lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-03-2018, 00:42   #81
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1052 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Daca zici ca l-ai vandut dupa un an, nu inseamna nimic. Zi ce s-a intamplat sa stiu.

i20 e mai inalt in partea unde e capul soferului si al pasagerului in comparatie cu i30. Nu e SF nimic.
Old 30-03-2018, 01:13   #82
Danos
Senior Member

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Asa e, mai ales la Elantra, spatiul desupra capului e foarte mic, mai mic si fata de i30, la i20 nu stiu, desi masina e mai mare, plafonul e foarte jos.

Quote:
Originally Posted by PSS View Post
benzina aspirate
Golf 5 FSI 1.6 (tanc la articulatii),
Mazda 3 <2009 1.6 (fiabila, sta f bine in curbe, dotata) la 4000e poti sa dai de un exemplar cu scaune incalzite, clima si sistem audio BOSE,
Mazda 6 <2009 1.8 sau 2.0 ^^ idem Mazda3 + grija la rugina aripi spate in rest numai de bine!
Mazda 3 >2009 facelift 1.6/2.0L fiabila, dotata etc...
Opel Meriva A 1.6 8v (pozitie inalta la scaune, motor relativ fiabil si ieftin de intretinut), portbagaj mediocru dar modular
Suzuki SX4 4x2 comfortabila dar cu portbagaj mic... 230L, garda la sol mare
Kia C'eed 1.4 motor de pe Mazda3 modificat, foarte fiabila, garda la sol f mica...
Toyota Auris fiabila dar urata cu spume garda la sol f mica...
Honda Civic 1.8 VTEC (modelul care arata ca un OZN)
Imi place Honda Civic, mai ales ultimul model lansat in 2017, peste 7-8 ani poate-mi permit si eu una SH
Danos is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2018, 07:37   #83
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 51 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Daca zici ca l-ai vandut dupa un an, nu inseamna nimic. Zi ce s-a intamplat sa stiu.

i20 e mai inalt in partea unde e capul soferului si al pasagerului in comparatie cu i30. Nu e SF nimic.
Nu are treaba cu masina. Am trecut pe company car.
Am fost foarte multumit de i30. Aveam motor de 1.4 benzina cu 109CP si tragea foarte bine pentru capacitatea lui.

i20 arata fain.
Tot mi se pare ciudat. Inseamna ca au schimbat mult masinile fata de cum le stiam eu.
Old 30-03-2018, 07:50   #84
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 111 Post(s)

PC-ul meu

Ce e ma cu fsi-ul ala in lista ?
Pe bune ,gunoiul ala de tabla numit masina ?
si sa nu aud comentarii ,inca am sechele de la 2.0 tfsi pe passat , am avut si 2.0 fsi pe audi si 1.6 fsi pe O2...un gunoi de motor ,tomberon ambulant ,mai bine bagi un magar sub capota cu morcovul in cur,te bazezi mai mul pe el .

Kia ceed nu e antifonata ,in rest este o masina decenta si rezista si la accident ,eu am facut praf ceed-ul din 2008
uk-ro si retur cu un consum sub 6.2 facut la pompa si la nemti am apasat la maxim pedala ,chiar am tras de masina rau .
eu am avut dieselul ,crdi-ul de 90cp
Masina cu un consum foarte bun este skoda fabia 1.4 tdi 75cp

O sa pun poze cu gunoiul de O2 (in cazul de fata fsi-ul o face gunoi ),cu kia si consum la fabia...

Nu gasesc de la audi

Last edited by polter; 30-03-2018 at 08:26.
polter is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2018, 16:25   #85
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Am fost astazi si am condus masina respectiva. E foarte faina. Insa este o problema. Diferenta dintre varianta de baza si varianta de top este de 2660 euro. Pe scurt, varianta de top are ac automat (varianta de baza are AC manual), are jante de aliaj cu cauciuri Michelin, stopuri LED, faruri cu lumini de zi LED, cornering lights, oglinzi pliabile electric (varianta de baza are doar oglinzi electrice incalzite cu pliere manuala), geamuri electrice fata - spate (varianta ieftina are doar fata), pilot automat, limitator de viteza, plafoniera spate, planseu dublu portbagaj, plasa portbagaj, capitonaj capota, senzor ploaie, senzor lumina, senzori de parcare spate cu afisaj in panoul central, stergatoare aeroblade, plafon culoare inchisa, sistem avertizare la schimbarea benzii fara intentie, cotiera fata si motor de 84 cp in loc de 75 cp.

Acum vine intrebarea: merita aceste diferente 2660 euro?

Dupa care vine situatia finantarii. Eu am 5000 lei pe care pot sa ii dau avans. Pe langa banii astia, am un tichet rabla. Pe langa acestia, finantarea o vreau pe 2 sau 3 ani.

Situatia la finantare -- trebuie sa refac calculele. --

Acum, care e parerea voastra? Cea ieftina sau cea scumpa?

Last edited by mbc; 30-03-2018 at 17:28.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2018, 16:52   #86
Danos
Senior Member

PC-ul meu

Cea scumpă dacă vrei sa tii mașina mai mulți ani, dar cum ai ajuns să vrei mașina nouă, cānd inițial doreai una sh intre 3000-4000 euro ?
E adevărat că nu se compară nimic cu o mașină nouă și dacă o ții vreo 8-10 ani merită investiția, nu mai ai prea multe bătăi de cap cu o mașină nouă.
Īntrebarea e daca mergi mult cu mașina, daca faci mulți km pe an? eu de exemplu nu fac mai mult de 5000-7000 km in medie și īn cazul meu nu prea ar merita o mașina nouă, s-ar īnvechi și fizic și moral fără să merg mult cu ea și ar fi păcat.
Daca faci peste 10000 km pe an atunci merită clar mașină nouă.
Old 30-03-2018, 17:18   #87
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Am vrut masina 3000-4000 euro, dupa care am marit bugetul la 5000 de euro, dupa care m-am gandit sa iau Corolla de 5500 euro. Iar dupa aceea am vazut ca i20 mi se potriveste, merge bine iar in varianta de baza costa 7965 euro si are o gramada de dotari. Si garantie 5 ani. Iar cand a vazut nevasta, a zis clar: prefera sa se implice si ea in plata ratelor dar sa stim o treaba.
Old 30-03-2018, 17:24   #88
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 259 Post(s)

Daca tot vrei masina de oras si noua, de ce nu logan/sandero automat ?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2018, 17:49   #89
Danos
Senior Member

PC-ul meu

Probabil că nu au dotările pe care le are i20 in varianta de baza, Sandero nou chiar arata bine și cred că ai loc īn ea la fel că și la i20.
Old 30-03-2018, 19:35   #90
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 111 Post(s)

PC-ul meu

Masina noua clar , nu se compara daca ai buget ...
Cauta la bugetul tau la mai multe marci si invearca sa negociezi optionalele cu ei sigur se poate...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
polter is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2018, 21:03   #91
scutyjunior
Senior Member

Mentioned: 24 Post(s)

Hint: daca tot ai ajuns la masina noua vezi ca la Renault, Dacia, Nissan si mai sunt ceva firme exista leasing cu dobanda zero si imprumut pana la maxim 5 ani, cu maxim 50% avans (nu e obligatoriu, dar nu te lasa mai mult de 50%).
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2018, 21:51   #92
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 669 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Diferenta dintre varianta de baza si varianta de top este de 2660 euro. Pe scurt, varianta de top are ac automat (varianta de baza are AC manual), are jante de aliaj cu cauciuri Michelin, stopuri LED, faruri cu lumini de zi LED, cornering lights, oglinzi pliabile electric (varianta de baza are doar oglinzi electrice incalzite cu pliere manuala), geamuri electrice fata - spate (varianta ieftina are doar fata), pilot automat, limitator de viteza, plafoniera spate, planseu dublu portbagaj, plasa portbagaj, capitonaj capota, senzor ploaie, senzor lumina, senzori de parcare spate cu afisaj in panoul central, stergatoare aeroblade, plafon culoare inchisa, sistem avertizare la schimbarea benzii fara intentie, cotiera fata si motor de 84 cp in loc de 75 cp.
Eu citesc lista asta si ma simt mai bine cu a mea stiind ca are tot ce-am bold-uit. Cu underline sunt alea care nu se aplica pentru ca e Sedan. But yes, changing a bulb once a year is a 15min pain in the ass.

Nu pot decat sa iubesc devalorizarea Renault-urilor, a costat 22.000eur in Noiembrie 2007 la prima vanzare, eu am luat-o cu 6800 in 2012. ) Iar economia de carburant fata de benzina aspirat mi-ar fi permis ca in 80.000km sa economisesc vreo 2-3 turbine. De noi.

Last edited by Boggy; 30-03-2018 at 21:56.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2018, 00:06   #93
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 84 Post(s)

PC-ul meu

Da un BMW 118d nu te coafeaza? E micuta, fasneata si se si incadreaza in buget chiar daca nu e benzina.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2018, 00:22   #94
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Daca tot vrei masina de oras si noua, de ce nu logan/sandero automat ?
Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Probabil că nu au dotările pe care le are i20 in varianta de baza, Sandero nou chiar arata bine și cred că ai loc īn ea la fel că și la i20.
Well, in primul rand nu caut cutie automata (sau automatizata cum e cea de pe logan).

De ce nu Logan/ Sandero? In primul rand personalul de la Dacia e lipsit total de simt de vanzare. M-au sunat, le-am zis sa imi faca oferta de finantare si sa ma programeze pentru drive test, si-au bagat pana in situatie pentru ca nu m-au mai sunat. Lasand asta la o parte, are un fost coleg Logan nou 1.0 75 cp cu dotari destul de bune si, desi pare a fi spatiu mare in masina, nu stau chiar confortabil. In primul rand scaunele sunt destul de prost construite, dupa care volanul nu merge destul in adancime catre sofer iar reglajul pe inaltime e o gluma proasta. Cutia de viteze agata rau de tot, mai ales in marche arriere unde nu stii daca a intrat sau nu, lasi un pic ambreiajul si descoperi.

Dupa aceea incepem cu ergonomia: butonul de cruise control pus aiurea, pe consola centrala sub controlul de aer, vezi video mai jos. Tot in videoul de mai sus se vede pozitia ecranului touch. E perfect daca l-ar folosi un pitic care ar sta pe consola centrala, dar din partea soferului este degeaba. Plus ca daca bate soarele esti mort. Sa ne reamintim de pozitia butoanelor de deschis geamul electric pe spate? Pur si simplu la logan e mai bine sa ai geamuri manuale pe spate. Bine, nici in fata nu mi-e rusine cu pozitionarea pe consola centrala langa butonul de cruise control, dar ala e mai putin insultator.

Eu zic ca la aspect Dacia Logan a ajuns la nivelul la care mi-as cumpara unul, dar chestiile de mai sus ma impiedica sa il iau in serios. La 10070 euro poti lua un logan Prestige Plus cu motorul de 0.9 litri si 90 cp pe benzina turbo. Not bad, doar ca prestige-ul Plus vietii se pare ca nu vine chiar cu de toate. Site-ul dacia e picat acum si nu pot verifica exact ce lipsea si era atat de evident.

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Masina noua clar , nu se compara daca ai buget ...
Cauta la bugetul tau la mai multe marci si invearca sa negociezi optionalele cu ei sigur se poate...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Cu suficient efort se poate, intrebarea este: Merita?

Quote:
Originally Posted by scutyjunior View Post
Hint: daca tot ai ajuns la masina noua vezi ca la Renault, Dacia, Nissan si mai sunt ceva firme exista leasing cu dobanda zero si imprumut pana la maxim 5 ani, cu maxim 50% avans (nu e obligatoriu, dar nu te lasa mai mult de 50%).
Nu doresc Renault, Nissan sau Dacia. Pentru Dacia am zis mai sus de ce nu doresc. Renault sau Nissan nu fac masini pe care as dori sa le conduc in aceasta zona de buget.
Old 31-03-2018, 00:24   #95
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Da un BMW 118d nu te coafeaza? E micuta, fasneata si se si incadreaza in buget chiar daca nu e benzina.
Funny guy is funny. Are varul meu de vanzare. Daca imi trebuia il luam de la el.

Boggy: Renaultul ala nu il vreau. Pur si simplu. Plus ca e naspa sa schimbi un bec )
Old 31-03-2018, 00:29   #96
Danos
Senior Member

PC-ul meu

La noile modele de Logan/Sandero stiu ca au bagat butoanele pentru deschiderea geamurilor pe usi, dar oricum tot mai bine arata un I30/i20 la interior fata de Dacia si materialele din interior cred ca sunt de calitate mai buna la Hyundai.
Old 31-03-2018, 00:34   #97
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 669 Post(s)

PC-ul meu

Nu incerc in niciun fel sa ti-l bag pe gat. Ziceam doar ca inca e "valabila" ca masina chiar si dupa 10 ani in comparatie cu unele noi de-acum.

Stiu cum e cu preferintele. Cand cautam eu mi s-a recomandat si Citroen C4, dar pur si simplu am zis ca vomit de la ea, atat interior cat si exterior. So yeah, toata treaba e dupa preferinte, tu trebuie sa fii fericit cu alegerea ta.
Old 31-03-2018, 00:39   #98
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Hai ca fac o lista exacta cu toate diferentele:

diferenta de pret - 2660 euro.
scumpa / ieftina
motor 84 cp / 75 cp - 220 euro extra pentru motorul de 84cp pe aia ieftina
bandou protectie laterala usi / fara
faruri cu iluminat in curba / faruri fara
DRL LED / DRL bec halogen
stopuri spate LED / stopuri spate halogen
manere usi cromate / manere usi culoare caroserie
oglinzi electrice incalzite pliabile electric / incalzite electrice pliabile manual
bluetooth pentru muzica si vorbit telefon / fara bluetooth
cotiera cu stocare / fara cotiera
AC automat / AC manual
pilot automat / fara pilot automat
plafoniera fata + spate / plafoniera fata
porbagaj cu 2 nivele / portbagaj simplu
capitonaj capota / fara capitonaj
roata de rezerva full size de aliaj / roata de rezerva full size de tabla
senzor de ploaie / fara
senzor de lumina / fara
iluminare speciala bord / iluminare standard bord
stergatoare aeroblade / stergatoare standard
volan si schimbator imbracat in piele / volan si schimbator standard
centuri de siguranta reglabile pe inaltime / fara
avertizare la schimbarea involuntara de banda / fara
senzori parcare spate / fara
comenzi pe volan pentru telefon / audio / cruise control / fara comenzi volan
sistem audio cu 4 difuzoare / sistem audio cu 2 difuzoare
jante aliaj 16" 195/55 R16 Michelin / jante tabla 15 inch 185/65 R15 alta marca
Old 31-03-2018, 01:39   #99
Danos
Senior Member

PC-ul meu

Diferenta de pret destul de mare intre cele 2 variante, numai tu stii daca merita sau ai nevoie de toate acele dotari in plus, deja cu acea suma iti poti lua o masina sh mai veche, o troaca probabil dar totusi masina
Old 31-03-2018, 01:55   #100
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

) Asa a zis si colegul de birou.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread: