lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-08-2018, 18:22   #56001
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 258 Post(s)

vezi pe olx https://www.olx.ro/oferta/perii-cole...a-ID5OeQq.html
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2018, 18:51   #56002
Fab
Senior Member

Fab's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Thx!
Fab is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2018, 13:57   #56003
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 274 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by scutyjunior View Post
...

Anglia, Portugalia, Suedia, Danemarca
Colete pānă īn 10 kg au tarif fix de 20 euro; fiecare kg suplimentar se taxează cu 2 euro/kg.

Cu UK am colaborat cu succes cu DPD.
Tocmai ce am primit oferta de la DPD. Pentru un pachet de la 3Kg pana la 10Kg, al meu avand vreo 5Kg, 139lei fata taxa combustibil si tva, ceea ce inseamna nu mai putin de 38euro...Mi-a picata fata! In Germania plateam 18euro.

Am de trimis cateva colete de 17Kg each, in UK, Germania, ceea ce ajunge pe la 50euro lejer.

Am platit o gramada la bus ca sa le aduc acasa, caci femeia respectiva e putin incuiata, desi i-am explicat ca ma va rupe la transport, i-am zis ca ii platesc ca sa le las in boxa la subsol, boxa in care nu a intrat de cand sta acolo (nu glumesc, vreo 12 ani), ea fiind "sotia" tatalui. Bineinteles ca nu a vrut, deci a trebuit sa le iau cu mine.

Sunt terminat...

@c6t9 @scutyjunior @gg0 @EXxx Mersi de sfaturi!

Pe allpacka, imi arata o lista de curieri, ceea ce am cautat/conactat/telefonat/etc pana acum, individual.

Momentan DPD au cel mai bun pret...daca poti zice astfel, dublu fata de Germania.

LE. La eastlines am sunat de 5 ori, nu raspunde nimeni. Am dat si un email.

Last edited by mirciusx; 07-08-2018 at 14:19.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2018, 14:13   #56004
c6t9
Member

Mentioned: 3 Post(s)

Doar că fiind un site broker, are prețuri ceva mai mici de obicei. Pentru DHL și DPD am primit prețuri și de cāteva ori mai mici. Nu este ideal, dar cānd n-ai ce face... La 17kg īmi dă mai ieftin chiar și decāt prin poștă cu mult...

Īn UK și din UK spre DE am folosit https://www.parcel2go.com/ doar că īn Romānia n-au ajuns cu serviciile. Fac același lucru, īnsă īntr-un cadru mult mai competitiv. Suntem cam prin anii 90 la servicii de genul ăsta pe extern. Cel puțin DHL aduce din toate colțurile mult mult mai ieftin, dar dacă trimiți ceva de aici, aproape că e ca și cum ți-ai lua tu bilet de avion.
c6t9 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2018, 14:27   #56005
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

75lei un colet de pana la 500gr vs 40lei. De fapt coletul are 106grame. O iau razna! Colac peste pupaza, PP ia si el 4% din transport.

Tara asta e baga-n pamant precum povestile cu Greuceanu, pana la urechi.

@c6t9 DHL are si serviciu standard in Romania pentru extern? Pe site la ei nu am vazut. Pasarea malai viseaza, ei sunt mereu scumpi, dar as vrea sa nu imi para rau ca nu am incercat.
Old 07-08-2018, 14:43   #56006
scutyjunior
Senior Member

Mentioned: 24 Post(s)

Dpd e f fain ca are optiune de "ridicare" de la expeditor si poti pacali putin sistemul. De exemplu daca coletul e platit in avans cu paypal ai 2 optiuni cu dpd si vezi care e mai ieftina, prin simulare pe site-ul lor din tara respectiva.
Caz concret: am cumparat un amplif din UK de 30kg si ca sa mi-l trimita firma din UK, adica sa cheme ei dpd samd respectau tarifele din UK si ieseam la peste 500ron.
Am facut o simulare pe site in Romania cat ma costa si am iesit putin peste 300ron si l-am adus acasa. Dpd are un serviciu de ridicare de la expeditor, in tarile unde au sedii (inclusiv in "catune"), contra unei sume destul de mici, care se adauga la tariful clasic de expediere. Te duci la ei la sediu de unde esti tu, faci o cerere de ridicare, dai adresa completa, platesti si in max 7 zile e la tine.
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2018, 14:45   #56007
c6t9
Member

Direct n-am văzut. Prin allpacka.ro am trimis īn DE așa de vreo 5 ori mai ieftin decāt visau eu pe site-ul lor.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Old 07-08-2018, 17:20   #56008
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Mie pe allpacka imi da 173ron, cat mi-a dat si d-ra de la DPD prin email la cerere.

Am fost la Posta, culmea, acelasi pachet ma costa 144ron. I-am dat email cumparatorului, i-am zis ca asta e exact pretul de trimitere, caci PP oricum imi ia 4%, deci nu am pus nimic peste, nici pentru impachetare sau PP. Taman cat costa si ca poate verifica. M-as mira sa vrea sa plateasca inca ceva pentru transport de la 18euro cat aveam trecut in eBay. Produsul nu l-am putut retrage din vanzare, caci mai erau cateva ore...Daca platea mai repede, adica in ziua cand l-a cumparat sau urmatoarea, fiind sambata, puteam fugi in timp util la Hermes si sa il trimit. Eu ce sa ii fac...

LE.
Quote:
Originally Posted by c6t9 View Post
Direct n-am văzut. Prin allpacka.ro am trimis īn DE așa de vreo 5 ori mai ieftin decāt visau eu pe site-ul lor.

Nu am inteles ce inseamna direct in cazul asta, imi scapa mie ceva.

Last edited by mirciusx; 07-08-2018 at 17:22.
Old 07-08-2018, 19:25   #56009
c6t9
Member

Pe site și īn mod direct nu oferă toate serviciile tarifate, asta ziceam.

La 17kg și 40 cm poșta mi-a dat mai mult decāt ce-am găsit pe allpacka.ro mai devreme.

Old 07-08-2018, 23:28   #56010
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by c6t9 View Post
Pe site și īn mod direct nu oferă toate serviciile tarifate, asta ziceam.

La 17kg și 40 cm poșta mi-a dat mai mult decāt ce-am găsit pe allpacka.ro mai devreme.

Adica cat? Ti-am zis 140lei vs 173lei. M-ai facut curios...

LE. Stai ca o iau razna cu preturile astea. Cele de sus erau la 7Kg. Intr-adevar, la 17Kg, este vreo 370lei la posta, daca imi aduc aminte vs 250lei la DPD. Dar latura e mai mare de 40cm 60-70cm x 60-70cm x 40cm. Trebuie impachetat bine, majoritatea cutiilor sunt custom.

Last edited by mirciusx; 07-08-2018 at 23:30.
Old 07-08-2018, 23:41   #56011
c6t9
Member

Īnțeleg. Am ales din perspectiva mea dimensiunile. Nu știam.

Old 08-08-2018, 10:48   #56012
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 258 Post(s)

oare mai scad preturile la ssd ? nu mi-ar strica un nvme
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2018, 11:04   #56013
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu

Ar fi vorbe că o să fie ceva creșteri prin septembrie-octombrie. Probabil.
Old 08-08-2018, 12:18   #56014
EXxx
Senior Member

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
oare mai scad preturile la ssd ? nu mi-ar strica un nvme
tocmai mi-am luat un adata sx8200 480GB la 115£. Din review-uri e best buy. Samsung sunt mai bune dar ceva aproape de 500gb nu am vazut sub 200£.
Mai ai WD black cares bune, ca si pret sunt intre adata si sam.
Oricum singurul motiv pentru care vroiam sa trec pe nvme(poate chiar 2 mai incolo) e ca arata nitel mai clean carcasa(2 cabluri in minus)
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2018, 14:38   #56015
guest13
Ancient friend

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
tocmai mi-am luat un adata sx8200 480GB la 115£. Din review-uri e best buy.
Bine ai venit in club. Pt. un utilizator obisnuit nu are concurenta la pretul lui, mai ales ca are si garantie 5ani/320TBW
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2018, 14:43   #56016
EXxx
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
Bine ai venit in club. Pt. un utilizator obisnuit nu are concurenta la pretul lui, mai ales ca are si garantie 5ani/320TBW
fix garantia m-a cumparat sincer. Ma uitam dupa un samsung la inceput insa stiu bine ca diferenta de viteza n-am s-o vad niciodata trecand de la un ssd sata la unul nvme. Cel putin nu pentru ce fac eu momentan.
Si 5 ani mis deajunsi
Old 08-08-2018, 15:42   #56017
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Adica cat? Ti-am zis 140lei vs 173lei. M-ai facut curios...

LE. Stai ca o iau razna cu preturile astea. Cele de sus erau la 7Kg. Intr-adevar, la 17Kg, este vreo 370lei la posta, daca imi aduc aminte vs 250lei la DPD. Dar latura e mai mare de 40cm 60-70cm x 60-70cm x 40cm. Trebuie impachetat bine, majoritatea cutiilor sunt custom.
Intru ieri pe allpacka, fac simulare, imi da 172.03lei, ii zic tipului de pe ebay pretul de transport ca este extra 18euro pe langa cat a platit, zic ok, iti trimit banii, totul ok. Ieri facusem si o simulare pentru o cutie de fix 14Kg pe Urgent, m-a rupt, dar data tot eram cu comenzi, hai sa vad cat e si pentru Romania la allpacka. Intru da 31lei, zic ok, mega decent.

Intru astazi sa fac comanda, zic sa imi fac si cont, ca na, par seriosi, si incep cu UK, ca scap de o grija. 168 fata TVA, 200 cu TVA. Zic ok, hai sa incerc si pe pachetul de Romania, fac simulare, 36lei.

Smf in ele servicii si ea tara bananiera! O sa plec din tara asta cat vad cu ochii si zau de o sa ma mai uit inapoi vreodata!

Calmandu-ma, imi dau seama ca va trebui sa ii scriu iarasi omului pe ebay...caut sa vad cine este, vad ca e o d-ra profesoara (cred ca mi-a scris sotul ei), la o universitate faina din UK. Cum pot sa ii zic eu acum omului, stiti siteul asta de kkt din Romania....imi crapa obrazul de rusine!!!

LE Cu alte cuvinte, povestea cu traim in Romania si ne consuma tot timpul (si nervii), e cat se poate de adevarata!

Last edited by mirciusx; 08-08-2018 at 15:46.
Old 08-08-2018, 15:48   #56018
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 124 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
tocmai mi-am luat un adata sx8200 480GB la 115£. Din review-uri e best buy. Samsung sunt mai bune dar ceva aproape de 500gb nu am vazut sub 200£.

Mai ai WD black cares bune, ca si pret sunt intre adata si sam.

Oricum singurul motiv pentru care vroiam sa trec pe nvme(poate chiar 2 mai incolo) e ca arata nitel mai clean carcasa(2 cabluri in minus)

Iubitel are 970 evo 500 gb la 560 lei,ai garantie pe baza de serial.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2018, 16:04   #56019
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 523 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Intru ieri pe allpacka, fac simulare, imi da 172.03lei, ii zic tipului de pe ebay pretul de transport ca este extra 18euro pe langa cat a platit, zic ok, iti trimit banii, totul ok. Ieri facusem si o simulare pentru o cutie de fix 14Kg pe Urgent, m-a rupt, dar data tot eram cu comenzi, hai sa vad cat e si pentru Romania la allpacka. Intru da 31lei, zic ok, mega decent.

Intru astazi sa fac comanda, zic sa imi fac si cont, ca na, par seriosi, si incep cu UK, ca scap de o grija. 168 fata TVA, 200 cu TVA. Zic ok, hai sa incerc si pe pachetul de Romania, fac simulare, 36lei.

Smf in ele servicii si ea tara bananiera! O sa plec din tara asta cat vad cu ochii si zau de o sa ma mai uit inapoi vreodata!

Calmandu-ma, imi dau seama ca va trebui sa ii scriu iarasi omului pe ebay...caut sa vad cine este, vad ca e o d-ra profesoara (cred ca mi-a scris sotul ei), la o universitate faina din UK. Cum pot sa ii zic eu acum omului, stiti siteul asta de kkt din Romania....imi crapa obrazul de rusine!!!

LE Cu alte cuvinte, povestea cu traim in Romania si ne consuma tot timpul (si nervii), e cat se poate de adevarata!
Lol
Cunosti actionariatul firmelor alea pe site-ul carora iti rupi tu capul?
Ne purtam ca niste maimute, vom fi tratati ca niste maimute.
Vrei sa injuri romania si pe romani? Raporteaza-te la Posta Romana si atat.
Pentru restul injura firmele mama, care tin serviciile ca intr-o tara bananiera pe bani aproape ca in vest(sau chiar mai mult in anumite cazuri).
Old 08-08-2018, 16:20   #56020
EXxx
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
Iubitel are 970 evo 500 gb la 560 lei,ai garantie pe baza de serial.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
nu vazusem, oricum cu nvme m-a pocnit asa dintr-o data si n-am stat la gandit prea mult.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules