lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-12-2013, 21:05   #1
morpheu
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 66
Mentioned: 0 Post(s)


Default Allview P5 Quad Update 4.2.1 vs 4.1.2 (User experience & benchmark)

Buna seara tuturor. De curand (18-12-2013) cei de la Visual Fan au bucurat posesorii de P5 Quad cu primul update de versiune Android si anume, de la versiunea 4.1.2, P5q a primit update la versiunea 4.2.1 care promitea multe imbunatatiri aduse printre care:
-Panou de setari customizabil
Noi functii ale camerei: foto panoramic, stergere elemente in miscare (background cleanup), best picture, V-gesture, smile detection, fotografiere cu tasta de volum
Interfata noua in aplicatia Galerie, grupare continut in categorii: album, video, captura ecran
Aplicatie noua pentru gestionarea fisierelor
Manager App, functie Shake to clean (golirea memoriei RAM)
Sistem update (pentru actualizarea rapida a sistemului de operare)
Aplicatie meteo „Vremea”
Functii noi in meniul de setari: functie de back-up pentru contacte, sms, call history, calendar, email
Compatibilitate Smart2View
Functia „Smart gesture”


Inainte sa fac update-ul am cautat un review asemanator cu cel pe care il voi scrie si nu am gasit asa ca am facut update si m-am gandit sa-l scriu eu, poate mai sunt persoane interesate ca si mine si sper sa le fie de folos mini review-ul acesta. Voi posta in continuare pareri personale insotite de SS-uri si cateva teste.
morpheu is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2013, 21:43   #2
morpheu
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 66
Mentioned: 0 Post(s)


Default User experiece- Diferente fata de 4.1.2

Androidul 4.2.1 vine cu 4 teme preinstalate: Android, Berry, Shadow si Soul. Am ales tema Soul pentru ca arata bine iar celelante sunt urate. Fara alt Louncher telefonul se misca mult mai bine si mai fluent, raspunde mult mai rapid la comenzi si se misca mai repede intre screenuri. Dupa ce am testat louncher-ul stock, mi-am instalat Apex Louncher pentru ca il foloseam inainte si mergea mult mai bine decat cel default. Cu Apex este si mai rapid si sunt extrem de multumit cu aceasta ocazie. Am sa postez cateva SS-uri cu ambele versiuni de Android pentru a se vedea diferentele.
O prima diferenta mare este meniul de notificari si setari rapide. Personal imi placea foarte mult cum era totul gandit la versiunea din urma 4.1.2. Era totul practic si intuitiv fata de versiunea 4.2.1 de pe Viper unde trebuia sa dau mai multe click uri pentru a ajunge la setarea dorita. Legat de acest aspect, 4.2.1 de pe P5 quad este putin diferit, notificarile sunt impartite in 2 (Notifications si Switches) accesul intre acestea facandu-se cu slide (mult mai practic decat la Viper unde trebuia sa "cocot" degetul pana in varful ecranului). Pe langa aceastea, panoul de setari rapide este customizabil, un lucru iarasi practic. O alta diferenta fata de 4.1.2 este in meniul de Battery unde apare optiunea de CPU power saving mode, aceasta se activeaza automat la restartul telefonului, lucru total enervant, pentru ca nu ma intereseaza in mod normal sa fac economie de "curent". Mai jos va atasez primul set de SS-uri.

Aplications, Notifications, Setings, Storage, Battery

In Screen-uri pozele din stanga sunt cu versiunea 4.2.1, cele din dreapta 4.1.2. Oricum sunt si denumite specific.

Last edited by morpheu; 22-12-2013 at 21:50.
morpheu is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2013, 22:08   #3
morpheu
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 66
Mentioned: 0 Post(s)


Default User Experience-2

In al 2-lea set de SS-uri se observa diferente minore la meniul de Power saving, precum si la Data usage. Jurnalul de apeluri este mai detaliat in vechea versiune. Meniul de contacte este aproximativ la fel. Detaliile de contact din jurnal apeluri arata mult mai rau in noua versiune 4.2.1 (arata ieftin asa), poza contactulul nemaifiind mare ci inghesuita intr-un colt. Acest aspect chiar m-a deranjat, arata mult mai bine inainte.
Meniul de Mesaje este si el asemanator cu cel vechi, lucru bun.

Personal, ma deranjeaza androidul 4.2 pentru ca are background-ul setarilor pe fundal alb, care arata mai rau si consuma si mai multa baterie.

Battery saver, Data Usage, Jurnal apeluri, Contacts, Detalii contact din jurnal apeluri, Mesaje, Homescreen

Last edited by morpheu; 22-12-2013 at 22:14.
morpheu is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2013, 22:20   #4
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

O adevarata lovitura !
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2013, 22:23   #5
morpheu
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 66
Mentioned: 0 Post(s)


Default User Experience-3

Legat de smart gestures, pot sa spun ca inca nu am descoperit cum se folosesc, am bifat toate optiunile de acolo dar nu functioneaza nici una din ele. Aplicatia Es file explorer a fost inlocuita cu alta aplicatie saracacioasa, asta nu este o problema, am instalat es file explorer inapoi. App manager este o aplicatie noua si foarte utila. Meniul de poze a fost schimbat intr-unul mai mult sau mai putin practic, in timp ce vizualizezi poze nu mai exista shortcut-ul cu optiunea de share, astfel trebuiesc date cateva "clickuri". Aplicatia de camera are multe optiuni in plus si se misca mai repede, poza se efectueaza mai rapid din momentul apasarii declansatorului.

Smart gestures
morpheu is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2013, 22:42   #6
morpheu
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 66
Mentioned: 0 Post(s)


Default Benchmark

Legat de "user experience" lucrurile stau bine, sunt multumit de noul update, are multe optiuni in plus si se misca mult mai bine.
Legat de teste, pot spune ca experienta mult mai fluenta si rapida, s-a tradus si in cifrele din benchmark-uri.
Voi atasa niste SS-uri cu un fisier comparativ facut in exel, 4.2.1 vs 4.1.2.

Quadrant si Antutu
Linkpack, Pi, Velamo, Sunspider
Taili, Nenamark, Epic citadel, 3D mark, basemark

Cele mai mari diferente fata de versiunea 4.1.2 s-au inregistrat in subtestul CPU din quadrant (13xxx vs 88xx) si in Linkpack unde in single 4.2.1 obtine un scor cu 69% mai bun si in multi cu 120% mai bun fata de vechea versiune.

In concluzie, merita din plin sa faceti update-ul, iar la pretul de acum (800 ron) consider ca este un best buy daca nu luam in considerare ca este mai gros decat alte modele care oricat de frumoase ar fi, nu ofera asa o performanta buna datorita rezolutiilor mai mari.

Sper ca acest mini review sa fie util unora care stau in dubii legate de noul update!!

Sarbatori fericite va urez tuturor!

Last edited by morpheu; 22-12-2013 at 23:19.
morpheu is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2013, 00:19   #7
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by morpheu View Post
la pretul de acum (800 ron) consider ca este un best buy daca nu luam in considerare ca este mai gros decat alte modele care oricat de frumoase ar fi, nu ofera asa o performanta buna datorita rezolutiilor mai mari.
daca nu iei in considerare ca aceeasi chinezarie sub alt brand costa 650 lei poate
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2013, 12:25   #8
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Bun testul tau, imi place!!!

Drazzy - zau ?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2013, 13:31   #9
[Wanted]
Ancient friend
 
[Wanted]'s Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Iasi
Posts: 3,489
Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu



Default

stai sa vina Moto G si in ro (la pret normal ...900 lei )
__________________
AMD R7 5700G, MSI B550 Tomahawk, 16 GB DDR4 G.Skill Flare @ 4000 CL18, AMD Radeon Vega 8, WD Black SN770 1TB, Liteon 128GB, Crucial MX500 2TB, FSP HYDRO G750, Antec Sonata III, Dell S2722QC 4K, Logitech G810+G403
[Wanted] is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2013, 13:42   #10
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Drazzy - zau ?
Ce am zis gresit ? nu e fix acelasi telefon ?

Quote:
Originally Posted by [Wanted] View Post
stai sa vina Moto G si in ro (la pret normal ...900 lei )
varianta 8 gb e 800 de pe amazon.uk, 16 gb iese la 900
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2013, 13:44   #11
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ce camera are Vonino ala Drazzy?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2013, 14:00   #12
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Ce camera are Vonino ala Drazzy?
Tot de 8mpx, nu neg ca cea a lui olviu ar putea fi mai ferecata putin dar diferenta asta nu face 150 lei niciodata
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2013, 14:10   #13
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Asta spui tu asa ca regula in general sau e parerea ta strict personala? Pentru ca parerea ta strict personala era si ca discutam despre FIX acelasi telefon si mi-a luat un sigur rand sa idi demonstrez ca nu este asa ...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2013, 14:57   #14
morpheu
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 66
Mentioned: 0 Post(s)


Default

@ Monstru: mulțumesc pentru apreciere. Rezultatele pentru celelalte telefoane sunt luate de pe next din testele tale.
@ Drazzy & Wanted: scopul acestui thread nu este de a discuta despre care telefon dintre toate mărcile din lume este mai bun ca pret sau performante. Fiecare este liber sa își aleagă ce telefon și de pe ce continent îl cumpăra. Eu am preferat o chinezarie brand-uita aici din diferite motive care nu sunt subiectul acestui thread. Nu regret nici o secunda ca la inceputul lui aprilie am dat pe acest telefon 1100 ron. Îl am de 8 luni și nu mi-a creat nici o problma, ba chiar îmi satisface orice nevoie. Pe langa asta, cu acest update telefonul este și mai performant și în același timp mai fresh. Un motiv pt care am ales allview este ca vreau sa susțin un brand autohton, iar un alt motiv este garantia in tara.
Va rog mentineti thread-ul curat și nu mai aruncați cu noroi in allview aici pentru ca aveți alt loc unde puteți face asta, un exemplu este thread-ul de recomandare telefon android.
O zi frumoasa va doresc!
morpheu is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2013, 15:37   #15
mascotzel
Ancient friend
 
mascotzel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,504
Mentioned: 26 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by morpheu View Post
Sistem update (pentru actualizarea rapida a sistemului de operare)
Asta i-a fost sfarsitul . Inutila functia.
Am si eu un P5 Alldro. Relativ multumit de el. Regret ca n-am mers pe P5 Quad pentru ram-ul in plus ( acum are ca atu si 4.2)
__________________
pensionar...ciocu' mic
mascotzel is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2013, 16:15   #16
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ba...oamenii din gura tot dau...dar eu vad ca telefonul asta a primit update...plm...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2013, 17:07   #17
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by morpheu View Post
scopul acestui thread nu este de a discuta despre care telefon dintre toate mărcile din lume este mai bun ca pret sau performante. Fiecare este liber sa își aleagă ce telefon și de pe ce continent îl cumpăra.
Atunci nu mai face comparatii (ai zis ca e best-buy deci implicit mai bun decat altele in acelasi pret).

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Asta spui tu asa ca regula in general sau e parerea ta strict personala? Pentru ca parerea ta strict personala era si ca discutam despre FIX acelasi telefon si mi-a luat un sigur rand sa idi demonstrez ca nu este asa ...
Ce sa zic, ai dreptate, dar eu nu aberam complet cum face morpheu cu "best buy 800 lei" totusi, am vazut ca si bateria e putin mai mica.

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Ba...oamenii din gura tot dau...dar eu vad ca telefonul asta a primit update...plm...
Foarte bine, dar incepem acum sa facem threaduri cu fiecare update la fiecare telefon ?
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 23-12-2013 at 17:10.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2013, 19:54   #18
morpheu
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 66
Mentioned: 0 Post(s)


Default

@ drazzy: pentru linistea ta, corectez, best buy din gama allview. Totusi nu înțeleg de ce te mai chinui sa urmaresti thread-ul daca nu te interesează. Am facut acest thread pt oameni interesati cum am fost si eu înainte sa fac update. Nu vad care e problema ta ca am facut acest thread, ești liber sa citesti ce doresti.
P. S intre 2100 si 1800 mA nu este o diferenta mica pe care sa nu o iei in seama.
morpheu is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2013, 02:58   #19
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Foarte bine, dar incepem acum sa facem threaduri cu fiecare update la fiecare telefon ?
Nu vad rostul aceste intrebari, daca te deranjeaza nu intra sau nu comenta daca nu esti pe subiect... altfel pierzi timpul degeaba. Zi merci ca macar sunt oameni care se implica , morpheu nu face nimic distructiv ba din contra... daca nu iti place ceea ce face intreaba-l pe kaspic de vorba
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2013, 11:28   #20
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Eu consider ca threadul lui morpheu este super util pentru cei care au acest telefon. Comentariile pe langa subiect mai putin.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Allview P5 Quad Review LAB501 Articole 5 29-06-2013 15:45
Allview P6 Quad Review LAB501 Articole 4 03-06-2013 12:42
Allview P5 Quad - Preview si Concurs LAB501 Articole 24 28-03-2013 12:29
CeBIT 2013 - Allview P5 Quad si Allview A4All la CeBIT LAB501 Articole 0 05-03-2013 17:30
Primul update oficial pentru Allview P5 Alldro LAB501 Articole 1 20-11-2012 15:37

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,099
Total Online: 3455

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.