lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Gaming
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-01-2013, 11:49   #1
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default Playstation 4 - Discutii, pareri, opinii

"Next gen consoles be revealed sooner than we think

Press conferences said to be on tap for March

A number of sources have been pinging us with news that they believe the revelation from Game Informer, which says that both Microsoft and Sony will hold press conferences in March to officially announce their new consoles ahead of the game time at the Game Developers Conference (GDC).

GDC takes place in San Francisco between March 25th and 29th, and it is believed the reason this press conference needs to be held before GDC is to reveal the platform so that developers can show off what they have been working on.

The bigger and splashier events for both the new Microsoft and Sony consoles will come at E3 where the companies will talk titles and surprises. If announced ahead of GDC, expect the announcement to be more technical and to feature a lot of talk about the ability of the unit.

Sony seems to be driven to not allow Microsoft to release ahead of it in this cycle. Recent talk seems to favor Sony being able to release their new console ahead of Microsoft, but that is still pure speculation at this point because no one really knows how motivated Microsoft is to keep this from happening."

(http://www.fudzilla.com/home/item/30...-than-we-think)

Cred ca sunt motive de bucurie... Nu sunt un mare fan al jocurilor pe console insa, ca si voua cred, mi-au ajuns pana in gat "portarile" cu texturile lor oribile, cu ale lor "unresponsive controls", cu grafica lor invechita (comparati de pilda "Dishonored" cu "HalfLife 2"- vedeti vreo diferenta majora? Si totusi sunt 9 ani intre ele!)... Sigur, nici dupa asta nu vom scapa de portari insa macar acestea nu vor fi facute de pe hardware vechi de 7 ani, asta ar trebui sa insemne ceva...
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2013, 17:21   #2
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,453
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Nu stiu daca aici e locul acestui post. Ideal ar fi la gaming.

Sunt multe speculatii, unii ziceau ca Xbox720 ar avea soft-ul bazat pe API-ul Windows8.
Platformele hardware inca nu sunt dezvaluite, doar informatii fara nimic cert.

Personal, cred ca ar fi cazul sa se lanseze noua generatie de console. Se pune problema si ce o sa ofere, mai ales ca apar "consolele" android si ideea de cloud gaming incepe sa devina tot mai palpabila.

Personal, ma interesa si pe mine sa iau anul trecut de BF o conserva...dar am zis sa astept noua generatie. Motivul? E mult mai fun sa te joci cu prietenii decat pe un pc (nu ma refer la networking). Si al doilea motiv ar fi exclusivitatile.
Partea proasta? Necesita disc fizic, si jocurile sunt in general mai scumpe.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2013, 19:21   #3
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Partea proasta? Necesita disc fizic, si jocurile sunt in general mai scumpe.
Daca il instalezi discul nu se va uza, doar un mic incovenient in a-l cauta.
Chiar si asa, sunt multe jocuri downlodabile si pe consola, iar cu consolele noi cred ca vor duce si mai departe ideea.

Intre timp, daca asa ceva este adevarat atunci stiu ce consola NU voi avea la lansare: http://www.overclock.net/t/1345140/i...ond-hand-games

Edit: Mai scumpe? Au acelasi pret (59.99) si scad in acelasi ritm pana la 10-15$, atata tot ca nu exista Steam Sales
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2013, 20:20   #4
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Nu stiu daca aici e locul acestui post. Ideal ar fi la gaming.

Sunt multe speculatii, unii ziceau ca Xbox720 ar avea soft-ul bazat pe API-ul Windows8.
Platformele hardware inca nu sunt dezvaluite, doar informatii fara nimic cert.

Personal, cred ca ar fi cazul sa se lanseze noua generatie de console. Se pune problema si ce o sa ofere, mai ales ca apar "consolele" android si ideea de cloud gaming incepe sa devina tot mai palpabila.

Personal, ma interesa si pe mine sa iau anul trecut de BF o conserva...dar am zis sa astept noua generatie. Motivul? E mult mai fun sa te joci cu prietenii decat pe un pc (nu ma refer la networking). Si al doilea motiv ar fi exclusivitatile.
Partea proasta? Necesita disc fizic, si jocurile sunt in general mai scumpe.
Eu abordam problema din perspectiva gamerului de PC nemultumit de calitatea grafica a jocurilor portate insa probabil ai dreptate, wrong thread...
Marturisesc ca si eu am un PS3 pe acasa, pe care nu prea il folosesc pentru jocuri (desi "Red Dead Redemption" de pilda ar cam merita jucat, apropos de exclusivitati) ci ca player blue-ray, picture viewer, etc., iar aparitia noii generatii de console nu cred ca va schimba ceva in aceasta privinta...

Ce astept eu de la noua generatie de console?
Calitate grafica (...cloth physics, lightning effects, DOF, tesselation(may be)) ca aici: http://www.youtube.com/watch?v=nv4Boq4HLKU
... dar pe PC
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2013, 20:22   #5
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,453
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Nu ai inteles ce ma refer. Ma refer ca sunt cam obligat sa imi cumpar jocul fizic.
Nu e ca si cum as cumpara un key de pe g2play sau orice alt site si l-as adauga in steam/origin si as downloada si juca jocul cand vrea muschiul meu.

LE:
Nu stiu daca, calitatea grafica a jocurilor portate este marea problema. Si oricum, e clar ca pe consola nu ai cum sa ai grafica la fel de buna sau mai buna decat pe PC.

Acuma sincer sa fiu, imi vine greu sa cred ca Microsoft si Sony nu vor implementa si ei feature-urile de "smartTV" in noile console. Si asta este un lucru foarte bun. Daca ar fi si homebrew friendly (desi ma indoiesc) ar fi excelent. Acuma e drept ca e retardat sa iei o consola sa o faci server/mini-nas/torrent downloader, dar pentru multi entuziasti e ceva frumos.

Last edited by ithanium2; 15-01-2013 at 20:27.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2013, 03:10   #6
Privatul
Senior Member
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,113
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Ithanium2: Nu ai inteles nimic. Toate jocurile se pot downloada de pe Marketplace.xbox.com sau de aici http://www.sonyentertainmentnetwork.com/psn-store/ pentru ps3/vita/psp.

Cat despre smart Tv iar nu ai inteles nimic. Consola are in ea browser integrat, player audio/video, poate fi folosita ca rama foto sau pentru youtube and shit. Homebrew doar daca modezi consola iar atunci doar pentru emulari de alte platforme nici vorba de nas sau torrent dwd.

In legatura cu grafica parerea mea e ca se exagereaza. Ma joc uncharted 3 sau heavy rain pe plasma si e totul foarte ok. Nu vad pixeli sau randare de proasta calitate ceea ce ma face sa cred ca sunt multi hateri care doar cracotesc fara sa se fi apropiat macar de un titlu AA+ pe consola.

Consola de la sony va fi bazata pe un apu de la amd combinat cu o placa video mainstream. Si cu siguranta iar va domina tot vreo 2-3 ani in materie de grafica asa cum a facut-o si ps3 intre 07 si 2010.
__________________
Userii veniti de pe garbage sa se abtina de la orice comentarii pe thread-uri. Reducerea pentru evomag e pe thread-ul de vanzari in rest celelalte topicuri le sunt closed.
Privatul is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2013, 09:09   #7
KashunatoR
Senior Member
 
KashunatoR's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Tg-Jiu
Posts: 1,422
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Privatul View Post

Si cu siguranta iar va domina tot vreo 2-3 ani in materie de grafica asa cum a facut-o si ps3 intre 07 si 2010.


nu vor domina nimic. ambele console se vor naste batrane. seria trecuta macar a fost decenta in momentul lansarii.in 2-3 ani le bate si orice tableta. sunt convins ca o sa-mi aduceti argumentul optimizarii software-ului, dar asta nu va face decat sa amelioreze faptul ca sunt trompete.
__________________
"Am inima-mpietrita, nici iubirea nu intra/
Si apas pe tragaci cand imi intra NEGRU-n tinta"
KashunatoR is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 11:51   #8
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,453
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

http://www.ps3news.com/playstation-3...lers-now-live/
https://us.playstation.com/meeting2013/



bini di tat

Last edited by ithanium2; 21-02-2013 at 11:54.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 12:13   #9
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Video format HD(2.2MB/s stream- sper ca stati bine cu banda ):
http://www.gametrailers.com/netstora...ting/live.html

-kill zone shadow fall 1.47
-drive club -1.59
-quantic dreams demo -2.17
-pantha rey -2.31
-Square Enix Luminos- 2.35
-watch dogs- 2.45
-destiny 2.58
-sucker punches 2.05

Este peste ce am vazut pe PC pana acum (inclusiv Crysis, BF3, etc.), ironic- tocmai din cauza impotentei consolelor....
Big changes, from this year on...

Personal Opinion: Particles, cloth simulation -looks simply amazing on AMD this time- asta inseamna ca PhysX is dead, ceea ce se stia de mult...

Last edited by rage fuury; 21-02-2013 at 13:12.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 13:18   #10
fullrespect
Ancient friend
 
fullrespect's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: N/A
Posts: 2,963
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu



Default

Strângeţi-vă bani pentru plăci video

Watch Dogs se vede că a fost construit pentru PS3, nu arată la fel de bine ca restul.
__________________
Quote:
Originally Posted by MazuX
sa tii o relatie de lunga durata nu e greu dar nici usor e ca si cum ai incerca sa gasesti un "oc stabil"
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 13:53   #11
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

Gpu 1.8tflops > hd7850
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 14:09   #12
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,453
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Quote:
Originally Posted by fullrespect View Post
Strângeţi-vă bani pentru plăci video
Mai...sincer sa fiu eu vad exact invers lucrurile. Iar faptul ca pana la sfarsitul anului nici AMD si nici Nvidia nu mai lanseaza nimic, imi intaresc motivele de a crede asta.
Adica pe ambele console o sa avem arhitecturi x86 ceea ce ma face sa cred ca s-ar putea sa nu mai fie nevoie de portari console-pc si viceversa?

Plus ca am inteles ca acel Watch Dogs din trailer rula de fapt de pe un PC...
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 14:27   #13
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Mai...sincer sa fiu eu vad exact invers lucrurile. Iar faptul ca pana la sfarsitul anului nici AMD si nici Nvidia nu mai lanseaza nimic, imi intaresc motivele de a crede asta.
Adica pe ambele console o sa avem arhitecturi x86 ceea ce ma face sa cred ca s-ar putea sa nu mai fie nevoie de portari console-pc si viceversa?

Plus ca am inteles ca acel Watch Dogs din trailer rula de fapt de pe un PC...
Consolele si PC sunt/vor fi construite de acum aceiasi platforma (X86) ceea ce simplifica foarte mult lucrul producatorilor de jocuri, si in orice caz nu vom mai vedea portari dezastruoase de pe console pe pc si, cel putin pentru un timp n-o sa mai vedem "crappy textures" pe PC si/sau console din cauza faptului ca consolele nu au suficienta memorie video- 8GB GDDR5 e chiar mai mult decat cei 6GB ai Titanului... Plus partea care mi-a placut mie cel mai mult- phisics on GPU+CPU via Direct Compute..

Last edited by rage fuury; 21-02-2013 at 14:30.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 16:04   #14
l90
Member
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 55
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by GENiEBEN View Post
Gpu 1.8tflops > hd7850
1152 gcn cores @800mhz
l90 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 16:18   #15
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,453
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

rage_fuury, faci o mica confuzie. Nu are memoria video de 8GB, este intreaga memorie dar este GDDR5 si e folosita ca RAM si VRAM.

Si eu sper/cred sa fie simplificata dezvoltarea jocurilor dar aici e cu 2 taisuri.
Ca avantaj da...banuiesc ca se poate lucra in genul skyrim, adica poti folosi texture packs. Si tweak-uri similare ENBseries.
Ca dezavantaj ar fi probabil camera si controlul care vor tinde spre console-ish.

Pana acum, anunturile Sony suna promitator, Gaikai, titluri de pe PS1, 2 si 3 jucabile pe 4, jocuri SH... Sunt curios daca o sa poata rula (modat evident) linux/windows/android.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 16:42   #16
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
rage_fuury, faci o mica confuzie. Nu are memoria video de 8GB, este intreaga memorie dar este GDDR5 si e folosita ca RAM si VRAM.

Si eu sper/cred sa fie simplificata dezvoltarea jocurilor dar aici e cu 2 taisuri.
Ca avantaj da...banuiesc ca se poate lucra in genul skyrim, adica poti folosi texture packs. Si tweak-uri similare ENBseries.
Ca dezavantaj ar fi probabil camera si controlul care vor tinde spre console-ish.

Pana acum, anunturile Sony suna promitator, Gaikai, titluri de pe PS1, 2 si 3 jucabile pe 4, jocuri SH... Sunt curios daca o sa poata rula (modat evident) linux/windows/android.
Nu, nu, am inteles asta... cei 8GB de GDDR5 pot fi folositi in comun de CPU si GPU pestru task-uri de grafica, phisics etc., asta fiind chiar un avantaj - o mai buna conlucrare intre Cpu si GPU care se gasesc pe acelasi die
Dat fiind insa ca vorbim de o consola de jocuri e normal sa presupunem ca resursele de memorie disponibile vor fi folosite in principal pentru grafica...
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 17:37   #17
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Pana acum, anunturile Sony suna promitator, Gaikai, titluri de pe PS1, 2 si 3 jucabile pe 4, jocuri SH... Sunt curios daca o sa poata rula (modat evident) linux/windows/android.
Jocurile de 1/2/3 nu vor rula nativ, ci prin Cloud Streaming, so = 0
A fost confirmat ca vor merge jocurile SH? Daca da, au deja avantaj enorm asupra XBOX.
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 17:56   #18
robE
Senior Member
 
Join Date: Jul 2012
Location: Arad
Posts: 619
Mentioned: 0 Post(s)


Default

da au confirmat ca vor merge 100%
robE is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 18:36   #19
DeMons
Senior Member
 
DeMons's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Timisoara - Ghiroda
Posts: 1,892
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DeMons Send a message via Skype™ to DeMons
Default

Eh, nu au cumparat ei aiurea Gaikai-ul.
Totusi de Watch Dogs nush ce sa zic..

Sony @ Ubisoft buni prieteni..

Cum in AC 3, on PS3.. ai +3/4H gameplay bonus..

Totusi PS4 nu contine cumva un GPU 7970M ?
DeMons is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 19:21   #20
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
rage_fuury, faci o mica confuzie. Nu are memoria video de 8GB, este intreaga memorie dar este GDDR5 si e folosita ca RAM si VRAM.

Si eu sper/cred sa fie simplificata dezvoltarea jocurilor dar aici e cu 2 taisuri.
Ca avantaj da...banuiesc ca se poate lucra in genul skyrim, adica poti folosi texture packs. Si tweak-uri similare ENBseries.
Ca dezavantaj ar fi probabil camera si controlul care vor tinde spre console-ish.

Pana acum, anunturile Sony suna promitator, Gaikai, titluri de pe PS1, 2 si 3 jucabile pe 4, jocuri SH... Sunt curios daca o sa poata rula (modat evident) linux/windows/android.
I dont care bro, atata timp cat vom putea juca toate jocurile de Console pe PC ma doare la patineeeeeeeee, abia astept fotza o boy o boy o boy....
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii,pareri despre Mediadot Vladutz20 Magazine IT&C 119 19-10-2016 16:29
IT DIRECT - discutii si pareri [Wanted] Magazine IT&C 47 11-10-2014 21:50
Playstation 4 Anuntat - Pareri / impresii / critici / comentarii tphase Gaming 55 06-03-2013 00:01
gtx 570 sau gtx 670 pareri opinii viovarlan Placi video 9 17-11-2012 22:49
Placi de baza pentru 3770k - sfaturi,pareri si opinii MadMaxXx Placi de baza 25 27-06-2012 10:51

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,899
Posts: 782,716
Total Online: 2371

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.