lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-04-2018, 08:22   #1
sebid2k3
Member

sebid2k3's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default Inchiderea forum.computergames.ro

PS: Aici se poate discuta. Postati fostele profile/ratinguri aici: http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=18770

Sa tinem acest thread pentru discutii separat fata de cel de prezentari/profile/ratinguri.

Edit: Poate un moderator sa redenumeasca threadul va rog?

Last edited by sebid2k3; 24-04-2018 at 08:47.
sebid2k3 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2018, 11:44   #2
war4peace
VIP

Mentioned: 196 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Dragii mei,
Fără supărare, şi cred că şi ceilalţi colegi activi de forum sunt în asentimentul meu, dar nu ne dorim să transformaţi forum-ul lab501 într-un iarmaroc.
Aria de publicitate este pentru anunţuri OCAZIONALE ale membrilor forumului, de la care se aşteaptă ca activitatea ne-publicitară să o depăşească pe cea publicitară.

Şi eu am avut cont pe acolo din 2004, dar e irelevant. Pe aici aşteptările sunt s-o luaţi de la zero şi să contribuiţi şi altfel decât cu anunţuri gen "vând aia, cumpăr ailaltă".
Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Nu stiu de ce te-ar deranja cu ceva faptul asta. Una la mana poti sa cumperi mai multe chestii, doi la mana traficul creste exponential, de pe forum ajung si pe site, etc.
Pot să cumpăr mai multe chestii din 1000 de alte locuri, nu e ca şi cum ar fi secetă.
Creşterea traficului mă lasă mai rece decât Ceauşescu.
Că de pe forum ajung şi pe site e o părere EXTREM de optimistă. Foarte mulţi vor posta acea unică intrare obligatorie, apoi vor parca în aria de publicitate forever. Bookmark that sh!t şi la revedere tabără dragă.

Nu sunt elitist, le urez bun venit tuturor celor care vin de pe CG, pe de altă parte doresc membri productivi, nu "lăcuste" (consumatori de hosting spre profitul propriu).

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2018, 12:41   #3
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 216 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Mie nu mi se pare ok sa se mute publicitatea de acolo aici, o sa se ajunga ca aria de publicitate sa aiba trafic cat tot restul forumului combinat, plus spam in draci pentru a o putea accesa de catre ,,sinistrati". Aici a fost facuta cu alt scop in cap, nu ca magazin online, ceea ce cg devenise, sa fim seriosi. Nu am nimic impotriva nimanui, dar acest forum nu este pentru vanzare. Ca avem un topic unde putem sa vindem 2 sosete desperecheate si sa postam o oferta mai buna e altceva.
Oricum, pana la urma @Monstru , matose etc. vor decide ce si cum, ca ei il detin.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2018, 12:48   #4
DaniCJ
Ancient friend

DaniCJ's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

w4p -pana mea , nici eu nu postez mult ... imi place cititul mai mult decat scrisul
Old 24-04-2018, 13:27   #5
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 493 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Mie nu mi se pare ok sa se mute publicitatea de acolo aici, o sa se ajunga ca aria de publicitate sa aiba trafic cat tot restul forumului combinat, plus spam in draci pentru a o putea accesa de catre ,,sinistrati". Aici a fost facuta cu alt scop in cap, nu ca magazin online, ceea ce cg devenise, sa fim seriosi. Nu am nimic impotriva nimanui, dar acest forum nu este pentru vanzare. Ca avem un topic unde putem sa vindem 2 sosete desperecheate si sa postam o oferta mai buna e altceva.
Oricum, pana la urma @Monstru , matose etc. vor decide ce si cum, ca ei il detin.
Sau se baga subscription tax de la un anumit numar de posturi/produse incolo.
Adica astia care aveam 3-4 posturi pe luna nu avem treaba.
Cei care vin numai pentru asta vor plati sau vor pleca.
Daca e sa ne luam dupa ce se vede, site-ul de pe care vin nu a mai fost sustenabil. Deci nu vrem sa se intample asta si acici, corect?
Old 24-04-2018, 13:34   #6
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 496 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Bine mai kretzule, mersi mult. Astia nu mai stiu cum sa bage bete in roate site-urilor si forumurilor iar eu ma bucur ca nu stochez date de genul carti de credit and shit. Si tu vrei sa bag subscription tax. Neaah... Hai ca nu o sa vina mai mult de 100 de oameni, nu va panicati. Viitorul e Facebook, Reddit, OLX si Okazii, nu un forum.
Old 24-04-2018, 13:42   #7
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Eu nu sunt chiar atat de sigur. Aici iti trebuie un post parca sa poti accesa aria de publicitate, iar forumul este in special pentru entuziasti hardware, nu vad de ce nu as veni eu care vindeam pe cg produse hardware aici, la un public care cumpara ce vand eu. Dar sper sa ma insel.

Nu se poate implementa un minim mai mare de posturi si o saptamana macar pentru a o putea accesa? Adica cine vine aici sa nu vina doar sa puna taraba ca in piata.
Old 24-04-2018, 13:47   #8
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 86 Post(s)

Quote:
Eu nu sunt chiar atat de sigur. Aici iti trebuie un post parca sa poti accesa aria de publicitate, iar forumul este in special pentru entuziasti hardware, nu vad de ce nu as veni eu care vindeam pe cg produse hardware aici, la un public care cumpara ce vand eu. Dar sper sa ma insel.

Nu se poate implementa un minim mai mare de posturi si o saptamana macar pentru a o putea accesa? Adica cine vine aici sa nu vina doar sa puna taraba ca in piata.
In momentul de fata sunt aproximativ 20 de oameni care vand regulat pe cg (me included). Si daca vin mai multi si pun produse la preturi bune, cu ce te deranjeaza? Zici ca vin refugiatii de pe cg si iti violeaza femeia, din fericire nici Monstru nu seamana cu Merkel iar tiganii sunt mai open-minded ca si talibanii "refugiati", momentan suntem safe.
Old 24-04-2018, 13:51   #9
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Este reticenta la schimbare si este normala.

In realitate, isi vor face cont de acolo - aici maxim 100-200. Din astia, cam 30 o sa si ramana activi. Nu e chiar catastrofa... nu e ca si cum pana in momentul asta nu aveai deja cativa oameni la aria publicitate care numai pentru asta intrasera aici. Parerea mea...
Old 24-04-2018, 13:57   #10
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Ideea e ca aici am inceput cu altceva si am ajuns sa am incredere in unele persoane si sa le cunosc inainte sa existe topic de publicitate si sa cumpar de la ei. Acum or sa vina de pe cg (poate chiar de pe olx sau publi24 ca nu-i opreste nimeni) cu niste printscreenuri care se pot falsifica extrem de usor si nu vor mai putea fi verificate in cateva saptamani. Iti dai seama ca se va da de stire si vor veni mai multi decat cei 20 de pe cg. Pe langa asta, daca isi ia careva teapa, ce pateste tepuitorul ? Aici suntem cateva zeci de persoane care ne cunoastem intre noi, iesim la bere, workshopuri, mai un gratar, nu suntem butic.

L.E. Ca idee, azidimineata cand intrai erau vreo 7300 membri, acum sunt 7326. In 5-6 ore.

Last edited by augustus; 24-04-2018 at 13:59.
Old 24-04-2018, 14:01   #11
war4peace
VIP

Mentioned: 196 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by DaniCJ View Post
w4p -pana mea , nici eu nu postez mult ... imi place cititul mai mult decat scrisul
Da man dar tu nu pui 1 post la diverse şi 50 la publicitate

Pentru mine lab501 este gaşcă de prieteni, sper să rămână aşa, nu să mă trezesc peste o lună că dau click pe "today's posts" şi văd 5 topicuri actualizate pe toate celelalte arii şi 100 la Publicitate.

Aria de publicitate de pe lab501 este pentru mine aia în care mergi la sigur pentru că îi cunoşti personal pe cei care vând, sau în cel mai rău caz îi cunoaşte personal cineva pe care îl cunoşti personal. Este publicitatea "de încredere" unde nu ai nevoie de trader rating. În viitorul apropiat această caracteristică o să dispară, şi asta, da, recunosc, mă deranjează.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2018, 14:01   #12
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Si tu ai avut incredere in oamenii de aici pentru printscreen-uri? Crezi ca oameni de pe OLX nu sunt deja? Care e diferenta acum, nu inteleg... Crezi ca oamenii de pe CG nu sunt de incredere?

Ce pateste tepuitorul?? Ce pateste oriunde...faci plangere la politie... ce naiba de legatura are asta cu noi?
Old 24-04-2018, 14:02   #13
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Inca odata... relaxati-va si nu va inchipuiti ca o sa ne asalteze sutele de samsari rai. Ca nu e cazul. Cei care chiar asta fac au migrat de mult pe OLX si Okazii - acolo chiar au cui sa vanda...
Old 24-04-2018, 14:06   #14
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Si tu ai avut incredere in oamenii de aici pentru printscreen-uri? Crezi ca oameni de pe OLX nu sunt deja? Care e diferenta acum, nu inteleg... Crezi ca oamenii de pe CG nu sunt de incredere?

