lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-03-2017, 01:24   #101
DeDeRa
Începător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 152 Post(s)

PC-ul meu

Eu am 184 si 114, prietena 174 si 80. Avem ceva impreuna, de ce sa mint...chiar ar trebui sa slabim amandoi, suntem obezi.

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2017, 01:51   #102
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 235 Post(s)

PC-ul meu

Totusi, aveti grija la o memorie cu latime mare; s-ar putea sa nu puteti dormi bine. Sunt multi care au returnat produsele inapoi crezand ca mult e si bine. Eu am scris mai sus, efectiv am simtit ca ametesc, o stare de cacao, de la 8-10cm in sus. Am testat fara perna cateva minute pe spate, laterale, m-am pus si pe burta cu toata rusinea...pana la urma daca e de test, de ce nu. Adevarul ca era si o tipa langa mine care testa si ea...ce sa zic, mi-am incercat norocul.

E ca la saua de bicla, unii cred ca daca e mai tare o sa te deranjeze pe distante lungi si aia moale o sa te ajute sa mergi mai confortabil. Din contra, e chiar invers.

undercover Jedi ^^
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2017, 12:56   #103
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 60 Post(s)

PC-ul meu

Exact, inteleg perfect ce zici si apreciez ca-mi spui asta, partea proasta e ca nu au nicaieri expuse modelele ci doar mizeriile de sample-uri de 160x50 maxim care sunt irelevante in mare fiindca nu ai cum sa simti feeling-ul unei saltele intregi.

In cel mai rau caz ii dau retur si asta e. Oricum sub nici o forma nu optam pentru ceva cu memory foam mai mare de 5cm never ever, nici daca o primesc pe moca si 5 mi se parem ulticel dar nu aveam optiuni pentru dimensiunea de 190.

Cum sa zic eu, neurochirurgu a zis clar otopedica, duritate medie minim, spre tare.
Personal pe tare nu pot sa dorm nici daca ma omori, ma dor coastele daca dorm pe o parte sau muschii pe spate, nu inteleg logica asta cu duritatea mare daca ai probleme cu coloana combinat cu lipsa de miscare, la fel cum nu inteleg pe unii cum suporta sa se afunde intr-o saltea 10 cm fiindca nu cred ca e benefica spatelui.

Mediu e sweet spot din ce am testat ieri, restul imi dau senzatia de prea moale chiar daca la prima vedere e placut. Initial am vrut sa merg pe ideea de arcuri impachetate dar satelele de erau la dedeman cu tehnologia asta toate erau prea moi lasau de dorit la constructie + ca erau doar de la bien dormit or smth, meh, aratau ca un cur la interior chiar daca aveau 10 ani garantie.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2017, 12:58   #104
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Eu am 184 si 114, prietena 174 si 80. Avem ceva impreuna, de ce sa mint...chiar ar trebui sa slabim amandoi, suntem obezi.
Las-o in spanac, ca acum 4-5 ani cand te-am cunoscut erai slab mort si nici in veci nu te cred ca ai 114kg, poate adunat cu prietena, gen tu 70 si ea 44 )
Old 22-03-2017, 13:01   #105
DeDeRa
Începător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 152 Post(s)

PC-ul meu

Nu stiu de ce crezi ca as minti. Daca ai fi observat cum sunt de pe forum, pot sa fiu foarte antipatic si total dezagreabil, dar nu mint. Zic mereu ce gandesc.

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro

Last edited by DeDeRa; 22-03-2017 at 13:05.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2017, 13:27   #106
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

My scuzy, pur si simplu imi venea greu a crede, that's all.
Old 22-03-2017, 14:08   #107
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 235 Post(s)

PC-ul meu

A luat pisica in brate, huooo!

Pe Ghencea sunt niste magazine care au showroomuri daca ai cum sa ajungi pe acolo. Pot sa iti zic exact si unde.

Eu ma chinui sa revin la 70...

undercover Jedi ^^
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2017, 14:11   #108
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

In ikea mai erau ceva saltele.
Old 22-03-2017, 16:18   #109
bmf
Senior Member

bmf's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

Dede.. wtf?
datorita situatie medicale sau bagi shaworma zilnic? (glumesc)
bmf is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2017, 16:55   #110
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 58 Post(s)

PC-ul meu

10 minute pe seara de exercitii Williams pentru spate fac minuni. E adevarat , dupa ce te consulta un kinetoterapeut, ca poti sa dai de belele.
Cand mergeam in excursii dormeam in cort , intins pe pamant fara sa ma doara ceva, n-am simtit niciodata nevoia de saltea moale.
Si va mai spun eu ca nu moare nimeni daca iti rezervi 30 minute pe zi pentru ceva exercitii fizice la locul de munca, dar omul pana cand nu-l ajunge durerea crunta nu se gandeste la prevenire.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2017, 11:58   #111
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

yeah, ai si tu dreptate, vad ca durerile m-au lasat, pot sa incep kinetoterapia ca sa invat cum se fac excercitiile corect, dupaia e pistol cu apa.

cand eram si eu mai tanar + ca nu stateam 10 ore pe scaun/zi, ma durea in bascheti de orice dar pe vremea aia faceam sport o gramada, fotbal, alergare si cum zicea dedera, puteam sa fuw pana la epuizare ca ma durea in bascheti de saltea, oh well... ce vremuri bune.

n-am ajuns la dureri groaznice dar au fost destul de mari insa acum stiu cum sa fie evitate.

am comandat adormo ortopedic green line pana la urma, stratul de memorie de la orice saltea am auzit ca se distruge in timp asa ca daca e cazul sa fie prea dura overall iau un toper peste si gata.

Last edited by agarici cu pedale; 27-03-2017 at 16:10.
Old 04-09-2017, 00:28   #112
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Hmm, trebuie sa imi iau si eu saltea si imi face cu ochiul asa ceva :

https://jysk.ro/dormitor/saltele/sal...-s50-dreamzone

Am stat pe ea, mi-a placut cum se simte. Mi s-a parut mai misto decat modelele mai scumpe de la ei.

Am vazut si una de la Mobexpert :

http://outlet.mobexpert.ro/p/saltea-luxury-180x200

dar are doar 2 (??) ani garantie.

Vreun argument impotriva celei de la Jysk ? Nu gasesc nici un review despre ele.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2017, 00:32   #113
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

Intreaba care este depozitata si livrata nerulata ca acolo se pierde calitatea arcurilor.
Old 04-09-2017, 01:04   #114
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

PC-ul meu

Ambele sunt pe arcuri, asa ca nu se pot rula. Nu am intrebat la Jysk , dar la mobexpert mi s-a zis clar ca se livreaza nerulata.
Old 04-09-2017, 09:08   #115
bmf
Senior Member

bmf's Avatar

S50 All the way.. Mai ales la banii aia
Nu prinzi prea repede preț așa bun
Nevasta lucrează acolo și de câte ori trec pe la ei, fa un plonjon pe saltea! Ii the Best, iar eu sunt pretențios, bunicul meu a făcut saltele cu arcuri, for a living, am dormit doar pe așa ceva iar acel S50 ii f ok. Mai ales că ai 25 ani garanție!!!!!
Old 04-09-2017, 09:40   #116
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

Mentioned: 863 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

De ce ai lua saltea cu arcuri vreodata? Sunt fail pointul principal.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2017, 10:02   #117
bmf
Senior Member

bmf's Avatar

@mbc Dezvoltă!! Pls
Din zecile de saltele cu extra spuma.. nu am găsit una acceptabilă! Să nu mai zic de comoditate!
Probabil sunt eu subiectiv, fiind crescut doar pe arcuri...
Ps, nici perinile cu memorie nu le suport!
Old 04-09-2017, 11:00   #118
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

---- pe linie pentru saltele cu spuma.
Old 04-09-2017, 12:06   #119
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Alea de la jysk par oke mai ales ca au garantie serioasa si acel pret. Ai ramane surprins cate saltele cu arcuri vin rulate :P de aici si reticenta lui MBC si a mea in saltele cu arcuri fiindca au o limita de viata mai ales daca nu ai grija de ea (intors la 90 all the time si invers)
Eu am luat ceva fara arcuri, doar cu spuma si nu regret decat cand fac sex pe ea fiindca e mult mai obositor pentru ca obvious reason, in rest e wow.
Si nu, nu am luat cu straturi cu spuma cu memorie peste ea pt ca se degradeasa usor aia si mai enervanta decat utila.

Avantajul misto la aia cu spuma e ca rulata nu are nici pe dracu, o lasi 24 de ore si apoi o pui. Initial mi s-a parut dura dar din prima noapte am dormit ca un prunc pe ea.
CEL MAI MARE AVANTAJ: daca ai un somn fin si te trezesti la orice miscare a sotiei e ca pe cea cu spuma nu simti nici o miscare, ba chiar iti poti pune cana pe ea plina ochi cu apa si sa sari in pat fara a varsa un strop.

Last edited by agarici cu pedale; 04-09-2017 at 12:24.
Old 04-09-2017, 15:47   #120
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

PC-ul meu

Aia cu miscarea se aplica la arcurile standard. La astea impachetate individual nu mai este problema asta. Am stat amandoi pe aia de 2m de la Mobexpert si nu se simte nimic cand se misca celalalt.

Eu am ceva probleme cu spatele si nu ma inteleg cu toate. Dar S50-ul mi-a placut , era foarte misto ca suport lombar. La s70 de exemplu nu mi s-a parut la fel de bun, desi in teorie e mai buna. La aia de Mobexpert aveau un topping de vreo 4CM(inclus in saltea) care iar era decent in zona lombara. Momentan inclin spre S50, sotiei i-a placut mai mult.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules