lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-08-2018, 21:17   #1
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default Schimbare racire GTX 1070

Salutare lab Zilele trecute am luat un GTX 1070, distributie Inno3D Twin X2. O mizerie de racire ca sa fiu sincer. Stiam deja in ce ma bag pentru ca a avut-o un prieten si sunt multumit ca macar nu a fost folosita la minat si a vazut maxim GTA V la Ultra pe FullHD.

Problema cu ea este ca se incalzeste mult si rapid. In Afterburner, fara nici o setare de OC, Power Limit la 100 si Temp Limit la 83, dupa a sasea secventa din Valley, aka cam un minut sau doua in full load, placa ajunge la ~80*C si incep sa joace frecventele, semn ca intra in thermal throttling. Am vorbit si cu Monstru si mi-a recomandat sa o curat cum trebuie si sa ii pun MX4. Am la indemana atat un tub cu aer cat si MX4 si toate sculele necesare, dar am o retinere pentru simplul fapt ca jucaria este in garantie.

Intre timp am mai cautat pe Gogu si am gasit NZXT Kraken X12. Ma gandesc ca daca as pune un AIO de 120mm cu adaptorul asta, ar trebui, teoretic, sa castig la temperaturi destul de mult comparativ cu racirea actuala. Adica, macar daca ar sta in vreo 75*C, dar nu 83. Ca idee, cu Temp Limit la 90, placa a atins 87*C destul de repede dupa care s-a stabilizat. Nu stiu care o fi problema aici dar n-am vazut placa mai calda.

Airflow am, carcasa e aerisita, nu am SSD M.2 sub placa sau alte modificari. Any ideas?

TL;DR am doua variante prin care oricum pierd garantia:

1. Curatare serioasa + MX4 fara vreo garantie ca rezolv
2. Kraken X12 + AIO 120mm

Mi-a zis un prieten ca daca as pune X12-le plus un AIO as avea probleme pentru ca VRM-ul nu ar fi racit activ si asta ar rezulta in incingerea acestuia si fluctuatii de frecventa. Is that shit true? Daca da, imi puteti sugera si alta varianta? Ca ultima solutie, in caz ca nu ar fi nimic sigur, vand placa cu garantia aia cu tot si mai pun vreo 100 de lei diferenta pentru alta de la MSI/EVGA/ASUS, orice numa' no-name sa nu fie.
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2018, 21:21   #2
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca iti permite spatiul din carcasa, Arctic Accelero Xtreme 4. Vine cu MX4.

__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2018, 21:27   #3
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am luat in considerare si Accelero IV, dar mi se pare exagerat de mare si cam urata. Daca totusi e o varianta mai buna decat un AIO, as putea face un compromis ca pana la urma, plasticul se vopseste, da-l naibii.

Problema e ca m-am interesat putin si unii zic prin review-uri ca nu ar fi chiar atat de eficienta solutia de la Arctic. Nu am testat personal, asa ca daca puteti confirma sau infirma, chiar va rog.

L.E.: O sa incerc si cu un undervolt la placa, poate rezolv ceva in felul asta. O sa revin cu update, poate va ajuta pe cineva in viitor.

Last edited by Marinake; 21-08-2018 at 21:42.
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2018, 21:48   #4
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salut. In primul rand, din ce am vazut la o cautare rapida, placa ta nu are sigiliu. Daca umbli fin ca un hot de buzunare nu ai ce urme sa lasi. Plus ca depinde, nu toti producatorii anuleaza garantia, nu mai retin ce producator contactasem sa intreb fix de treaba asta, si mi-a spus ca daca nu raman semne fizice foarte evidente si placa merge, e ok.

Coolerul recomandat de mbc il am, l-am avut pus pe un r9 290 acum ceva timp. Desi radiatorul de pe spate are ca scop racirea pasiva a ramului si a vrm-ului, nu raceste vrm-ul eficient si ocupa enorm de mult spatiu, atat in sus cat si-n jos. Si din ce-mi aduc aminte, ca sa-l montezi fara prostia aia de pe spate, trebuie sa faci improvizatii, practic chestia aia avand si rol de backplate.

Ca idee, cand il testasem pe r9 290, pusesem si radiatoare lipite direct pe VRM, pe langa ala de pe spate, altfel sareau la 90-95 vara cu OC, dar cu carcasa bine racita. Stiu ca temp erau sigure, dar ma nemultumea, raportat la ditamai coolerul de pe spate.

Cea mai buna racire cu AIO mi se pare ceva universal gpu + braket kraken g12. Nu am, dar bracketul ala pare foarte tare ( nu am verificat daca au loc radiatoare sub el, pentru vrm ).
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2018, 21:52   #5
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,938
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu inclin sa cred ca este pasta de proasta calitate sau chiar contact imperfect.

Nu are cum ca placa ta sa fie mai fierbinte decit asta:

http://www.inno3d.com/products_detail.php?refid=349

Amicului care are pc-ul cu placa asta, nu-i trece de 72-75 grade in niciun joc, totul pe auto fara niciun utilitar de OC sau fan control.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2018, 23:54   #6
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Schimbat si pasta cu MX4 si inca face figuri. Tind sa cred ca ori racirea este pur si simplu ineficienta, fie am o placa cu probleme. In orice caz, deja e super stresanta situatia.

Daca mai aveti vreo idee in afara de schimbarea racirii, as aprecia. Sa fie ceva software?
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 00:13   #7
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

La urma de pasta te-ai uitat ? Poate nu face atingere cu talpa bine. Ca sa fie software trebuie eventual sa fie cumva voltajul cam mare, vezi gpu-z si compara cu ce gasesti. Stiu ca suna tampit dar, ventilatoarele se invart ambele, da ?
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 00:35   #8
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am schimbat pasta. Am pus MX4 si am strans atent suruburile ca sa faca contact cum trebuie. E un model slab de 1070 oricum, cu nucleul la 1911 si memoria la 4004. Vad pe net alte modele care fac 2200 cu 2500 fara prea mari batai de cap. Maxim i-am dat 2012/4300 dar oricum facea throttling si nucleul imi statea la maxim 1850 si memoria se incingea atat de tare incat trecea temperatura de limita setata in Afterburner. O prostie imensa. Acum, nu stiu de o fi racirea, sau placa in sine.
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2018, 11:20   #9
error8
Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 56
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Parerea mea daca tot vrei alt cooler, ia un Accelero Xtreme III ( nu IV ) si cumpara niste banda termica dublu adeziva http://www.shop4pc.ro/pad-termic-dub...m-p-42214.html.

Folosesti banda dublu adeziva in locul lipiciului termic care vine cu coolerul si care iti cam lipeste pentru totdeauna radiatoarele pe memorii si VRM.

Ce e bine este ca poti readuce oricand placa la starea initiala, iar coolerul poate fi refolosit in viitor.
error8 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2018, 11:04   #10
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cand am desfacut-o initial, nici n-am bagat de seama ca retardismul asta de placa are un PCB mai atipic, in sensul in care VRM-ul este in stanga procesorului grafic, nu in dreapta cum ar fi normal si in inocenta mea de nestiutor tind sa cred ca din cauza asta se si incinge dracovenia.

Din start, cred ca pica varianta cu Kraken G12 plus un AIO mai potent pentru ca ventilatorul de pe adaptorul NZXT nu ar fi de folos cu absolut nimic, nefiind pozitionat deasupra VRM-ului, care va ramane oricum neracit. Cu Accelero iar e aiurea pentru ca PCB-ul este scurt si vad ca este asemanator cu PCB-ul de pe modele mini sau ITX de 1070. Are 22cm, dar cred ca asta e lungimea pentru toata placa, deci, din nou nu prea ar merge cu Accelero pentru ca este cu mult mai lung decat PCB-ul.

Muma ei de placa ca nu stiu cum sa fac cu ea. Bani de waterblock si loop n-am si nici nu cred ca ar fi o varianta fiabila.

Si ca tot am desfacut-o, am schimbat si pasta (care era pietrificata, btw) cu Arctic MX4 si au scazut temperaturile, dar neglijabil, deci nu chipul grafic e ala care se supraincalzeste. Variantele mele raman VRM-ul sau chipurile de memorie. Si chiar ce am observat ca daca fac OC chiar si +100 la memorii, temperaturile o iau pe aratura si mai rau decat au luat-o deja.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2018-08-23 at 10.51.12.jpeg
Views:	463
Size:	109.7 KB
ID:	63695  
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2018, 13:18   #11
EXxx
Senior Member
 
EXxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: UK
Posts: 900
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx
Default

Quote:
Originally Posted by Marinake View Post
Am schimbat pasta. Am pus MX4 si am strans atent suruburile ca sa faca contact cum trebuie. E un model slab de 1070 oricum, cu nucleul la 1911 si memoria la 4004. Vad pe net alte modele care fac 2200 cu 2500 fara prea mari batai de cap. Maxim i-am dat 2012/4300 dar oricum facea throttling si nucleul imi statea la maxim 1850 si memoria se incingea atat de tare incat trecea temperatura de limita setata in Afterburner. O prostie imensa. Acum, nu stiu de o fi racirea, sau placa in sine.
nu fac multe 1070 2200 pe core. Si pe aer cam nimic. Marea majoritate sta intre 2000-2100. Pentru 2200 iti trebuie apa, pentru ca software-ul(nvidia) iti taie boost-ul incepand cu 50 de grade.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2018, 13:30   #12
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Acu' mama ei. Poate sa stea si la stock, dar sa nu mai am atat de nasoala temperatura. Problema este ca orice racire as cumpara, prostia asta de PCB modificat nu prea imi permite sa o montez. Nu stiu ce naiba sa ii fac :/ Imi vine sa o arunc la gunoi.
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2018, 13:39   #13
EXxx
Senior Member
 
EXxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: UK
Posts: 900
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx
Default

verifica putin cu gpu-z ce temperaturi ai la VRM si GPU in timp ce bagi un valley or smf.
Also daca tot ai desfacut tot, desfa si radiatorul de pe VRM si curata/adauga pasta. E posibil ca acolo contactul sa fie imperfect.
Also, ai incercat sa setezi tu o curba a ventilatoarelor in afterburner? daca nu, seteaza tu ceva mai agresiv, o fi cu 10/15% mai zgomotos, dar daca iti tine placa sub 80 ai sa fii fericit.
De obicei producatorii cam asta fac, seteaza racirea astfel incat sa fie destul de silentioasa si sa tina placa sa nu intre in throttling.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2018, 13:52   #14
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cand ajung acasa o sa ma mai joc cu ea. Radiatorul de pe VRM nu l-am desfacut. Am sa ma uit sa vad daca e acolo lipit sau prins cu suruburi si pus pasta. Culmea e ca placa si cu venturile la 100% este destul de silentioasa. Fan curve agresiv i-am dat deja. O sa postez mai pe seara SS-uri din GPU-Z si Afterburner sa le vedeti si voi, poate, cine stie, o fi ceva software care cauzeaza problema asta si nu imi sare mie in ochi.

Am incercat cu undervolt, doar ca nu prea inteleg cum sa setez curba aia in Afterburner astfel incat sa mentin o frecventa stabila la un voltaj mai mic. Idk, ceva gen 1800Mhz la 0.85v ar fi destul presupun. Nu vreau sa postez rezultatele pe HWBot sau sa ii dau OC masiv, doar sa nu o prajesc sau sa intre in throttling de fiecare data cand joc o FIFA sau ceva.

Valorile alea de OC le-am presupus in urma unor postari pe care le-am vazut pe Reddit. Am vazut ca pe acolo, majoritatea cu GTX 1070 obtin in Heaven undeva pe la 100FPS cu setari Ultra, Tesselation Extreme, AAx8, 1080p, in timp ce eu scot la aceleasi setari undeva pe la 85. Ma gandeam ca e anormal sau ceva.
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2018, 20:28   #15
bebe_sorin30
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 321
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cred ca te complici inutil cu placa ,arata groaznic pcb-ul ,piesele sant foarte inghesuite,practic se incalzesc una pe alta. Cred ca e imposibil sa strecori un radiator in fata gpu ca sa racesti si acele componente.parerea mea e ca niciodata nu te va multumi racirea ei,mai ales daca vrei si ceva overclock. in locul tau as renunta la ea.
bebe_sorin30 is online now   Reply With Quote
Old 23-08-2018, 21:05   #16
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ai putea să îi pui un cooler de CPU să testezi. De asemenea caută să scoți vrm-ul din ecuație punandu-i o răcire mai potenta.
doru is offline   Reply With Quote
Old 26-08-2018, 17:06   #17
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Update

Am reusit pana la urma sa calmez temperaturile in mare parte. In Unigine Heaven, la FullHD, MSAAx8, Ultra, Tesselation Extreme, scot in jur de 90 de FPS. Pentru un 1070 stock e un scor ok. Am modificat power limit si temperature limit in Afterburner si mi-am facut si un fan curve mai agresiv.

Pe partea de racire, raman la ideea lui Kraken G12. Tinand cont ca amplasamentul mosfetilor este pe partea stanga, comparativ cu PCB-ul de referinta, va trebui sa racesc cumva zona aceea asa ca o sa cumpar radiatoare (http://www.shop4pc.ro/set-10-radiato...a-p-47161.html) pe care le voi lipi deasupra ca sa mai preia din caldura generata si o sa incerc si sa racesc cumva cu un ventilator mai mic. O sa vad eu exact ce fac.

Daca reusesc sa o tin sub 70*C cu ce am in cap si eventual sa pot sa-i dau un 2Ghz pe nucleu, o s-o consider o victorie. Oricum, cred ca cel mai rau se incing chipurile de memorie pentru ca au ele cooler deasupra care sufla aer, dar degeaba daca sunt expuse. Cu radiator peste ele si cu ventilatorul de pe suportul NZXT ar trebui sa fie mai bine.
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2018, 12:45   #18
guardianus
Member
 
guardianus's Avatar
 
Join Date: Aug 2018
Location: Bucharest
Posts: 66
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salut,

Sunt nou pe forum.
Eu te sfatuiesc sa montezi 2 ventilatoare de maxim 120 pe placa video si sa vezi daca exista vreo diferenta de temperatura. Le montezi de radiator(adica dai jos carcasa de plastic si ventilatoarele stock) cu ajutorul unor zip ties-uri care se strang.
In link-ul de mai jos poti sa vezi ca 2 ventilatoare pot îmbunătăți temperaturile chiar daca racirea de la Asus e foarte buna.
Nu trebuie sa fie ventilatoare Noctua. Pot fi oricare 2 ventilatoare decente sau mai bune. Poate ai prin carcasa cateva sau poti cumpara 2 ventilatoare.
Eu asta as incerca inainte sa investesc intr-o racire aftermarket costisitoare.
De asemenea, incearca sa ai o presiune pozitiva de aer in carcasa. Adica 3 ventilatoare baga aer rece si 2 scot sau 2 baga si 1 scoate. Astfel ajuti sistemul sa se raceasca mai bine.

Uite link-ul:

https://youtu.be/-yQHAMz1v5g

Last edited by guardianus; 27-08-2018 at 21:51.
guardianus is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2018, 01:05   #19
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

@guardianus

Multumesc fain. O sa incerc doar de amorul artei si varianta ta ca am doua venturi NZXT care atarna pe aici, insa ma indoiesc ca ar face mare diferenta.
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2018, 14:22   #20
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Curata radiatorul ala de praf bine (daca placa din poza este a ta), cate grade ai in camera? Iar un GTX 1070 la 80 grade nu sufera de nici un fel, este alt motiv pentru care iti scade frecventa.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Schimbare LCD notebook. madalin Notebooks & netbooks 12 28-01-2014 19:05
schimbare Gpu MazuX Placi video 2 07-10-2012 02:16
Schimbare HDD scipio Memorii & stocare 9 29-10-2010 22:21
Schimbare platforma, da sau nu? alexkid Placi de baza 15 06-08-2010 17:43
Schimbare racire pe DK P45 Stefun Racire 2 30-08-2009 13:31

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2279

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.