lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-10-2017, 09:54   #1161
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

- nu vreau chiar pomana

Ai PM!
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 13-10-2017, 11:08   #1162
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Do not adjust your screens, we shall resume the regular program, shortly

Decizia mea de a nu posta ce am mai facut, pana nu gasesc un V5 a fost overturned de cel care de altfel m-a facut sa vreau sa postez pe thread-ul asta. Gestul sau m-a facut sa vreau sa postez ultimele mele aventuri HW. A round of applause for Mr. rodarkone! Au trecut mai bine de 40 de zile de la ultima mea postare mai "serioasa".

Deocamdata tot nu am ceva concret legat de V5 insa V5 or no V5 the show must go on.

Soon: The illusive i like I in the Intel kind of i
Old 14-10-2017, 21:08   #1163
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

The illusive i like I in the Intel kind of i (Protac Fastware AG240D Intel i740 AGP 8MB -VER 1.2 SL292)

Povestea asta este una cu final fericit.

Acum mai multe luni de zile undeva pe la inceputul verii, nu imi amintesc exact, m-am dus la talcioc sa vad ce se mai petrece pe acolo. In ziua aceea, oferta era subtire rau de tot si nu am gasit nimic even if my spidey senses were tingling when I left home.

In perioada aceea cautam o placa video Intel i740, an illusive creature, despre care citisem doar in reviste. Sigur ca, in perioada ei de glorie o gaseam in oferta magazinelor de specialitate dar nu intentionam sa cumpar una. Pe atunci visam TNT-uri si VooDoo era ceva la care nu indrazneam nici sa ma gandesc. Nu-mi amintesc ca unii dintre cunoscutii mei sa fi avut una dar vorbeam despre ea.

Gasisem o placa i740 pe OLX insa nu ma invrednicisem sa iau legatura cu vanzatorul si placa zburase catre altcineva.

Dar sa revenim. Eram in talcioc usor sictirit, nimic de vazut, vremea era ploioasa si naspa. Yeah BABY! Super OK for HW hunting...Cum ma plimbam eu pe acolo, imi atrage atentia ceva auriu. Dau la o parte un amalgam de cabluri, PCB-uri de HDD-uri si unitati optice si iau in mana chestia aurie. Ma uit, 8MB ON BOARD. Hmmm. Nu are bracket si e cam chinuita. Ma uit absent la ea si nu-mi spune absolut nimic. Nici macar nu am vrut sa scot telefonul si sa caut modelul pe internet. In tot acest timp in mintea mea ma gandeam ca s-ar putea sa fie un i740. What IF? Si totusi am asezat usor placa in gramada de organe HW si am plecat mai departe.

Timp de cateva luni de zile mi-am mai amintit de placuta aurie si imi spuneam ce m-a facut sa nu verific modelul? Mysterious ways of the human mind. I still felt it WAS AN i740!

Fast forward to September. Din nou eu in talcioc. Sa vezi si sa nu crezi, dau iar de the nondescript pile of whatever you wanna call it. In ea din nou placuta aurie. Intre timp a mai acumulat niste zgarieturi si heatsink-ul se simte ca este desprins.

De data asta scot telefonul si caut AG240D VER 1.2. Sure enough it is a i740. You see, back when I first saw it, my spidey senses werent wrong, I was just BLIND.

Cat costa? 3 lei! No comment. Here you go!

Iau la purecat placa si e clar ca toti condensatorii trebuie schimbati.

In prima faza imi indrept atentia catre heatsink si o data ce ajung la masina il scot destul de greu pentru ca desi este pe liber, are push-pinii deformati la capat. Yep i740 in all its glory! Heatsinkul a fost atasat cu thermal glue si va fi greu sa scap de el in totalitate. Chipul grafic este "patat" cu o pelicula semi transparenta si extrem de tare.

Cu thermal glue-ul am avut ceva de lucru. In prima faza am incercat alcool izopropilic 99% si o carte de credit dar fara sa obtin rezultatele scontate.In faza a doua am pus un disc de bumbac imbibat in alcool izopropilic 99% peste chipul grafic si am inchis placa intr-o tipla ca sa reduc evaporarea alcoolului. Am tinut placa in tipla circa 30 de minute si am improsptat periodic alcoolul izopropilic. De data aceasta am reusit sa inlatur ceva mai mult thermal glue folosind din nou o carte de credit si un betigas de bambus. Chipul grafic arata ceva ma bine. In faza a treia am scos the BIG GUNS si am apelat la acetona. Chestia asta este tare de tot si nu recomand folosirea ei decat daca stiti ce faceti.Am folosit cantitati mici, betigase de vata si am avut grija sa nu se prelinga pe PCB sau peste marginile negre are chipului grafic. Chiar si asa, nu am reusit sa inlatur in totalitate thermal glue-ul. In cele din urma am decis sa las placa asa cum este, aka as good as it gets scenario si am facut un test ca sa vad cum arata urma de pasta pe heatsink. Am folosit Arctic MX-4 si am pus prea multa si heatsink-ul era prins ca o ventuza pe chip-ul grafic, asa ca a trebuit sa-l dau intr-o parte ca sa-l inlatur. Am fost multumit de test si am decis sa nu mai pun stres suplimentar de chip-ul grafic. Faza a patra ar fi necesitat o lama si/sau smirghel fin. Chestii nu prea comfortabile.

Am avut in stoc condensatori noi. Acestia erau uzuali si nu aveau specificatii iesite din comun. I-am schimb rapid si fara batai de cap.

Dupa aceea a urmat un proces de spalare cu alcool izopropilic 99%, inlaturare a ruginei de pe conectorul VGA, indreptare a pinilor indoiti, eliminare a adezivulului de la etichetele lipsa, etc you know the drill.

Multumit de rezultate am pus mai putina pasta si placa a fost GOOD TO GO! Ca o nota: dupa ce pun pasta mereu presez usor si rasucesc fin heatsink-ul, pana vad ca iese pasta de sub el, semn ca am acoperit in totalitate chipul grafic.Incerc sa obtin un bleed minim si sa nu am un exces de pasta.In plus obtin si o urma mai buna de pasta deoarece push-pinii de plastic nu sunt tocmai strong.

Placa a ramas cu destule urme, zgarieturi si pete, semne ale unui trecut zbuciumat, insa chiar si asa imi zambea in timp ce faceam poze la lumina soarelui.

BAM! In you go! PIII 800 MHz FTW! Clear image and a 3D Mark 99 test revealed a healthy card.

This is the way I found my illusive i740 card. Yep, true story!

More later.

gallery: https://postimg.org/gallery/29whqj1jw/

Last edited by Robert B; 15-10-2017 at 02:02.
Old 14-10-2017, 21:09   #1164
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Test pictures.

Old 14-10-2017, 21:42   #1165
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 51 Post(s)

Multumim Robert (sper ca pot sa ma exprim in numele tututor) e o adevarata placere sa citim aventurile tale.

O sa iti fac un mic pachet cu niste componente (unele defecte ... dar interesante de ex 2 voodoo 1 care au niste pini indoiti sau rupti, daca vrei sa te apuci sa-ti testezi skill-ul de "resurector" si evident unele functionale, pentru ca am vreo 5-6 cutii si trebuie sa reduc considerabil numarul, avand si ceva "dubluri" )

Sa-mi lasi o adresa ceva. (pe PM)
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2017, 21:44   #1166
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

Mentioned: 839 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Mie cel putin imi face mare placere sa citesc pe aici, doar ca nu prea am nimic de zis care sa completeze imaginea.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2017, 21:58   #1167
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Multumesc baieti

Adevarul e ca si mie mi-a lipsit faptul ca nu am postat pe thread. Nu aveam un plan stabilit insa cum am pus mana pe taste m-a si lovit inspiratia Material mai este si o sa mai fie destul de povestit.

rodarkone ai PM!
Old 15-10-2017, 13:49   #1168
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

NEXT WEEK: THE TNT that actually BLEW UP in MY FACE (not literally)

Last edited by Robert B; 15-10-2017 at 13:52.
Old 18-10-2017, 11:47   #1169
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Sursei IBM 73G4374 145W i-a fost redata stralucirea de odinoara Interiorul a fost curatat in intregime.Este super silentioasa iar voltajele sunt relativ bune avand in vedere cati km are la bord. Rail-ul de 5V este strong iar cel de 12V esta in limita de +/- 5%. Am o slabiciune pentru sursele Minebea Electronics altfel nu o cumparam de la talcioc. Full story over the following weeks.

Ultima operatiune de curatare va fi dedicata placii de baza ASUS VL/I-486SV2GX4 REV. 2.0 careia sursa asta i se potriveste ca o manusa

Old Today, 17:48   #1170
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

... TNT 2 M64 story shortly...

Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread: