lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-07-2012, 12:01   #201
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Spor la pedalat colegu'.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2012, 22:17   #202
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

Regret ca nu pot merge ,am dat bicicleta la un prieten si urma sa o iau azi ,dar omul este plecat din Bucuresti si nu am ce pedala...
polter is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2012, 21:26   #203
xplaur
Senior Member

xplaur's Avatar

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Bog View Post
Depinde ce inseamna pentru tine "bicicleta modesta" - fiecare are o idee diferita de ce se incadreaza la "modest". Bicicleta vrei s-o folosesti in continuare prin orasi sau vrei sa-ti diversifici plimbarile ? Niste detalii despre bicicleta in cauza ne-ar ajuta sa ne facem si noi o idee despre ce si cum. Daca este vorba de o bicicleta mai vechie principala problema este compatibilitatea cu piesele mai noi si cat de usor sau cat de greu se gasesc piese de schimb pe stasuri mai vechi care nu mai sant uzuale acum.
Asta e bicicleta (am luat-o cu 159$ prin martie).
Deocamdata nu vreau sa diversific, va ramane pentru plimbari urbane de 3-4 ore pe sesiune (stiu, e ieftinuta, dar nu ma aventurez cu ea la nimic extrem, nici nu as putea si nici nu ma atrage).
Ce ma deranjeaza pana acum: ghidonul prea jos (pozitia e parca prea aplecata, incomoda chiar; am incercat sa-l reglez dar nu pare a fi reglabil, mai studiez), saua parca prea ingusta si prea rigida, schimbatoarele relativ imprecise (de cateva saptamani s-a dereglat cel de la foaie, urca foarte greu pe cea mai mare, o sa incerc sa ajustez un pic mecanismul/cablul). o alta problema care pare legata tot de schimbatoare, daca ma fortez brusc in pedala, uneori scapa lantul sau nu stiu ce se intampla ca trosneste destul de urat).
Ce as vrea sa schimb: as vrea sau schimb schimbatoarele daca de acolo vine problema, as vrea sa schimb caciucurile cu crampoane actuale cu altele mai de asfalt asa, sa iau o alta sa ceva mai confortabila si sa gasesc o metoda de a mai ridica ghidonul.
Toate aastea nu sunt urgente, bicicleta e utilizabila, dar vrea sa fac un plan.
xplaur is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2012, 10:00   #204
Pirat
Ancient friend

Pirat's Avatar

Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Laur, ideea e sa nu te fortezi in pedala cand schimbi viteza, daca face asa cand nu schimbi, ai putea sa verifici lantul. Verifica si daca ai joc la pinioane
Old 31-07-2012, 18:29   #205
Bog
Member

Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

@ xplaur Din poza vad ca are cadru pentru furci cu gat ( partea care trece prin cadru ) de 1in nu de 1-1/8in care-i dimensiunea uzuala folosita acum, nu are urechie pentru prinderea schimbatorului de spate - majoritatea schimbatoarelor de pinioane nu mai folosesc prinderea pe axul rotii si are transmisie shimano SIS care nu se mai foloseste de ani buni si la care piesele de schimb pot fi destul de greu de gasit.
Pozitia ghidonului e data de forma acestuia si de lungimea si unghiul pipei asa ca daca vrei alta pozitie trebuie sa inlocuiesti ghidonul si pipa cu unele care sa-ti permita o pozitie a mainilor mai sus: iti trebuie un ghidon cu un rise mai mare - exemplu - si o pipa cu un unghi mai mare de cat cea pe care o ai acum sau o pipa al carei unghi este reglabil - exemplu - Pentru ca pipele mai noi sant numai pentru furci cu gat de 1-1/8in o sa ai nevoie si de un adaptor care sa faca trecerea de la 1in la 1-1/8in.
Problema cu schimbatul greoi al foilor este, cel mai probabil, de la reglaje: posibil ca opritorul de urcare al schimbatorului de foi sa fie prea insurubat si sa nu te lase sa schimbi usor pe foaia mare sau/si sa fie cablul lasat putin prea lung si sa nu ridice suficient de mult schimbatorul pt. foaia mare.
Presupunand ca nu pui forta in pedale cand schimbi vitezele - nu se face asta la bicicleta indiferent de ce transmisie ai - trosnitul lantului poate sa fie ori de la folosirea incorecta: foaie mare cu pinion mare sau foaie mica cu pinion mic caz in care lantul sta pe diagonala si se freaca de pinioanele invecinate sau/si de cusca schimbatorului de foi, ori de la pozitia prea pe spate a schimbatorului de pinioane ce face ca lantul sa faca contact cu prea putini dinti cand e pe pinioanele mici si sa sara ( scape ) peste dintii pinionului cand fortezi - desfaci piulita de pe axul rotii si rotesti prinderea schimbatorului de pinioane spre foi astfel in cat lantul sa vina in contact cu mai multi dinti pe pinioanele mici.
Saua si cauciucurile se schimba usor - aici nu ai probleme de compatibilitate. Singurul lucru de care trebuie sa ti cont la cauciucuri este cadrul: furca de spate este gandita pentru cauciucuri nu prea mari - maxim 26x2. Pentru orasi poti pune ori ce cauciuc intre 26x1.5 si 26x2 cu un model care sa-ti ofere o rezistenta mica la pedalare.
Bog is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2012, 20:27   #206
iulli
Ancient friend

iulli's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Am si eu cateva probleme/intrebari, poate ma ajuta careva:

1. Imi scapa lantul pe pinionul cel mai mic, si lantul sare destul de usor. Ce banui e schimbatorul spate, pe care l-am cumparat sh, iar intre timp a incasat o lovitura destul de puternica. Ar putea fi de la altceva, gen incompatibilitate intre lant si pinioane (parca erau ambele Shimano, dar nu sunt sigur). Si am observat ca pinioanele au un joc, asta e de la pinioane sau de la butuc (casetate, nu pe filet)? Ar putea fi si asta cauza?

2. Un set de manete si unul de manere de frana mai ieftine, dar decente, si o frana (bratele) imi puteti recomanda?

3. Daca fac o revizie la furca, o sa amortizeze mai bine socurile mici, adica o sa devina mai sensibila? Daca tot fac asta, pot cumva sa o fac mai moale, incat sa foloseasca toata cursa pe care o are (n-am vazut sa intre mai mult de 60mm din 100)? Pot face asta acasa sau trebuie sa o duc la service?
Old 31-07-2012, 21:11   #207
Bog
Member

PC-ul meu

Daca nu ai strambat schimbatorul dupa lovitura si inca mai schimba bine pe toate pinioanele ar trebui sa nu fie problema din cauza lui.
Ai schimbat lantul sau pinioanele ? Eu am patit acelasi lucru cand am pus un lant nou pe pinioane uzate - imi sarea lantul peste primele trei pinioane ( cele mici ). Pana nu am inlocuit si pinioanele nu am scapat de problema.
2 si 3: Ce tip de frana ai pe bicicleta si despre ce furca este vorba ?
Este normal ca la o furca cu amortizor sa nu se ajunga usor in capatul cursei mai ales la socuri moderate.
Old 31-07-2012, 22:21   #208
rCruceanu
Senior Member

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

1. Vezi sa fie stransa caseta de pinioane pe butuc; daca schimbatorul spate a incasat lovitura, du-te la un service, vezi ce zice ala, poate e doar de reglare si patina e intacta.

2. ce frane ai ? disc mecanice/ hidraulice ?

3. ce furca ai ? are lock-out ? permite ajustarea cursei ? daca are lock-out inseamna ca-ti permite sa modifici si taria arcului.

Bog orice furca, depinde cum o satezi (moale - tare), ea trebuie sa-si faca cursa maxima, altfel e suspecta de bagata in service.

Furca mea Fox de pe Gambler, face 200m cursa si cu tarie maxima, si cu tarie minima. Aia RockShox de pe Spark la fel. Daca nu-si face cursa completa ceva nu e ok.
rCruceanu is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2012, 22:50   #209
Bog
Member

PC-ul meu

@ rCruceanu M-am referit la comportamentul furcii in conditii normale de utilizare - "socuri moderate". Daca fortezi furca ( pentru a verifica cursa de exemplu) aceasta trebuie intr-adevar sa-si faca cursa completa. Acum mai depinde si ce cursa reala are furca - nu toate furcile cu cursa de 100mm. se lasa atata ori cat de mult ai apasa pe ghidon.
Old 01-08-2012, 08:12   #210
iulli
Ancient friend

iulli's Avatar

PC-ul meu

@rCruceanu: Cred ca te referi la Preload, Lockout e doar suspensie on sau off.

Hai, pe rand:

Furca e un Rock Shox Dart2 de 100 sau 120mm, nu mai stiu sigur, cu lock-out-ul defect/dezactivat, asa am luat-o. Mers ceva downhill calumea nu am reusit sa o fac sa intre pana in capat (preload pus pe minimum), cel mai mult vreodata a fost vreo max 70~80 mm. Pot sa-i fac eu o revizie eu sau ar fi indicat sa ma duc la service, si daca e vorba de service, cam cat m-ar costa chestia asta?

Frane V-brake normale, pe janta. Nu caut ceva scumpe, ca o sa trec in viitorul apropiat pe disc; momentan am doar pe fata Deore XT, care-s cat de cat ok, pe care o sa le mut pe spate daca astea noi or sa fie mai eficiente.

Schimbatorul e indoit, dar nu pare sa jeneze miscarea lantului, in schimb arcurile par vizibil slabite, lantul nu sta intins calumea in anumite situatii. Mai tare ma ingrijoreaza jocul pinioanelor care e cam mare, ăsta e din caseta de pinioane sau din caseta butucului, sau din spatiul dintre aste doua?

PS: intreb aici ca sa nu ma plimb prin service-uri cu ea, ca nu-s prea multe ok prin Iasi (adica aproape deloc), si sa stiu la ce sa ma astept inainte sa ajung acolo si, daca ajung, sa nu-mi iau mumu direct la bani.

Last edited by iulli; 01-08-2012 at 08:23.
iulli is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2012, 09:45   #211
rCruceanu
Senior Member

PC-ul meu

Pentru furca iti trebuie un kit de reconstructie, nu stiu cat poate sa fie la a ta, dar cu acel kit ti se rezolva si problema cu lockout-ul. Revizie poti sa-i faci tu, daca te pricepi. Eu ma pricep cat de cat dar pentru furca/amortizor spate tot la service ma duc. E mai sigur.

Rock Shox Dart2 are 100mm cursa. Eu personal nu iti recomand sa faci downhill cu furca aia. Aia e furca de Cross Country/XC/Tricks dar cam atat.

Frane eu iti recomand sa treci la disc, chiar daca nu in momentul asta. Poti s-o faci si treptat, intai disc pe fata, dupa aia si pe spate (cu fata mereu franezi mai mult, sau cel putin asa ar trebui). Nu stiu ce manete de frana pentru v-brake sa-ti recomand. Cand treci la disc vorbim altfel ca am mai mare cunostinta de cauza.

Daca arcurile schimbatorului sunt slabite asta inseamna ca si patina poate fi dusa, eu iti recomand sa schimbi direct schimbatorul spate (shimano slx este decent si ca performanta si ca pret)

Cu pinioanele depinde, unii butuci de roata au caseta pinioanelor din plastic, unii din metal. Jocul care il ai tu vine din caseta butucului de pe roata. Caseta de pinioane sparta (si trebuie sparta ca sa creeze joc) nu am vazut.
Old 01-08-2012, 10:02   #212
Bog
Member

PC-ul meu

Sa inteleg ca furca ai luat-o la mana a 2-a cu un defect. Posibil ca lock-out-ul defect sa-ti incurce cursa, greu de spus fara sa stii ce-i stricat in ea. Recomand s-o duci in service. Mai mult ca sigur o sa trebuiasca inlocuite piese in ea.
Daca bratele actuale de frana nu au defecte nu are rost sa le schimbi - eficienta fanei depinde cel mai mult de sabotii de frana, bratele de frana nu difera prea mult intre ele de la firma la firma. Recomand sabotii Acor rosii - tin bine in ori ce conditii, chiar si iarna, au reprezentat prima si singura mea alegere cand era nevoie sa-mi inlocuiesc sabotii la v-brake-uri. Ca manete de frana astea-s ok pt v-breake-uri.
Daca schimbatorul este indoit nu prea mai are cum sa functioneze corect. Daca e si uzat ar trebui inlocuit.
La pinioane poti verivica daca-s stranse bine pinioanele pe caseta de pinioane - sa nu joace intre ele. Daca jocul respectiv e din caseta atunci tot in service il rezolvi.
La preturi pt. service nu pot sa-mi dau cu parerea ca nu-s la curent.
Old 01-08-2012, 10:20   #213
Bog
Member

PC-ul meu

@rCruceanu Caseta de pinioane din plastic ?! Mi s-a ridicat parul de pe mana. La ce bicicleta ai vazut tu asa ceva?
Din cate stiu eu casetele de pinioane sunt facute din otel-crom sau din aluminiu - un este nici o piesa din plastic acolo. Singurele piese care pot fi din plastic (dur) la ansamblul pinioane - caseta sant distantierele dintre pinioane.

Last edited by Bog; 01-08-2012 at 12:14.
Old 01-08-2012, 10:28   #214
iulli
Ancient friend

iulli's Avatar

PC-ul meu

Coane, SLX e 230 RON, nici chiar asa, e ca si cum as face plinul cu cea mai scumpa benzina la un trabant. Ma gandeam la ceva Acera/Alivio, cel mult Deore (daca ies sub 100 RON e ok), eventual ceva SRam , desi acolo habar n-am ce si cum sunt modelele (nu ca as sti tare bine la Shimano)

Stiu ca e de XC (usor), chestia cu downhill-ul a fost doar ca experiment si distanta a fost destul de scurta (cam 2-3 minute coborarea). Iar de acum nu prea cred ca o sa prinda prea mult dealuri, doar asfalt prin oras, de aia voiam sa incerc sa o fac sensibila la chestii mai fine si nu socuri mari. Dart2 sunt modele de 80, 100 si 120mm din ce stiu, are cel putin 100 mm. Mai am o Zoom Tracker 580 acasa la munte, dar aia e mai grea si mai tare, si de aia am ales Dart-u chit ca nu-i merge lock-out-ul (pe care oricum nu l-as fi folosit).

Deci ar fi butuc+schimbator de schimbat, ca asta-i urgent, furca-i mai mult moft. Butucii sunt Novatec, par foarte solizi, deci nici vorba de plastice. Nu ma deranjeaza jocul, eram curios daca asta cauzeaza scapatul si/sau saritul lantului. Lantu-i nou, ceva Shimano mai ieftin. La chestia cu saritul lantului, ar putea influenta monoblocul? (am pus unul mai lung decat cel care il avea inainte, foaia e mai distantata de cadru acum).

Cu franele, pana fac rost de bani de hidraulice, cred ca merg pe cele mai ieftine Shimano/SRam. Stiu ca fata face toata treaba, problema la actuala, nu stiu daca e din cauza ca-i doar pe fata, din cauza sabotilor, sau ca asa-s franele non-disc, e ca nu are modularitate prea mare, dar nici nu ingheata roata, oricat m-as chinui. Totusi, sunt multumit de distantele de oprire in mod normal, insa daca o fi sa-mi sara vreun copil/caine/taximetrist/femeie in fata o sa-l iau calumea.

Ca nota, am inceput s-o construiesc pe piese acuma vreo 3 ani, am lasat-o vreo 2 ani moarta, am ajuns sa am piese de vreo 3 biciclete dar care nu se potrivesc intre ele samd. De priceput ma pricep in mare, doar ca experienta mea din generala/liceu s-a limitat la biciclete/piese de bazar, ca doar la alea aveam acces/mi le permiteam pe vremea aia. Cand m-a luat unu la acum, mai recent, cu monobloc, cuvete, casete etc eram total aerian cu astea noi, dar le mai potrivesc cat de cat.

Last edited by iulli; 01-08-2012 at 10:45.
iulli is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2012, 11:45   #215
Bog
Member

PC-ul meu

Din auzite ( nu am avut Dart-uri ) cam asta-i comportamentul lor. Cu un service poti sa-i repari lock-out-ul, sa-i schimbi uleiul si garniturile de praf si de ulei si s-o cureti la interior dar e putin probabil ca o sa culiseze mai usor.
La butuc nu cred ca ai probleme, daca e ceva de schimbat ar fi doar caseta de pinioane. In legatura cu jocul daca nu-i mare e normal sa fie putin joc in caseta de pinioane. Eu am butuci Novatec cu casete din otel pe ambele biciclete si am putin joc la ambele casete - nu incurca cu nimic.
Lantul iti scapa din cauza diferentei de uzura dintre lant si pinioane ( probabil ajutat si de schimbatorul indoit ). Faptul ca ai foile putin mai departate de cadru nu ar trebui sa conteze atata timp cat nu folosesti combinatii incorecte ( foaie mare cu pinion mare si invers ).
Inlocuieste-ti schimbatorul lovit si pinioanele uzate si ar trebui sa-ti rezolvi transmisia. Daca ai manete de schimbatoare shimano atunci schimbatorul nou trebuie sa fie tot shimano - nu merg combinatiile de manete shimano cu schimbatoare sram sau invers.
Cu franele nu inteleg un lucru: Ai frana doar pe fata ? Frana la roata de spate ai (functionala)?
Pentru oras si plimbari la munte - nu extrem - nu ai nevoie musai de hidraulice. De cat niste frane ieftine hidraulice mai bine iei Avid BB7 actionate pe cablu care se comporta foarte bine in aproape ori ce conditii.

Last edited by Bog; 01-08-2012 at 11:50.
Old 01-08-2012, 11:53   #216
iulli
Ancient friend

iulli's Avatar

PC-ul meu

Frana doar fata, schimbator doar spate, momentan. Oricum tre sa schimb si manetele si sa montez si schimbatorul de foi. Mai am un set de pinioane, am sa incerc si cu ala sa vad cum se comporta.

Mersi de sfaturi.
Old 01-08-2012, 12:07   #217
Bog
Member

PC-ul meu

Pai e normal sa te opresti mai greu doar cu o frana. Ajuta mai mult frana de fata la opride de cat cea de spate dar pentru o oprire eficienta ai nevoie de ambele frane.
Pune-i si pe spate Deore xt daca esti multumit de ele, eventual cu sabotii astia daca vrei un plus de forta de franare si o sa poti sa te opresti cum trebuie.
Old 01-08-2012, 12:45   #218
rCruceanu
Senior Member

PC-ul meu

Bog, caseta de pinioane de la butucul shimano hg-53 de exemplu, este de plastic. nu ma refeream la caseta de pinioane in sine, am si specificat, o caseta de pinioane sparta eu nu am vazut in aproape 10 ani de cand ma dau la vale.

iulli, poti sa incerci sa mai strangi caseta de pinioane pe butuc, poate o fi doar slabita, desi ma indoiesc. Butucii novatec intr-adevar sunt f buni calitate/pret. Du-te totusi la un service, ca asa doar vorbind nu putem sa facem o estimare cat mai precisa.

Ca schimbatoare poate e SLX cam scump, dar Alivio nu stiu ce e de el. Vezi daca gasesti un Sram x5 long cage la un pret decent.

Uita-te pe forumul dirtbike.ro la bazar, vezi ca gasesti niste piese sh aproape noi, la preturi mai mult decat decente.
Old 07-10-2012, 21:37   #219
criso
Senior Member

criso's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Slaba activitate pe acilea. Cred ca am reusit azi sa depasesc ~ 1000 km pe vara asta. Capra rezista, in ciuda dotarilor nu tocmai de top.

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mrd8low.jpg
Views:	721
Size:	233.2 KB
ID:	30696   Click image for larger version

Name:	mrd9low.jpg
Views:	708
Size:	279.9 KB
ID:	30697  
criso is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2012, 22:01   #220