lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-12-2014, 19:27   #1
scipio
Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 90
Mentioned: 0 Post(s)


Default Problema iPhone 5S

Salut! Am cumparat de Black Friday un iPhone 5s model A1533. Astazi am observat ca pe obiectivul camerei foto din spate au aparut particule de praf, in partea stanga a ecranului a aparut o pata inchisa la culoare vizibila numai la luminozitate scazuta iar senzorul de proximitate nu functioneaza corect. Spun corect pentru ca imi stinge si imi aprinde ecranul numai cand ma suna cineva;daca sun eu senzorul functioneaza corect! Garantia este de 2 ani la Emag. Cum ar trebuii sa procedez? Sa il duc la service-ul Emag( aici am o mica temere in sensul ca nu vreau ca ei sa il deafaca si sa il repare...vreau unul nou) sau sa merg la iStyle?
scipio is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2014, 20:56   #2
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Mergi acolo unde are garantia

In service se decide daca se schimba aparatul sau se remediaza defectiunea.

Last edited by Seatpower; 24-12-2014 at 20:59.
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2014, 21:37   #3
scipio
Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 90
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Pai din cate stiu iPhone-ul se schimba in primul an..nu se repara! Sincer nici eu nu vreau sa fie reparat...vreau sa imi fie schimbat cu unul nou! Problema este ca nu am de unde sa stiu ce fac ei in service. In plus service-ul eMag nu este unul autorizat Apple! Asa as prefera sa il duc la iStyle si sa primesc altul cu riscul de a pierde un an de garantie!
scipio is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2014, 21:55   #4
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

intra pe site-ul apple si afla daca produsul mai este in garantie pe baza serial number-ului

- daca este in garantie poti sa te duci la orice service autorizat (ei vor verifica pe site)
- daca nu mai este in garantie ... doar emag te poate ajuta
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2014, 22:29   #5
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by scipio View Post
Pai din cate stiu iPhone-ul se schimba in primul an..nu se repara!
Sanse mici sa primesti unul nou. Daca pt defecte mici ar da unul nou iti dai seama ca s-ar duce ....
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2014, 23:28   #6
scipio
Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 90
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Unui prieten i-a fost schimbat un Note 2 pentru aceeasi chestie de catre eMag iar Samsung nu are aceasta politica de schimbare a telefonului pentru defecte! Mai este si partea in care Apple nu produce piese de schimb pentru telefoanele sale! Emag nu este service autorizat Apple si normal nu ar avea voie sa le repare! Daca am sa il duc la eMag si il vor repara am sa le fac reclamatie la OPC pentru ca l-au reparat desii ei nu sunt autorizati! Sper sa rezolve ceva cei de la OPC!
scipio is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2014, 23:52   #7
viasat
Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 51
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu te stresa,nu iti va fi reparat iphone-ul ,vei primi altul refurbished,o sa vezi instant ca are alt imei,deci nu e cel care l-ai predat la ei.
Refurbished la Apple inseamna ca si unul nou,adica folie fata spate,nici o urma de folosinta,nici daca te uiti cu lupa,practic un telefon caruia i-a fost schimbat tot,si a trecut toate testele in Apple service,doar ca daca ii vei baga imei-ul pe site la apple la warranity check,ai sa vezi ca deja a fost activat,deci nu e ca si unul la care tu ii desigilezi cutia.
Singura modalitate prin care ai putea primi unul in cutia sigilata,este sa fii in perioada de retur,care parca la emag este 30zile.
Spun asta pentru ca am schimbat la Apple Store in Budapesta(fiind mai aproape de mine decat Bucuresti) de 2 ori pana acum un iphone 5s ,cu un defect minor,si am primit altul "nou" in conditiile ce ti le-am mentionat mai sus,fara sa prezint nici macar un bon de casa,sau factura.
viasat is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2014, 00:16   #8
scipio
Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 90
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Telefonul a depasit perioada de retur. Tu spui ca ai schimbat de 2 ori pana acum...numai ca tu ai schimbat la Apple Store nu la eMag!
scipio is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2014, 00:41   #9
viasat
Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 51
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu conteaza,in mod normal si tu poti face acelasi lucru direct la Noumax daca vrei.Daca nu,emag va face acelasi lucru,doar nu crezi ca il vor repara ei,doar nu sunt tampiti sa se complice,orice produs Apple se schimba fara probleme in primul an de garantie direct la ei,indiferent ca il duci tu sau emag.
Problemele incep in al doilea an de garantie,cand deja devine problema vanzatorului,nu a lui Apple.
viasat is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2014, 12:50   #10
anarki
Senior Member
 
anarki's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 307
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
Sanse mici sa primesti unul nou. Daca pt defecte mici ar da unul nou iti dai seama ca s-ar duce ....
Mie mi-au dat altul pentru un pixel mort.
anarki is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2014, 17:30   #11
scipio
Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 90
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Sper sa il schimbe sau sa imi dea unul refurbished dar sub nici o forma sa il desfaca ei!
scipio is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2014, 20:02   #12
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

So, what happened next?
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2015, 11:42   #13
scipio
Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 90
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Deocamdata am hotarat sa mai astept pentru ca am avut nevoie de telefon si am sa il duc de pe 15 ianuarie la service!
scipio is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2015, 18:20   #14
scipio
Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 90
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Astazi mi-am facut ceva timp si am mers la eMag sa vorbesc cu ei despre problema telefonului meu. Am mers la unul din baietii din showroom, i-am explicat care este problema si m-a trimis la cei de la Depanero. Bun..ma duc la unul din baietii de acolo, ii explic si lui care este problema si imi spune in felul urmator: Noi nu suntem service autorizat pentru produsele Apple si nu il putem repara, tocmai de aceea eMag va trimite produsul dvs la Quickmobile sau la Flashgsm pentru a putea fii rezolvata problema dvs. I-am spus tipului de acolo ca eu nu doresc ca telefonul meu sa fie desfacut si vreau sa fie inlocuit avand in vedere problemele care le are. Nu a putut sa imi zica daca va fii desfacut sau schimbat dar pot completa un formular in care sa specific service-ului la care telefonul va merge ca vreau sa imi fie schimbat si nu reparat! Stiu de tura trecuta de cand am fost la iStyle ca singurele service-uri autorizate pentru iPhone sunt Cordon,Noumax si iStyle. Probabil ca am sa il duc la eMag pentru service iar daca voi constata ca mi-au desfacut telefonul am sa merg la OPC pentru a le face o reclamatie!

Last edited by scipio; 10-01-2015 at 11:47.
scipio is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2015, 18:27   #15
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,156
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

De curiozitate, cum o sa iti dai tu seama daca a fost desfacut de eMag si care e diferenta intre un telefon desfacut si reparat si unul refurbished, in termeni de functionalitate ?
ktf is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2015, 18:40   #16
scipio
Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 90
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Pai praful de la camera va disparea la fel ca si pata de pe ecran. In plus in foaia service va fii specificat ce operatiuni au fost facute asupra telefonului. In termeni de functionalitate nu va fii nici o diferenta dar din moment ce telefonul este inca in garantia internationala nu vad de ce l-ar repara si nu schimba?
scipio is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2015, 16:11   #17
scipio
Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 90
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Update:Astazi am primit instiintare ca telefonul a fost reparat si nu schimbat. Am fost in showroom-ul emag si am discutat cu reprezentantul acelui showroom,i-am explicat care este problema,mi-a spus ca este constient ca a telefonul a fost trimis la un service neautorizat pentru produsele Apple dar este autorizat de eMag. Asta fiind raspunsul lui in calitate de reprezentant dar ca de la om la om mi-a spus sa merg acasa si sa fac o reclamatia la ANPC pentru ca au fost mai multi posesori de produse Apple care s-au lovit de aceasta problema. Am facut reclamatia acum astept raspunsul celor de la ANPC.

Last edited by scipio; 30-01-2015 at 17:20.
scipio is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2015, 18:15   #18
scipio
Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 90
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Update:Astazi am primit un nou telefon din partea eMag in urma somatiei facute de catre ANPC pentru a rezolva problema intr-un mod amiabil cu mine!
scipio is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
iPhone 6 & iPhone 6 Plus Review LAB501 Articole 19 29-09-2014 13:31
iphone 5s sau 5c Hyperion Telefoane mobile si alte gadgeturi 128 13-02-2014 01:56
Problema activare Iphone 3gs suzuki Telefoane mobile si alte gadgeturi 24 11-11-2012 05:22

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,097
Total Online: 3427

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.