lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-10-2019, 14:10   #38821
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Ce-a ajuns topicul ăsta

Realist vorbind, din păcate, în România aparenţele şi imaginea dictează, iar maşina pe care o conduci sau brand-ul cu care te afişezi poate reprezenta, în final, diferenţa dintre succes şi insucces. Ştiu, pueril şi lipsit de educaţie, dar asta e ţara în care trăim.

Quote:
Originally Posted by faraverete View Post
De ce lumea tot considera motorul de Renault unul rau? Exceptand cum erau masinile mai vechi, inclusiv generatiile noi de Renault'uri mi se par decente
https://en.wikipedia.org/wiki/Ward%2...gines#Rankings
Uite si aici un link legat de motoarele, unde Renault are 19 premii - strict motorul.
Păi nu motoarele erau singurele lucruri cu adevărat bune la Renault?
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2019, 14:12   #38822
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 202 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by nitzadrian View Post
Nu mai trola, stim cu totii ca esti prietenu lu kspic(valeanu adrian mihai din Buzau si Brasov) omul de bani gata

Ala de care ziceam eu, are bmw-ul luat de tacsu, facuse credit de 10mii eur pentru fisu, sa ii ia masina.
Gen cum a dobandit si kaspic audi 1,4 tsi
) si daca ar fi adevarat nu vad problema.... Bravo lor si parintilor.
PS. eu imi platesc singur A4-ul si trimit si bani parintilor... schimba cu ceva asta? Nu mai esti invidios acum?
Old 20-10-2019, 14:14   #38823
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by fullrespect View Post
Păi nu motoarele erau singurele lucruri cu adevărat bune la Renault?
Pai tocmai asta voiam sa subliniez, pentru ca am vazut discutii in contradictoriu in care se punea intr'o lumina proasta ca e "Mercedes cu motor de Renault"
Old 20-10-2019, 14:15   #38824
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

PC-ul meu

Eu nu văd unde e "ruşinea" aici. Decât să ajungă ca BMW cu motoare proprii de carton, mai bine motoare bune de la Renault.
Old 20-10-2019, 14:16   #38825
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

PC-ul meu

Nici eu
Old 20-10-2019, 14:34   #38826
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

Mentioned: 30 Post(s)

Pai da, am dreptate. Tu vibeup il aparai pe mucea de kspic cand avea probleme aici pe forum si pe softpedia.
nitzadrian is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2019, 14:34   #38827
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 585 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
De ce lumea tot considera motorul de Renault unul rau? Exceptand cum erau masinile mai vechi, inclusiv generatiile noi de Renault'uri mi se par decente
https://en.wikipedia.org/wiki/Ward%2...gines#Rankings
Uite si aici un link legat de motoarele, unde Renault are 19 premii - strict motorul.
Nu este neapărat un motor rău. Dar e vorba de preconcepții.

E o reclamă pe facebook de exemplu (eu care sunt targetat și o văd frecvent, nu știu dacă voi o vedeți) la un CLA parcă, și jumătate din comentarii sunt de la persoane care râd de faptul că are un motor Renault.

Cam greu să le explici că sunt și variante cu motoare Mercedes "in house", dar na, pe variantele mai scumpe A220 și A250. Lumea e ofticată rău că nu mai e Mercedes ce era.

Părerea mea este că ce ai la A Class este un ghiveci... complet. Din ce am văzut pe net, se ia motorul ăla super reușit făcut în colaborare cu Renault, dar totuși blocul motor este produs în uzinele Renault (cam tot este de la Renault, pistoanele, arbore cotit, came). Mercedes pune și el bujii, admisie, evacuare, softul custom care e diferit față de ce are Renault, alternator, și ce mai este pe acolo, iar motorul este împerecheat cu o cutie cu 7 viteze DCT de la Getrag. Iar tot afișajul la astea este electronic, tabletă cu Nvidia și comunicație online.

Normal că îți pui întrebări cât de ok va merge motorul ăsta făcut din componente luate de peste tot. Partea bună este că motorul este foarte aerisit, mult spațiu sub capotă, comparativ cu A220 sau A250 unde totul este înghesuit. Eu sunt cu sechele de la A3, acolo am ceva scurgeri de ulei și nimeni nu îmi spune de la ce... vor să demonteze tot ca să vadă unde e problema. La A class (A200) vezi cam tot...

Last edited by Arise; 20-10-2019 at 14:37.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2019, 14:43   #38828
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

PC-ul meu

Nu stiu ce sa zic, pe mine in general ma coafeaza orice ce stiu ca e de la bun in sus, indiferent de brand. Deaia am telefon Xiaomi, sau casti Anker - mi se pare mai important sa stiu ca ceea pe ce am dat banii e ceva de calitate decat sa epatez printr'o marca anume doar ca are logo de premium pe el

Daca e ceva ce te face fericit, dafuq cares about the rest
Old 20-10-2019, 14:46   #38829
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 586 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Stai liniștit că nici ăștia ai mei nu au nici un fel de greață. Atât doar că sunt unii care caută să facă o conexiune între prețul pe care îl cer și motivul pentru care eu cer acel preț. Iar chestii gen recomandări, reputație sau calitatea execuției pentru ei nu înseamnă mare lucru. La ăia contează mai mult cum te prezinți tu direct.
La cum te prezinti tu direct conteaza profesionalismul, imbracatul adecvat, educatia si cultura.
Nu harbul din parcare.
Sper sa nu conteze asta vreodata in relatiile mele profesionale.
Iar daca va conta, plm, inchiriez pt o zi un sofer + S class si gata. Mai ieftin.
Legat de clasa, sa iesi de la volanul unei masini ca seria 7, S class, A8 &co, nu da dovada de clasa si standarde inalte, ci de taran coclit.
Din astfel de masini folosesti portiera dreapta spate (sau stanga pt UK & co).

My 0.02$
Old 20-10-2019, 14:57   #38830
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by nitzadrian View Post
Pai da, am dreptate. Tu vibeup il aparai pe mucea de kspic cand avea probleme aici pe forum si pe softpedia.
Iti spun ca nu ma cunosti si lumea de pe acest forum la fel... o singura persoana de aici m-a vazut face-to-face acum 2 ani prin Stuttgart(hellfish). Sa revenim la topic.
Old 20-10-2019, 14:59   #38831
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Nu stiu ce sa zic, pe mine in general ma coafeaza orice ce stiu ca e de la bun in sus, indiferent de brand.
Cum decizi ce este mai bun între un A200 (motor Renault) și un A220 (motor Mercedes)? Ce înseamnă mai bun atunci? Este A200 mai bun pentru că motorul Renault este mai premiat decât cel de la Mercedes?
Dacă aș fi avut bani aș fi luat fără ezitare un A220 sau A250, eventual și cu 4Matic. Dar cum trebuia să mă opresc undeva, am luat un A200.

Quote:
decat sa epatez printr'o marca anume doar ca are logo de premium pe el
Sunt mărci care exagerează cu logo-ul și brandul. Steaua aia de stătea ridicată în sus pe bot la Mercedes era chiar penibilă. De ce să ai două steme pe față când poți și mai discret cu una pe capotă ca la BMW.
Apple de exemplu are mărul pe spate și a avut mărul pe spate. One Plus au făcut la fel, sigla doar pe spate. În schimb cretinii de la Samsung îți puneau sigla lor cu Samsung și pe spate dar și pe fața telefonului, să te uiți la ecran și să știi pe cine să înjuri când Touchwiz-ul avea lag...

Last edited by Arise; 20-10-2019 at 15:05.
Old 20-10-2019, 15:00   #38832
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

PC-ul meu

Nu vi se pare că exageraţi? ))

Omul şi-a luat A-Class şi noi aducem în discuţii S-Class, Seria 7 şi alte balene.

Eu îl înţeleg pe @Arise ce spune - e fix acelaşi lucru şi la firme; directorul de vânzări are Passat B8, agentul de vânzări are Logan. De ce oare? Şi B8-ul câţ şi Loganul te duc de la A la B la diverse întâlniri profesionale.

Last edited by fullrespect; 20-10-2019 at 15:06.
Old 20-10-2019, 15:11   #38833
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Cum decizi ce este mai bun între un A200 (motor Renault) și un A220 (motor Mercedes)? Ce înseamnă mai bun atunci? Este A200 mai bun pentru că motorul Renault este mai premiat decât cel de la Mercedes?
Dacă aș fi avut bani aș fi luat fără ezitare un A220 sau A250, eventual și cu 4Matic. Dar cum trebuia să mă opresc undeva, am luat un A200.
Sunt sigur ca nu te'ai dus pe NV si ai cumparat masina, ca te'ai documetat putin inainte. Si la fel de sigur sunt ca ai decis sa iei masina cu motor Renault dintr'un anumit set de motive.
Fara sa google'uiesc nimic, probabil motorul ala e si pe alte masini, deci ai putea gasi informatii despre el.
Old 20-10-2019, 15:22   #38834
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

M282 este motorul sub denumirea Mercedes.
La Renault nu mai știu cum l-au botezat, e cunoscut mai simplu ca din familia Energy TCe. Se mai găsește pe Kaptur, Kadjar în diverse puteri, etc.
L-am ales pur și simplu, fără preconcepții, am mers cu A180 un weekend și am fost mulțumit de performanțe, voiam ceva cu măcar 130 de cai. Și am știut că are filtru GPF, am acceptat chestia asta.

Quote:
Originally Posted by fullrespect View Post
Nu vi se pare că exageraţi? ))
Omul şi-a luat A-Class şi noi aducem în discuţii S-Class, Seria 7 şi alte balene.
Nu mă supăr...
E boală la români, când cumperi o mașină să fii verificat de ceilalți să vadă dacă existau și alte alternative "mai bune". Și când eram copii, părinții conduceau Dacia 1300 dar noi ne certam ce e mai mișto între Ferrari sau Lamborghini.
Tot boală la români este să își ia mașină cât mai multă, de bani câți mai puțini. Dacă se poate o balenă la preț chilipir, de ce nu?

Last edited by Arise; 20-10-2019 at 15:29.
Old 20-10-2019, 15:59   #38835
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1207 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

@Arise:
Loganul ala pe care l-am luat cu 2700 l-am vandut cu 3000 de euro. Restul discutiei nu merita adresat.
Old 20-10-2019, 16:20   #38836
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

Daca la toate iesi pe plus ti-ai gresit meseria
Old 20-10-2019, 16:23   #38837
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

@mbc: nice, samsărel mic ce ești.

Și ție cum ți se pare chestia asta? Care ar fi prețul corect al mașinii? Crezi că tu ai fost ăla care l-a păcalit pe proprietarul inițial când ai luat-o cu 2700 euro sau ăla de a luat-o de la tine a fost un fraier că ți-a plătit 3000 euro?

Deci eu în continuare susțin că nu aș fi dat mai mult de 1500 euro, dar să zicem că tu găseai pe unul și o vindeai cu 30.000 euro, de zece ori mai mult. Cum ar fi fost? Bătea suma aia valoarea de piață a mașinii în cuie?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 20-10-2019, 16:33   #38838
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

Mentioned: 30 Post(s)

aia 300eur i-a dat avans la masina noua care o ia in rate la banca, mai stii?
Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Loganul ala pe care l-am luat cu 2700 l-am vandut cu 3000 de euro.
nitzadrian is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2019, 16:48   #38839
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

@mbc faza cu "poverty pack" e criminala.
Old 20-10-2019, 17:23   #38840
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1207 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
@mbc: nice, samsărel mic ce ești.

Și ție cum ți se pare chestia asta? Care ar fi prețul corect al mașinii? Crezi că tu ai fost ăla care l-a păcalit pe proprietarul inițial când ai luat-o cu 2700 euro sau ăla de a luat-o de la tine a fost un fraier că ți-a plătit 3000 euro?

Deci eu în continuare susțin că nu aș fi dat mai mult de 1500 euro, dar să zicem că tu găseai pe unul și o vindeai cu 30.000 euro, de zece ori mai mult. Cum ar fi fost? Bătea suma aia valoarea de piață a mașinii în cuie?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Am cumparat masina, 2700 euro, am bagat 300 de euro in ea, am vandut-o la 3000. Ala e pretul pietii masinii respective. A fost Logan Prestige 1.6 16v.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules