lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-08-2017, 19:02   #32621
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 460 Post(s)

PC-ul meu

Păi fiecare cu piticii lui, dar eu aș conduce maxim pānă la bulgari sau la unguri. Să ajung la greci deja mi se pare mult de condus. Orice mașină aș avea, oricāt de fun ar fi condusul ei, am niște limite ale răbdării/plictiselii/oboselii pe care le ating repede. Am preferat să zbor cu avionul și să iau mașina īnchiriată, am pățit să mi se strice mașina pe drum și de atunci never ever cu mașina personală, pentru că o reparație īntr-un service străin se poate dovedi foarte costisitoare, multe peste acei 400 euro economisiți, dacă incluzi disconfortul personal, zilele de concediu pierdute, cheltuielile cu cazarea la fața locului și reparațiile propriu zise īntr-o țară străină...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 03-08-2017, 19:03   #32622
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 99 Post(s)

PC-ul meu

E putin mai mult uleiul ala bun si manopera dar oricum merita dsg-ul

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
polter is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2017, 19:21   #32623
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Te costa 600-700 uleiul si filtrul + manopera ajungi pana in 1000 lei.
Epic
nitzadrian is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2017, 21:15   #32624
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 216 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Hai sa mai schimbam subiectul.

Vreau sa schimb troaca, de fapt o sa iau alta pentru uz personal si asta o sa o tin de drumuri grele si carat una alta .

Ma tot bate gandul la un Passat CC . Sunt ceva posesori pe forum, ceva idei cat de scumpa este de intretinut, piesele comparativ cu un passat normal, etc ?

Buget undeva la 15K sa zicem , vreau sa gasesc o masina de 4 maxim 5 ani , de preferat cat mai putini km , sper la 120-140k.

Nu vreau DSG, imi place feeling-ul de manuala plus ca ii creste automat costul de intretinere iar atunci cand pica o sugi in mod nefiresc
Nu vreau sa fiu Gica contra si nici nu ma pricep prea mult, dar am un prieten si o cunostinta, ambii cu Passat CC si ambii regreta alegerea. Amandoi au avut probleme cu cutia, plus consum extrem de mare(minim 15 in Craiova). Unuia i-a picat cutia de tot si dupa ce a facut-o tot timpul avea probleme cu ea, agata, schimba anapoda etc. La celalat prezinta cam aceleasi simptome, dar nu a picat de tot, gen sa nu poti sa pleci cu ea de pe loc. Cea picata de tot a fost SH, cealalta noua, cea noua toate service-urile la service vw.
Si la o bere cu baietii s-a discutat de masina asta in general, ca ne place tuturor, dar nu e prea fiabila, in special cutiile.
De manuale nu stiu ce sa zic, nu cred ca gasesti. A fost o nebunie atunci cu CC-urile si toata lumea si-a luat faimoasa dsg.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2017, 21:19   #32625
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 217 Post(s)

Quote:
Hai sa mai schimbam subiectul.

Vreau sa schimb troaca, de fapt o sa iau alta pentru uz personal si asta o sa o tin de drumuri grele si carat una alta .

Ma tot bate gandul la un Passat CC . Sunt ceva posesori pe forum, ceva idei cat de scumpa este de intretinut, piesele comparativ cu un passat normal, etc ?

Buget undeva la 15K sa zicem , vreau sa gasesc o masina de 4 maxim 5 ani , de preferat cat mai putini km , sper la 120-140k.

Nu vreau DSG, imi place feeling-ul de manuala plus ca ii creste automat costul de intretinere iar atunci cand pica o sugi in mod nefiresc
Este acelasi motor pe cc si pe passat 2013. Ai aceasi intretinere la ambele.
Piesele pentru un full service te ajung la 93 de lire plus 5 lire transport ( am pus pe cele mai scumpe
Buji incandescente 11 lire bucata
Placute fata brembo 32 lire
pacute spate 30 dlire brembo
discuri fata brembo 47, bucata si 45 bucata spate
kit distributie 110 continental + 31 pompa apa
kit ambreaj luk 210 lire + volanta 300
planetare 150 / 200 de lire
arcuri 70 fata 40 spate sach, amortizor spate bilstein 60
brate de la 60 pana la 97 de lire
In mare cam astea sunt la care mai adaugi manopera. Din 2013 daca este intretiunuta nu ar trebui sa ai probleme.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screen Shot 08-03-17 at 07.11 PM.JPG
Views:	64
Size:	88.1 KB
ID:	59988  
Old 03-08-2017, 21:19   #32626
ryo
Senior Member

Mentioned: 18 Post(s)

Oare DSG e cea cu ambreiaj uscat? Daca da nu e chiar cea mai fiabila.
ryo is offline   Reply With Quote
Old 03-08-2017, 21:20   #32627
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 86 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Pe bune ? Asa nici turbo nu mai iei ca pica turbo, nici dpf ca pica dpf s.a.m.d
Feelingul de a invarti in mamaliga prin oras in miezul zilei e.... magic intr-adevar.

Te costa 600-700 uleiul si filtrul + manopera ajungi pana in 1000 lei. Schimbul la 60k km, ti se pare mult ?
Ti-am zis ca nu ma tenteaza automata ca si feeling, plm mai sunt si nebuni ca mine. Plus ca de aia 1000 ron pot sa fac o gramada de chestii mai utile, gen sa mai pun ceva si sa schimb cauciucurile, sa fac o remapare sau un threesome cu 2 curve pe cinste, plm sunt o gramada de lucruri pe care poti sa le faci cu banii aia pe care ii economisesti de la o chestie pe care nu ti-o doresti

In plus, cu cat e mai complicat un angrenaj cu atat cresc sansele sa pice ceva, in cazul de fata daca iau masina la 140K sa zicem si peste 2 ani la 200K pica DSG ce am facut ?
Old 03-08-2017, 21:23   #32628
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 653 Post(s)

PC-ul meu

Nici eu nu mi-as lua automata, imi place sa amestec in ceaun.
Old 03-08-2017, 21:34   #32629
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

@Iubitel ia un megane 4 1,6dci,cutie 6 trepte si nu te doare capul
Old 03-08-2017, 22:02   #32630
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Păi fiecare cu piticii lui, dar eu aș conduce maxim pānă la bulgari sau la unguri. Să ajung la greci deja mi se pare mult de condus. Orice mașină aș avea, oricāt de fun ar fi condusul ei, am niște limite ale răbdării/plictiselii/oboselii pe care le ating repede. Am preferat să zbor cu avionul și să iau mașina īnchiriată, am pățit să mi se strice mașina pe drum și de atunci never ever cu mașina personală, pentru că o reparație īntr-un service străin se poate dovedi foarte costisitoare, multe peste acei 400 euro economisiți, dacă incluzi disconfortul personal, zilele de concediu pierdute, cheltuielile cu cazarea la fața locului și reparațiile propriu zise īntr-o țară străină...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Depinde și cu cine mergi īn mașină de te ia plictiseala

Iar mașina stricată, nu comentez. Nu am pățit vreodată să mă lase īn drum mașină bine īntreținută
Old 03-08-2017, 23:45   #32631
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 496 Post(s)

PC-ul meu

Vag a facut cu dsg-ul aceeasi greseala pe care a facut-o reno cu common rail-ul de pe prime dci de mic litraj
- s-au aruncat cu capul inainte
- au ales nefericit fz de componente
- au lansat in productie fara teste temeinice inainte

Deci nu o sa credeti, dar automata de la reno este mult mai fiabila decat cea de la wv.
Old 04-08-2017, 00:30   #32632
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Eu nu as cumpara VW ,mai ales passat ...
am avut si inca am din pacate toate au mancat mai multi bani decat anticipam .
Dar sunt $$$$ lui si face cum stie el mai bine .
din pacate nu ai de unde alege la VW ,TDI si incepe volanta dupa 150k ,daca e sub 2013 posibil pompa de ulei ,franele elecromecanice ,daca e norocos doar butonul de frana (eu am 2 butoane si ambele motoare reparate ...)
daca cumpara benzina FSI sau TsI e crima si pedeapsa cu ele ,poate astea mai noi sunt mai fiabile si au schimbat felul in care functioneaza intinzatorul de curea sau lant si nu au mai pus bratele de plastic obosit ,sincer nici nu m-am mai interesat ,mi-am pierdut interesul la compania asta.

Din pacate trebuie sa recunosc ca passat-ul b5.5 era mai bine construit si facut sa dureze fata de B6-le de acasa iar comparativ cu passat-ul cumparat de tata ,model 2013
situatia este si mai nasoala pentru ultimul...
Arata bine la interior dar plasticele si felul in care sunt prinse fac ca masina sa arate in 5 ani ca un carton uzat .Nici platforma in sine nu pare foarte solida si parca s-a taiat din calitate peste tot ,vizual zici ca e ok dar nu se simte solida ....

DSG-ul 6 cu ambreaj umed este ok dar ala 7 pe ambreaj uscat e intradevar problematic si smuceste dupa nici 10k km.
La DSG-6 se schimba discurile de ambreaj ,nu sunt scumpe dar in RO nu avem oameni care sa dea cutia jos complet de pe masina si sa se apuce de operatiune ... teoretic dupa o curatare si schimbare a placutelor cutia poate sa mai mearca mult si bine asta daca partea electronica fuzitronic sau cum i se spune nu are probleme .
mecatronic-ul se poate curatata usor si daca se schimba uleiul la timp nu o sa fie probleme .

ACum problema este unde dai cutia jos in ro in caz de nevoie ?
In general la noi se merge pe " cumparam alta si o schimbam ca nu se poate repara" ,inafara de partea electrica care pica oricum foarte rar mecatronic-ul este modular si se poate repara fara costuri foarte mari (ma refer la piese ,la manopera nu ma pricep ...)

Eu am vazut cutia desfacuta plus ca am facut o prostie la a mea si am bagat maneta in P la 100km/h cu ceva ani in urma ,panicat am pus un mecanic sa o dea jos si sa o verifice .
S-a pus levierul la loc ,cablul si maneta si totul a fost ok ,s-a mai schimbat si uleiul si s-a verificat cutia ,din fericire nu a patit nimic ,ea este setata sa nu primeasca comanda de genul daca viteza este mai mare de 10km/h ,iar P-ul este doar un cioc cu un arc pus pe o roata cu dintisori ca sa poti lasa masina parcata ca o manuala bagata in viteza dar nu are treaba cu DSG-ul si este exterioara toata mecanica pentru asa ceva .
Cutia primeste comanda de la levier exclusiv electric si nu schimba nimic indiferent de ce faci tu cu maneta in mers (ma refer la a pune in R sau P)

Pe mine ma tine sa desfac DSG_ul la propria masina si sa-l curat dupa ce am vazut cum sta treaba dar nu cred ca poate toata lumea sa accepte treaba asta .
Eu nu sunt speriat daca pica ceva la a mea ,oricum la anul o sa schimb discurile de la ambreaj si o sa fac un tutorial pe forum ,poze ,etc.

Last edited by polter; 04-08-2017 at 00:44.
Old 04-08-2017, 00:30   #32633
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 168 Post(s)

PC-ul meu

Dupa experienta care am avut-o cu dsg-ul uscat tind sa cred ca multa lume nu stie sa mearga cu o cutie automata si de aici apar problemele. Multa lume merge acceleratie/frana din stop in stop, masina in masina....etc. Un incepator ii da de cap repede pentru ca ei sunt foarte nehotarati cu pedala de acceleratie/ frana iar mechatronicul nu stie ce treapta sa prevada, asa apar fenomene gen bruscari iar la sesiuni lungi ambreiajele se incalzesc foarte tare apoi se uzeaza ca la una manuala. Daca se conduce preventiv si mai ales fara prea multe sprituri in pedale atunci nu cred ca ai probleme.
Acuma am un dsg ud
Old 04-08-2017, 00:57   #32634
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Eu am mers si cu DSG-ul 6 si cu 7 si sincer ala uscat smuceste indiferent de stilul propus.
imi scapa acum denumirea la modulul electric de invata stilul de mers ...era ceva fuzzithronic ,ceva de genul ,oricum ala e beleaua daca pica ca nu prea poti sa repari asa ceva.
La partea de mechatronic se poate inlocui fiecare valva si solenoid fara probleme .
Oricum daca nu ai schimbat uleiul la timp ,daca Dorel nu a tinut cont de temperatura la care se schimba ,trecerea prin fiecare treapta ,etc . atunci esti obligat sa faci readaptare la cutie ca o sa mearga ca un cur si se cunoaste la performana ...
In momentul in care resetezi calculatorul cutiei si incepe sa invete iar ,atunci o sa afli si daca modulul ala electric este functional 100% .
Daca dupa 2-3 zile de condus cutia nu incepe sa schimbe lin si in modul sport sa faca retrogradare in forta tinand motorul la peste 2500rpm fara ezitari ,atunci ai clar o problema si trebuie ori sa schimbi uleiul ,sa faci readaptare iar sau sa pui pe cineva sa-i faca log in mers si sa citesti toti parametri sa vezi daca e in toate mintile ...

Hai ca va plictisesc cu ea si nu mai scriu ... ,eu am stat mult la citit despre cutie din cauza unei prostii ,in oricare alta situatie nu-mi bateam capul .
Daca merge de ce sa repari?

edit

http://www.evosoft.dk/tech.html

Nu stiu cat sunt de bune dar vad ca au scos discuri pentur 650NM ,inainte mai mult de 450 nu ducea si riscai sa le faci praf foarte repede .
Pretul este nesimtit dar deh cine e racer....

Cele normale costa cam 300 euro maxim ,in general 200-250 ,sunt considerate consumabile si dupa 300k incepe sa patineze treapta 1 -3 cate putin ,daca smuceste e recomandat sa le schimbi.
Diagnosticare rapida .... mergi cu -10-15km/h accelerezi putin de tot ,iei piciorul si o lasi sa mearga lin ,cand ajungi iar la 15km/h apesi iar pe accelerati putin ,cat sa dai un impuls de 3-4km/h . daca face zgomot metalic ca si cum lovesti cu ciocanul in metal si simti o smucitura atunci ai discurile uzate.Normal ca zgomotul nu o sa fie foarte tare ,dar oricum se aude incet , proba se face noaptea pe drum bun fara denivelari si fara trafic sa fie liniste deplina.

Last edited by polter; 04-08-2017 at 01:10.
Old 04-08-2017, 01:20   #32635
zamoldac
Senior Member

zamoldac's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by polter View Post
La DSG-6 se schimba discurile de ambreaj ,nu sunt scumpe dar in RO nu avem oameni care sa dea cutia jos complet de pe masina si sa se apuce de operatiune ...
Dude you're so funny it's not even funny .

Quote:
Originally Posted by polter View Post
http://www.evosoft.dk/tech.html

Nu stiu cat sunt de bune dar vad ca au scos discuri pentur 650NM ,inainte mai mult de 450 nu ducea si riscai sa le faci praf foarte repede .
Pretul este nesimtit dar deh cine e racer...
Gasesti si in RO oameni care vand si monteaza upgrade kits ce suporta 900hp+ si 900Nm.
Stock duce maxim 350Nm (valoare peste care intra in protectie si il patineaza -fara efecte negative), softata duce ~500Nm fara sa se faca praf foarte repede, decat daca abuzezi aiurea.

Dai vina pe Ginel si Dorel, dar vina e a ta ca apelezi la ei apoi te plangi ca nu iese cum trebuie treaba, in orice loc/tara/planeta exista gigei si este datoria noastra sa ne ferim de ei.

Also cine vrea sa mearga sportiv fara upgrades si fara griji poate sa aleaga intre DSG6 sau DSG7 (DQ500), dar aici e vorba din nou, de a alege corect jucaria. Sau a face modificarile adecvate.

Last edited by zamoldac; 04-08-2017 at 01:39. Reason: Double post inside same post. lol
zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2017, 01:40   #32636
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Corect ce ai spus dar cum identifici pe Dorel daca nu esti langa masin si nu cunosti operatiunea ca sa poti spune ca omul lucreaza ca din topor?

"Dude you're so funny it's not even funny ." de ce zici asta ,discurile se schimba dar eu stiu ca trebuie sa dai cutia jos si nu poti face asta pe masina, poate nu m-am informat corect...

Cat despre 900Nm ... chiar nu stiam ca au scos discuri care sa suporte atat ,dar tehnologia a avansat iar eu m-am informat cand am luat masia si a trecut ceva timp ,pe vremea aia nu erau ...,nu in RO asta e clar...
Old 04-08-2017, 01:45   #32637
zamoldac
Senior Member

zamoldac's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Te documentezi putin, duci masina intr-un loc adecvat (cu rezultate dovedite) si restul e poveste.
Daca o duci intr-un loc unde simti ca trebuie sa stai langa el pentru o operatiune e bine sa nu o faci acolo, parerea mea.
zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2017, 11:02   #32638
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 217 Post(s)

Vad ca varsta isi zice cuvantul la bobinele de inductie, a doua a crapat. Mai am 4 si le shimb pe toate =))
Old 04-08-2017, 11:37   #32639
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

cutia de viteze automata EDC de la reno recomand.
vezi ca au pus cutie edc pe dacia duster 4x2 1,6 16v.
mai gasesti edc pe megane 3
Old 04-08-2017, 11:57   #32640
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Quote:
Ti-am zis ca nu ma tenteaza automata ca si feeling, plm mai sunt si nebuni ca mine. Plus ca de aia 1000 ron pot sa fac o gramada de chestii mai utile, gen sa mai pun ceva si sa schimb cauciucurile, sa fac o remapare sau un threesome cu 2 curve pe cinste, plm sunt o gramada de lucruri pe care poti sa le faci cu banii aia pe care ii economisesti de la o chestie pe care nu ti-o doresti

In plus, cu cat e mai complicat un angrenaj cu atat cresc sansele sa pice ceva, in cazul de fata daca iau masina la 140K sa zicem si peste 2 ani la 200K pica DSG ce am facut ?
Si de aia 15k poti face o gramada de lucruri mai utile, si te plimbi in continuare cu skoda

Nu iti dai seama ca acelasi lucru se poate intampla cu MULTE alte componente ale masinii ?
Stiu pe cineva cu 530d luata de noua in 2008, n-a schimbat distributia niciodata de i s-a blocat pompa si era sa-i prajeasca motorul. L-a lasat in drum.
La ~120k km a avut probleme cu DPF-ul, i l-a curatat dar a zis ca daca nu-i da șpan si se mai infunda odata, pa pa DPF. De atunci a mers pe sport in oras A si vandut-o, pariez ca urmatorul proprietar va beli dpf-ul in maxim 1 an.

Fie vorba intre noi, de 15k iti iei un A5 misto
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 04-08-2017 at 12:07.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules