lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-01-2020, 02:24   #201
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Plasticul nu e asa de poluant pe cat se crede:
www.youtube.com/watch?v=kTrECOS4fzU
https://fortune.com/2018/07/12/plast...eps-pollution/

Nimic nu tine 50 de ani fara mentenanta constanta.
Cine o sa plateasca pentru asta ? Ai fi de acord ca o data la 10 ani sa te duci pentru o revizie totala a masinii tale ? pretul probabil ca ar fi undeva la 50-75% din cel al unei masini noi. Asta pe langa mentenanta periodica pe care o faci oricum.

Plus de asta tu ai fi de acord sa muncesti 50 de ani pe acelasi salariu ? nu de alta, dar daca nu se impinge progresul tehnologic si nu se avanseaza in nicio industrie, nu ai de ce sa fii platit in fiecare an cu mai multi bani.

Si cu asta ne-am pierde aproape toti locurile de munca, adica daca vei tine un TV sa zic 25 de ani sau ar fi suficient net-ul 3G. Nu ai avea nevoie ca muncitorii, maistrii si inginerii sa mearga 5 zile pe saptamana la munca. Ar munci vreo luna pe an si dupaia vacanta fara plata.
Cum ar mai creste economia ?

Last edited by droopy_ro; 15-01-2020 at 02:30.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2020, 10:44   #202
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Daca voi numiti progres tehnologic rata de defectare asa ridicata la autoturismele noi care sunt gandite doar sa se strice constant dupa perioada de garantie ca sa ajungi la service sa bagi bani in ele atunci inseamna ca ne meritam soarta.
Daca e masina care trebuie atunci nu va fi o problema sa o folosesc 50 ani si sa o mentin in viata, de 100 de ani conducem aceleasi vehicule cu roti rotunde.

Last edited by axxel4you; 15-01-2020 at 10:50.
axxel4you is online now   Reply With Quote
Old 15-01-2020, 10:59   #203
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 628 Post(s)

PC-ul meu

Autoturismele din ziua de azi sunt mult prea complexe astfel încât să nu se strice ceva la ele. Ăia nu le pot face indestructibile pentru că ar ieși prea scumpe,nu le-ar mai cumpăra nimeni de scumpe ce sunt. Iar ăia care ar da banii o dată nu ar mai avea nevoie de mașină pe o perioadă de 50 de ani.

Aia cu "sunt gândite să se strice după garanție este urban myth". Evident are la bază ceva fapte reale de planned obsolescence, dar tu ca producător nu ai cum să știi azi cum va funcționa motorul tău nou nouț peste 5 ani, pentru că nu ai cum să faci acele teste în condiții reale. Poți face simulări, poți face proiecții, dar cam atât.

O mașină e ceva mai mult decât un autovehicul din punctul A în punctul B, acum sunt mulți senzori, multe chestii de safety, sistem infotainment, confort, etc. Toate astea costă iar producătorii clasici nu prea le înțeleg pentru că ei sunt niște car makers, nu sunt producători de sisteme hifi multimedia de exemplu.

Singura chestie benefică este că vom ajunge într-un punct în care motorul va deveni probabil imposibil de reparat atât de complex va fi, iar singura cheie de ieșit din acest impas este să aruncăm motorul termic cu totul și să trecem pe electric care este mult mai simplu.
Old 15-01-2020, 11:01   #204
parpales
Senior Member

Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Consumerismul asa cum este acum e responsabil pentru risipa de resurse si poluarea pe care o simtim cam toti.
Old 15-01-2020, 11:14   #205
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Pentru că se impun tot felul de taxe tâmpite gen taxa de timbru verde aplicată la electronice sau pe pungile de la hypermarket.
Old 15-01-2020, 11:32   #206
axxel4you
Senior Member

PC-ul meu

Problema o reprezinta cumparatori care au intrat in hora si tot cumpara, daca nu cumperi nu se mai produce, cat de des va schimbati telefoanele ? chiar e nevoie sa-ti schimbi anual telefonul, nu mai puteai sa suni de pe el sau sa joci tetris in 4k pe el de a fost nevoie sa-l schimbi ? Data viitoare cand va mai cumparati ceva mai ganditi-va si daca aveti nevoie de acel ceva si cat il veti folosi.
Old 15-01-2020, 11:47   #207
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Nu își schimbă nimeni telefonul așa cum zici tu, tocmai ai inventat o falsă problemă. Eu nu cunosc personal oameni care își schimbă telefoanele anual, nici măcar la doi ani. Cred că majoritatea celor pe care îi știu nu schimbă telefonul mai devreme de 3 ani.

Accidental se mai întâmplă, dacă spargi telefonul sau îl bulești grav, atunci poți să te duci să îl schimbi de la an la an. Dar asta e accidental.

Sau dacă ai ultimul iPhone și peste un an te angajezi și ăia îți dau iar un iPhone nou nouț atunci nu o să fii tâmpit să te cerți cu "conducerea"... o să iei telefonul nou, o să spui bodaproste și mergi mai departe.

Cred că Paris Hilton schimbă telefonul anual...

Eu nu schimb așa des telefoanele deși în cazul meu chiar sunt motive să o fac mai des decât norma.

Pentru mine este o bătaie de cap să schimb telefonul anual, numai să îi fac backup și apoi restore from backup ca să rezolv eventualele incompatibilități reprezintă o bătaie de cap de care nu am nevoie, așadar aș ține un telefon minim 2 ani.

În plus nu mereu sunt de accord cu evoluția lor, am nevoie de timp să accept de exemplu un telefon cu ecran considerabil mai mare în viața mea, prin urmare de ce să cumpăr un flagship cât o paletă de pingpong când eu vreau ceva mic de utilizat cu o singură mână?

Chiar dacă aș schimba telefonul anual, nu înseamnă că cel vechi gata... poluează, intră singur în descompunere de la ne-utilizare. Nu, ajunge la un alt membru de familie de exemplu, găsim un copil, o mamaie, un unchi sau o mătușă care să îl preia...
Old 15-01-2020, 12:16   #208
jok3r4u
Senior Member

jok3r4u's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to jok3r4u

si telefonul vechi de la mamaie cine il preia...? defapt asta e problema, ca mamaie nu o sa duca vechiul telefon la reciclat
Old 15-01-2020, 12:36   #209
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by parpales View Post
Consumerismul asa cum este acum e responsabil pentru risipa de resurse si poluarea pe care o simtim cam toti.
E responsabil si pentru binele de care beneficiem.
De locurile de munca pe care le avem, de PCurile, telefoanele, masinile, hainele si incaltarile de le avem.
De progresele medicale de care ne bucuram, de siguranta in care traim si nu in ultimul rand, de forumul asta si internetul de mare viteza ieftin pe care il folosim.
Fara consumerism si capitalism progresul tinde spre zero.

PS2: azi e o temperatura medie, pentru data asta. Acum 20 de ani ne bucuram de -12șC noaptea, aseara au fost vreo -3șC. Iar in 2007 vreo 13șC ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	temCapture.PNG
Views:	37
Size:	80.5 KB
ID:	68022  
Old 15-01-2020, 12:56   #210
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 73 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Pentru că se impun tot felul de taxe tâmpite gen taxa de timbru verde aplicată la electronice sau pe pungile de la hypermarket.
Taxa verde e un rahat, e cativa bani la care nu se uita nimeni iar punga aia tot ajunge suflata de vant unde nu are ce cauta.

De ce dracu mai fac pungi de plastic, ar trebui interzise.
Nu moare nimeni daca foloseste doar pungi de hartie sau biodegradabile.
Old 15-01-2020, 13:04   #211
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

De ce sa le interzici, cand poti sa le reciclezi ?
Quote:
Paper Straws Are not Biodegradable nor Recyclable

Further problems: Paper straws are not actually biodegradable and use significantly more energy to produce than plastic straws. In fact, paper straws don’t degrade all that much faster than their plastic counterparts. So before you congratulate yourself for unwrapping a delightful paper straw at your favorite coffee house, consider the actual environmental effects.

Paper straws aren’t recyclable. Plastic products that encounter food are recyclable, but paper products, which absorb food and waste, are not. Once tainted with food or drink, a paper product must be routed to landfill.
https://thefederalist.com/2019/09/17...-paper-straws/
Old 15-01-2020, 13:04   #212
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Păi și ce, tu duci telefonul la reciclat? De ce e asta o problemă a lu' mamaie, dar nu este și o problemă a ta?

La mamaie telefonul ăla fie îmbătrânește, fie îi moare bateria, fie dă cu el de pământ și atunci cu ecranul spart nu mai merită financiar reparația.

Caz în care tot ce poți face este să îl iei în bucăți și să îl duci să îl arunci în tomberonul dedicat la Dedeman.

Dar nu îți dă nimeni nimic pe el, la bateriile auto cu acid și plumb primești măcar un voucher de 30 de lei.
La mașini de spălat ai parcă programul rabla care și ăla e cam anemic...

Dar la telefoane nu ai nimic. Au fost niște tentative din partea operatorilor, dar nimic din partea statului.
Old 15-01-2020, 14:07   #213
parpales
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
E responsabil si pentru binele de care beneficiem.
De locurile de munca pe care le avem, de PCurile, telefoanele, masinile, hainele si incaltarile de le avem.
De progresele medicale de care ne bucuram, de siguranta in care traim si nu in ultimul rand, de forumul asta si internetul de mare viteza ieftin pe care il folosim.
Fara consumerism si capitalism progresul tinde spre zero.

PS2: azi e o temperatura medie, pentru data asta. Acum 20 de ani ne bucuram de -12șC noaptea, aseara au fost vreo -3șC. Iar in 2007 vreo 13șC ...
Binele respectiv este egal cu zero cand nu ai aer respirabil ,acces la apa potabila si hrana, eventual incalzire sau alte chestii fara de care nu poti trai si nu ma refer la internet de mare viteza.
Old 15-01-2020, 15:12   #214
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Si iti lipsesc astea, aerul, apa, incalzirea sau hrana ? dar locul de munca, e ok sa il ai ? de avansul medical ce zici, e bun ?

Last edited by droopy_ro; 15-01-2020 at 15:22.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2020, 16:03   #215
axxel4you
Senior Member

PC-ul meu

Daca ai aer acum si apa cat traiesti altceva nu prea mai conteaza ? Sa fie bine cat traiesc dupa aia chiar nu ma mai intereseaza ?
Old 15-01-2020, 16:18   #216
parpales
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
Si iti lipsesc astea, aerul, apa, incalzirea sau hrana ? dar locul de munca, e ok sa il ai ? de avansul medical ce zici, e bun ?
Mie nu imi lipsesc din fericire ,altora da.E bun avansul medical dar sper ca nu te referi la pleiada de reclame la medicamente, omniprezenta peste tot. Locul de munca e ok sa il ai dar nu doar pentru a alimenta si mai abitir masinaria consumerista , e vorba si de mentalitatea fiecaruia.
Old 15-01-2020, 17:18   #217
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Consumerism = locuri de munca.
Iar aia care au orasele poluate au si locuri de munca.
Ma refer la ambulante, elicoptere, faptul ca poti cere ajutorul la 112 cu un telefon mobil, ca ai spitale, medicamente, chirurgie estetica si altele. Tu alegi unde tragi o linie intre a baga medicamente cu pumnul in tine pentru ca asa zice la TV si nevoia de ele.
Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Daca ai aer acum si apa cat traiesti altceva nu prea mai conteaza ? Sa fie bine cat traiesc dupa aia chiar nu ma mai intereseaza ?
Eu nu pot sa prezic viitorul, dar aerul si apa nu vad cum or sa dispara fara sa ne loveasca un meteorit gigantic sau ceva. Mai ales ca ne zice Greta ca or sa se topeasca ghetarii, o sa fie si mai multa apa pe planeta asta.
Old 15-01-2020, 18:08   #218
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 182 Post(s)

Apa in forma lichida. Ca per total adunand cele trei stari, lichida solida si gazoasa cantitatea de apa ramane constanta....

Bai, Greta e o tampita cu probleme mentale, bagata in fata de parinti doritori de atentie. Fata e o nulitate si nu a facut nimic decat sa faca niste grimase in fata liderilor lumii. In general cei mai guralivi ecologisti sunt niste nulitati in cautare de publicitate.

Nu neg problema poluarii, evident exista, evident noi oamenii o cauzam si evident se poate tempera. Dar asta implica un efort pe care marile puteri nu sunt dispuse sa si-l asume. Efort chiar militar.... Uniunea europeana a devenit o adunatura de labari onanisti. Am mai scris despre asta, este irelevant ce facem noi in Europa, faptul ca ne pun taxe peste taxe pentru orice initiativa green in timp ce talibanii din tarile subdezvoltate nu fac absolut nimic si polueaza in continuare. Europa este irelevanta in momentul de fata, nu mai conteaza decat economic si incet-incet aceasta importanta va scadea. Nu contam nici militar si nici tehnologic, cine nu ma crede sa isi miste fundul in Asia sa vada acolo viitorul. Revenind, degeaba suntem noi eco si nu poluam nici cu o basina cand ailalti de pe glob nu tin cont de acest aspect. Este fix pix.
Old 15-01-2020, 20:05   #219
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 34 Post(s)

PC-ul meu

Dacă acum "consumerismul" creează locuri de muncă asta nu înseamnă că locuri de munca nu vor fi sau nu ar putea fi când acesta nu mai există. Ce e sigur este că și China, principalul câștigător al "consumerismului", a început să reducă poluarea așa cum știe partidul să o facă.
doru is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 10:31   #220
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 604 Post(s)

PC-ul meu

Las asta aici:

Se intalneste Terra cu Marte:
- ce ai soro de esti asa trista?
- vin de la dermatolog si mi-a spus ca am homo sapinces
- nu-i bai; am avut.si eu si trece