lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-11-2013, 16:46   #1
ask4MORE
Senior Member
 
ask4MORE's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 795
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Default putin ajutor

Am decis ca e momentul sa am si eu un pc propriu si personal ptr ca m-am cam saturat sa stau pe un pc cu care testez piesele si ii schimb configuratia foarte des si de foarte multe ori se intampla sa nu am placa video fix cand vreau sa ma joc ceva nou (ex AC4, NFS Rivals).

Vreau sa imi fac un sistem mic, performant cu racire pe apa si sa fie dead silent. Pana acum am urmatoarele piese: Asus Maximus VI Impact, ADATA XPG V2 8GB 2400Mhz CL 11, XSPC Raystorm (cpu wb), Bitfenix Prodigy (pe care vreau sa o modific putin).

Urmeaza sa cumpar 4770k, SSD (?), Corsair AX760i, GTX 780 Ti sau GTX 690 daca nu reusesc sa pun mana pe un 780 TI la pret bun, XSPC Raystorm (gpu wb), XSPC Photon D5 170 + D5 Aluminium Screw Ring.

Am nevoie de ajutorul vostru la alegerea radiatoarelor, ventilatoarelor, a lichidului de racire si la configurarea loop-ului.

M-am gandit sa cumpar un radiator de 280mm pe care il pun in tavan (trebuie modificata putin carcasa, gaurile sunt date ptr 240mm) si unul de 200mm sau 180mm pe care il pun jos in dreapta. Problema e ca nu stiu exact ce modele sa aleg, dar am vazut ca cele de 30mm grosime incap destul de lejer in carcasa (click) deci banuiesc ca unul de 45mm ori incape la fix ori e prea gros.

Radiatoarele trebuie sa aibe FPI mic ptr ca ventilatoarele vor fi tinute la rpm mic, problema e ca nu toti producatorii scriu si numarul de FPI pe site si aici ma cam pierd.

Venturile de 140mm ma gandeam sa fie de la Thermalright (TY sau X-Silent) ptr ca am avut multe coolere cu TY140/141/147 pe ele si toate erau dead silent la rpm maxim dar inca nu sunt 100% hotarat. Ventul de 180mm probabil va fi Silverstone AP182 dar daca iau radiator de 200mm nu stiu exact ce vent sa cumpar ptr el.

Traseul ptr wc ma gandeam sa fie in felul urmator: Rezervor-Pompa-Radiator 180(sau 200)-GPU-Radiator 280-CPU-Rezervor. Tevile ma gandeam sa fie pe 3 dimensiuni, de la mare la mic, ptr a nu pierde din presiune. Adica de la radiator 180 la gpu diametru normal (maxim?!), de la gpu la radiator 280 diametru mai mic (- o marime?!) iar de la radiator 280 la cpu din nou diametru mai mic.

Astept sfaturi/critici/pareri
__________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj.
ask4MORE is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2013, 12:22   #2
ciceu4
Senior Member
 
Join Date: Jul 2010
Location: Oradea
Posts: 436
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ciceu4
Default

Hmm se cam bate cap in cap sistemul watercooling daca doresti un sistem dead silent(din cate loop-uri pe apa am avut toate aveam un zgomot de fond mai mare sau mai mic ). Ca si configuratie esti pe drumul cel bun (ssd poti opta pentru varianta Evo de la Samsung ca raport bun calitate/ pret).

Last edited by ciceu4; 22-11-2013 at 12:25.
ciceu4 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2013, 14:42   #3
ask4MORE
Senior Member
 
ask4MORE's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 795
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poate am exagerat cu dead silent dar oricum sper sa fie silentios, venturile o sa le tin la minim.
__________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj.
ask4MORE is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2013, 20:24   #4
Bog
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Busteni
Posts: 271
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

FPI-ul nu mai este trecut la toate radiatoarele pentru ca majoritatea sant gandite pentru ventilatoare cu turatii mici. La cele cu FPI-ul mare este, de regula, este mentionat ca nu sant recomandate ventilatoarele cu rpm mic si se deosebesc usor si din pozele de prezentare.
La o instalatie de racire cu lichid n-ai nevoie de presiune ci de debit. Daca folosesti furtune de diametre interioare diferite o sa faci circuitul mai restrictiv si debitul o sa fie mai mic. Pentru ce vrei tu sa faci furtunele de 10mm. diam.int. sant suficiente. In carcasa aia conteaza mai mult cat de usor sau cat de greu se cuteaza furtunul pentru ca nu o sa ai loc de raze ( de curbura ) mari. Alege unul cu peretele cat mai gros.
la ordinea din circuit cel mai important este sa ai pompa dupa rezervor, restul componentelor le insiri in functie de cum da mai bine in carcasa si de lungimea traseului - cauta sa iasa cat mai scurt.
Bog is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2013, 23:39   #5
Tile
Ancient friend
 
Tile's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brexitania
Posts: 1,236
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cel mai bine e sa ai furtunele de acelasi diametru. In felul acesta ai posibilitatea sa le directionezi bine in carcasa. Vad ca ai ales bine pompa - Laing D5 care va face fata usor restrictiilor hidraulice din circuit. Ca radiatoare alege modelele optimizate pentru ventilatoare cu debit mic. Diferentele intre diferiti prodicatori in ceea ce priveste performanta sunt destul de mici.
__________________
Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.
Tile is offline   Reply With Quote
Old 25-11-2013, 23:41   #6
ask4MORE
Senior Member
 
ask4MORE's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 795
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am facut o mica greseala, cand am scris presiune eu ma gandeam la debit (L/h) si m-am gandit in felul urmator: pompa "impinge" teoretic 1200L/h (0.33 L/s) adica atat ar masura un debitmetru la iesirea lichidului din pompa dar din cauza ca am un singur loop si apa trece prin 2 radiatoare si 2 wb-ului, la intrarea apei in rezervor debitmetrul nu cred o sa arate aceeasi valoare ca cel de la iesire daca folosesc tuburi cu acelasi diametru interior. Daca la iesirea din radiator diametrul interior al tubului este mai mic automat viteza cu care se deplaseaza apa prin furtun o sa creasca si in felul asta nu o sa pierd din debit. Daca nu e prea scump debitmetrul o sa cumpar 2 si testez, chiar sunt foarte curios ce iese.

Pompa am ales-o atat de bine incat o gasesc in stoc doar pe un site din UK si probabil doar ei o au in stoc ptr ca e exagerat de scumpa )

Radiatoarele o sa le iau de la XSPC sau Alphacool, probabil ca o sa ma decid cand gasesc pompa in stoc si trebuie sa dau comanda.
__________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj.
ask4MORE is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2013, 12:06   #7
Bog
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Busteni
Posts: 271
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Debitul inseamna cantitatea de lichid miscata intr-o anumita masura de timp., L/h. de exemplu, nu viteza de miscare. Intr-un circuit inchis si cu o pompa cu r.p.m. constant debitul va fi acelasi ori unde l-ai masura in circuit si indiferent de natura restrictiilor din acesta ( modelul canalelor din waterblock-uri, trecerea de la diam. int. al furtunului la diam. int. al fitting-urilor, schimbarile bruste de directie a lichidului din radiatoare si eventualele gatuiri ale sectiunilor de furtun dintre componente ). Variand diametrul interior al furtunelor nu faci alt ceva de cat sa introduci o restrictie in plus in circuit, debitul ramanand acelasi peste tot dar mai mic de cat ar fi cu furtune de aselasi fel.
Ori ce schimbare de directie in traseu si ori ce obstacol in calea lichidului inseamna o rezistenta mai mare impotriva pompei deci debit mai mic motiv pt. care, daca vrei performanta maxima si/sau eficienta, realizezi traseul in asa fel in cat sa fie cat mai uniform si mai permisiv cu putinta.
Referitor la pompa eu am avut o Laing 12V DDC-1T intr-un circuit cu patru waterblock-uri si un radiator de 4x120 si a fost mai mult de cat suficienta.
Bog is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2013, 20:27   #8
aditdili
Moderator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 777
Mentioned: 17 Post(s)


Default

Eu n-as folosi D5, au presiune mica, iar la ce restrictii sunt acolo, as alege Laing Ultra sau 3.25.
aditdili is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2013, 22:08   #9
Tile
Ancient friend
 
Tile's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brexitania
Posts: 1,236
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Modelele mentionate de Aditdili isi fac si ele treaba cu brio si economisesc spatiu in carcasa si nu iti strapung urat bugetul.
__________________
Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Last edited by Tile; 26-11-2013 at 22:12.
Tile is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Putin ajutor va rog! raz0r911 Carcase si surse 5 09-07-2013 16:45
Putin ajutor Hakuna Matata Memorii & stocare 22 01-07-2013 02:28
Putin ajutor va rog .. madalin Cutia de sub birou 42 01-06-2011 16:52
Putin ajutor la un i5 750 cu p55 extreme nooxy Overclocking & benchmarking 6 21-12-2010 08:46
Putin ajutor Privatul Cutia de sub birou 4 21-09-2010 09:08

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,719
Total Online: 2362

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.