lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-06-2016, 19:17   #1
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Lightbulb Schimbare display + senzor amprentă?

Salutare, prieteni.

Am primit un iPhone 6 care nu e în stare super bună și aș vrea să îi schimb atât carcasa (are câteva lovituri) cât și display-ul, pentru că e crăpată sticla. Am sunat la câteva service-uri din Cluj și prețurile variau. Unul dintre service-uri mi-a recomandat să cumpăr un telefon blocat în iCloud și să iau de pe el ce am nevoie, pentru că aș ieși mai ieftin și aș avea piese de rezervă.

Nedumerirea mea (am uitat să întreb la service-uri și acum e un pic târziu să mai sun) e următoarea: Momentan, telefonul e varianta silver. Aș vrea să îl fac space gray. Dar, butonul de amprentă fiind originalul, nu ar trebui păstrat? Din ce am înțeles eu, butonul trebuie să fie cel din fabrică căci altfel nu mai funcționează. Și atunci, dacă folosesc butonul de pe telefonul pe care l-am dezmembrat (sau dacă mi l-ar schimba ei cu unul nou) ar mai funcționa Touch ID? Ar fi unul dintre puținele motive pentru care aș vrea să îl folosesc.

Ar fi destul de caca să trebuiască să rămân la culoarea albă cu rama (nu o să las doar butonul alb). Nu mi-e foarte dragă.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri. O sâmbătă plăcută!
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .

Last edited by madalin; 04-06-2016 at 19:24. Reason: typo
madalin is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2016, 20:37   #2
Steve-o
Ancient friend
 
Steve-o's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: la bloc
Posts: 5,773
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dacă schimbi senzorul de amprentă chiar și cu unul original automat pică Touch ID. Singura metodă prin care poți să păstrezi funcția Touch ID e să păstrezi și senzorul de amprentă cu care a venit aparatul. Dacă totuși refuzi la Touch ID în favoarea unui telfonul mai "curat" e bine de știu că Apple s-ar putea să mai tragă un as din mânecă cum a făcut la update-ul de iOS 9.x când au început să apară pe telefoanele reparate eroarea E53.
Părerea mea e să-l dai așa cum e, nu merită să inveștești într-un device cu moarte prematură din cauza politicii Apple. *shots fired*
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2016, 20:51   #3
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Quote:
Originally Posted by Steve-o View Post
Dacă schimbi senzorul de amprentă chiar și cu unul original automat pică Touch ID. Singura metodă prin care poți să păstrezi funcția Touch ID e să păstrezi și senzorul de amprentă cu care a venit aparatul. Dacă totuși refuzi la Touch ID în favoarea unui telfonul mai "curat" e bine de știu că Apple s-ar putea să mai tragă un as din mânecă cum a făcut la update-ul de iOS 9.x când au început să apară pe telefoanele reparate eroarea E53.
Părerea mea e să-l dai așa cum e, nu merită să inveștești într-un device cu moarte prematură din cauza politicii Apple. *shots fired*
Cam urât din partea lor. Mna, fuck it. O să caut poate un loc unde schimbă doar sticla, să fie mai ieftin și eventual îl vând reparat. Chiar nu îmi place culoarea albă. Cred, oricum, că i-ar crește valoarea destul de mult și pentru mine oricum ar fi o investiție bună reparația, dacă vreau să îl vând.

Mulțumesc pentru răspuns. M-a dezamăgit. )
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .
madalin is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2016, 13:46   #4
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Decat sa schimbi toate prostiile alea, nu mai bine iei un telefon nou? In principiu nu Apple.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2016, 16:52   #5
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Decat sa schimbi toate prostiile alea, nu mai bine iei un telefon nou? In principiu nu Apple.
Vreau să trec o vreme de pe Android pe iOS. Nu am nevoie de sfaturi și opinii în legătură cu ce sistem de operare e mai bun, le folosesc pe ambele și știu ce plusuri și minusuri au. M-am săturat de Android și problemele de instabilitate și inconsistență pe care le aduce până și pe cele mai puternice dispozitive. Am încercat o grămadă de ROM-uri dar fiecare are un dezavantaj peste care nu pot să trec.

Vreau de asemenea un telefon cu output bun în căști. G2/G3/G4/S5, telefoanele pe care le-am testat, abia îmi duc căștile (Audio Tehnica ATH-M50X) la un volum decent, să nu mai vorbim despre calitatea audio. Așa că aleg să mă depărtez de Android, fie că e cu telefonul ăsta sau un altul cumpărat nou sau second hand. Singurele telefoane cu Android care mi se pare că m-ar mulțumi momentan, costă mult mai mult decât sunt dispus acum să cheltuiesc pentru un telefon cu Android. No hating here. Doar că pentru mine, asta vreau, acum.
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .
madalin is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2016, 17:02   #6
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

OK, reformulez:

Decat sa schimbi toate prostiile alea, nu mai bine iei un telefon nou?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2016, 17:36   #7
brainiac24
Senior Member
 
brainiac24's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Brașov RO / Oxford UK
Posts: 415
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by madalin View Post
Vreau de asemenea un telefon cu output bun în căști. G2/G3/G4/S5, telefoanele pe care le-am testat, abia îmi duc căștile (Audio Tehnica ATH-M50X) la un volum decent, să nu mai vorbim despre calitatea audio. Așa că aleg să mă depărtez de Android, fie că e cu telefonul ăsta sau un altul cumpărat nou sau second hand.
O opțiune pentru a nu mai fi limitat în alegerea unui telefon pe viitor ar fi amp extern (poate și cu dac). Cu FiiO E17 conectat prin USB OTG chiar merge fain pe Android, iar pentru iPhone/iPod au cabluri dedicate. Singurul incomod e că mai cari ceva în buzunar (un device destul de mic însă). Testat personal și 10/10, would headbang again.
brainiac24 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2016, 18:00   #8
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
OK, reformulez:

Decat sa schimbi toate prostiile alea, nu mai bine iei un telefon nou?
Pentru că îl primesc și mă gândeam că aș ieși cu mult mai ieftin așa decât să dau banii pentru un telefon nou. :/

Quote:
Originally Posted by brainiac24 View Post
O opțiune pentru a nu mai fi limitat în alegerea unui telefon pe viitor ar fi amp extern (poate și cu dac). Cu FiiO E17 conectat prin USB OTG chiar merge fain pe Android, iar pentru iPhone/iPod au cabluri dedicate. Singurul incomod e că mai cari ceva în buzunar (un device destul de mic însă). Testat personal și 10/10, would headbang again.
Da, sunt convins că sună foarte bine și vreau să îmi iau un DAC bun, când o să am banii pentru asta, dar doar pentru acasă. Urăsc să port multe chestii cu mine. Nici bani nu mai țin la mine decât foarte puțini. Totul e pe card. Singura variantă de mijloc ar fi, cel puțin teoretic, pentru că nu am ascultat, LG G5 + DAC-ul de la B&O. Dar costă mult prea mult combinația și urăsc cu pasiune LG UX. După ce îmi iese din service (azi a intrat în service pentru a 4-a oară) LG-ul G3, îi fac vânt cât de tare pot.
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .
madalin is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2016, 18:13   #9
brainiac24
Senior Member
 
brainiac24's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Brașov RO / Oxford UK
Posts: 415
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by madalin View Post
Da, sunt convins că sună foarte bine și vreau să îmi iau un DAC bun, când o să am banii pentru asta, dar doar pentru acasă. Urăsc să port multe chestii cu mine. Nici bani nu mai țin la mine decât foarte puțini. Totul e pe card. Singura variantă de mijloc ar fi, cel puțin teoretic, pentru că nu am ascultat, LG G5 + DAC-ul de la B&O. Dar costă mult prea mult combinația și urăsc cu pasiune LG UX. După ce îmi iese din service (azi a intrat în service pentru a 4-a oară) LG-ul G3, îi fac vânt cât de tare pot.
Da, dorința de buzunare cât mai goale clar elimină opțiunea asta. Te scoteai cu DAC + AMP portabil pentru că indiferent de telefon sunetul e la fel. Poți să mergi pe un midrange decent, deci salvezi bani și nu rămâi blocat în ecosistemul unei firme (cum ar fi LG, cu DAC-ul B&O). Dacă pe viitor îți schimbi preferințele, măcar ai o opțiune

În plus, zvonurile că se renunță la mufele jack pe telefoane împlică o schimbare pe piața căștilor în următorii ani (ieșirea fiind digitală). Ăsta ar fi un contraargument pentru o placă de sunet externă, pe termen mediu-lung.
brainiac24 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2016, 14:30   #10
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vezi ca ai optiune la apple sa dai telefonul plus o suma si primesti "unu nou" sau refurbished parca

https://support.apple.com/iphone/repair/screen-damage
https://support.apple.com/iphone/repair/other

da e scump tare vad
__________________
Lab501 Discord Server

Last edited by vibeup; 07-06-2016 at 14:33.
vibeup is online now   Reply With Quote
Old 08-06-2016, 09:16   #11
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Vezi ca ai optiune la apple sa dai telefonul plus o suma si primesti "unu nou" sau refurbished parca

https://support.apple.com/iphone/repair/screen-damage
https://support.apple.com/iphone/repair/other

da e scump tare vad
Nu am mai postat update-uri. Îmi cer scuze. Da, la prețurile de acolo nici măcar nu merită să iau în considerare posibilitatea de a îl repara la ei. Am găsit un iPhone 6 blocat în iCloud la 600 de lei. Am găsit un service care îmi schimbă placa de bază și senzorul de amprentă din cel neblocat în cel blocat, pentru 100 de lei. 700 de lei e oricum mult mai ieftin decât orice iPhone 6 am găsit așa că am zis că o fac și îl folosesc o săptămână sau două și dacă nu îmi place îl țin până am bani de S7 sau aștept până iese 1+3 (=4 )) și îl vând atunci. Steve-o, știu că e o alegere de compromis dar în orice situație în care vreau să îl vând eu am minim 7-800 de lei de câștigat aici, așa că îmi convine. Dar să știi că am luat sfatul tău în considerare. Nu l-am urmat deoarece unde am întrebat cât primesc pe el nu voia nimeni să îl ia (s-au oferit de la un singur service să îmi dea 300 de lei pe el sau 400 în credit la ei la magazinul lor de telefoane second hand. Arată el rău dar nici chiar așa).
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .
madalin is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2016, 23:00   #12
Dnbs
Member
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 82
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Dacă totuși vrei sa il vinzi in starea in care e lasă mi te rog un preț pe pm.
Dnbs is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Schimbare Sursa Marmota Carcase si surse 3 20-01-2014 18:37
Schimbare dpi pe windows kpy_here Software 6 12-12-2012 03:10
schimbare Gpu MazuX Placi video 2 07-10-2012 02:16
Senzor in pom? walkman Procesoare si chipseturi 1 06-07-2011 18:56
Schimbare HDD scipio Memorii & stocare 9 29-10-2010 22:21

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,099
Total Online: 3482

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.