lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Racire extrema
Connect with Facebook

Racire extrema Prima conditie: sa nu poti dormi langa calculator cand functioneaza.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-11-2015, 13:31   #1
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default Second Gen Rotary Chiller project

Am inceput constructia unui waterchiller phase change unit de putere ce se adreseaza clasei hard core benchers , unitatea de fata se dezvolta in jurul unui compresor de putere( 1,5kw) rotativ , il pot numi cap de serie pentru ca asa ceva nu voi mai produce...

Aceasta unitate phase change a fost planificata a fi construita la finele lui 2014 , insa abandonata din motive personale a persoanei ce a solicitat aceasta constructie.

Este vorba de cineva foarte cunoscut si popular de pe acest forum precum si mult timp in topuri pe hwbot cu raciri conventionale , personal imi face o deosebita onoare ca in viitoarele lui submisii( sigur multe WR-uri) este folosit un cooler proiectat , calculat si executat de mine ...

Lasand vorbaria ( trebuie sa recunosc ca nu este punctul meu forte ) o sa explic despre ce este vorba si ce componente vor fi introduse in acest build.

Practic unitatea de fata este un fost proiect care nu-i mai gasesc intrebuintare, evident va suporta modificariile de rigoare , vor fi folosite doar :baseplate-ul , condensorul si evident compresorul .
discharge , liquid si suction line precum si schimbatoruld e caldura ( evaporatorul -HX) vor fi intoduse corespunzator targetului initial calculat.

Compresorul este capabil de ~ 4700W cooling power la o temperatura de 7.2*C ( evaporating TEMP)testele sunt facute de catre producatorul SCI ( siam compresor industry)

application -hight temp
ambient temp :35*C
return gas temp: 35*C
condensing temp : 54,4*C
subcooling temp : 46.1*C
evaporating temp : 7,2*C

teoretic pentru o sarcina de ~ 2 KW ( 4 way cross fire /SLI cu gpu-uri actuale) ar trebui sa avem HX-ul la temperaturi negative de aprox -25*C , pentru 1kw ( single gpu ( ex : hawai , maxwell)voltat astronomic) -35*C , pentru sarcini inferioare -40 -45*C HX temp!!

specificatii:

rotary vertical compressor SCI RE277VHSMT

capacity BTU/h -16036
cilinder displacement 27,7cm³/rev
cooling power 4700W
input power 1520W
motor typ PSC
40uF run capacitor
internal overload protector
oil typ POE MEL56
weight 15,1kg

condensor ECO 3,3kw , AXIAL PAPST motor 300mm fan Blade

HX: HARLE B3-12A-30 brazed plate heat exchanger -30 plate

TEV( thermostatic expansion valve) Danfoss TES2 ( external equalizer) with MOP

liquid line:
- 6mm cooper pipe
- 1x schrader valve
- ALCO 50g filter dryer
- ALCO Sight glass



discharge line:
-8mm cooper pipe
- Hight pressure cut off saefty device Ranco DWK 77-10
- hight pressure oil charge manifold/manometer gauge -FISCHER 80mm Klass 1

suction line:
-12mm cooper pipe
-1x schrader valve
-1x PT100 sensor ( monitoring HX temp)
-suction accumulator -included by compressor arhitecture!

others:
- digital temperature panel meters TPM-900
- 2x plug power for bench rig
- 1x 25A Wipp power switch
- 4m power cord 3G1,5
- base plate 53,5cm x 48,5cm multiplex
- 4 x 30mm gumy legs
-refrigerant R507


water loop va fi configurat de catre utilizator...






Last edited by nachtfalke; 05-03-2016 at 12:50.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 01-11-2015, 13:37   #2
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Viitoarea jucarie a lui Ramiro.
Spor si respecte.
Sunt curios cat va cantari toata dracia.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-2015, 15:58   #3
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

The Kraken ==)))

O uzina ambulanta, fara el probabil ca m-as fi lasat de oveclocking, sunt satul pana peste cap de aer, galeti si butoaie.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 01-11-2015, 16:16   #4
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dar promiti ca, macar o data pe an, o sa mai faci o aroganta pe aer/galeti?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-2015, 17:44   #5
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Poate , pe aer e cel mai simplu.

Am avut noroc bineinteles si cu colegii mei, altfel nu mi-as fi putut permite Krakenul.

M-am tot gandit, nu mai bine mi-ati da screen-urile gata facute?
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 01-11-2015, 18:45   #6
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

de "galeti" nu scapa nici la coolerul asta bun o "galeata" fixa cu scop de rezervor , insa la o sarcina de 2kw e musai o cantitate de 10L apa , deci un rezervor imens

cu ocazia acestui build trebuie sa inaugurez si noul meu digital manifold TESTO 550-2

pana acum am folosit Refco 4 way manifold M4 deluxe care este una din nestematele mele tool-uri : ceasuri made in swiss , class1 de precizie cu oil charge, iar evacuarea o masuram digital la micron pe Refco VG64 digital vacuum meter
ca alternativa foloseam cu succes si un manifold productie americana Mastercool 2 way
meseria se invata pe analog dupa care treci la digital , valoarea subcooling-ului respectiv superheat se calculeaza dupa refrigerant chart in functie de low/hight pressure si temperaturile masurate in puncte bine cunoscute din suction line - evap in/out si condenser in/out- liquid line , cu ajutorul Termometrelor de precizie Fluke 53 II (single input, dar cu functie IR,datalogger) si Fluke 52 II (dual input), deci cu foaia de caiet si creion


ceea ce este interesant la Testo 550 -2:

Features

Superheating / Subcooling calculation in real time
High flexibility with 60 refrigerants included profiles (R408A; R152A; R161; R1234yf; R502; R14; R407D; R123; R600a; R438A; R401A; R422A; R421A; R412A; R744 (CO₂); R23; R413A; R125; R411A; R407A; R407C; R600; R402A; R227; R422C; R427A; R406A; R422B; R424A; R13B1; R414B; R404A; R409A; R507; R422D; R401C; R12; R32; R11; R421B; R508A; R410A; R420A; 60 Profile:; R503; R417A; R22; R718 (H₂O); R125; R290; R508B; R407F; R416A; R134a; R437A; R1234ze; aktualisierbar via APP; R426A; R402B; R407B; R401B; R142B; R434A , R50 , R1150)
Integrated vaccum meters
Updating refrigerant profiles via APP
APP includes easy data logging, report generation and quick email setup
Smartphone can be used as second remote display
Graphical trending on smartphone (min iOS 7.1 / Android 4.3 or new)
Easy preparation of measuring procedure via APP
Has Bluetooth 4.0 connectivity
Send out measuring report / invoice via mail
Set alarm values in APP
2 - Pipe clamp temperature probes
1 - Carrying Case
1 - Calibration Certificate
4 - AA Batteries
1 - User manual



Last edited by nachtfalke; 02-11-2015 at 19:51.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2015, 18:07   #7
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

dupa cum am specificat si in alte builduri anterioare , HX-ul( schimbatorul de caldura) avand porturile din inox , nu se poate brazui/lipi cu rod aliaj cupru-fosforos sau cupru-argint cu un procentaj de argint mai MIC de 34% folosit in presiune!!!, recomand folosirea de silver brazing rod de 45% minim sau optimal 55%.

eu folosesc Fontargen Brazing AF 314 Xl - L-55%Ag , bara cu flux pentru decapare inclusa!
pretul pe kg : http://www.sonderlote.de/epages/6217...14XL-Kilo-0007
pentru brazing-ul unui HX ajunge o singura bara ( 13€- cumparat la bucata)

daca am timp o sa brazuiesc hx-ul impreuna cu valva de expansiune termostatica danfoss TES2.

nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 01-12-2015, 07:46   #8
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

in ultima vreme am fost extrem de ocupat cu anumite examene pentru job , am trecut cu bine si de acum inainte exista timp pentru acest build!!!

majoritatea componentelor sunt aici , cu exceptia termometrului digital si celor 2 manometre ( low si hight pressure) care intarzie sa apara si probabil pe la jumatatea lunii o sa intru in posesia lor lucru ce ma impiedica sa inchid( brazing) toata unitatea si sa nu o expun aiurea in contact cu aer-ul , ce poate duce la contaminarea ireversibila a uleiului POE din compresor!

maruntisuri precum teava cupru 6mm, 8mm , 12mm si 15mm ID sunt deja sosite!!

voi folosi:
-8mm discharge line
-6mm liquid line
-12mm suction line
-15mm water loop( IN -OUT HX)

Last edited by nachtfalke; 01-12-2015 at 07:49.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 01-12-2015, 09:00   #9
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asteptam cu interes maxim noi postari, mai ales ca este luna "cadourilor" - top-notch job!
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 16-01-2016, 22:53   #10
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

astazi am brazuit unitatea complet ,componentele sunt montate cu exceptia manometrului din Hight side pressure ,nu am intrat in posesia lui ...
ceva componente pentru izolatie ( o foaie de 1m² - 10mm armaflex care lipesete din poza) si doza de legatura IP65 precum si o priza dubla aparenta , care va fi montata pe base plate din care se va alimenta sistemul de bench , in cazul in care cut off switch va taia alimentarea compresorului din motive diferite ,ca protectie va taia alimentare si platformei de bench!

maine voi uploada primele poze cu aceasta unitate!


__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2016, 14:41   #11
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

nitrogen charge , no leack

portul manometrului l-am cappuit cu un schader valve inchisa la cap prin brazing! , la sosirea manometrului decat strans in chei si asigurat cu Loctite 243 threadlocker , deasemenea piulita TVX-ului si a switchului cut off este asigurata cu LOCTITE 243.

ramane partea electrica precum si izolarea TXV/HX+ suction pipe( acumulatorul este deja izolat)

__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2016, 14:57   #12
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Capata forma uzina, arata foarte frumos, compresorul si HX-ul sunt barosane == )))
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2016, 18:34   #13
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Arata bine dracovenia , abia astept sa vad performantele , o sa fii in linie cu ceilalti useri cu watercooling "normal" de pe hwbot din liga enthusiast
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2016, 18:48   #14
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Da, watercooling "normal", adica apa+antigel pus la congelator, la -30 oC, cum fac multi.

Performanta sunt sigur ca va fi foarte buna, dar in termeni de diferenta de temperatura in load (GPU) fata de un SS bun va fi tot la distanta destul de mare (probabil undeva intre 30 si 60 de grade), ceea ce se poate "traduce" intr-o diferenta de frecventa intre ~40 si ~200mhz, depinde de suprafata GPU-ului si scalarea lui cu frigul.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2016, 19:42   #15
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by poparamiro View Post
Da, watercooling "normal", adica apa+antigel pus la congelator, la -30 oC, cum fac multi.
Performanta sunt sigur ca va fi foarte buna, dar in termeni de diferenta de temperatura in load (GPU) fata de un SS bun va fi tot la distanta destul de mare (probabil undeva intre 30 si 60 de grade), ceea ce se poate "traduce" intr-o diferenta de frecventa intre ~40 si ~200mhz, depinde de suprafata GPU-ului si scalarea lui cu frigul.
am o vaga impresie ca 90% din cei care folosesc watercooling "normal" pe hwb nu se chinuie cu galeata in congelator cum o faci tu de cativa ani , au chillere, unii home made altii de la diferiti retaileri de ex Hailea, Teco , Arctica

sunt multe de vorbit pe tema chiller vs SS , nu este vorba numai de suprafata die-ului ci in consecinta si loop-ul de apa folosit ( pompa , block, agent termic) si nu in ultim rand TIM si izolatie( extrem de important) , o sa observi ca tim-ul folosit pana acum in submisiile tale nu va mai fi compatibil la temperaturi scazute , delta Temp are un impact imens in functie de ce TIM folosesti si ma refer aici nu la ce vedem pe hwb ca a dat "unu2 cu grizzly/gelid si a decimat tot ...sa nu intelegem gresit temperatura de lucru folosita ..tim-urile au prestatie diferita in functie de temp de lucru , la 20*C un comportament , la 10*C alt comportament , la -10*C e posibil ca cea din urma la 20*C sa fie mai buna ca varful de gama no1 iesit in testele de 20*C , de ex ceramique2 o albeala ieftina ce pe aer si apa are o prestatie de kkt la temp extrem de negative se comporta f bine , nici nu se compara cu liquid pro, mx4 sau pk1,2,3 adica tim-uri actuale si cotate f bine, la temp de -10 -20 ( nu conteaza ce rahat mananca producatoru la specs...minciuni )deja nu mai au conductivitate termica chip-ul intrand in throttle....deci ceramique 2 mult mai ieftina le da clasa..

dupa normele hwbot nu mai conteaza faptul ca un chiller este tot un phase ca si ss-ul ( racire cu schimbare de stare) staff-ul zice ca atata timp cat transferul termic se produce intre waterblock si chip ,iar ca agent termic este folosita apa se numeste watercooling custom ... deci liga entuziast!
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 17-01-2016 at 20:00.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2016, 20:17   #16
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Normal ca mai intervin si alti factori, conductibilitatea termica a TIM-ului scade odata cu scaderea temperaturii, MX-4 de exemplu, chiar si cu apa la 2-3 grade nu mai adera bine la DIE, deci e posibil ca o pasta speciala pentru subzero sa aduca cateva grade castig pentru GPU, oricum o sa pot testa si eu mai multe in conditiile date.

In 99% din sesiuni am dat cu apa peste zero grade, iar in privinta ligii din care fac parte nu prea imi bat capul daca e voie sau nu cu chiller pentru ca dau de placere (ma rog, pana la un punct, cand intervin sfintii si pastile ), la fel ca si creatorul chillerului.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gts 512 tim 2 oC water.JPG
Views:	1453
Size:	643.7 KB
ID:	51973  
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2016, 21:32   #17
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Cine ? George e un om cu frica lu D'zeu ce recita constant alfabetul sfintilor si pomelnilor bisericesti

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2016, 19:26   #18
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Ramiro, daca ai nevoie de pasta buna pe subzero iti trimit eu cateva cutiute de GC-EXTREME. Da un semn daca e
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2016, 22:27   #19
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Da, ms, te anunt.

Sunt curios si eu cum se comporta MX-4 vs Gelid EX pe chiller, mai am un tub de Gelid Supreme aici, o sa il testez si pe ala.

MX-4, in conditii de temperatura de peste 5-8 grade se comporta extraordinar, pe GTX285 cu apa la 2-3 grade si un IDLE de 10 oC, a reusit un DeltaT de doar 4 grade (bineinteles ca e si meritul pompei. waterblocului...etc)

DeltaT GTX 285:

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	285 delta t.png
Views:	1829
Size:	167.5 KB
ID:	51986  
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2016, 19:34   #20
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Gelidu este net superior la temperaturi negative de la -50*C in jos , cu MX4 am avut probleme serioase pe SS , probabil pana in -15*C se descurca bine.
eu personal folosesc numai GC-X si Grizzly Kryonaut , in contitiile mele de test GC-X e mai bun
cu ocazia build-ului de fata o sa testez si noul waterblock universal ( cold plate)introdus de catre koolance aka GPU 230.

__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Rotary phase change - bench unit nachtfalke Racire extrema 3 19-10-2015 20:07
Custom ROTARY single stage phase change cooling nachtfalke Racire extrema 25 08-05-2015 07:23
another strong rotary SS nachtfalke Racire extrema 6 07-04-2015 22:36
Strong Rotary Single Stage nachtfalke Racire extrema 16 25-09-2014 22:32
2 in1 dual ROTARY unit (gpu single stage + waterchiller) nachtfalke Racire extrema 73 15-07-2014 07:45

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3482

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.