lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Overclocking & benchmarking
Connect with Facebook

Overclocking & benchmarking Nu te supara, ce inseamna "stock" ?

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-12-2016, 16:33   #1
xgeox
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Default g3258 - ciudatenii la overclock!

Salut. De curand, cu sfatul baietilor de aici am trecut pe un build msi h81m p33, intel g3258 si ram Crucial ballistix tactical ddr3 1866mhz, plus ssd 750 evo120gb de la samsung.

Am o nedumerire ce tine de overclock pe mobo asta. Nu prea gasesc explicatii pe net cum ar trebui overclockat g3258 safe la un daily use si cum ar trebui reglate setarile din sectiune OC. Sunt mai multe decat ma asteptam. Iar toata lumea pe net seteaza dupa cum le duce capu. Daca cineva lasa totul la auto in afara de CPU frequency, altcineva umbla la 10 setari, fara sa intelegi clar de ce.

Din start mentionez ca XMP profile nu functioneaza, si nu stiu de ce chiar daca Ramul e certificat pentru asa ceva. Deci sta la 1400Mhz, nici macar 1600Mhz, dar sa zic ca odata cu ridicarea frecventei ma gandeam ca as putea ridica si frecventa la ram. Asa cum stiam eu de la vechiul AThlon 5600+ pe vechea mobo DFI lan Ultra.

Deci am ridicat CPU frequency la un 4.2Gghz si il tin la 1.2V. Desi nu stiu, poate ar trebui sa-l tin la auto. AIDA si CPU-z nu-mi arata corect voltajul. As ridica mai sus, dar iarasi, avand in vedere ca nu stiu ce voltaj e safe si nu stiu clar ce voltaj totusi primeste CPU dupa setare, avand in vedere datele eronate din aplicatiile monitor, nu ma incumetez.
E safe sa tin CPU ratio mode fixed / sau mai bine dynamic?
E ok sa ridic Ring ratio exact la acelasi nivel ca si CPU ratio sau mai bine il las auto, sau il setez mai mic?
E ok sa sa setez CPU core voltage mode la Override sau poate mai bine la Auto?
Daca setez doar cpu voltage la 1.2V si la VCCIN voltage la auto care scrie cu gri ca e la 1.728, atunci in Aida, CPU-Z imi arata CPU voltage 1.728 si nicidecum 1.2V. Mi-e frica ca sta CPU-ul meu la 1.728V - si il prajesc inainte de vreme.

Ar trebui sa umblu si la CPU ring voltage si DRAM voltage. Mentionez ca Ramul il tin la 8-8-8-24 pe voltage auto. Avand in vedere ca sta la 1400Mhz, desi e specificat sa tina 1866Mhz CL9 - as dori sa-l trag in jos la 7-7-7-20. Are nevoie de voltaj mai mare la latentele astea sau las auto la DRAM voltage si se regleaza automat??

O alta intrebare era legat de CPU features. Are rost sa ma bag acolo?

Daca stie cineva vreun review mai detaliat sau imi poate da sfaturi la ce ar trebui sa umblu si la ce nu, pentru overclock daily use voi fi recunoscator.

Last edited by xgeox; 14-12-2016 at 16:55.
xgeox is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2016, 16:36   #2
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 501 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Bre... faptul ca unele placi H81 merg in OC este un bonus. Teoretic nu ar trebui sa mearga deloc, este normal ca apar mici ciudatenii...
Old 14-12-2016, 17:02   #3
xgeox
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Bre... faptul ca unele placi H81 merg in OC este un bonus. Teoretic nu ar trebui sa mearga deloc, este normal ca apar mici ciudatenii...

Cu micile ciudatenii legate de frecventa ramului care e ditamai limita de 1400Mhz si voltajul de ditamai 1.728 la CPU voltage (care tind sa cred ca e o ciudatenie a mobo) sunt gata sa ma impac.

Dar in rest, de celelalte setari chiar imi fac griji ... si nu sunt sigur la ce ar trebui sa umblu si ce nu. Din partea mea, chiar ar umbla doar la CPU ratio si restul sa las in voia mobo-ului si Dlui. Dar ma tem si sunt aproape sigur ca nu e chiar atat de simplu si usor aici, ca si in viata de altfel)).

Daca are cineva un profil OC pe mobo asta cu un g3258, pls atasati un prin screen. Sau enumerati ce ar trebui sa atrag atentie in primul rand Pentru, de exemplu un OC CPU ratio la 4.2Ghz.

Cam astea ar fi datele din HW monitor. Am ridicat cpu ratio si ring ratio la 4,2mhz restul am lasat totul la auto.

Last edited by xgeox; 14-12-2016 at 19:25.
xgeox is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2016, 23:38   #4
globula_neagra
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Incearca sa pui vcore manual, si al meu daca il las pe auto si dau 4.8 in el se duce in 1.5 vcore.
testeaza la 4ghz cu 1.05-1.1vcore si daca e stabil te duci la 4.2, majoritatea duc lejer 4.4 - 4.5 la 1.2-1.vcore
globula_neagra is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules