lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-01-2020, 12:42   #2841
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Ma bate gandul sa pensionez batranul S7. Oare ce telefon ar fi recomandat sa iau in perioada asta? Ca buget, as zice ceva in jurul a 3.500 lei.

Stiu ca urmeaza sa apara S20 si P40, dar mna, din ce se stie pana acuma, treaba nu este prea roz, cel putin in ceea ce ma priveste. Samsung-urile se anunta a fi cam scumpe, iar camera foto cea mai buna pare a fi doar pe varianta de top. Iar P40 fara Google mi se pare dealbreaker.

La cum vad treaba, telefoane mai "mici" ar fi S10, Note 10 sau eventual S20.
La telefoane mai "mari": P30 Pro si S10+. Note10+ si eventual S20+ deja cred ca ar fi prea mari pentru preferintele mele.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 13:01   #2842
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu regret ca am ales S10 si ecranul lor basit curved... battery life este o mizerie, se aprinde de nebun prin buzunar, exista feature sa-l programezi sa faca restart... experienta per total ma lasa rece o sa revin la Iphone.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 14:04   #2843
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

S10 chiar e ok la dimensiuni, pacat ca nu prea ține bateria la el.
Tot S7 am si eu și nu știu la ce voi trece dupa ce voi renunța la el deși merge impecabil de 2 ani si ceva de cand il am eu, poate bateria nu mai ține la fel ca la început dar tot obțin in jur 5 ore SOT cu el.
Trendul actual cu telefoane din ce in ce mai mari în care a intrat si Samsung nu-mi place deloc si din ce in ce mai scumpe.
Deși sunt oarecum fan Samsung, probabil ma voi orienta la altceva care sa se potrivească cerințelor mele.
La momentul actual probabil aș alege si eu un Xiaomi mi 9t pro.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 15:23   #2844
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Aaaa si cand vorbesc la telefon intra in meniu sau face cine stie ce traznai ca ating cu fata sau ureachea WTF!!! sau cand vorbesc cu un robot si trebuie sa aleg o tasta fix atunci ecranul sta negru si nu se aprinde prin dubla,tripla atingere trebuie sa apas butonul de power.... ce ***** de telefon este asta bai nene.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 20:38   #2845
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
S10 chiar e ok la dimensiuni, pacat ca nu prea ține bateria la el.
Tot S7 am si eu și nu știu la ce voi trece dupa ce voi renunța la el deși merge impecabil de 2 ani si ceva de cand il am eu, poate bateria nu mai ține la fel ca la început dar tot obțin in jur 5 ore SOT cu el.
Trendul actual cu telefoane din ce in ce mai mari în care a intrat si Samsung nu-mi place deloc si din ce in ce mai scumpe.
Deși sunt oarecum fan Samsung, probabil ma voi orienta la altceva care sa se potrivească cerințelor mele.
La momentul actual probabil aș alege si eu un Xiaomi mi 9t pro.
Mai, iti spun sincer, eu nu sunt fan nimic. Pe vremea aia S7 a fost telefonul care mi-a indeplinit toate cerintele. As fi mers pe Iphone 6 dar nu avea certificare IP. Asta este si principalul motiv pentru care ignor telefoanele Xiaomi.

Apple nu ma incanta la ora actuala. Singurul model interesant pentru mine este 11 Pro Max. Dar are un pret aberant de mare pentru ce ofera.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 21:15   #2846
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu cred ca astia de la Xiaomi nu-si bat capul cu certificarile IP. Nu de alta, dar al meu Mi 8 cica nu e waterproof, dar treaba IRL sta cam asa:


www.youtube.com/watch?v=iBt26KSe9Go
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 21:50   #2847
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Eu regret ca am ales S10 si ecranul lor basit curved... battery life este o mizerie, se aprinde de nebun prin buzunar, exista feature sa-l programezi sa faca restart... experienta per total ma lasa rece o sa revin la Iphone.
Cum dreac? Eu am Note 9 curbat si nu patescc rahaturi din astea.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 21:53   #2848
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Eu cred ca astia de la Xiaomi nu-si bat capul cu certificarile IP. Nu de alta, dar al meu Mi 8 cica nu e waterproof, dar treaba IRL sta cam asa:

https://www.youtube.com/watch?v=iBt26KSe9Go

www.youtube.com/watch?v=iBt26KSe9Go
Pai ce mai stai, baga-l in apa si testeaza-l.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 22:14   #2849
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

L-au testat altii.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 22:19   #2850
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu tot ce zboara se mananca.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 22:21   #2851
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Corect, dar videourile se pot viziona, ca n-am postat "mi-a zis cineva". Ai si tu ochi sa vezi, procesezi, decizi singur.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 22:28   #2852
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Corect...toate bune si frumoase pana in momentul in care ai probleme, trimiti telefonul in service (telefon care arata impecabil) si te trezesti cu negatie pe motiv de "contact cu lichid".
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 22:46   #2853
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Corect...toate bune si frumoase pana in momentul in care ai probleme, trimiti telefonul in service (telefon care arata impecabil) si te trezesti cu negatie pe motiv de "contact cu lichid".
Corect, partial :-). In cazul unui produs certificat IP 6X, daca produsul are contact cu lichid ( intern ), garantia este anulata, fara dar si poate, nu stau la discutie

Doar ca overall, produsul rezista la contactul cu lichide. Exista si foarte multe persoane care abuzeaza de certificarea IP 6X si se plang, etc.

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Corect, dar videourile se pot viziona, ca n-am postat "mi-a zis cineva". Ai si tu ochi sa vezi, procesezi, decizi singur.

Cu tot respectul, nu ne cunoastem, insa asta cu videourile se pot viziona, am impresia ca discut cu cineva de pe mygarbage, desi nu am mai postat acolo de 4, 5 ani.

Last edited by walkman; 30-01-2020 at 22:57.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2020, 00:56   #2854
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

IP kkt daca lasi usb-c-ul nitel la apa se face muci... mai sunt care ei spala telefonul in ghiveta ca este rezistent si apoi zic ca se aude cam prost merg cu el la garantie ). Daca traiesti intr-un mediu naspa gen Anglia, Maldive cu umiditate peste 95% atunci inteleg sau esti ceva sportiv de perfomanta care alearga de nebun
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2020, 04:07   #2855
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by walkman View Post
Cu tot respectul, nu ne cunoastem, insa asta cu videourile se pot viziona, am impresia ca discut cu cineva de pe mygarbage, desi nu am mai postat acolo de 4, 5 ani.
Am zis sa pastrez nivelul impus de tine care raspunzi cu "nu tot ce zboara se mananca" dupa ce-ti pun video clar cu un telefon teoretic "non waterproof" care IRL rezista la cel putin IP65.

Si nu e vorba de al meu, ca mi se rupe personal de rating-ul asta, nu caut sa fac poze la cururi pe sub apa la mare, dar clipul ala il stiam de cand ma interesam de telefoane. Sunt convins ca exista mult mai multe care se comporta la fel.

Tot ce zic e ca in general sunt mai rezistente la abuzuri de-astea, mai ales de cand cu renuntarea la bateriile removable.

@ithanium2 a venit cu un argument foarte valid, care daca e asa cum zici tu cu garantia, e degeaba si certificarea aia. Ba e mai bine sa n-ai certificare, macar esti mai grijuliu si nu te bazezi pe ea.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 31-01-2020 at 04:09.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 31-01-2020, 08:40   #2856
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Am zis sa pastrez nivelul impus de tine care raspunzi cu "nu tot ce zboara se mananca" dupa ce-ti pun video clar cu un telefon teoretic "non waterproof"
Daca tot o ardem pe nivele, te anunt ca a fost setat de tine cand ai postat video-ul.

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
care IRL rezista la cel putin IP65.
In ce sens rezista? Faptul ca produsul functioneaza dupa contactul cu apa, da, e misto insa cum afecteaza pe termen lung? Asta e rolul certificarii.
Iar video-ul acela nu demonstreaza nimic atat timp cat produsul nu a fost desfacut dupa fiecare test pentru a demonstra ca rezista la cel putin IP65. .
walkman is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2020, 09:48   #2857
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Quote:
Originally Posted by walkman View Post
Corect, partial :-). In cazul unui produs certificat IP 6X, daca produsul are contact cu lichid ( intern ), garantia este anulata, fara dar si poate, nu stau la discutie

Doar ca overall, produsul rezista la contactul cu lichide. Exista si foarte multe persoane care abuzeaza de certificarea IP 6X si se plang, etc.
Da, aici e discutabila situatia dar din pacate, cred ca ai dreptate. Este destul de complicat (cred) sa "lupti" cu abuzurile unui service, in caz de probleme de garantie.
Logica mea a fost ceva de genul: Am o problema cu telefonul si il trimt in service. Telefonul arata impecabil estetic, nu a fost lovit sau desfacut. Avand si certificare IP si nefiind urme vizibile de oxidare in interior, ei nu vor risca sa iti anuleze garantia pentru contact cu lichid. Posibil sa gresesc.

Ideea e: Eu nu folosesc telefonul sub apa, poze in piscina si dracovenii de genul. In schimb mai merg in drumetii montane sau mai ies cu bicicleta si au fost momente in care s-a format destul de mult condens pe telefon (nu ma lasa sa incarc telefonul pentru ca detecta umezeala in portul de incarcare).
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2020, 20:06   #2858
Gotul
Senior Member
 
Gotul's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Iași
Posts: 344
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salut băieți,
Am nevoie de un telefon nou de cca 1000-maxim 1200 RON și m-am oprit la Samsung A40 (de 850 RON!) din pricina dimensiunilor mici, care îmi plac, l-am ținut în mână (văd că scrie 144.4 mm lungime). Mai există opțiuni bune de telefon la fel de mic sau mai mic?
Nu mă interesează performanțele în jocuri etc., poate doar bateria, unde mai mult ar fi, evident, mai bine. Încă ceva, să fie dual sim.
Mulțumesc!
__________________
sound matters: Monitor Audio Gold 100 (5G) / Roksan K3 / Loxjie D30 / iFi Micro iDSD / Emotiva BasX CD-100 / Hifiman Sundara / Lenco L-3808 & AT95E / Yamaha KX-260
Gotul is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2020, 23:12   #2859
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Și mie îmi place A40, dar au pus o baterie cam mică în el. Poate ar fi bine să mai aștepți, dacă nu arde.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2020, 23:15   #2860
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Xiaomi Mi A3
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Intrebari OS Android [Wanted] Telefoane mobile si alte gadgeturi 124 06-04-2015 18:50
Aplicatii Android Boggy Telefoane mobile si alte gadgeturi 76 16-10-2013 21:09
Probleme android mbc Telefoane mobile si alte gadgeturi 23 19-05-2012 00:05
Android Benching ala rheu Overclocking & benchmarking 3 04-10-2010 21:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,138
Total Online: 3362

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.