lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Racire extrema
Connect with Facebook

Racire extrema Prima conditie: sa nu poti dormi langa calculator cand functioneaza.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-06-2016, 21:46   #21
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Compresor sa ai de pus pe el
trebuie compresor cu cilindree peste ceea ce vedem folosit de regula in oc phase change, cred eu ca un 28 -32ccm+( 17k -20k btu compresor) este un "must".

dupa cum am spus in postul anterior evaporatorul este dual loop cu 2 valve de expansiune, lopp-urile se intalnesc in centrul evaporatorului , refrigerantul este absorbit prin centru ( gaura metric 12) spre linia de aspiratie .
voi taia filet M10/1.5 , filetul este o nervura elicoidala dispusa cilindric sau conic pentru a se produce un surplus de turbulenta interioara si un schimb de caldura cat mai optim ,ma ajuta si sa infund gaurile date din exterior cu bucati (aprox 4-5mm) din tija de cupru cu filet M10 apoi inchis ermetic prin brass!

ca sa fie inteles mai bine circuitul/design-ul am desenat cu marker-ul pe suprafetele exterioare circuitul intern



__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2016, 20:12   #22
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default twin evaporator

mi-am facut timp si astazi am inchis ermetic evaporatorul cu brass alloy CuAg5% , la furtunul de aspiratie am folosit CuAg56% pentru ca este joint cupru-inox.

urmeaza operatiunea de test sub presiune cu N2 apoi curatare , spalare si finisare suprafete exterioare, colturi etc.. ..baza lapping

__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2016, 19:15   #23
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

am curatat suprafetele exterioare , am finisat colturile, iar la baza am facut lapping "o idee" convenx cu foaie abraziva 120-220, o sa slefuiesc pana la granulatie 1000.

trebuie sa gandesc un sistem de prindere si sa gauresc baza din lateral cu un burghiu M2.5 pentru sonda/termoelement K-typ


__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2016, 21:12   #24
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

frosty pic

primul evaporator twin loop cu 2 valve de expansiune greutate 1.2kg pure copper ETP


__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 11:09   #25
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Prima impresie a fost: wtf, a lipit zahar! Insa acum pare ca ar ramane bucati de piele pe el in caz de atingere...
doru is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 17:43   #26
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

da , produce arsuri grave la temperatura respectiva , mai ales ca nu am putut sa-l dau peste cap nici cu un 2000w heat gun , temp s-a stabilizat la -48 . evaporator base!





__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 01-08-2016 at 18:06.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2016, 10:24   #27
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Proffesionalnaya!!!
Bravo tie omule, chiar ma excita la maxim jucariile astea.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2016, 16:23   #28
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

astazi a sosit si bracket-ul din POM , este executat pe CNC , pentru 30 euro chiar nu merita osteneala sa-l execut manual cu siguranta nu iesea la calitatea CNC-ului!
trebuie sa amintesc ca evaporatorul este executat manual de mine , cu ustensile uzual folosite si detinute de orice atelier la casa omului!

inainte de a trimite dimensiuniile exacte ale evaporatorului la prelucrarea bracketului pe CNC , am executat manual cei 2 "umeri" pentru ca bracket-ul sa apese pe ei si astfel montat pe orice platforma ( intel /amd)

urmerii sunt facuti din material "messing/alama" ( aliaj intre cupru si zinc) mai rigid decat cupru insa usor de prelucrat mai ales la slefuit si gaurit , insa fara un transfer termic si electric exceptional..., dar nici nu trebuie... a... sa nu uit faptul ca sonda K-Typ este montata exact in baza cu o adancime de 1,5cm ...practic are o acuratete de 70% -75%fata de ce temperatura are cpu-ul in functiune, daca vorbim de transfer evap>TIM>die acuratetea creste cu pana la 90% , lucruri ce de altfel alti phase change sunt departeeee rau de aceasta precizie!
am prins fiecare "umar" cu cate 2 suruburi M3 12mm lungime , am gaurit si apoi taiat filet in evaporator , apoi dupa ce bracket-ul a fost introdus am asigurat fiecare surub cu Loctite 243!

bun toate fiind spuse , sa trecem la poze si evident ceva teste care pe mine unul m-a multumit pe deplin , iar munca mea a fost demonstrata in primul rand mie ,pentru ca am sustinut de-a lungul timpului ca evaporatoarele des folosite in phase change nu sunt optimizate pentru load-urile actuale , una din probleme intalnite si probabil una dintre cele mai "dureroase" pentru un overclocker il reprezinta temperatura DELTA T.
ce inseamna temp Delta T? reprezinta diferenta de temperatura intre 2 corpuri , cel menit sa raceasca (evaporator ) si cel ce dezvolta caldura!(cpu/gpu)
la delta T se mai adauga si intermediari , in cazul de fata TIM-ul ( pasta termica), izolatia , ambientul..si nu in ultimul rand tensiunea de alimentare a pastilei de siliciu!

am ales ca test 6700k aka skylake cpu ....nu este un consumator feroce si nu este nici extrem de fierbinte , insa datorita DIE-ului mic si celor 2 straturi de TIM ( DIE>TIM>IHS>TIM>Evaporator), pune in dificultate orice racire inferioara azotului lichid, chiar si pe el il pune in dificultate la voltaje de 2 volti , droop-ul pe termometru este vizibil , iar DELTA T pe azot poate fi chiar de 60grade!

nu exista pe hwbot single stage ce poate tine la 1.6v reali un skylake la temperaturi negative in LOAD, nici macar DICE ...ei bine dragii mei exista acum un SS ce poate face acest lucru la fel cum o face azotul

acest evaporator impreuna cu tot ansamblul numit cooler phase , are o deltaT cu 2 straturi de tim de ~ 30-35*C fata de alt SS , deci cpu-ul este racit cu mult sub0 chiar si la tensiuni de alimentare ce trece prin el de aprox 1.65V+









__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 10-08-2016 at 16:32.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2016, 16:43   #29
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Crezi ca se poate un turbo boost sustinut la 5.1GHZ mai lung de 8 secunde?
doru is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2016, 16:54   #30
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

da, practic nu frecv conteaza in testele mele ci tensiunea de alimentare ...ea este responsabila de caldura degajata de chip....ca ideel la 1.6v trece XTU la 5500mhz!

nu m-am indurat sa dau 1.7v in XTU pentru ca e o tensiune killer pentru skylake , in cele 8 secunde de care zici tu ti-l face piftie)
insa am rulat vantage 5500mhz/ 1.6v .. evident real temp nu masoara temperaturi mai scazute de 0 si nici alt soft nu o poate face nici macar bios-ul placii de baza !

este o incarcare turbo mai mult de 8 secunde?


__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 10-08-2016 at 16:57.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2016, 17:54   #31
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu stiu daca tine mai mult de 8 secunde... teoretic e in functie de incarcarea procesorului, temperatura si consum. Cu cat are mai mult de lucru si cu cat temperatura si consumul sunt mai mici cu atat va sta mai mult in boost, sau nu-i asa?

Cum la tine temperaturile sunt joase si limita de consum e maxima, o incarcare mare si un boost mare va duce si la cresterea temperaturii. Solutia ta ar trebui sa previna supra-incalzirea ce ar duce la oprirea boost-ului.
doru is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2016, 23:54   #32
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Nu are nevoie de boost.

Vad ca ai reusit pana la urma ce ti-ai propus, foarte bine. Pe cand un test pe GPU cu die mare?
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2016, 16:18   #33
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by poparamiro View Post
Nu are nevoie de boost.

Vad ca ai reusit pana la urma ce ti-ai propus, foarte bine. Pe cand un test pe GPU cu die mare?
eu am introdus in test procesor actual cu Die mic , pentru ca este o problema a raci o suprafata asa mica cu 2 straturi de TIM si IHS , se produce splint termic , ce pune in dificultate orice racire ( nu ca incarcare load)! , doar ai testat vantage pe 4770k/chilled water ( care are suprafata DIE mare fata de un skylake) ai vaz temperatura la doar 1.35v

DIE>tim>evaporator este capabil la o incarcare load de 700- 800W , tine de ex un GTX470 (GF100) la 1.4V la -50 *C fara sa simta ... asta inseamna ~300A 315A = ~ 450W

am alt proiect neterminat de ceva timp , iar timpul alocat oc-ului este minim spre 0 , in iarna probabil mai dau ceva...

ca aspect vizibil , evaporatorul este mult eficient fata de alt design, bracket-ul din POM este inghetat , iar acolo este poza facuta in functiune cu platforma in load-uri de XTU, wPrime si vantage, in slight load , se face gheata si floricele de zapada si pe surubrile de prindere , de altfel vrm-ul este rece cu bruma ,primul ram din slot de langa evaporator inghetat, acum am probleme serioase cu condensul , fata de cum izolam inainte ...evaporatorul are putere de cooling mult superioara deoarece reducand deltaT intre evap si cpu frigul se duce prin cpu in MB pcb




__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 26-08-2016, 19:04   #34
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

am conceput un "nou" evaporator design calitate CNC ,va fi introdus in teste cat de curand






__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2016, 20:45   #35
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Arata eficient si foarte calitativ.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2016, 16:52   #36
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Putem rezuma totul cu o expresie celebra: " Sa-mi bag pu**!!!"
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2016, 07:22   #37
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

noul meu "heat load" se numeste 5960x un procesor extrem de fierbinte si power hunger... de fapt cel mai fierbinte ( brodwell E 10 core este mai rece ..datorita arhitecturii pe 14nm si DIE area mult redus)cpu overvolted , la doar 1.4v genereaza ~ 400W
am testat ss-ul mai bine de 2 saptamani in heavy load ...

3DM Vantage este unul dintre cele mai stresante teste sintetice pentru haswell E , CPU test physicx este un test extrem pentru aceasta arhitectura ...
temperaturile in full load se pot vedea in screen-ul cu vantage , de altfel cpu package este mai negativ de -5 ( valoare maxima citita de soft)..

de remarcat este ca daca exemplarul meu daca nu are cel putin -45*C nu trece nici un test sintetic la frecv respectiva ..hwbot prime 5400mhz, 5500 boot insa nu stabil de bench la voltajul de 1.5v ..probabil cu 1.55v este capabil de bench la 5500 mhz!!
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 27-09-2016 at 07:24.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2020, 16:46   #38
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

In ultimii ani , am dezvoltat numeroase PC evaporator design , majoritatea cu performante aproape similare , am socotit ca acest evaporator merita postat
nu este un design nou , insa executia lui este unica , aduce un surplus de "turbulenta interioara + heat exchange" diametrul este de 80mm , iar lungimea spirei interioare are ~70cm .

__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Bench WaterChiller -phase change unit nachtfalke Racire extrema 18 28-07-2016 21:30
Rotary phase change - bench unit nachtfalke Racire extrema 3 19-10-2015 20:07
Custom ROTARY single stage phase change cooling nachtfalke Racire extrema 25 08-05-2015 07:23
Studiu de OC – Intel Core i7 4790K & Intel Pentium G3258 – aer, apa, phase-change, DI LAB501 Articole 12 05-08-2014 16:24

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,150
Total Online: 4550

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.