incep cam tot de la aceste rezolutii si cresc. Odata ce am ajuns la proiectoarele 720p native ( HD Ready) incepe cu adevarat distractia, iar rezolutia nativa ajunge la cele hig-end la Full HD 1080p (1920x1080p)si o suprafata de vizionare imensa. Stati va rog pe scaun si imaginativa ca detineti un monstru capabil sa afiseze o imagine pe o suprafata Óntre 30" şi 300" (Óntre 1,88 m şi 19,15 m), unii oameni traiesc in case cu o amprenta la sol mult mai redusa decat dimensiunea acestei imagini.

Ce detalii tehnice ar trebuie sa ne attraga atentia la cumpararea unui proiector?
In primul rand luminozitatea care se masoara in lumeni si aici ne impartim in doua categorii business si home cinema . Pentru proiectoarele business o luminozitate de peste 2000 de lumeni este un minimum necesar pentru a avea o imagine vizibila in lumina naturala sau artificiala. Contrastul tot pe la aceasi valoare de minim 2000:1. La home cinema contrastul conteaza mult, cu cat este mai mare cu atat mai bine, luminozitatea poate fi de la un minim 1000 lumeni ( necesita draperii si o atmosfera obscura la aceasta valoare).

Am prezentat sumar cei doi titani care se lupta pentru suprematie in aceasta lume si am pomenit numele armelelor cu care se bat 3LCD si DLP, pe scurt o descriere cum functioneaza cele doua tehnologii.
- 3LCD ( Epson ) - descompune imaginea in cele trei culori de baza RGB prin intermediul a trei panouri LCD ( cate unul dedicat pentru fiecare culoare) imaginea reflectata de fiecare panou este apoi reunita de o prisma si trimisa catre lentila.
- DLP ( Texas Instruments) - imaginea este trimisa catre un disc compus din culorile de baza RGB care se roteste imaginea fiind afisata direct pe ecran ( imaginile sunt recompuse de catre creier ). La tehnologia DLP folosita in proiectoarele low-end ( pana sa apara tehnologia DLP2 ) la unele persoane pot aparea usoare dureri de cap din cauza recompunerii imaginilor de catre creier sau sa o usoara oboseala ( in special de la proiectoarele business ), odata cu cresterea performantelor acest inconvenient dispare.

Conectica poate fi diferita de la model la model si gasim interfetele clasice : USB, retea ( RJ45, Wi-Fi), Compozit, SVGA, DVI, HDMI.

Ca incheiere sa vorbim despre un caz concret un proiector home cinema low-end nativ 480P(cam aceasta este rezolutia la care va uitati la TV in acest moment), 1200 ANSI Lumens, contrast 1500:1, capabil sa redea interpolat o rezolutie FullHD (19200x1080, va reda in 1080i) poate fi folosit la jocuri si filme BlueRay de pe un PC, consola sau player. Data fiind animatia imaginilor nu ai timp sa observi acel efect "screen-door" (pixeli vizibili din apropiere) decat in cazul imaginilor statice ( gen office, navigare web, meniuri ) unde este deranjant, textul devenind uneori greu de descifrat, dar asezat in fotoliu la un film sau joc esti patruns de atmosfera de cinema si uiti de acest aspect. Binenteles ca daca ai un proiector nativ FullHD vei observa imediat diferenta de culori si nu vei mai avea efect "screen-door", dar pentru 1,8 metri de ecran este aproximativ suficient pentru un home use normal si sa impresionezi vecinii si prietenii. La o dimensiune de doi metri de ecran vezi jucatorii la un meci in marime naturala. Tot am vorbit de fotbal mi-am adus aminte de o intamplare de cand juca nationala de fotbal a Romaniei ( da s-a intamplat si asa ceva sa joace la un turneu final ). Am un vecin de curte care prin prisma relatiilor dezvoltate a devenit milionar ( nu in lei, in alte monede mai valoroase) si intr-o seara eu cu prietenii la o bere sa vedem meciul la proiector cand, surpriza, cine se uita printre gard cu ochi cat cepele si abia putea sa mai puna o intrebare "de unde am avut eu bani de o plasma cat peretele ca el nu isi permite si nu gaseste atat de mare?", l-am fiert doua zile pana i-am zis cuvantul magic "proiector" si ca nu tot ce este ieftin este si bun.

Distractie placuta.

IDI

Producatori de proiectoare prezenti in Romania ( posibil sa mai fie si altii)
Epson, Sony, Canon, Samsung, Acer, Dell, Optoma,Benq, Panasonic, Nec, Toshiba, 3M, JVC.

Last edited by IdI1; 13-04-2010 at 21:58. Reason: Corectare text
IdI1 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2009, 09:01   #2
vasloz
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Send a message via Yahoo to vasloz

misto micul review informativ
unele chestii le stiam, insa multe le banuiam doar
pretul ramane din pacate dusmanul cel mai de temut al proiectoarelor ...
vasloz is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules