lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-08-2015, 00:20   #23261
ionutzu71
Senior Member

ionutzu71's Avatar

Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ionutzu71

Pai sunt angajat, cred ca am mentionat pe undeva acest lucru. Acela nu este un Passat B6, este o "coaja" C2 imbinarea capota fata si stalp fata arata clar ca este C ... B-urile au stalpii fata altfel. . Nu ma apuc sa iti detaliez aici aici ce si cum. Faza este ca eu unul mai bine cumpar un Opel, sau un Renault din anul 2005-2010.

Last edited by ionutzu71; 09-08-2015 at 00:24.
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2015, 00:27   #23262
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

Si eu caut un Megane break de prin 2010, dar nu gasesc undeva de incredere.
Old 09-08-2015, 01:20   #23263
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
Pai sunt angajat, cred ca am mentionat pe undeva acest lucru. Acela nu este un Passat B6, este o "coaja" C2 imbinarea capota fata si stalp fata arata clar ca este C ... B-urile au stalpii fata altfel. . Nu ma apuc sa iti detaliez aici aici ce si cum. Faza este ca eu unul mai bine cumpar un Opel, sau un Renault din anul 2005-2010.
Ce e C2?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2015, 01:25   #23264
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Passat 2L 105hp e motorul in 8valve. E un motor mai puturos fata de alte motoare 1.9-2l si destul de setos la talpă.

Eu as merge pe mana lui @ionutzu71. Vezi in ce stare e caroseria, vezi si tu cum trage motorul. 1.6 FSI e un motor in 16v si e mult mai economic decat cel de 2l desi cel mare are un cuplu mai bun de jos. Jetta e pentru cei care nu si-au permis Passat dar e mai usoara si aproape la fel de bine dotata (raportat la acelasi an de fabricație).

Faptul că e mai nouă cu 5 ani, faptul ca are motorul de Golf 5 iti da de gandit ca e net superioara unui Passat din 99-2002 din mai multe puncte de vedere. Da, acel Passat e tanc dar e si rulat mai mult, deci expus mai mult intemperiilor si drumurilor (daca a fost rulat in ro e clar ...).
@ionutzu71

După ce am văzut pozele cu Broscuța nu pot spune decât că așa te văd ...

Last edited by Enz0; 09-08-2015 at 02:41.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2015, 03:16   #23265
ryo
Senior Member

Mentioned: 22 Post(s)

Ia-ti masina postat de @Drazzy Bmw 525d si ai una gratis, e de la mine din oras, nu il cunosc, cine stie ce probleme are masina de e asa ieftina.
ryo is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2015, 04:03   #23266
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Cutia o fi in cap ) Te costa ibiza aia ca sa o faci ))
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2015, 10:02   #23267
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

dai un ban dar cumperi ceva frumos
Quote:
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Old 09-08-2015, 10:37   #23268
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
dai un ban dar cumperi ceva frumos
este ca la femei bunaciune dar inteligenta si suflet ioc
Old 09-08-2015, 12:31   #23269
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

fa-o pasta http://www.amazon.de/gp/product/B00D...f_rd_i=desktop
Old 09-08-2015, 12:53   #23270
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

cum e aia

varianta romaneasca
Quote:
Old 10-08-2015, 13:16   #23271
HymuraX
VIP

HymuraX's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

Ca tot mai sunt vreo 2 saptamani in care lumea merge in concedii, drive safe si beliti ochii dupa motociclisti. Ii bate soarele in cap si cam scapa mana in acceleratie, ca deh is tineri si au "motor de viteza". E doar unul din cei multi care au mierlit sezonul acesta, cam 1 pe saptamana pe litoral.......

Azi dimineata in Constanta, unii blamau mosu' din Dacie ca nu s-a asigurat, dar avand in vedere ca cel de pe motor merge peste 200 km/h ma indoiesc ca il putea observa cineva in timp util.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacie.jpg
Views:	334
Size:	112.9 KB
ID:	50439   Click image for larger version

Name:	turometru.jpg
Views:	320
Size:	112.3 KB
ID:	50440  
Old 10-08-2015, 13:38   #23272
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 726 Post(s)

PC-ul meu

Sper ca mosul e ok.
Old 10-08-2015, 13:43   #23273
HymuraX
VIP

HymuraX's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

Morti amandoi. Motociclistul imprastiat in mai multe bucati.
Old 10-08-2015, 13:53   #23274
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

La 200 km/h nici daca aveai ochi de soim nu-l vedeai
Old 10-08-2015, 13:59   #23275
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

pe strada aia ingusta el sa da cu 200 ?
de asta nu meritam drumuri
Quote:
Old 10-08-2015, 14:13   #23276
Dashu
Senior Member

Mentioned: 35 Post(s)

Ca-s unii sinucigasi si merg cu 200km/h pe o strada in care abia mergi cu 90km/h e treaba lor, partea negativa e ca moare cate unu' nevinovat, ca n-a vazut un punct in oglinda.

Daca mai umbla si cu becurile stinse e clar. Oricum, la cum arata masina aia, e clar ca avea viteza. La 90km/h mai apuci sa pui o frana ceva, la 200km/h ce sa-i mai faci.

Drazzy, drumuri meritam. Tare as vrea sa am autostrada de la Oradea la Constanta, si de la Botosani la Turnu Severin, sa pot merge linistit cu 130Km/h legal. Ca o sa gasesti boi si pe autostrada, e partea a 2-a, macar vin din spate nu din lateral. Iar daca ma pocneste in spatele masinii, am mai multe sanse sa raman in viata.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2015, 14:14   #23277
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 726 Post(s)

PC-ul meu

Vad ca a fost activitate aici cat n-am mai intrat eu. As fi intrat mai des, dar aveau astia din Lefkada un net de-ti statea mintea in loc. Am stat 45 minute sa-mi platesc online rovigneta cand am ajuns acolo(uitasem s-o iau din ro inainte sa plec).

Imi pare rau ca am ratat discutia care a cauzat inchiderea topicului(țață mode on). Au fost mutate undeva la "ghena" postarile, sau au fost sterse direct?

Anyway, sa dau si eu niste pareri in legatura cu drumul. L-am gresit de cateva ori(Bucuresti>Ruse>Makaza>Ioannina>Lefkada) si bine ca am planuit popas de o noapte intre Thessaloniki si Kavala. Primul drum a fost de 18+6h, iar al doilea la intoarcere de 5:30 + 11h. Bine, am si oprit de multe ori, n-am fost stresati. Am fost 4 masini la dus, 3 la intors.

Masinuta: burdusita de bagaje, 4 persoane (fetele din spate stateau cam inghesuite de bagajele care ocupau un loc). AC tot drumul, imposibil altfel. Cand am ajuns in Lefkada, dupa ~1200km, aveam consum de 4.9 pe bord. Teoretic as fi ajuns acolo cu un plin (am completat pana la plin cand mai aveam 220km Range, pe la 900km in drum). Am completat de la un Shell din varf de munte, intr-un satuc la mama dracului, langa autostrada.

BEST. DIESEL. EVER. Am pus acetona + T2 ochiometric inainte sa-mi faca ala plinul, dar dup-aia tragea masina cum n-a mai tras vreodata. A vazut 200km/h plina asa cum era.

Motorul e mai silentios, cred ca CeraTec-ul ala si-a facut partea. Nu stiu daca sa-i atribui si lui ceva la consum, dar inainte de CeraTec + Acetona + EGR Off, un drum similar imi dadea consum de 5.5 la stilul meu de mers.

Pe insula a fost nebunie, serpentine, urcusuri pentru Spiderman, aproape verticale. Dupa inca +400km pe insula, mi s-a dus consumul la 5.3l/100.

La intoarcere am bagat special dupa ce-am iesit de pe insula (am auzit ca e proasta acolo) de la un BP, pentru ca n-am gasit Shell. Dupa ce ca mi-a bagat 55.5l (in rezervor in care eu am bagat MAXIM 58l, mergand aproape pe vapori), cu toate ca-mi scria range ~210km(deci mai aveam 10-11l in rezervor), a mai si tras ca dracu dupa. Am bagat si de-aia "extra", mai scumpa.

Asadar mi-au tras si teapa cu 10-15% motorina, si a tras si mai prost. Nu puteam sa ma cert cu tanti aia, ca si-asa vorbeam prin semne cu ea.

M-am reintors in tara, dupa 2850km facuti, cu 5.1l/100, si inca 200km range. Autostrada grecilor e foarte foarte tare, mai ales tunelurile din munti si podurile foarte inalte.

Sunt f curios cat prinde doar cu mine in ea, si cu motorina buna gen Shell-ul ala. Pe capre, cu rotile date jos, intr-a 6-a si talpa la 5000rpm, duce 240km/h.

Last edited by Boggy; 10-08-2015 at 14:20.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2015, 14:40   #23278
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
C
Drazzy, drumuri meritam. Tare as vrea sa am autostrada de la Oradea la Constanta, si de la Botosani la Turnu Severin, sa pot merge linistit cu 130Km/h legal. Ca o sa gasesti boi si pe autostrada, e partea a 2-a, macar vin din spate nu din lateral. Iar daca ma pocneste in spatele masinii, am mai multe sanse sa raman in viata.
Subestimezi intelectul romanului
sa te vad ce faci in cazul asta daca ai un tir sau autocar in dreapta si esti si putin obosit
https://www.facebook.com/popa.gheorg...9714273078804/
Quote:
Old 10-08-2015, 14:59   #23279
Dashu
Senior Member

Mentioned: 35 Post(s)

Ala cu motociclistii era un aspect, acum si motociclistul merita o mama de amenda cum si ala oprit pe banda 2 merita alta mama de amenda.

Traiesc de ceva timp intr-o tara in care pur si simplu risti sa platesti amenda in rate (am un coleg care n-a vazut semnul de limitare de viteza, si da are de platit o amenda la care i-au facut rate. N-am intrebat prea multe, sper sa nu ajung acolo).

Daca depasesti viteza peste o anumita limita, legea zice asa: Jail sentence unconditionally. Cati crezi ca depastesc viteza legala asa cum se face in .ro?

P.S. Ce ma mira faptul ca in austria si gemania nu au amenzi mai mari de 50€. Si totusi lumea nu conduce in disperare, cel putin atat cat am vazut eu.

Last edited by Dashu; 10-08-2015 at 15:03.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2015, 15:51   #23280
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Apropos de Mers in Grecia.

Am facut un traseu optim in iGO (la mine e pana in Thassos, ca acolo merg anul asta) pentru mers in Grecia prin Makaza (am setat plecarea imediat dupa centura Bucurestiului).
Am primul si ultimul PIM sunt OMV-ul de dupa centura Bucurestiului si OMV-ul de dinaintea granitei cu Grecia.
Restul PIM-urilor au fost pentru a o lua pen unde este drumul mai pun sau pentru a intra pe centura diferitelor orase (because iGO este idiot cateodata).

Recomand hartile HERE

Schimbati stergeti .txt din terminatie si puneti-l in \Save\Routes

Daca vreti, am si tura de intoarcere. Ca iGO te baga aiurea la un moment dat.
Attached Files
File Type: txt Centura Bucuresti-Thassos.dat.txt (55.6 KB, 265 views)
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules