lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Gaming
Connect with Facebook

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-10-2017, 16:34   #2141
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Old 26-10-2017, 23:50   #2142
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Old 30-10-2017, 20:03   #2143
495
Senior Member

495's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

console gaming, killin' it again!
Old 30-10-2017, 23:30   #2144
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Amin
Old 14-11-2017, 15:50   #2145
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Fuck you EA.....I hope you DIE.

Old 17-11-2017, 23:55   #2146
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 44 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Avand in vedere faptul ca a trecut ceva timp de la lansare...daca as vrea sa iau un PS4, merita sa iau varianta PRO? Sau este suficient varianta Slim. De Xbox One X nu stiu ce sa zic...e mai scump, dar chestia e ca pentru multiplayer, cel putin in Romania PS4 are comunitate mult mai mare. Backward compatibility nu stiu exact cu ce se mananca, si cred ca singurul joc de care as fi interesat este Midnight Club DUB Edition.
Nu vreau sa fac o polemica Xbox vs PS4. Ma intereseaza pareri obiective daca se poate One X este mai performant decat PS4 PRO, dar mno...depinde si daca jocurile sunt optimizate sa beneficieze de sporul asta de performanta.

Nu am televizor 4K si nici nu intentionez sa cumpar. Problema este ca am un TV LG LED, ceva generatie mai veche. O sa am probleme gen input lag, rata de refresh? sau chestiile astea sunt valabile doar la PC?

Am ajuns la concluzia ca nu imi renteaza sa investesc in PC. Nu sunt disperat dupa eye-candy si am devenit un gamer destul de casual...in sensul in care nu joc foarte multe titluri. Deci nu prevad achititia a foarte multe jocuri pe an. De exemplu un shooter (BF1 sau Battlefront2), poate Fifa, poate un racer dar ceva arcade.

HELP?
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2017, 03:13   #2147
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

@ithanium2 Le iau pe rand...

1. Xbox vs PS - PS clar, printre exclusivitatile lor se numara cele mai faine si memorabile jocuri pe care am pus mana in viata mea......nu te poti numi gamer daca nu ai jucat TLOU, Uncharted, Journey.....si ai avantajul ca acuma le cumperi la bani marunti toate. Au discounturi foarte faine pe PS Store, bate Steam de multe ori la pret.

2. Da Xbox X e mai performant ca PRO......dar lipsa exclusivitatilor il omoara, in rest toate jocurile se misca bine pe PRO, deci nu te prea intereseaza.
Daca banii nu-s o problema mergi pe PRO, altfel ia un Slim si esti good to go. Singurul minus pe care eu il am la PRO este ca suna ventilatorul la el destul de tare in unele jocuri care folosesc la maxim hardware-ul.

3. Daca TV-ul tau are ceva mod GAME, ar trebui sa fie ok. Eu am o plasma Panasonic, are deja vreo 5 ani, oricat schimb intre moduri Game/Cinema nu sesizez nici o diferenta.

4. Welcome to the fun side of gaming.....eu dupa mai bine de 15 ani de PC gaming only, dupa ce am luat PS4...e altceva, mai ales cand pui in balanta si exclusivitatile.
Inca ma joc pe PC dar numa chesti de genul Total War Warhammer, Divinity Original Sin....in rest tot imi iau pe PS4. Witcher 3 mi l-am cumparat si pe PC si pe PS4, am preferat sa-l joc pe PS4. Pe PC l-am instalat sa vad cum se misca cu placa mea video, l-am testat vreo 15 min si gata.

Good luck
Old 18-11-2017, 14:55   #2148
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Ok. m-ai mai lamurit complet dar nu total.

1. Dupa cum ai vazut nu am mentionat de exclusivitati pentru ca, iti spun sincer nu imi pasa. Am trait atata vreme fara ele...deci nu mor. In general joc jocuri multi-platform. Da, la chestia cu Store-ul e ceva. PS are suport pe Romania si am inteles ca e chiar recomandat sa iti faci cont de RO, pentru ca preturile sunt ok. Xbox nu are...acuma nu e neaparat un mare minus. Banuiesc ca si ei au oferte ok. Si cred ca alt avantaj ar fi abonamentul ala de EA access.

2. Aici nu m-ai lamurit prea mult cu Pro vs Slim. Vorbim strict de rezolutie FullHD. Vin totusi de pe PC si 30FPS o sa fie un soc destul de mare...cred. pe PRO merg majoritatea jocurilor in 60FPS sau sunt probleme?
Si la chestia cu ventilatorul zgomotos...asta chiar imi displace, pentru ca nu joc cu casti. E mai zgomotos decat un laptop in gaming?

3. TV-ul are mai multe moduri, Cinema, Game si inca vreo 2. este un LG 42LD450-ZA din 2010.

4. Nu stiu neaparat de fun side...dar cred ca e vorba de prioritati si cat te joci, raportat la investitie. Am ajuns la concluzia ca daca vroiam sa reinviu vechiul PC ma costa cel putin vreo 3.000 de lei si nu aveam nici o garantie cat o sa mai duca CPU-ul sau mobo...si riscam sa investesc mai mult.
Problema mare stiu ca o sa o am la shootere. Cu gamepad inafara de racing games si platformere nu am jucat. Tin minte ca am incercat odata GTA 4 pe o consola intr-un mall...mi s-a parut extrem de aiurea....si ala nu era FPS. Chiar ma gandeam sa iau o chestia d-aia care te lasa sa conectezi mouse si tastatura la consola...doar ca si alea nu-s ieftine

Alta intrebare. Achizitia cel mai probabil o sa o fac la inceputul lui decembrie...nu am destul buget luna asta. Oare pot sa imi fac cont fara a detine o consola ca sa cumpar jocuri. Zic in ideea ca poate o sa fie ceva oferte bune de BF saptamana viitoare si nu le-as rata.
La consola sper sa apara si la noi bundle-uri cu Battlefront 2...ca pe afara vad ca au aparut.

LE: Legat de problema cu zgomotul https://www.reddit.com/r/PS4Pro/comm...noise_problem/
Unii zic ca e normal, altii ca e o problema la unele modele.

Last edited by ithanium2; 18-11-2017 at 15:20.
Old 18-11-2017, 16:04   #2149
495
Senior Member

495's Avatar

PC-ul meu

This again.

1. Hai sa fim realisti si cu riscul sa par rautacios (te asigur ca nu am nicio intentie si doar vreau sa evit inca o situatie cand cineva isi ia o consola pe care din start spune ca nu prea o sa se joace si o sa prinda praful pe ea si pe urma posteaza ca e "naspa" chiar daca a stat sub 10h in jocuri) te sfatuiesc sa ramai la PC. E un mediu pe care il cunosti deja, unde ai "144hz si mouse si steam".

2. Am mai vazut intrebarea cu contul cand vroiai nu stiu ce forza horizon la oferta, doar ca pe xbox.

3. Refuz sa cred ca iti vei lua o consola, nu conteaza care si pe urma nu vei vrea sa joci bloodborne, uncharted, god of war, horizon sa nu mai zic de the last of us.

4. In cel mai fericit caz iti vei lua un slim si cand vin frame dropurile o sa ai un atac si noi o sa spunem ca trebuia sa iei pro, nah. 30 fps pe consola = "soc destul de mare", dar uiti ca odata ce incepi sa joci te vei gandi doar la joc, nu la drivere, nu la "de ce sta procesorul in 100%", ce zic altii pe reddit blabla-uri din astea.

5. TV-ul pare ok dar asta conteaza foarte putin in alegerea pe care vrei sa o faci tu acum. E full hd, m-am uitat pe specs, nu vei avea probleme cu nicio consola.

6. Tu vrei sa joci pe consola, sau vrei sa o iei sa spui ca e mai naspa ca un pc? Asta incerc sa inteleg. Ai incercat gta 4 si nu ti-a placut, vrei sa cumperi bf1 sau bfront 2 dar vrei sa pui mouse... Consola nu este o investitie, jocurile vor fi, ca pt asta o cumperi. Nu cunosc pe nimeni care si-a luat o consola doar pt un joc doua si a zis ca e faina, ori nu s-a jucat nici macar jocurile alea, ori s-a jucat putin si nu a mai cumparat nici un joc ori a trecut de tot de la pc la consola cand a vazut "fun side"-ul.

7. pro e zgomotoasa in 4k hdr, tu nu vei avea problema asta.

Repet, par antipatic, dar in acelasi timp mi-as dori sa iei un ps4, sa facem un party si sa stam vreo 10h in battlefield 1 impreuna,cu plutonul meu, chiar daca primele meciuri vei avea 2-51 k/d sa vezi cat de fain este per total. Hell, ti-as da contul sa downloadezi tot ce am eu cumparat digital, zeci de AAA games, toate exclusivele, doar sa nu mai aud inca o data ce am zis la 1.

Numa' bine!
Old 18-11-2017, 18:24   #2150
495
Senior Member

495's Avatar

PC-ul meu

Old 18-11-2017, 19:20   #2151
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

@ithanium2

1. Nu cred ca-ti cumperi o pizza ca sa arunci topingu si sa mananci blatu...daca nu vrei sa te atingi de exclusivitati, baga banii in PC.

2. I-ati un Slim second si vezi cum iti place....nu-ti place il vinzi, nu te costa mai nimic.

3. E ok TV-ul

4. Cu gamepadu te inveti repede, stai o zi pe el, oricat de praf esti tot te prinzi. Sa nu-ti inchipui ca mouse+tastatura functioneaza ca pe PC.....jocurile is gandite pt gamepad.

Sigur ca poti sa-ti faci cont. https://id.sonyentertainmentnetwork....ntry=%2Fsignin
Old 18-11-2017, 20:07   #2152
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Nu ma complic cu second hand....si chiar nu am chef de polemici console vs PC.
Evident ca oricine se poate invata cu un controller...e chestiune de rabdare. Si tocmai aici e temerea mea, ca nu voi mai avea rabdare Crede-ma, de multe ori ajung acasa si efectiv ma trantesc in pat...fiindu-mi lene sa stau la PC sa ma joc ceva...alt motiv pt care vreau consola.

Consola SH nu iau...asta-i clar. Dar fie..hai sa te intreb 2-3 chestii.

1. Merita luat PS4 PRO pentru gaming la fullHD si fara HDR fata de un PS4 slim? Am framerate mai mare sau framedrops mai mici in jocuri gen BF1.

2. Din experienta anilor trecuti, de Black Friday, reducerile sunt mai mari sau la mai multe titluri pentru subscriberii PS+? Si legat de asta...s-a intamplat sa fie vreodata reducere la abonamentul pe 12 luni?

3. Ce joc de racing, ARCADE, mi-ai recomanda pentru PS4? Si ce recomandare de 2-3 jocuri mi-ai face sa iau pentru inceput. FIFA nu sunt mare fan, dar merge mai ales in coop daca am musafiri (tocmai de aceea sper sa apara si alte bundle-uri la PRO...stiu ca este si cu destiny...dar meh...). Daca as prinde un bundle cu Battlefront2 ar fi perfect, dar as cumpara si Battlefield1, ceva arcade racer game si poate un platformer sau un beat-em-up.
Old 18-11-2017, 20:21   #2153
495
Senior Member

495's Avatar

PC-ul meu

1. Eu zic ca merita. In multe jocuri (in toate care trebuie sa apara) ai super sampling cel putin, sau optiuni in meniu, high quality - lower framerate, high res - lower quality, high framerate - low res etc, minimul fiind 30 fps si 1080p la orice optiune ai alege.

Strict pt bf1, merita cumparat un pro. De la dropuri pana la 45 fps in conquest pe un slim sari la 60 fps aproape constant pe un pro. Bonus, arata mai bine.

2. Reduceri sunt tot timpul, ii doare pe sony undeva ca e black friday, jocurile si consola se vinde ca painea calda! Bineinteles ca sunt oferte speciale pt cei cu ps+, de la oferte exclusive unde trebuie sa ai ps+ la reduceri mari doar ca ai ps+. Asta daca vrei sa iei digital. Am inteles ca piata sh, olx e mare in ro si merita facute schimburi/cumparaturi asa. Reducere la ps+ a fost prin septembrie, inainte sa se scumpeasca cu 10 lire. De asta toti au luat sau si-au prelungit atunci, eu de ex am ps+ pana in 2019 septembrie.

3. Arcade racing? Adica nfs? Sau vrei driveclub pt eycandy? Sau arcade cum sunt alea de te intorci invers cu masina gen wipeout?

As cumpara driveclub ca arata incredibil si ca nu e sim, cum e gt sport.

Recomandari de jocuri pt inceput? Noi o sa iti recomandam exclusive, bineinteles. Ia bf1 ca se te inveti cu controllerul (primul fps pe consola a fost killzone shadow fall si in multiplayer incepeam meciul cu tinta in pamant si il terminam cu tinta pe cer si injuram si cautam adaptoare de m&kb).

Ia bf1 pt ce am zis mai sus, ia un fifa mai vechi ieftin, asta nou nu merita acum, ia un joc exclusiv, de preferabil uncharted 4, tlou sau horizon,toate astea 3 au peste un an vechime si sunt mai ieftine acum. As sta departe de battlefront 2 si l-as lua la reducere mai incolo.
Old 18-11-2017, 20:43   #2154
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

@ithanium2 Am PRO si ma joc pe 1080p, deci normal cred ca se merita. O sa trec la TV 4k odata cu PS5.

Racing - Driveclub, eu inca nu am vazut un joc cu grafica mai buna ca ala, nici pe PC niciunde...iar gameplay-ul e fun

Io zic prima data sa iti iei cu cateva lire Journey, te pui in pat cand vi de la lucru si il termini in vreo 3 ore, dupa care vi aici si ne spui cat de mult ne iubesti......garantat

Apoi iei TLOU tot cu bani de bere si cand il termini faci acelasi lucru ^ ca mai sus doar ca acum trebuie musai sa joci tot ce a scos Naughty Dog vreodata..........tot ce e pe langa astea e BONUS.
Old Today, 09:59   #2155
tphase
Senior Member

tphase's Avatar

Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Nu te astepta ca toate jocurile sa mearga la 60fps pe Pro. Sunt putine jocuri care blocate la 30fps in versiunea base PS4 au optiunea de framerate unlocked pe PRO.

Unele jocuri sunt framerate unlocked din start: Battlefield 1, toata seria Call of Duty, etc. Acestea vor mentine un framerate mai stabil si mai mare pe Pro, in acelasi timp ruland la o rezolutie mai mare si la setari de calitate mai ridicate.

Alte jocuri sunt blocate la 30fps pe base PS4 insa au o optiune de framerate unlocked pe Pro, exemplu Nioh si Rise of the Tomb Raider.

Iar altele sunt blocate la 30fps atat pe Pro cat si pe base PS4. Exemplu FarCry 4, FarCry Primal, Ghost Recon Wildlands, The Division, Uncharted 4, Uncharted The Lost Legacy, Bloodborne, DriveClub, etc.

Insa si in acest caz merita Pro-ul, pentru ca avem jocuri care nu pot mentine nici macar 30fps in versiunea base PS4, iar pe Pro ruleaza la 30fps constant. Exemplu Sniper Ghost Warrior 3, Dishonored 2, Assassins Creed Syndicate, etc.

Overall, Pro e in fiecare caz alegerea cea mai buna. Insa pregateste-te pentru o ciorba completa, de la jocuri care arata si se misca impecabil la 60fps si rezolutii interne peste full HD la jocuri care abia merg in 30fps.

Atentiez oricat de fun este the fun side, daca ai probleme cu 30fps ramai la PC, fara gluma, si investeste intr-un controler de xbox one si te joci de pe canapea.

Eu dupa ani de zile de PC gaming am trecut la the fun side pe PS4 si a fost OK un timp, mi-au placut exclusivitatile, am trecut apoi la Pro.

Insa la mine, 30 fps, cu tot the fun side, imi provoca dureri de cap, probabil si ochii mei sunt mai obositi, dar dupa 2-3 ore de gaming la 30 fps, imaginea aia de 30 de cadre pe secunda, low fps, care genera o animatie cumva intrerupta, imi provoca dureri de cap la propriu.

Am ajuns din cauza celor 30fps sa trec de la Pro la gtx 1060. Prefer la nevoie sa scad rezolutia decat sa mai rulez un joc in low fps, pentru mine personal e efectiv obositor pentru ochi, imaginea pare sacadata, parca rupe, miscarea camerei e greoaie, lipsita de precizie, asta cu motion blur activat by default de joc si cu orice setari de senzitivitate pentru controler.

Iti recomand sa iei un joc pe PC si sa il limitezi la 30fps artificial, daca este OK pentru tine, cum de altfel este OK pentru multa lume, mergi pe PS4 Pro, ofera o experienta placuta!

Daca nu suporti 30fps, cum la fel sunt multi care nu suporta, stai departe de console. Jocurile viitoare vor merge tot mai multe in 30fps pentru ca detaliile grafice si complexitatea cresc dar hardware-ul ramane tot ala, atat la ps4 pro cat si la xbox one x.

Sunt jocuri care merg in 60fps la rezolutii foarte mari pe XoneX cum sunt de altfel jocuri care merg blocate in 30fps. Consolele nu sunt masini de 60fps pe linie la orice joc, sa ti minte ca pe consola trendul la toti producatorii este rezolutia in defavoarea framerate-ului.

Testeaza, analizeaza. Alege ce e mai bine pentru tine. Si citeste articolele FaceOff ale Eurogamer. Acolo fiecare joc nou aparut beneficiaza de un articol face off, un verusus tehnic intre PS4, Xbox si uneori PC.

http://www.eurogamer.net/articles/di...eld-1-face-off

http://www.eurogamer.net/articles/di...ive-on-ps4-pro

http://www.eurogamer.net/articles/di...red-2-face-off

http://www.eurogamer.net/articles/di...e-power-ladder

http://www.eurogamer.net/articles/di...e-x-first-look
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules