lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > User test & review
Connect with Facebook

User test & review Teste si articole facute de catre voi

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 02-06-2012, 23:01   #1
mirceapaun
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Default Corsair 500r

Eh dragii mei in sfarsit am cumparat aceasta minunata carcasa. Ce pot sa spun, totul este la superlativ la ea, pe langa chieftec-ul si antec-ul vechi care acu stau prafuite intr-un colt in camera, Corsairul este lux. Dar atat cu laudatul, sa trecem la partile negative. Fan controlerul integrat, din pacate se pare ca poate sa controleze doar 3-4 venturi. Spun 4 , dar in cazul asta trebuiesc facute modificari. Din controler ies 2 fire, 1 se duce la fanul de 200 de pe lateral, celalalt se splituieste in 2 catre celelalte 2 fanuri de 120 din fata, toate 3 cu led.
Sa zicem ca scoti fanul de 200 si pui o fereastra din plexi in locul lui, tot trebuie sa faci o modificare la fir/mufa pentru venturile de sus de pilda, deoarece se pare ca corsair a facut o mufa "proprietara", mie de pilda nu imi intra mufa de la un noctua in mufa aceasta. Al 2-lea lucru negativ sunt fanurile. Cam proaste dupa parerea mea, destul de silentioase, noctua de 120mm baga muuult mai mult aer decat ele.Al 3-lea lucru negativ, sistemul de prindere a fanurilor de sus. Sunt niste suruburi ciudate incluse, eu nu m-am prins cum functioneaza, se pare ca o sa mearga cu suruburi din silicon, deci oricum o sa ocolesc chestia asta cumva. Probabil ca voi cumpara 4 sau 5 fanuri de 140mm cu leduri , 2 in tavan, 2 in fata si 1 in spate, cel de jos l-as ignora pe moment, insa lucru care chiar vreau sa il fac in viitorul apropiat e sa ii pun un plexi in loc de grila de pe lateral.

Poze...in curand, pana atunci astept pareri/intrebari.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	500r-2.png
Views:	339
Size:	591.9 KB
ID:	27940  
mirceapaun is offline   Reply With Quote

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules