lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-12-2014, 13:17   #1
rautoiua
Member
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 18
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to rautoiua Send a message via Skype™ to rautoiua
Question Monitor 32" 2k sau TV 40" 4k?

De foarte mult timp doresc sa fac un upgrade de monitor si inca nu sunt sigur daca sa aleg un monitor de 32" cu 2560*1440 cu un timp de raspuns ok sau un TV 4k. Una din probleme ar fi ca o sa ma aflu fie o distanta maxima de 1m de monitor/tv. Am mai testat televizoare full hd la diferite persoane, conectate la calculator, dar aveau un lag foarte mare, desi, erau modele rasarite. Inca un lucru care imi pume semne de intrebare este luminozitatea. Din cate stiu monitoarele au o luminozitate mai redusa pentru a nu "praji" retina. Stiu ca acum majoritatea ruleaza la 30hz(not good) dar inca nu sunt hotarat daca sa iau un monitor la ~1900ron sau sa strang mai mult pentru un tv decent. (Monitorul este un acer de 32", pana acum am avut acer si am fost multumit)

Sarbatori fericite!
rautoiua is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2014, 13:51   #2
Steve-o
Ancient friend
 
Steve-o's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: la bloc
Posts: 5,773
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

32" e prea mare pentru "stat la calculator", de 42" nici nu mai zic. Maximul ar fi undeva la 27", 4K or not, e alegerea ta. În general monitoarele/tv-urile 4K care sunt acum pe piață sub 3000 de lei sunt nașpa, panouri leșinate TN sau PVA sau mai rău, două panouri lipite la mijloc.
Din proprie experiență îți pot recomanda așa ceva. L-am folosit cam o lună de zile, primit cadou de la cineva care a plecat în vacanță, și e foarte mișto. Panou IPS decent, bleeding aproape zero, contrast superb, input lag mic.
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2014, 14:05   #3
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am vazut si eu live U2713H si sincer, e exceptional. Gurile rele (sau bune?) spun ca modelul nou, 15H este chiar mai bun (cum naiba mai bun, cand 13H e deja superb...). Adica asta. - pacat ca e doar la un magazin dubios! Dar pretul e foarte bun si probabil ajuta Dell.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2014, 18:19   #4
rautoiua
Member
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 18
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to rautoiua Send a message via Skype™ to rautoiua
Default

Eu as fi ales un 32" sau un tv 4k pentru productivitate. Ma gandesc ca 4k pe un monitor de pana in 32" este o rezolutie mult prea mare. Am vazut diferite video-uri pe youtube cu teste de genul, iar windowsul la ora acuala nu prea sta bine la capitolul scalare(totul se vede extrem de clar dar foarte mic). Sincer, prefer asta! Pentru programe de genul Autocad. Inca am o intrebare la care nu a fost nimeni in stare sa imi spuna un raspuns sigur. Ce afecteaza mai exact ochii? Am observat o "lumina" mult mai placuta de ceva ani la tv-uri. Am fost acum ceva vreme la o prezentare despre iluminari interioare. Se pare ca o mare parte din problemele medicale sunt datorate din cauza diferentei de lumina mari in campul vizual. El nu trebuie sa depaseasca niste valori. De exemplu diferenta de lumina dintre monitor si intunericul din incapere.
rautoiua is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2014, 20:02   #5
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Steve-o View Post
32" e prea mare pentru "stat la calculator", de 42" nici nu mai zic. Maximul ar fi undeva la 27", 4K or not, e alegerea ta. În general monitoarele/tv-urile 4K care sunt acum pe piață sub 3000 de lei sunt nașpa, panouri leșinate TN sau PVA sau mai rău, două panouri lipite la mijloc.
Din proprie experiență îți pot recomanda așa ceva. L-am folosit cam o lună de zile, primit cadou de la cineva care a plecat în vacanță, și e foarte mișto. Panou IPS decent, bleeding aproape zero, contrast superb, input lag mic.
Nu recomand mai mult de 27". Iar la doua de 27", incepi sa vezi filme cu patratele rosii. 24"x2 better.

Iar modelul acesta il recomand si eu. Am ratat un sh in garantie la 1500lei. Tipul trecuse pe imac.

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Am vazut si eu live U2713H si sincer, e exceptional. Gurile rele (sau bune?) spun ca modelul nou, 15H este chiar mai bun (cum naiba mai bun, cand 13H e deja superb...). Adica asta. - pacat ca e doar la un magazin dubios! Dar pretul e foarte bun si probabil ajuta Dell.
Mno, iar au schimbat designul? Oricum, arata mai bine piciorul decat la seria 2, iar spatele seamana cu un imac. Nu e rau. Chiar deloc.

Le. Misto jucaria, e de luat in calcul pe viitor. USB 3.0 allaround. Nice!
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 27-12-2014 at 20:05.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2015, 07:37   #6
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am eu 2713HM-ul de un an de zile si este super pentru banii astia. Rezolutia 2560 x 1440 face toti banii
Trecerea am facut-o de la Samsung tot de 27". Incomparabil.
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2015, 21:57   #7
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

iMac-ul 5K mi-a cam luat ochii, pacat ca e cu AMD, totusi as merge pe un 2713HM.
Scalarea pe Windows a fost mereu aiurea de suport 4K nu mai zic, iar 5K abia e ok pe OS X si Linux cu dual DP, Windows nici nu incape discutie.
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare Monitor 27" ZeX Periferice 12 10-05-2011 12:46
monitor 24" dracu' gol Periferice 16 03-04-2011 05:28

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4847

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.