lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-10-2017, 00:22   #52441
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

adevarat
Old 13-10-2017, 00:24   #52442
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 152 Post(s)

PC-ul meu

https://www.forbes.com/sites/alicegw.../#6581519958b7 - nu e chiar asa. E aceeasi problema ca la studiul cu vitamine si mortalitate. Facut pe oameni in varsta. Si da, 50-65 sunt oameni in varsta, chit ca nu le place sa auda asta si unii dintre ei mai traiesc 20 ani dupa 65. Adica si pe scurt: studiul are mici scapari si probleme. Explicate. Nu mistere. Deslusite. O persoana in varsta nu este ca una tanara. mTor, IGF1, testosteron si multe altele difera. IMENS, nu 10%. Diferente gigantice. Desi suntem toti oameni, dpdv chimic, un tanar si un batran, sunt extrem de diferiti. De asemenea, daca mananci mici, carne facuta scrum, neagra pe gratar sau imbibata cu ulei - mori si la 30 ani, nu e problema. Conteaza si sursa, dar mai ales prepararea. Partea asta multi o uita. E o diferenta imensa intre felurile de preparare si lucrurile ce se intampla cu produsele. Bonus: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24606898

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro

Last edited by DeDeRa; 13-10-2017 at 00:29.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2017, 00:25   #52443
coiotHK
Senior Member

coiotHK's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

@Arise,yep, si n-am nici pe dracu' fizic din ce am facut pana acum (ecografie la abdomen, colonoscopie, analize sange, radiografie cu bariu)
coiotHK is online now   Reply With Quote
Old 13-10-2017, 00:42   #52444
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 418 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Se poate trai fara carbo, un exemplu simplu are fi eschimosii.
Se poate, dar nu prea prinzi pensia...
http://wholehealthsource.blogspot.ro...-of-inuit.html

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Plus cei ce tine keto. Daca te antrenezi mental...
Hai mă, pe bune?!?

@DeDeRa, @kretzu77 și @vibeup
Referitor la "alimentația" celulelor canceroase, eu personal nu am găsit nimic "relevant".
Exceptānd că cineva a luat un Nobel pentru că a descoperit că celulele canceroase sunt corelate cu o slabă oxigenare la nivel celular, practic asta ne ajută cu fix zero. Fără oxigen oricum nu trăim nici noi.

Strict pe ce avem masiv, cancer de sān, de col uterin, cancer de ficat. Ar mai fi cancer de piele, testicular, de colon, etc.

Dar dacă ne uităm la cancerul de ficat, bolnavii nu tolerează prea bine nici proteinele nici grăsimile, pentru ei tot carbs sunt mai ok de tolerat pentru ficatul lor.

Dacă mă uit la unul din link-urile lui DeDeRa scrie așa:
Quote:
RESULTS:
One patient did not tolerate the diet and dropped out within 3 days. Among those who tolerated the diet, two patients died early, one stopped after 2 weeks due to personal reasons, one felt unable to stick to the diet after 4 weeks, one stopped after 6 and two stopped after 7 and 8 weeks due to progress of the disease, one had to discontinue after 6 weeks to resume chemotherapy and five completed the 3 month intervention period. These five and the one who resumed chemotherapy after 6 weeks report an improved emotional functioning and less insomnia, while several other parameters of quality of life remained stable or worsened, reflecting their very advanced disease. Except for temporary constipation and fatigue, we found no severe adverse side effects, especially no changes in cholesterol or blood lipids.
Adică nimic īncurajator privind ketoza.
Dar sigur, cānd ai cancer și ești sub tratament chemo, dacă te antrenezi mintal...

Later edit: lăptișorul de matcă are și carbs. Și cāt de mult lăptișor să consumi zilnic ca să īți asiguri necesarul caloric?

Last edited by Arise; 13-10-2017 at 00:49.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2017, 01:16   #52445
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 397 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
@DeDeRa, @kretzu77 și @vibeup
Referitor la "alimentația" celulelor canceroase, eu personal nu am găsit nimic "relevant".
S-au facut destule studii legat de ce am zis eu. S-au si trimis afara cateva. In baza loc chiar s-au si modificat retetare de produse cosmetice. La o bere povestim.
Old 13-10-2017, 06:46   #52446
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 573 Post(s)

PC-ul meu

Cum formatez un MicroSD de 64gb care e ExFAT in FAT32? In "Format Tool" din W7 nu am decat NTFS/ExFAT. Am incercat cu Command Line "format /FS:FAT32 X:" si-mi zice "The Volume is too big for FAT32".

L.E. Nevermind.

Quote:
Windows won't allow you to create a fat32 partition bigger than 32gig. Use a 3rd party utility to format it like "fat32formatter".

http://tokiwa.qee.jp/EN/Fat32Formatter/
L.L.E. N-a mers cu ala de mai sus, dar a mers cu asta instant: https://fat32-format.en.softonic.com/

Last edited by Boggy; 13-10-2017 at 06:55.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2017, 08:48   #52447
bmf
Senior Member

bmf's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

Legat de carbs, proteine și cancer.. well daca īnțelegi că o celula canceroasa este rezultatul unei disfuncții metabolice, atunci faptul că esti low carb īți aduce avantajul că, celulele sănătoase pot fi hrănite cu cetone iar cele canceroase nu!
As fi zis doar cu zahăr ( glucoză la nivel celular) īnsă ii mai complex, se face referire la anabolismul din celulă, iar acel mTOR ii stimulat MAI TARE de carbs pentru că acei carbs au răspuns glicemic > crește insulina > anabolism mare. Fiind fff anabolică.
Da, proteinele cresc mTOR, mișcarea ( stimulānd alte mecanisme) crește mTOR..
Fiecare ii diferit, īnsă personal cred că fără alimente ce cresc insulina ( cerealele și glucoza , in general) poți avea șanse mari să scapi de complicații, boli.

Că fapt divers sa stabilit că singurul lucru pe care īl au centenarii īn comun este un nivel MIC de insulina! Bineīnțeles sunt persoane care au māncat orice, băut / fumat, īnsă geneticul le-a permis asta!

Așadar dacă vezi că te īngrași de tānăr, ai niste afecțiuni ar fi bine sa ști īn ce tabăra ești, eventual daca nu te ajuta geneticul sa te ajuti / compensezi din creier ( să alegi mai bine pt tine, să personalizezi dieta).

Last edited by bmf; 13-10-2017 at 09:56.
bmf is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2017, 10:32   #52448
bmf
Senior Member

bmf's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

bmf is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2017, 11:52   #52449
Bennedict
Senior Member

Bennedict's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to Bennedict

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Cum formatez un MicroSD de 64gb care e ExFAT in FAT32? In "Format Tool" din W7 nu am decat NTFS/ExFAT. Am incercat cu Command Line "format /FS:FAT32 X:" si-mi zice "The Volume is too big for FAT32".

L.E. Nevermind.

L.L.E. N-a mers cu ala de mai sus, dar a mers cu asta instant: https://fat32-format.en.softonic.com/
Formatezi cu asta

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2017, 11:55   #52450
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

Copii, cum la dureri de mana, articulatii si asa mai departe se recomanda Eqvagel din farmaciile veterinare sau pentru Ibuprofen se ia...Ibuprofen Cipla sau Brufen, nu Paduden, Modafen sau Nurofen care-s f. f. scumpe - ce sa iau pentru gat? Tantum verde e bun, dar sunt convins ca exista ceva alternativa mult mai ieftina si mai important - mai eficient! Ce e in farmacii are alternative, mai bune sau identice dar mai ieftine - vezi Omez si Omeran, Aspirina Protecardin vs. Aspenter.

Old 13-10-2017, 11:58   #52451
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 222 Post(s)

Costa 10 lei cutia, cat vrei mai ieftin ? )
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2017, 12:02   #52452
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

Nu confunda FarmaciaTei care e la mama dracu, fac cel putin 45-60 minute in functie de ora si noroc cu alte farmacii. Un Protecardin la Tei e 4,5, la orice alta farmacie de 7,1 lei cel mai ieftin, cel mai scump am vazut si 11. FarmaciaTei e o exceptie, nimic mai mult. Nici nu ma obosesc sa intru la ei pe site vreodata.

Old 13-10-2017, 12:09   #52453
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

Mentioned: 864 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Confirm. La SSB e intre 30 si 33 lei. Insa este ceva suspect pentru ca pretul nostru de intrare este mai mare decat pretul lor de vanzare.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2017, 12:11   #52454
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

La farmacie iti da ceea ce ceri.
Eu cer ibuprofen si primesc asa ceva - e sub 5 lei.
https://comenzi.farmaciatei.ro/analg...mate-p10016954
Old 13-10-2017, 12:13   #52455
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 222 Post(s)

Am mai vazut diferente de preturi, da' nici chiar asa, de 3 ori ?!
Acum 1-2 ani luam Faringo hot drink cu 7,5 lei/cutia(de la o farmacie "locala") iar la farmaciatei e 9 lei, deci n-au chiar asa preturi SF.
Incearca la farmaciile mici, pe aici cel putin, au preturi mai bune decat farmaciile mari si cu reclame la tv
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 13-10-2017 at 12:15.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2017, 12:13   #52456
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

Da, de asta am si zis, vezi mai sus, Ibuprofen Cipla. Cipla are si 400 si 600mg. Ceea ce e f. misto. Nurofen costa o avere in schimb si e aceeasi chestie.
Am vazut diferente si mai mari de 3 ori, la anumite chestii. In general multe sunt duble. Exemplu clar 21 lei Slaboficat, 11 lei la Tei. Plus ti-am zis de aspirina.
LE: Tot cu aspirina - Aspirimax la 3 farmacii cel mai ieftin e 7 lei, la Tei e 3,1 lei. Si pot continua pana maine. In general, minimul este 2x, DAR doar la unele chestii.

Last edited by DeDeRa; 13-10-2017 at 12:17.
Old 13-10-2017, 12:17   #52457
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

PC-ul meu

Doar ca in general nu ai nevoie de 400-600mg
Old 13-10-2017, 12:37   #52458
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 60 Post(s)

PC-ul meu

@DeDeRa - pentru gat ia Decasept , de preferat albastru (pastila sa fie albastra). Mi se pare mult mai bun decat tantum crapp, si da, am probleme des cu gatul si o rezolv cu asta, tantum verde nu prea e la fel de eficient, la fel si altele incercate, cam de 2 ani folosesc doar asta.
Daca ai dureri nasoale, 3 pe zi pana trece... daca ai doar rar, gen dimineata sau seara ia la nevoie doar... dar e ideal la inceput sa bagi cateva zile 3 pe zi sa se curete gatul si sa scada inflamatia.

https://comenzi.farmaciatei.ro/farma...ocen-p10019393

Last edited by agarici cu pedale; 13-10-2017 at 12:45.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2017, 12:40   #52459
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 418 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
ce sa iau pentru gat? Tantum verde e bun, dar sunt convins ca exista ceva alternativa mult mai ieftina si mai important - mai eficient! Ce e in farmacii are alternative, mai bune sau identice dar mai ieftine
Cu Tantum Rosa ai īncercat?
Old 13-10-2017, 12:46   #52460
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

PC-ul meu

Eu de la ei am luat comenzi mai mari sau care nu erau urgente.
De exemplu taica-miu vrea doar sirop de tuse coughend. E 21-22 lei in Buzau, probabil si mai mult la Dona/Sensiblu.
La tei e 16 lei.
Am luat 3 bucati, practic am acoperit costul transportului din diferenta iar din alte produse am iesit si in castig. Iar coletul a venit la servici, nu am mai stat la coada, etc.
Un dezavantaj e ca vin dupa o saptamana, dar marele dezavantaj e ca nu poti lua orice produs. De exemplu dicarbocalm nu poate fi livrat, doar ridicat de la sediu.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules