lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-03-2016, 00:44   #1
d.mihai.c
Member
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 35
Mentioned: 1 Post(s)


Default AIO water cooling vs air cooling

Salut!
Sunt nou pe acest forum ai am zis sa incep cu una din dilemele mele. Caut sa-mi configurez un sistem gaming mITX si m-am impotmolit la acelegerea sistemului de racire.
Pana nu demult eram decis sa cumpar unul din modelele Corsair H110i sau H105, dar am gasit undeva ca, in timp, pierd din lichid prin evaporare si nu au filling port.
Ce alte variante de coolere AIO imi recomandati? Sau poate ar trebui sa ma rezum la un NH-C14?
Coolerul va raci un 4690k si va fi instalat pentru moment intr-un Bitfenix Prodigy pe care caut sa o schimb cu un Node 804.
d.mihai.c is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2016, 01:08   #2
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 414
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am vazut multi care au inghesuit in carcasele astea sisteme de racire cu lichid custom si pentru procesor si pentru placa video. Daca iei componentele de pe ebay iesi si mai ieftin decat un corsair h110 sau 105.
Eu azi mi-am comandat pompa + bazin + waterblock CPU + waterblock GPU universal + radiator 240mm. M-a costat exact 322 lei. Mai tre' sa iau furtune si 2 fittinguri, ca ventilatoare am.
Sau nu vrei sa te complici cu asa ceva?
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2016, 10:22   #3
d.mihai.c
Member
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 35
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Inghesuitul m-a determinat de fapt sa caut sa-mi cumpar un Node 804.
Pe de alta parte, pana in prezent nu am abordat variata custom water cooling, fiind ferm convins ca este destul de costisitoare financiar si nici nu am avut timpul necesar sa ma documentez pe internet. Din aceste motive am zis sa iau o varianta AIO. @AMETHYST imi poti lasa un link cu ce ai cumparat si cu ce trebuie sa mai cumperi, sa-mi fac o idee? Pentru moment m-as rezuma la racirea procesorului.

Last edited by d.mihai.c; 18-03-2016 at 10:28.
d.mihai.c is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2016, 11:21   #4
Artanis
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2009
Location: capitala
Posts: 673
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salut!
Nu stiu daca te ajuta, dar poti vedea sistemul din semnatura in Core 500 unde am inghesuit w.c., optic si HDD, etc.
Si stiu si pe cineva care vinde un TT Water 3.0
Artanis is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2016, 17:09   #5
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 414
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by d.mihai.c View Post
Inghesuitul m-a determinat de fapt sa caut sa-mi cumpar un Node 804.
Pe de alta parte, pana in prezent nu am abordat variata custom water cooling, fiind ferm convins ca este destul de costisitoare financiar si nici nu am avut timpul necesar sa ma documentez pe internet. Din aceste motive am zis sa iau o varianta AIO. @AMETHYST imi poti lasa un link cu ce ai cumparat si cu ce trebuie sa mai cumperi, sa-mi fac o idee? Pentru moment m-as rezuma la racirea procesorului.
http://www.ebay.com/itm/201506217607....N36.S2.R2.TR4
http://www.ebay.com/itm/121799649880...%3AMEBIDX%3AIT
http://www.ebay.com/itm/401045492322...%3AMEBIDX%3AIT
http://www.ebay.com/itm/141880476044...%3AMEBIDX%3AIT

Mai am de cumparat furtune (dedeman 3-4 lei metru), doua fittinguri (20-30 lei amandoua) si ceva radiatoare pentru memorii la placa video (10-20 lei)
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2016, 17:32   #6
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,175
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

mie imi pare riscanta treaba ... faci un sistem de peste 1k euro si il risti cu un watter cooling custom china... nu mai bine il faci treptat ? http://www.aquatuning.de/gebrauchte-ware/?p=1
__________________
Lab501 Discord Server

Last edited by vibeup; 18-03-2016 at 17:52.
vibeup is online now   Reply With Quote
Old 18-03-2016, 21:46   #7
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

E risc dacă nu știi ce faci și le montezi cum te taie capul fără a testa măcar 5h pentru leak sistemul, dacă nu folosești coliere adecvate, dacă nu folosești anti-coroziv/oxidant (G11/G12/G13). La orice fitting de pe ebay eu recomand aplicare bandă teflon pentru a înlătura orice risc de leak.

Totuși, componentele alea nu sunt praf. @kpy_here are și pompa și radiatorul, @Boggy mi se pare că are și gpu wb și pompa.
Sunt ok și pe băieți îi servesc componentele fără probleme.

@vibeup
Ție nu îți e frică, cu pc-ul tău făcut în china? Dar cu telefonul? TV-ul încă nu a dat foc la casă nu? E tot prin China făcut, așa ca idee.

Last edited by Enz0; 18-03-2016 at 21:49.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2016, 00:39   #8
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bai, n-am ce sa zic, mama lor de chinezi... e de rahat sa ai 45C pe GPU in full load, dus de la 770 la 950Mhz cu 1.13v, care e aproape resou la frecventa si voltajul asta. Inca astept sa curga.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2016, 00:53   #9
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 414
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa tine m-am luat si eu Boggy. )
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2016, 11:17   #10
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,175
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

ezn0 ma refer la custom made no name china. sunt constien ca aproape toate sunt in china facute dar controlul calitati este mai bun... acuma noroc ca alti s-au riscat si chinezu le face cat de cat. asa iti poti cumpara piese la bmw compatibile no name china
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is online now   Reply With Quote
Old 19-03-2016, 14:18   #11
d.mihai.c
Member
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 35
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Gata m-ati convins. Merg pe custom wc.
Insa, mai intai, prima pe lista e Fractal Node 804.
Revin in topic dupa ce iau carcasa.
d.mihai.c is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2016, 19:27   #12
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

După cum am zis mai sus, nu ai fitinguri calitate 100% (gen aqua tuning samd) neaparat să folosești bandă teflon pe filet (1-2 înfășurări) ca să fi sigur că nu vor curge sub nici o formă, indiferent de pompa/presiunea/temperatura folosită.

Furtune dacă iei transparente să te asiguri că sunt mai groase în carne (peretele mai gros) și neaparat sa folosești coliere. Ori iei coliere tip clemă, ori care se strând prin înfiletare, e treaba ta, dar colierele să fie pe fiecare furtun/fitting.

Shorter = better, după ce ai carcasa dă și tu un semnal cu o poză a interiorului și pozitia unde vrei sa pui pompa/radiatorul că un brainstorming nu strică. Poate reușim împreună să găsim cel mai optim flow cu cel mai scurt traseu al furtunelor.

Să iei și tu o pastă mai de doamne ajută, minim AS5 sau ceva mai bun gen MX4 ori PK1/PK2 sau poate ai Grizzly pe acasă.

Last edited by Enz0; 19-03-2016 at 19:30.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2016, 20:10   #13
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ghetto cooling strikes again... =))
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2016, 20:14   #14
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

De ce ghetto?

Chiar sunt ok piesele respective, vezi kpy si Boggy. Nu prea poți garanta calitatea chinezească de pe eBay în general așa că faci același lucru ca la orice instalație de apă/gaz - izolezi filetele pentru etanșare 100%.

Ei folosesc de ceva timp piesele alea și chiar merg foarte bine. Boggy cred că are peste 1 an de când are sistemul up and running si el avea SLI de GTX 570 si 3770k, toate pe apă.
Eu am găsit pompa DDC2 (pentru sistemele Apple Powermac G5) cu 50% mai ieftin decât pompa pe care scrie Laing si merge excepțional.

Nu sunt out of the box la fel de sigure ca si cele de la EK șamd dar cu puțină mentenanță și lucrare de prevenire le aduci la același nivel dar la un cost de achizitie mai redus.

Bineînteles asta e valabil pentru cei care cunosc și au experiență deja cu Watercooling.

Pentru un novice să se apuce de creații înseamnă dezastru total așa că mai bine e să folosească piese care au fost testate de alți useri si au feedback bun.

PS: Ar fi interesant dacă ați face un articol gen: AIO vs custom watercooling loop vs cheap ebay loop. Cost, performanțe, riscuri.
Piesele folosite în general de noi le aveți mai sus si prețul de achiziție e chiar mic.

Last edited by Enz0; 19-03-2016 at 20:42.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2016, 20:38   #15
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Mare dreptate ai cu ultima afirmatie...Ar fi bine sa nu uite asta multi care se apuca pentru prima data.


Ma refeream la furtune, coliere & shit cand am zis ghetto. Chiar nu mi se par atat de scumpe furtunele si fitting-urile EK, in special pentru un loop simplu...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2016, 20:51   #16
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tocmai de aia îți recomandam un review pentru maestrul în tortură - @poparamiro

Loop bun are acasă, îl vedem de fiecare dată la secțiunea "Scoruri cu pedala la podea sau Overclocking", AIO știu că mai avea pe acasă, lipsesc doar piesele de pe eBay din link-urile de mai sus.

Colier tip clemă - la ăsta mă refeream
Furtunul din Dedeman Glasklar de 10x1.5mm e chiar ok cu condiția să nu îl îndoi mai mult de 30-45 grade si costă foarte puțin.

Last edited by Enz0; 19-03-2016 at 21:00.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2016, 21:00   #17
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,870
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Pentru un incepator,si nu numai de altfel ,fittingurile prin compresie sunt sfinte ! Nu exista soricei,coliere sau banda teflon pe filet !
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2016, 21:18   #18
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Bai....nu inteleg....nu zice nimeni sa dai 100 de Euro pe un waterblock...ia de pe ebay. Dar de ce sa faci tiganie pentru 100 RON in minus?

Nu ma deranjeaza faptul ca fiecare prefera altceva, ma deranjeaza cand vad recomandari pentru ghetto shit pentru oameni care nu au mai construit un loop in viata lor. Ai 1000+ Euro pentru componente si nu ai 100 Ron pentru furtune si fitting-uri? Da-o in ma-sa, acum 10 ani plangeau oamenii pe forum ca nu gaseau Tygon and shit si acum folosim furtun de gradina ca e mai ieftin... Am inteles, e cool, e trendy sa folosesti niste improvizatii abominabile. Hai sa nu o ridicam la rand de arta si sa recomandam asta de fiecare data cand un incepator pune intrebari legate de watercooling...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2016, 09:40   #19
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Multumesc pentru curatenie.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2016, 22:58   #20
d.mihai.c
Member
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 35
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Asa cum zicea si Matache Macelaru: nici wc asta nu-i asa de simplu, am sa iau pentru inceput un Raijintek Triton 250/280, cu filling port, sa vad cu ce se mananca ast tip de racire si apoi oi vedea si cu custom wc.
Dar mai intai sa gasesc o carcasa cube tower decenta, pentru ca de Node 804 nu prea ma pot apropia (mai ietin de 520 lei n-am gasit-o).
Mersi inca o data de sfaturi!
d.mihai.c is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Water Cooling Gallery Tile Racire 87 02-03-2012 14:18
Water cooling i5 750 în Antec 900 Bloodred Racire 23 05-07-2010 14:05

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,899
Posts: 782,716
Total Online: 2404

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.