lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > lab501
Connect with Facebook

lab501 Sugestii despre activitatea site-ului si a forumului lab501.ro


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-08-2017, 11:36   #2021
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Yeah, a fost foarte tare, ca de obicei.
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2017, 14:25   #2022
Snowbawls
Ancient friend
 
Snowbawls's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucuresti
Posts: 943
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Awesone! Mulțumesc pentru organizare, cadouri și fun!

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
__________________
- Not to brag, but I've got the latest quad core HHD, my megabytes are 60 Ghz, my wireless RAM is Pentium, I can run websites on my BIOS and blog on my desktop, my GUI is like faster than yours, and I've got the best chipset - over 1 terabyte! Eat it, noob.
Snowbawls is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2017, 15:26   #2023
ZorracK
Ancient friend
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,304
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumim tare frumos!
ZorracK is online now   Reply With Quote
Old 12-08-2017, 16:24   #2024
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Cei care doresc, sa lase aici parerile despre scaun, pentru review
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2017, 17:55   #2025
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ok. Încep eu. Mie mi s-a părut că are un ușor aspect de ieftin și mă refer în special la plasticul lucios al suportului roților. Nici pernuțele pentru suport lombar și cervical nu excelează la capitolul ăsta. În schimb materialul în care este îmbrăcat scaunul propriu-zis este plăcut atât la atingere cât și la vedere. Râmâne de văzut și cât de rezistent este în timp.

Pe de altă parte pot să spun că m-am simțit foarte comod în el, cel puțin în poziția în care l-am testat nu a fost nevoie decât de o ușoară ajustare a spătarului astfel încât sa mă simt comfortabil. Am observat că pentru persoanele mai înalte poziția pernuțelor nu era ideală, însă pentru mine a fost foarte OK. Pot spune că la sesiunea de Mortal Kombat unde i-am testat efectiv adevăratul lui scop, a făcut față cu brio, cu o ușoară nemulțumire pentru suporturile brațelor care cam flencăneau stânga dreapta atunci când mișcam mâinile, dar asta o pun pe faptul că poate nu erau reglate corespunzător.

În concluzie, la minusuri aș trece:
- montaj relativ greoi al spătarului față de șezut (dar Monstrul a spus că "așa face toate" și îl cred pe cuvânt).
- suport din plastic lucios.
- preț măricel totuși, eu unul în mod cert nu aș da 1000 de lei pe un scaun, dar ăsta sunt eu, în momentul de față stau pe un scaun rabatabil din lemn de la Ikea după ce am stricat un fotoliu de piele și un Markus.

Plusuri:
- scaunul este chiar foarte confortabil.
- senzație plăcută la atingere a "pielii" scaunului.
- combinație cromatică plăcută la vedere.
- se rabatează pe spate la aproape 180 de grade, ceea ce e chiar mișto.
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2017, 19:36   #2026
Snowbawls
Ancient friend
 
Snowbawls's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucuresti
Posts: 943
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bun, sa zic si eu cateva vorbe.

In primul rand fac precizarea ca nu am stat in el dar am avut contact direct cu acesta din toate unghiurile la asamblare. Evident, parerile exprimate sunt subiective, lucru valabil pentru toti cei care vor posta probabil.

Am observat de la inceput o ambalare corespunzatoate, toate piesele fiind aranjate ok, in principiu, pentru a nu permite deplasarea/stricarea in timpul transportului. Asa cum a zis si colegul Roby, suportul este din plastic, dar acesta este mai dur si pare destul de rezistent pentru nisa lui. Rotile nu m-au impresionat dar am retinut ca nu sunt ca cele obisnuite, cu acea aripa ca la bicicletele de pe vremuri unde se putea aduna praf/par/diverse si ingreuna deplasarea in timp. Rotile sunt tot din plastic dar au un design mai ergonomic sau poate mai durabil.

Ca orice scaun din PU leather (piele sintetica) - aici compar cu al meu care este tot din PU - materialul este decent, dezavantajul fiind ca la o temperatura ambientala de 30+ si fara AC in camera te cam "coci" pe el, dar in rest parea bine cusut si inchegat, placut la atingere. Singurul minus ar fi incercarea producatorului de a introduce insertii de "carbon" la cele 2 perne, lombara si cervicala, poate pentru un look mai premium, lucru pe care eu nu l-am apreciat. Poate daca era destinat unei game mai "de sus" si toate elementele care-l compun aveau un look and feel premium as fi inteles. Personal as fi pastrat acelasi design PU pentru toate elementele.

In schimb, la brate eu am vazut un mare "no-no" la felul in care a ales producatorul sa le incorporeze. Lasand la o parte limitarile ergonomice normale pentru segmentul de piata pe care il ataca (nu ofera ajustare pe orizontala, nici pe adancime, doar pe verticala si 2-3 trepte de rotire a suporturilor de brate), felul in care acestea sunt prinse de sezut, pe partea inferioara a acestuia, mi-a lasat impresia ca se pot rupe oricand. Evident, nu este recomandat sa ne apasam cu toata forta sau greutatea pe bratele laterale, acestea avand rolul de a oferi confort la utilizare indelungata, dar uitandu-ma la Mihai cand se invartea pe el, incercand diferite pozitii, am observat un "joc" mult prea mare al acestora si mi-au lasat impresia ca se pot desprinde sau rupe oricand.
Eu as fi tratat acest aspect de constructie cu o placa metalica solida care sa se instaleze la montarea initiala si care sa uneasca cele doua brate pe partea inferioara sezutului astfel incat forta de apasare pe oricare dintre brate sa fie distribuita egal sau preluata mai eficient. In rest, materialul bratelor este din plastic, asemeni plasticului prezent la bordul masinilor low cost.

Bratul de legatura intre baza si sezut nu l-am analizat in detaliu, doar timpul va spune probabil cat de rezistent este.

Am apreciat unghiul de inclinare mare (probabil 170 grade max) si centrul de greutate bine ales (stabilit), dar probabil multi dintre noi vom simti lipsa posibilitatii de balansare. Da, nu ofera acest lucru.

All in all - un scaun decent pentru 1.000 de lei, dar comparandu-l cu scaunul meu, pe care il folosesc in prezent, nu imi pare deloc rau ca pentru 50% mai mult benficiez de baza metalica, sistem rocker, 5-7 cm latime in plus la sezut, brate ajustabile in 4 feluri, roti de silicon foarte silentioase si o posibilitate mai buna de pozitionare a perniei cervicalte, care la scaunul Speedlink am observat ca ii incomoda pe cei peste 180cm.

In concluzie, eu nu as da 1.000 de lei pe acest scaun dar sunt convins ca sunt persoane care vor da, din reactiile si parerile colegilor forumisti, scaunul a lasat o impresie buna.

+ confortabil
+ roti decente
+ destul de lat
+ rezistent daca te gandesti ca s-au asezat persoane de 120kg+ in el, desi nu cred ca specificatiile lasa loc de mai mult de 100kg

- sistemul de prindere al bratelor laterale destul de subred
- insertiile de carbon "out of place", dupa mine
- dificultate in montarea lateralului de sezut
- posibilitati limitate de pozitionare a bratelor laterale
- lipsa optiune de balansare
- sistemul de prindere al pernei cerviculare ales de producator nu lasa loc pentru prea multe posibilitati de pozitionare, in functie de inaltimea utilizatorului

My 2 cents.
Ce mai testam? )
Eu as merge chiar mai departe cu o idee, avand in vedere ca mi-a soptit mie cineva ca la urmatorul workshop vom avea o companie mare de periferice care "nu v-a fi numita dar tocmai ce a fost cumparata" si as propune sa testam niste periferice printr-o competitie, cu jocuri sau ceva de genul.
__________________
- Not to brag, but I've got the latest quad core HHD, my megabytes are 60 Ghz, my wireless RAM is Pentium, I can run websites on my BIOS and blog on my desktop, my GUI is like faster than yours, and I've got the best chipset - over 1 terabyte! Eat it, noob.

Last edited by Snowbawls; 12-08-2017 at 19:56.
Snowbawls is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2017, 20:11   #2027
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

O..ohoho....o sa testam ceva la urmatorul seminar... si va fi al naibii de interesant
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2017, 20:19   #2028
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,354
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu cam stiu despre cine e vorba, accidenta. Problema e daca pot sa ajung. Din păcate m-am prins cu copii lui @ZorracK si am uitat complet de altele
kobro is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2017, 21:19   #2029
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,845
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
O..ohoho....o sa testam ceva la urmatorul seminar... si va fi al naibii de interesant
Sa ne tii in suspans, bine? Macar zi-ne de la ce firma.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2017, 22:30   #2030
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

A...firma e Corsair...nu e un secret
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2017, 22:37   #2031
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,845
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Corsair face multe chestii faine. La asta chiar as dori sa vin. Se stie data?

Ce as vrea eu sa vad sunt computerele lor gen Corsair One.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2017, 22:40   #2032
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Va fi la mijlocul lui Septembrie. Din pacate este posibil sa fie intr-o zi ciudata (luni/merti/etc) pentru ca omul de la Corsair vine din SUA si are doar anumite zboruri disponibile in momentul ala.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2017, 22:52   #2033
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,845
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

O sa-mi iau liber din 10 septembrie pana pe 20 septemebrie, ca sa stim o treaba )
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 00:13   #2034
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Aflam si data in curand, nu e bai.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 00:17   #2035
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pe 13 ajung si eu in tara doar ca am o nunta pe weekend


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 00:28   #2036
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Băi, ştiţi cum se zice... pics or it didn't happen.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 02:19   #2037
PasatoiuTD
VIP
 
PasatoiuTD's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,178
Mentioned: 17 Post(s)




Default

Poze: https://we.tl/QiuLUEEU21
PasatoiuTD is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 11:33   #2038
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

https://goo.gl/photos/nA4mk5abwwiUM5a76
https://goo.gl/photos/25qrF7krh47U8M577
Astăzi e marea agitată, ne-am retras la piscina.

Last edited by Bugsy004; 13-08-2017 at 11:38.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 12:05   #2039
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Multumim pentru poze si merci pentru pozele aditionale.

Btw, vazand ca nimeni nu zice nimic despre mouse-ul Manejo castigat este chiar fainut la cum se misca si tot, cu forma te obisnuiesti usor in lucruri simple chiar daca e ciudata, range-ul wifi e bun, la 5 metrii nu am nici o problema, mai mult nu am testat, constructia pare si ea destul de solida, overall nu lasa impresia de mouse cheap, ba din contra, materialul imi place mai mult decat la deathadder 2013 fiindca nu e alunecos si nu pare sa stranga mizerie pe el de la transpiratie, scrolul este foarte silent.
Am cam 4 soricei wifi prin casa si asta e cel mai bun mouse, mi-a depasit asteptarile overall. In general sunt fan mouse ambidextru pe wifi si cu scrolul pe 4 axe dar asta e ceva subiectiv.
Nu am verificat daca are si soft separat ca nu am avut timp pentru setarea profilelor de DPI dar chiar si asa e oke fiindca vine prestabilit cu ele cred ca pe 800 1200 si 1600 (dau cu presupusul ca astea sunt valorile).

De ce l-am clasat asa bun ? Fiindca merge mai bine decat microsoft si alte chestii care au bluetrack si au pretentii ca zbarnaie pe orice suprafata, ghici ce ? Asta o face si mai bine.

Revin cu review si la desfacatorul de bere speelink, fiind piesa de rezistenta din punga cu cadouri )

Last edited by agarici cu pedale; 14-08-2017 at 11:20.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2017, 13:01   #2040
muff
Senior Member
 
muff's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Bucuresti
Posts: 1,112
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Parere scaun:
Pros: Confortabil, optiune balansare, suport lombar reglabil pe inaltime, tapiterie placuta la atingere, spatar reglabil intr-un unghi mare (suportul pe care se monteaza spatarul este solid), suportii laterali reglabili in cateva trepte, este lat astfel incat incap si alti oameni care nu sunt skinny

Cons: Roti de plastic, suportul pe care sunt montate rotile desi pare rezistent este de plastic, suport cervical destinat oamenilor ce au o inaltime de max 1.75m, culoare rosie (all black or gtfo ) ), pe timp de vara banuiesc ca este nasol de stat in el ceva ore, suportii laterali par fragili
__________________
Get inline™

Last edited by muff; 13-08-2017 at 13:04.
muff is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
LAB501 toolbar v2 Monstru lab501 2 01-07-2014 01:07
[XSS] forum.lab501.ro Shinelco lab501 0 17-09-2013 21:01
Lab501.ro cow mw2 server i860 Gaming 107 09-12-2012 16:35
Nas Gorod LAB501/ наш город LAB501 (Orasul Nostru LAB501) Enz0 Modding 14 29-11-2012 09:20

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,158
Total Online: 5025

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.