Ce pateste tepuitorul?? Ce pateste oriunde...faci plangere la politie... ce naiba de legatura are asta cu noi?
Am avut incredere in oamenii de aici pentru ca i-am vazut la evenimente care nu aveau treaba cu ,,afacerile". Sesiuni de OC, computex, workshopuri, iesiri la bere, gratare etc.
Nu stiu cum sunt oamenii de pe cg, dar observai deja multa lume care vine aici doar sa puna taraba, iar chestia asta imi displace. Ma rog, o sa ma opresc, ca nu are rost, poate sunt prea subiectiv.
Old 24-04-2018, 14:16   #15
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Bine mai kretzule, mersi mult. Astia nu mai stiu cum sa bage bete in roate site-urilor si forumurilor iar eu ma bucur ca nu stochez date de genul carti de credit and shit. Si tu vrei sa bag subscription tax.
Old 24-04-2018, 14:16   #16
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 82 Post(s)

PC-ul meu

@ Tudor aka Monstru:

Exact!
Selectia este naturala, iar cei ce se cunosc aici "intre ei", se vor cunoaste treptat si cu altii.
Nu uitati ca marea majoritate a "entuziastilor" de aici, provenim de pe CrazyPc, si destui dintre noi avem cont si pe CG.
Mai grav va fi ca la sectiunea publicitate NU exista moderator si inclin sa cred ca va fi (cel putin la inceput) un haos, mistocareli, etc.

Eu ma pot oferi sa ma ocup de sectiunea publicitate, sint aproape zilnic pe LAB five o one, chiar daca citesc foarte mult si scriu mai putin.
Ramine la latitudinea staff ce decizii ia.
Eu zic sa fim optimisti, printre noi vor veni totusi niste OAMANI nu animale...
GAMING gear™ Kaby Lake i7-7700K/4900Mhz/1,290V||Zalman Reserator Moded Watercooling GPU+CPU||Gigabyte GTX1080 Gaming Xtreme & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z170 fatal1ty K6+||2x8 Gb [email protected] CL14-1,35V||Samsung M2 SSD+8TB||Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Champion||Corsair TX850W||BenQ XL2720Z 3D LED 144Hz||Antec 1200 case, Win 8.1+Win 10.

Last edited by DjLeco; 24-04-2018 at 14:23.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2018, 14:22   #17
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Ideea e ca aici am inceput cu altceva si am ajuns sa am incredere in unele persoane si sa le cunosc inainte sa existe topic de publicitate si sa cumpar de la ei. Acum or sa vina de pe cg (poate chiar de pe olx sau publi24 ca nu-i opreste nimeni) cu niste printscreenuri care se pot falsifica extrem de usor si nu vor mai putea fi verificate in cateva saptamani. Iti dai seama ca se va da de stire si vor veni mai multi decat cei 20 de pe cg. Pe langa asta, daca isi ia careva teapa, ce pateste tepuitorul ? Aici suntem cateva zeci de persoane care ne cunoastem intre noi, iesim la bere, workshopuri, mai un gratar, nu suntem butic.

L.E. Ca idee, azidimineata cand intrai erau vreo 7300 membri, acum sunt 7326. In 5-6 ore.
Apuca-te sa faci print screen-uri la utilizatori cu rating bun pe CG si le vinzi pe urma pe aria publicitate: "vand print screen de utilizator cu rating pun pe fostul CG. Rog seriozitate"
Poate ti-l cumpara chiar utilizatorul care l-a avut, ca oricum nu poate divedi ca a fost al lui din moment ce pica de tot site-ul ala.
=)))))))))))

Ca fapt divers, eu nu-l cunosc pe @Iubitel. Dar asta nu m-a impiedicat sa iau de la el. Asta pentru ca-i stiam posturile de pe alte arii.

Legat de nr utilizatori, stai linistit. Asa se intampla cand apar migrari. Sunt destui care isi fac si cate 10 conturi la inceput, sa aiba rezerva de utilizator vechi al forumului in caz ca-si ia ban peste 2 ani.
Old 24-04-2018, 14:24   #18
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Mai grav va fi ca la sectiunea publicitate NU exista moderator.
Eu, in locul lui Tudor, nici nu as pune vreodata moderator pe aria aia.
Old 24-04-2018, 14:29   #19
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Poate o sterg si ma lasati in pace
Old 24-04-2018, 14:34   #20
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Si tu ai avut incredere in oamenii de aici pentru printscreen-uri?
Da. Mai ales alea cu CPU-Z, superPI
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules