lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-04-2012, 17:57   #1
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Lightbulb Camera foto compacta/bridge pana in jur de 1600RON

Buna, doresc sa-mi achizitionez astazi sau in urmatoarele 2-3 zile o camera foto, si va solicit ajutorul. Bugetul este cam pana in 400 de euro, mai mult cred ca ar fi si ridicol pentru orice altceva decat DSLR.

Ce vreau de la camera:
1. sa o pot utiliza usor, mai ales in calatorii --> sa fie usoara si nevoluminoasa
2. sa o pot pune rapid in functiune pentru a surprinde un cadru in timp ce conduc, sau in orice alta situatie cand trec pe langa ceva si nu ma pot opri, apropia, indeparta
3. sa aiba un zoom suficient de mare cat sa pot surprinde detalii
4. sa prinda cadre wide, atunci cand nu ma pot indeparta suficient de obiectul pozei --> nu de putine ori am fost in situatii frustrante in care nu puteam prinde decat bucati dintr-o cladire ce nu are de-ajuns spatiu in jur.
5. sa poata fi folosita pentru inceput ca point & shoot, dar sa am la dispozitie de-ajunse optiuni pentru viitor, cand ma va apuca tweak-uitul
6. culori corecte, cu toate ca as prefera o camera cu o usoara tenta mai calda (asta se poate si seta, dar ma rog ...)
7. probabil cea mai importanta doleanta la capitolul calitatea imaginii, sa nu fie "grainy" --> imi doresc detalii vizibile, si culori care nu arata de parca ar fi facute cu o camera de acum 10 ani

Daca incape in buzunarul de la pantaloni, sau daca incape doar in buzunare mai mari, nu e un aspect important.


Variante care mi-au atras atentia:
Panasonic FZ48 300E, 24x zoom, 12MP, bridge
Nikon P510 380E, 42x zoom, 16MP, bridge
Olympus SP810UZ 225E, 36x zoom, 16MP, bridge
Nikon S9300 325E, 18x zoom, 16MP, compacta


Magazinele pe care le am la dispozitie sunt cele fizice din Luxembourg, si cele online din Lux, Franta, Germania, Belgia, ...
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2012, 18:54   #2
Vespa
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Craiova
Posts: 263
Mentioned: 7 Post(s)


Default

mai bine ai lua asta. putin peste bugetul tau dar merita.
http://www.amazon.fr/Canon-Powershot...5109912&sr=1-1
Vespa is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2012, 19:41   #3
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Ok, multumesc pentru varianta noua. 20-25 de euro in plus nu sunt mare branza la o adica, dar care ar fi argumentele pentru acel aparat foto?
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2012, 20:20   #4
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Cele mai bune superzoom-uri la ora asta sunt Panasonic FZ150 si Canon Sx40. Diferentele sunt relativ minore ambele fiind foarte capabile.

Pentru aceeasi bani si daca esti dispus sa renunti la super zoom gasesti ceva de genul Olympus EP-M1 sau Nikon J1 care ofera o calitate a imaginii net superioara.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2012, 01:09   #5
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Multumesc dev! S-ar parea ca s-a rezolvat rapid procesul de cautare, si iau Canon SX40, mai ales ca este cu 110 euro mai ieftin decat Panasonic FZ150. Singurul lucru care nu-mi place este aspectul, care parca este asa din ciuda vreunui designer dement, dar in afara de asta, toate bune. Dar asa, un mic regret, ca parca le era greu sa puna naibii macar 2-3 suprafete cauciucate.

Mi-a placut si ce am aflat despre Olympus EP-M1, dar vreau sa ma blochez din a intra in hora obiectivelor.

Probabil ca maine voi comanda Canon-ul SX40, in afara cazului in care nu apar alte informatii.

Multumesc inca o data pentru ajutor, si sunt deschis la alte sugestii.

Am vazut pe viu SX40 si FZ150.

M-a scos din sarite materialul si textura de la Canon. Astia n-au toate oile acasa sa scoata ceva care se simte in halul asta de ieftin. Dar la 110 euro mai ieftin decat Panasonicul, nu prea am ce comenta. Ii mai iau si 2 ani de extra garantie, o baterie in plus, 1-2 carduri de 16GB, si inca mai raman bani pentru achizitia din saptamanile viitoare, niste casti.

Ceva idei de final?

Last edited by dev; 23-04-2012 at 19:48.
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2012, 19:34   #6
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Spor si inspiratie la pozat. Panasonic-ul a ramas atit de sus ca pret fiindca probabil se vinde mai bine si multi fosti posesori de FZ30/50/28/38 au asteptat o camera precum e FZ150.

Canon are un ritm mai alert la inlocuirea gamelor.

In link-ul de mai jos poti compara imagini facute cu ambele camere in aceleasi conditii:

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2012, 20:35   #7
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Cam in toate magazinele Canon SX40 este in jur de 420 de euro, dar am prins reducerea de la amazon chiar cand mi-a venit ideea unei camere foto, deci perfect. A fost un pic enervant cu amazon, nu ma lasau sa dau comanda pentru ca un produs nu era livrabil in Luxembourg, dar nu-mi spuneau si care din lista. Intr-un final era bateria de rezerva, dar oi ruga eu pe cineva care sta in Franta sa primeasca livrarea acolo si gata bataia de cap.

Aceasta este lista produselor achizitionate (de pe amazon.fr, mai ieftin cu cativa euro decat de pe amazon.de):
1. Canon SX40 --> 358 euro (la oferta, cu reducere de 61 de euro) ==> 420 de euro in restul magazinelor
2. Card 16GB class 10 Transcend --> 13 euro (reducere de la 18)
3. Extensie garantie Canon cu 2 ani (valabila numai in Franta, deci va trebui sa trec granita daca am vreo problema) --> 35 de euro ==> 100 de euro in magazinele unde am fost fizic sa vad preturile si camerele.

4. Ramane de luat o baterie de rezerva, LOOKit, 15 euro


Motivul alegerii facute: doream o camera buna la orice, cu care sa fac poze in vacante, si care sa ma tina departe de DSLR pentru cativa ani. Nu voiam sa ma apuc acum sa-mi fac o colectie de obiective, si deasemenea, DSLR-urile sunt prea voluminoase, iar celelalte aparate mai subtirele si cu obiective interschimbabile necesita de asemenea sa umbli cu toata colectia dupa tine.

In concluzie: fotografiere wide, sau cu zoom foarte mare pentru detalii indepartate, noise foarte mic pana si la valori ISO ridicate, suficient de simpla pentru un point&shoot decent, si de-ajunse optiuni pentru aprofundare pe masura ce trece timpul.





Sper sa fie de folos, macar orientativ, si altor utilizatori.

Multumesc dev si Vespa pentru interes si ajutorul acordat. (acum a ramas sa fac auditia si sa ma hotarasc si la casti, intre HE300, HE400, HE500)

Last edited by fedayn; 23-04-2012 at 20:39.
fedayn is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare camera foto 1000-1500lei. Sky Foto/Video 9 22-03-2012 19:09
Recomandare aparat foto si camera HD (full) ibm390s Foto/Video 10 18-10-2010 14:08
Recomandare camera foto godfather Foto/Video 11 15-02-2010 18:34

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,093
Total Online: 3416

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.