lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-07-2014, 02:06   #1
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default Viper4Android

Probabil majoritatea din noi preferam sa ascultam muzica la telefonul mobil. Problema e ca telefoanele mobile scot un sunet EXECRABIL uneori.

Oh well, aici intervine Viper4Android care are rolul de a imbunatati considerabil sunetul scos de telefoanele cu Android.

Nu stau la ora asta sa fac un tutorial de instalare, insa la cerere il pot face. Pentru mai multe detalii, go here: http://forum.xda-developers.com/show....php?t=2191223

Aveti nevoie de Root si Busybox "instalate".

Castile mele au prins viata de cand folosesc V4A (lol, parca as fi Bahmuteanca la teleshopping).

Bagati ceva feedback si eventual niste setari pe care le folositi (o sa revin si eu maine cu ale mele).
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2014, 12:23   #2
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dar ce telefon folosesti?

Eu unul nu ma pot plange de Note 2, default music player, Tube Amp Effect. Casti Koss iSpark.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2014, 12:52   #3
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am incercat V4A pe Nexus 4, Nexus 5 si Nexus 7 (2013).
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2014, 13:52   #4
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mhm... Nu am avut un nexus, dar nu am suferit de problema sunetului pe dispozitive Samsung. Note 2 si i780 s-au achitat minunat de aceasta indatorire, dar Sony Ericsson K750i inca detine coroana pentru asta.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2014, 14:40   #5
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

Incearca totusi sa instalezi si V4A. Am incercat si eu inainte toate egalizatoarele si playerele posibile si imposibile. Nimic nu a egalat V4A
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2014, 14:41   #6
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

^^ K-urile au fost superbe pe partea de sunet.
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2014, 15:35   #7
DiplomaT
Member
 
DiplomaT's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Ploiesti
Posts: 68
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via AIM to DiplomaT Send a message via Yahoo to DiplomaT Send a message via Skype™ to DiplomaT
Default

Eu pe Note 1 nu ma plang, am niste casti JVC, player stock si putin egalizator din DSP Manager. La S3 am avut probleme, orice casca sau custom rom puneam se auzea incet, adica sunet spart, fara bass si tarie in el.
__________________
Unboxing'uri : Philips SHP 2000/10 , nJoy Bliss , Tenda N3 , Natec Genesis G33 , Natec Genesis G77
DiplomaT is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2014, 11:58   #8
cipriand
Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 45
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Ok, mi-am pus si eu V4A pe droidul meu. Initial am zis ca-i player audio in toata regula si am zis ca nah, am AIMP biatch dupa aia vede orbul ca-s audio effects, zic opa, hai sa vedem. Ce sa zic, jos palaria

CX 300-urile mele au murit pe la inceputul verii din pacate (dupa ~3 ani ), ma rog mi-a murit difuzorul stanga, nu stiu ce Dumnezeu jur ca la toate castile care mi s-au stricat vreodata s-a strigat difuzorul stanga. Oi fi eu stramb. In fine, sa vad toamna asta poate-mi iau macar niste CX 175 ceva ca nu prea-s in bani.

Enihau, am facut testele pe un Sennheiser HD 280 Pro si sunt uimit de diferente. Mind, am inchis egalizatorul si toate nebuniile din AIMP si ma "joc" doar din V4A.

La tab-ul Headset (doar aici ma intereseaza oricum) am activat Master Power (fara Force Enable), Playback Gain Control enable (desi nu prea am inteles ce face asta ) cu Effect Strength pe moderate. Firequalizer l-am lasat disable pt ca ma joc din Fidelity Control (Bass Boost si Clarity, dar depinde mult de mp3 evident). Headphone Surround pare interesant, nu stiu aici trebuie sa mai testez Cure Tech+ iar nu stiu ce-i, dar pare de bine si l-am pus pe enable. BinauralLevel je ne sais pas, e pus pe moderate.

Mai testez, mai tunez Oricum pe o pereche de casti de calitate mie personal mi s-au parut diferente mari (in bine). Deci, mersi de recomandare, me like.
cipriand is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2014, 16:26   #9
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mie nu îmi mere pe Z1 Compact. Peleme știe de ce. Anyways eu ascul muzica prin walkman și se aude bestial. Sa nu îmi uit gândul. Mi-am luat o pereche de dopuri Sony ca erau la promoție în Saturn cu 9 EUR. Sunt ff mici ca de abia se vad în ureche dar se aud mai bine decât orice cască am avut până acum. Redau toată gama de frecvente, parcă am subwoofer în urechi, iar izolația fonica e mai buna decât dopurile pe care le primesc la lucru, motiv pentru care le și folosesc pe post de dopuri și ascult muzica pe ascuns
O să le fac o poza ca actele la ele le am în mașină și mi-e lene să cobor.
Le: Sony Mdr-ex15lpb e modelul.

Sent from Xperia Z1 Compact Kitkat AMG using Tapatalk.
__________________
MO POWAH BABEH!!

Last edited by Enz0; 28-08-2014 at 16:47.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,128
Total Online: 4089

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by matose
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.