lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-03-2010, 15:09   #1
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default Ghid pentru imbunatatirea performantei lui Zerotherm FZ120

Ghid pentru imbunatatirea performantei lui Zerotherm FZ120



Asa cum am promis, am facut un ghid pentru imbunatatirea performantei lui FZ120 in care sa vedem ce se poate face pentru o performanta mai buna.

Fiind un cooler popular si cu un raport pret performanta foarte bun nu strica sa ii imbunatatim acest raport, mai ales ca aparitia nehalemului a "produs panica" intre coolere, multe dintre acestea nu i-au mai putut face fata in regim de overclocking.

Ne vom concentra atentia asupra bazei si bineinteles asupra sistemului de prindere mai ales ca pentru socket 1366 este prevazut cu push-pins. Nici sistemul de prindere pentru socket 775 nu este foarte bun pentru ca nu are o presiune buna si mai are si backplate de plastic.

Partile componente ale sistemului de prindere trebuie sa fie solide si sa creeze presiune mare iar un backplate din plastic este o deficienta clara. Producatorul nu poate aduce argumentul pretului scazut in acest caz pentru ca sunt coolere mai ieftine care au prindere cu suruburi si backplate metalic (de ex CM 212+).

In cele ce urmeaza vom urmari ce imbunatatiri am facut bazei si sistemului de prindere precum si rezultatele obtinute, care pot sa spun ca mi-au produs o surpriza placuta.

SISTEM DE PRINDERE





Modarea sistemului de prindere este foarte simpla, se scot push-pinii, se inlocuiesc cu suruburi si bineinteles se monteaza si un backplate metalic care sa permita fixarea suruburilor. In cazul de fata am folosit un backplate de Cooler Master Z600.


BAZA COOLERULUI si LAPING CONVEX

Aici lucrurile sunt mai complicate pentru ca avem de-a face cu Nehalem, un mare "amator de baze convexe". Acest subiect este tratat cu varf si indesat in articolele mele si nu voi mai intra in detalii doar spun pe scurt ca baza trebuie sa fie bombata pentru a produce presiune maxina pe die-ul procesorului, doar in acest fel se poate obtine un strat foarte subtire de pasta in acea zona ce conteaza cel mai mult pentru transferul termic ihs/baza.

FZ120 vine din fabrica cu o baza buna, atat ca finisare cat si ca planeitate. Planeitatea este bune dar suprafata are mici neregularitati, pot spune ca nu este perfect uniforma. Desi nu ne putem da seama din poze foarte bine, este clar ca baza nu este convexa, se observa chiar ca marginile bazei sunt foarte putin ridicate. Nu are rost sa analizam prea mult pentru ca urma de pasta ne spune intotdeauna mai bine cum stau lucrurile.



Vedem ca urma de pasta nu este foarte proasta dar departe de cum ar trebui sa fie, pentru ca in cazul lui i7 cu cat creste TDP-ul cu atat grosimea TIM-ului are o influenta mai mare, ajungandu-se in situatia in care o mica cantitate de pasta in plus sa duca foarte repede la atingerea throttle-ului, indiferent de cat este de potent coolerul (ca sa va reamintesc, performanta lui Arrow a fost ruinata de stratul prea gros de pasta, in pozitia nr 2, in care nu s-a potrivit cu ihs-ul din cauza concavitatii bazei pe una din axe)

Marea problema este ca un laping normal (plan) mai mult ca sigur nu aduce imbunatatiri prea mari sau chair deloc, am pe aici destule TRUE cu baza plana care nu au facut mare lucru pe i7 din cauza stratului gros de pasta, si acest aspect a fost arata in testele mele, aici il puteti revedea daca va intereseaza.

De destula vreme m-am gandit la o solutie dar nu am apucat sa o pun in practica. Cum imi dorem de mult sa lapuiesc si sa modez/imbunatatesc un FZ120, numai bine s-a ivit ocazia. Baza trebuia facuta neaparat convexa (cu burta) dar cat mai uniform posibil si cu o concavitate nu foarte mare pentru ca procesorul meu este lapuit.

In prima poza din acest ghid observati ca sticla calca pe o bucata de lemn pentru a se indoi putin cand aplicam presiune pe mijlocul ei in timpul lapingului, in acest fel marginile coolerului vor fi uzate mai mult.

Mai trebuie sa stiti ca pentru a face convexitatea uniforma coolerul trebuie intors cu 90c la fiecare minut sau ma rog la un interval egal de timp. Daca dati cu smirghel mai dur este bine sa il intoarceti mai des pentru a evita deformarea prea accentuata intr-o parte. Miscarile la laping au fost circulare.

Am spus ca FZ120 are baza buna deci nu a trebuit sa "frec" prea mult pe el, operatiunea am terminat-o in 10 minute. Din nou nu se observa prea bine din poze, dar o usoara convexitate tot de observa.

Puteti regla aceasta convexitate prin grosimea sticlei pe care faceti laping. La mine sticla este foarte groasa si se deformeaza greu. Daca doriti o convexitate mai pronuntata este de ajuns sa folositi o sticla mai subtire care se deformeaza usor.

Urma de pasta obtinuta mi-a confirmat ca lapingul a reusitdar ar fi putut fi si mai buna daca presiunea sistemului de prindere era uniform distribuita pe baza.





SISTEM DE TEST

CPU – Intel core i7 920 D0 (lapped)
MB – Asus Rampage II Extreme
RAM – Crucial Ballistix 3×1Gb DDR3 1600
HDD – Western Digital WD6400AAKS
PSU – Corsair HX1000W
VGA – VooDoo Rush
TIM – Prolimatech PK-1

Ambient 22c/17c la testul de extreme TDP/CFM

REZULTATE



Imbunatatirile m-au uimit si pe mine, nu ma asteptam sa fie atat de mari. La categoria 2x500rpm nu putem vedea exact cate grade am castigat pentru ca 100c inseamna cel putin un nucleu intrat in throttle si nu temperatura obtinuta, datorita stratului gros si neregulat de TIM diferentele dintre nuclee erau foarte mari.

Cele mai mari imbunatatiri le-am obtinut la TDP 2 ([email protected]), fiind de aproape sase grade in cazul folosirii a doua ventilatoare de 1600rpm. Din pacate observam ca la extreme TDP/CFM nu am reusit terminarea testului, dar timpul pana la throttle s-a marit considerabil. Este foarte limpede ca FZ120 nu face fata TDP-ului urias de la extreme TDP, in ciuda optimizarilor facute.

Ca si concluzie este imbucurator sa vad ca am reusit lapingul convex pentru nehalem, un lucru cu care au destule probleme chiar si producatorii, am vazut un VenomousX cu o convexitate nu foarte buna (prea mare) pe una din axe.

Atentie!!!!

- aceste imbunatatiri si rezultate sunt obtinute in acest caz, in conditii diferite (TIM diferit, cpu diferit, alte tdp-uri) rezultatele pot sa fie diferite, se poate intampla ca in cazul unui ihs foarte neregulat sa nu fiti multumiti de rezultate.

- acest ghid este valabil pentru socket 1366, in special lapingul convex, bineinteles ca puteti imbunatati sistemul de prindere in diferite moduri si la socket 775 dar lapingul convex da cele mai bune rezultate pe nehalem, eventual daca vreti laping convex pentru sk775, folositi o convexitate mai mica.

- este indicat sa puneti distantiere (cauciuc sau teflon) intre placa de baza si aripile care apasa baza pentru a preveni o eventuala deteriorare in cazul in care strangeti prea tare. (la mine nu sunt puse)

Sper ca o sa va ajute acest ghid si va doresc modare placuta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	front.jpg
Views:	2886
Size:	102.1 KB
ID:	7573   Click image for larger version

Name:	print_after.jpg
Views:	2709
Size:	54.2 KB
ID:	7574   Click image for larger version

Name:	print_before.jpg
Views:	2772
Size:	61.1 KB
ID:	7575   Click image for larger version

Name:	rezultate.png
Views:	2747
Size:	29.1 KB
ID:	7576   Click image for larger version

Name:	P1140029.JPG
Views:	1609
Size:	71.2 KB
ID:	7577   Click image for larger version

Name:	P1140031.JPG
Views:	1083
Size:	67.4 KB
ID:	7578   Click image for larger version

Name:	P1140032.JPG
Views:	1100
Size:	69.4 KB
ID:	7579   Click image for larger version

Name:	P1130976.JPG
Views:	1109
Size:	181.1 KB
ID:	7580   Click image for larger version

Name:	P1130994.JPG
Views:	1050
Size:	164.6 KB
ID:	7581   Click image for larger version

Name:	P1130997.JPG
Views:	1056
Size:	224.2 KB
ID:	7582  

Click image for larger version

Name:	P1140006.JPG
Views:	1467
Size:	82.1 KB
ID:	7583   Click image for larger version

Name:	P1140009.JPG
Views:	1096
Size:	84.3 KB
ID:	7584   Click image for larger version

Name:	P1140002.JPG
Views:	1489
Size:	71.0 KB
ID:	7586   Click image for larger version

Name:	P1140015.JPG
Views:	3429
Size:	69.5 KB
ID:	7587   Click image for larger version

Name:	P1140019.JPG
Views:	1052
Size:	119.6 KB
ID:	7588   Click image for larger version

Name:	P1140025.JPG
Views:	1021
Size:	242.7 KB
ID:	7589   Click image for larger version

Name:	P1140026.JPG
Views:	1052
Size:	197.5 KB
ID:	7590   Click image for larger version

Name:	P1140012.JPG
Views:	1032
Size:	75.6 KB
ID:	7591   Click image for larger version

Name:	P1130977.JPG
Views:	2968
Size:	82.7 KB
ID:	7593   Click image for larger version

Name:	P1130981.JPG
Views:	3100
Size:	128.4 KB
ID:	7594  


Last edited by poparamiro; 15-06-2010 at 16:12.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010, 16:36   #2
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Bravo dom' doctor. Ati facut din lup zmeu.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010, 18:59   #3
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Super treaba Ramiro! Merita sa stea sus threadul
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2010, 23:08   #4
xwoodoo
VIP
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 26
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Ca de obicei Ramiro la super inaltime. Felicitari!
Ai sa razi dar FZ120/Nirvana initial au fost cu backplate de metal.
In urma unei porcarii de test facut de Anandtech parca, in care ziceau ca backplate-ul de metal e periculos si ca suruburile de metal produc aschii fine care ar putea produce scurt, aia au fost nevoiti sa inlocuiasca prinderea.
Ramiro o sa ai de lucru lunile astea pentru ca au aparut o gramada de coolere interesante.
Mult succes in continuare
xwoodoo is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2010, 00:39   #5
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ii trebuie totusi un refresh rapid la text daca este sa stea sus, este pacat de munca.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 20-03-2010 at 00:42.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2010, 03:21   #6
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

@ xwoodoo - multumesc, o sa cam am de lucru iar cateva exemplare chiar sunt interesante, astept si de la Zerotherm ceva puternic, ca ar fi vremea.

@ Dragos - ms, am mai corectat, era pe undeva scris si ceva "cur"
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2010, 08:37   #7
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Acum pot sa te laud si eu din tot sufletul .
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 11:23   #8
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Prinderea asta ar merge pe FZ...

Nu ma intereseaza performanta maxima, adica n-o mai modez, doar vreau sa stiu ar merge asa direct nemodata.
http://www.pcgarage.ro/accesorii-tun...156-bolt-thru/
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 11:32   #9
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Cred ca ar trebui modata adica pus ceva intre x-ul de prindere si partea de sus a bazei. Din cite imi amintesc eu baza la Zerotherm e mai subtire decit cele de la TR.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 13:14   #10
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Baza lui FZ120 este si mai subtire si de suprafata mai mica. Chiar daca sistemul acela de prindere se poate adapta/moda pentru FZ120 va avea probleme de echilibrare si nu cred ca va oferi rezultate superioare modarii sistemului "original".

Dupa cum se vede lapingul convex alaturi de o modare foarte simpla a sistemului cu push-pins a oferit imbunataturi consistente.

Last edited by poparamiro; 15-06-2010 at 16:36.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2010, 18:22   #11
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dom'le ramiro de cat sunt suruburile alea puse la prinderea modata...Cu 4 suruburi, 4 piulite si 8 seibi(ca n-am gasit backplate adecvat) vad ce mai reusesc sa scad temperatura...
Multumesc de informatie!
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 10-04-2010 at 19:26.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2010, 18:49   #12
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Suruburi de 4mm.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
TEST: Zerotherm Coolmaxx 2000 vs DeepCool V4000 h3x0r User test & review 15 06-10-2010 23:04
Zerotherm FZ120 Fan Speed geonikon Racire 42 11-02-2010 17:34

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3959

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.