lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-07-2017, 14:42   #81
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 60 Post(s)

PC-ul meu

La tine ma astept sa ma trolezi imediat cum ma prinzi pe picior gresit so ... thx pt abtinere.

Nu intelege gresit problema, telefonul ruleaza fin si nu e afectata functionabilitate, nici nu-mi vine sa-l trimit dar e piticul meu, burning screen am vazut la foarte multe telefoane care-mi veneau in service si era groaznic de pronuntat, la asta e extrem de putin si vizibil doar intr-o anumita masura, pe fundal deschis, vazand ca nu-l mai au pe stock imi incerc norocul cu un storno si upgrade cu buget redus.

Un lucru e clar, cheap display probably.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 03-07-2017, 19:02   #82
war4peace
Ancient friend

Mentioned: 134 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

LA Samsung-ul A5 2016 am avut burning screen din day 1, dar mi-a fost lene să-l returnez. Era şi mai complicat, fiind din partea firmei and stuff.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 03-07-2017, 19:41   #83
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Pai asa e la mine, luat pe firma, bagat demisie, nu mai lucrez la ei, cel.ro zic ca all good si nu mai e nevoie de stampila etc. complicatii.... abia se vede dar ma seaca usor, cred ca anulez cererea de service fiindca au inceput cu "nu gasim factura si produsul cumparat in contul dumneavoastra, e al doilea"

S2u avea pete de burning screen o gramada pt ca amoled, nu a patit nimic, si acum merge fin.
Old 04-07-2017, 11:47   #84
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Daca nu il mai au pe stoc si distribuitorul nu le da altul, 100% ti-l storneaza, ori banii in contul tau client ca avans sa iti iei altceva, ori banii in contul tau bancar.

Mi-au stornat valoarea de 100% la un SSD de 1Tb Samsung, la un HDD external de 1Tb, la un seagate archive de 8TB, un laptop (luat pt cineva), deci 0 probleme, nu pot decit sa ii felicit pentru rezolvarea garantiilor.
GAMING gearô Kaby Lake i7-7700K/4900Mhz/1,290V||Zalman Reserator Moded Watercooling GPU+CPU||Gigabyte GTX1080 Gaming Xtreme & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z170 fatal1ty K6+||2x8 Gb [email protected] CL14-1,35V||Samsung M2 SSD+8TB||Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Champion||Corsair TX850W||BenQ XL2720Z 3D LED 144Hz||Antec 1200 case, Win 8.1+Win 10.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2017, 18:35   #85
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Doamne ajuta, imi iau Moto G5 sau ceva mai serios :P Astept sa vina curierul sa-l ia, ei nu-l mai au in stoc dar tare mi-e ca furnizorul are.
Old 04-07-2017, 18:41   #86
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

E cale lunga pana la negatie. Iti schimba ecranul.

Sent from TouchWiz
walkman is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2017, 13:11   #87
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Se pare ca mi-au schimbat placa de baza la el, adica wtf... burning screen-ul e ireparabil din cate stiu.
Old 17-07-2017, 14:48   #88
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

Lol. Depanero?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Old 20-07-2017, 14:51   #89
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Am intrat in posesia coletului, l-au solutionat repede 8 zile calendaristice dintre care a prins 2 weekenduri. Not bad overall... singura problema a fost comunicarea , zici ca am vorbit cu turcii.

Status:
Inlocuit placa de baza si ansamblu display+touch si rama - deci probabil mobo-ul a avut un defect out of the box pe partea de output/mufa display si a dat chix pe partea de display si touch (mi-a facut odata o problema cand l-am incarcat in tren - mi-a facut multitouch in 2 puncte repetitiv dar am crezut ca e de la curentul aiurea din tren, dupa restart nu mai facea dar imediat cum il bagam la incarcat reaparea problema de touch)

Telefonul fara fir:
Mi-au dat un mail pe privat (nu in tiket-ul deschis de service) incomplet pe care ziceau ca doar au inlocuit mobo-ul asa sec si ca l-au trimit la curier, le-am zis ca nu eram in bucuresti si vroiam sa mi-l trimita la alta adresa dar i-a durut la banana, la fel si la trimiterea in service, le-am zis ca-l aduc eu sau trimit curier catre ei fiindca nu eram acasa in ziua cand am deschis tiket-ul, ofc ca au trimit curier atunci fara sa-i intereseze, apoi am avut probleme cu comanda lor la curier fiindca nu a mai venit a doua zi si a trebuit sa inregistrez eu alta comanda.
Ideea e ca m-am agitat si certat putin aiurea cu ei fiindca nu aveam nimic in tiket legat de solutionarea in service si trebuie in scris ca si dovada (nu doar un mail aruncat separat) asa ca am dat paste in tiket si le-am cerut confirmare un raspuns/statusul oficial de la service-ul autorizat si nu mi-au det, au ezitat, nici macar nu au confirmat ca mailul primit pe privat e de la ei, au lasat sa se subanteleaza si le-am zis ca refuz coletul daca nu primesc un raspuns clar si mi-au dat in sictir ca "produsele inlocuite pe canalul de service nu pot fii returnate" lucru care e ireal si nu e specificat in nici o lege, legea spune ca orice produs reparat in service trebuie sa fie reparat doar cu piese noi sau se storneaza suma platita daca nu se poate solutiona, imi era teama ca mi-au inlocuit telefonul cu unul refurbish sau cine stie ce alte magarii puteau sa faca aia din service-ul autorizat.
Pe foaie de service nu-mi dau seama cine sunt fiindca stampila e stearsa.

TELPUR SRL e service-ul autorizat. n-am auzit de ei, dar oricum funny, mi-a ramas doar partea de la carcasa din spate cu imeiul si sn-ul vechi si capacul de protectie + baterie si accesorii, restul e nou. Nu era mai simplu sa-mi dea unul nou direct ?

Chiar daca l-au solutionat oke nu mai iau telefoane de la ei, alte produse poate dar ma mai gandesc, oricum altex-ul am observat ca au preturi perverse de cele mai multe ori fata de oricine. Prostia mea a fost ca lucram in zona cel.ro si am ales sa iau de la ei in loc sa iau de la altex unde era la acelasi pret si luam si garantie 2 ani in loc de 1, da e luat pe firma.

http://i.imgur.com/Biv7Kbo.jpg
http://i.imgur.com/spKpCWJ.jpg
http://i.imgur.com/nxQQaPh.jpg

Last edited by agarici cu pedale; 20-07-2017 at 15:17.
Old 26-07-2017, 15:44   #90
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

Au cumparat domeniul DOMO.ro lol.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Old 26-07-2017, 22:55   #91
agarici cu pedale
Ancient friend