lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Memorii & stocare
Connect with Facebook

Memorii & stocare RAM, ROM, SSD, HDD ...


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-08-2009, 12:10   #1
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default Relipire Chip BGA

Salut!

Sunt posesorul unui kit de memorii Geil Ultra 2x1GB PC6400 care mergeau excelent (ma oprisem cu ele intr-o vreme la 470MHz CL4).

Problema e ca, in infinita mea intelepciune, i-am dat radiatorul jos de pe o laterala de la un stick, iar acum acel stick nu mai functioneaza. Am verificat atent si nu am distrus nimic, nu am ciobit chip-urile, nu am intrerupt trase, nimic. Deci singura concluzie care pot s-o trag e ca s-au defectat contactele BGA de la unul sau mai multe chip-uri.

Stiti pe cineva care ma poate ajuta sa le repar? Evident, la un pret decent, ca nu vreau sa platesc o mana si un picior.

De asemenea, stiti vreo metoda prin care sa verific care dintre chip-uri nu mai functioneaza?

Multumesc!
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2009, 12:16   #2
Micutzu
Oenolog
 
Micutzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,207
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Micutzu
Default

Exista aparate care iti pot spune ce chip e defect, din pacate nu cred ca e vreunul in Romania.

E aproape imposibil sa reusesti in conditii de amator sa le repari ... fiecare chip are 60-80 de contacte si sunt 8 chip-uri pe laterala respectiva. Poti incerca la un service de telefoane mobile, acolo au sculele si priceperea necesara (oarecum) sa incerce, insa tine minte ca lipirea unui singur chip BGA necesita pentru ei mai multe incercari ... la tine trebuie sa incerce cu fiecare chip in parte, pana dispare problema.
Micutzu is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2009, 20:14   #3
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Stiu ca nu se poate face in conditii de amator. Mai ales la cat fumez si cata cafea beau...

Am un prieten care are atelier de reparatii GSM, dar a zis ca nu poate sa ma ajute. Am gasit pe net vreo 2 firme din Bucuresti care se ocupa de asa ceva, si se pare ca fac asta pentru vreo 15ron... Le-am trimis mail, dar inca n-am primit niciun raspuns.

Daca mai stie careva ceva, va rog sa-mi spuneti.
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2009, 20:18   #4
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Da la bunul, batranul si sfantul RMA te-ai gandit?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2009, 20:29   #5
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

E foarte complicat... sunt luate de la un prieten care sta in Cluj... si el le-a cumparat de la o firma din Alba... deci trebuie sa le trimita la maica-sa pe autocar si sa mearga ea cu memoriile la service... etc etc.

In principiu nu m-as agita asa tare, mai ales ca am si dat un pret mic pe ele (90 ron). Dar mi-au placut ca merg foarte bine si scaleaza excelent cu voltajul. Sunt fabricatie veche, prin 2006, dual-sided

In orice caz, sunt mult mai potente decat kitul de Mushkin 996599 care-l am acum. Acesta l-am luat mai mult pentru cantitate, si stiam ca nu o sa urce mult la OC. Din testele preliminarii, mor pe la vreo 430 CL4.

EDIT: Hehehe, post-ul cu nr. 100
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2009, 20:35   #6
h3x0r
Ancient friend
 
h3x0r's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 643
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Ar merge doar o incalzire cu aer cald a fiecarui chip asa finut ,pentru lipituri reci.Teoretic.
Insa practic nimic nu-ti garanteaza ca sub cipul/cipurile cu problema nu ai nici un traseu jumulit.
h3x0r is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2009, 20:48   #7
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

eXpander - ma refeream la RMA, nu la garantie. Cauti RMA pe site-ul Geil, vezi care sunt conditiile, si daca totul este ok trimiti direct la ei, nu te complici cu importatorul din Romania.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2009, 11:46   #8
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Pai da, dar ei o sa se uite mult mai atent la memorii si e foarte probabil ca o sa vada ca am scos radiatorul Urme vizibile nu sunt in exterior, si nici pe memorie. Insa radiatorul are 2 zgarieturi mici pe interior, de cand am departat urechiusele din partea superioara cu surubelnita. Deci "warranty void".

Totusi, ei zic pe site-ul lor:

Quote:
Note: GeIL could provide technical inspection for voided warranty memory modules (physical damage or burned parts) for US$20.00, and will provide a detailed repair cost report for review. Upon agreement on the cost report, the modules will then be sent for RMA services.
Parca n-as da $20... Mai bine pun bani deoparte si, cand gasesc, imi cumpar un kit SH care stiu ca merge excelent, pentru zilele in care vreau sa dau bench-uri.

Pana la urma, am discutat cu tipul de la care le-am cumparat, si i le las lui data viitoare cand ajung in Cluj, sa le duca el la garantie.
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,116
Total Online: 4139

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 19:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.